Jump to content
chrispant

Διαφορά Ύψους Αυτοκινήτου-Φτερών Από Ζάντα

Recommended Posts

Ομορφα καλοριζικα

Σ ευχαριστώ φίλε ! Φοβερό κράτημα έχουν , αλλά δεν χαμήλωσε ουσιαστικά. 3 ποντα ειναι αλλά μπροστά πηρε μόνο 1 ποντο και πίσω καθόλου. Μάλλον λόγω οτι ειναι gt sport και απο μαμά ειναι ήδη χαμηλωμένο, δεν χαμήλωσε 30mm όσο περίμενα. Επρεπε να βάλω 4, ή 4,5 πόντους..

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μονο 1 πόντο χαμηλωσε μπροστα??

Μηπως εβαλες ελατηρια με διαφορετικο axle load? για πιο βαρυ golf πχ

Φιλε Γιάννη έβαλα αυτά:

Eibach pro kit Κωδ. Ε10-85-014-06-22

Σε άλλο τόπικ που χα δει, μπορεί ο κωδ. να μην είναι ο πιο νέος αλλά σιγουρα ειναι για V 140 άρι. ..

Λες να πάω να τ αλλάξω..;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ανοιξε την πορτα του οδηγου και δες axle load για μπροστα και axle load για πισω. Επισης δες τα ελατηρια για τι axle load ειναι .
Υπαρχουν διαφορετικα axle load αναλογα την εκδοση του αυτοκινητου πχ dsg/manual , ηλιοροφη/χωρις ηλιοροφη κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Τα ειδα, ειμαι manual χωρίς ηλιοροφή

Τα νούμερα είναι αυτά στην πόρτα και στο κουτί, εγώ δεν βγάζω άκρη.

ny3ybesy.jpg

e6ubusat.jpg

uvygapup.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest black gt

πισω δεν χαμηλωνει ευκολα θελει 5ποντα ελατηρια αλλιως ρυθμιζομενη, τα ιδια εχω και εγω και εχει κατσει ετσι, μην αγχωνεσε.

Link to comment
Share on other sites

EIBACH E10-85-014-06-22 Suspension Kit, coil springs

Axle Load FA to [kg] : 1080
Axle Load RA to [kg] : 1010
Chassis Lowering [mm] : 30
Τα ελατηρια σου ειναι για βαρυτερο πισω- axle load για αυτο δεν χαμηλωσε


Δεν μπορω να βρω επισημα απο την eibach ποιο pro-kit κανει για το αμαξι σου. Παντως απο τα sportline ειναι αυτα για το οχημα σου
http://www.eibach-shop.com/golf-1k/eibach/eibach-verlagingsveren-volkswagen-golf-1k-gt-14-tsi-gti-p-67625.html

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο εδειξε ΛΙΓΟ η αληθεια ειναι αλλα φανταζομαι πως στς στροφες καταλαβαινεις τν διαφορα ε..? 

Καλοριζικα !!! 

Κ κατι περι αυτου τ θεματος. Τα μανησια αμορτισερ ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ πιο ευκολα αν βαλεις αλλα ελατηρια (πιο χαμηλα)
Οταν ειχα βαλει τα eibach πριν 3-4 χρονια μ ειπε οτι Σε 5-6 μηνες θα κλασουν τα αμορτισερ.. @ρχιδια. Μεχρι σημερα ειμαι πανω απο 70% (80+ ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Thanks γιάννη,

Ποιά η διαφορά ανάμεσα σε pro kit και sportline ;

Δηλ αν έβαζα αυτά τα sportline που λες, θα χαμήλωνα όντως 30mm ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest black gt

Xαμηλωνει περισσοτερο, δεν εχουμε πολυ βαρος πισω ενω μπροστα με το βαρος χαμηλωνει με τα 3ποντα

Link to comment
Share on other sites

Με την χρηση θα πεσει κ αλλο.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Thanks γιάννη,

Ποιά η διαφορά ανάμεσα σε pro kit και sportline ;

Δηλ αν έβαζα αυτά τα sportline που λες, θα χαμήλωνα όντως 30mm ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Λοιπον βρηκα τον επίσημο κατάλογο .

Στα pro-kit δεν βλεπω Golf GT , στα Sportline ελατηρια εχει το αμαξι σου (κοκκινος κυκλος)

https://www.dropbox.com/s/si6p3la1dydil33/Screenshot%202014-05-30%2020.56.37.png

διαφορες μεταξυ pro-kit και sportline

http://eibach.com/america/en/videos/eibach-products/pro-kit

http://eibach.com/america/en/videos/eibach-products/sportline

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Χρηστάρα.. Ο λόγος που εγώ δεν είχα βάλει τα pro kit ήταν αυτός... Οπτικά, καμία σχέση!!
Κατέληξα, λοιπόν, στα sportline (κόκκινα) με 4,5cm εμπρός και 3cm πίσω και το αυτοκίνητο ειδικά όταν βάζω τις BBS 18" είναι  σε άλλο επίπεδο!! Είναι πιο προοδευτικά διότι πλέον έχουν "κάτσει" ακριβώς εκεί που ήθελα... Κι από στρίψιμο πραγματικά δεν έχω παράπονο...
Βέβαια τα pro kit είναι λιγάκι καλύτερα στις ανωμαλίες του δρόμου και γενικά πιο ομαλά ελατήρια....

Κάτι τελευταίο, είναι νωρίς ακόμη για συμπέρασμα γιατί δεν κάθισαν ακόμη τα δικά σου, αλλά από την στιγμή που λέει ο Γιάννης οτι έβαλες λάθος, τότε δεν πρόκειται να δεις όντως διαφορά...

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Dimake, manual είμαι όχι dsg ,

Η μλκ ειναι οτι ειμαι 140 έκδοση gt sport ( όχι GT 170) που είναι πιο χαμηλό απο τα απλά και πιο ψηλό απ το GT 170.

Άρα κάπου εκει μπερδεύεται η κατάσταση και η πιο ορθή-κατάλληλη επιλογή.

Πάει τρένο βέβαια αλλά το χαμήλωμα όπως αντιλαμβανώμαστε είναι λίγο μπέρδεμα ως προς το ύψως.

Αληθεύει οτι με το περπάτημα σιγά σιγά θα χαμηλώσει λίγο ακόμα πίσω; Θα κάτσουν κάποια χιλ.;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μητσάρα αυτό που λες μου το είπε ένα φιλαράκι που φορούσε 3ποντα h&r στα μανίσια αμορτισέρ.. Για 70,000χλμ δεν είχαν πάθει τίποτα, βέβαια παίζει ρόλο και το βάρος που φορτώνεις στο αυτοκίνητο καθώς και πόσο το πιέζεις σε οριακές καταστάσεις, αλλά με νορμάλ χρήση δεν έχουν θέμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω αυτά που λες billgr4. Είναι όντως δύσκολη η επιλογή ελατηρίων για την έκδοση gt sport 140.

Για να μην στεναχωρίεμαι όμως ας αρκεστώ στον σημαντικό παράγοντα που λέγεται κράτημα,μείωση κλίσης. Το οπτικό μέρος οκ, έπεσα λίγο έξω καθώς ομολογώ οτι βιάστηκα και δεν το έψαξα αναλυτικότερα με την πολύτιμη βοήθειά σας.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κατι ξεκαθαρο απο την eibach στην κατηγορία pro-kit για VW Golf MKV GT , ο κωδικος ελατηριου σου βγαζει οτι ειναι για VW Golf MKV 1.4 TSI 1.6 FSI 2.0FSI
Για VW Golf MKV GT βγάζει μονο σε sportline ελατηρια και ειναι ξεχωριστος κωδικος μονο για το συγκεκριμένο αμαξι
Ελπίζω να φαίνεται η φωτογραφια απο τον επίσημο καταλογο της eibach
https://www.dropbox.com/s/si6p3la1dydil33/Screenshot%202014-05-30%2020.56.37.png

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μία διευκρίνηση, το μοτέρ που λέει 1,4 tsi και είναι στην κατηγορια με το 1,6 fsi και 2,0 fsi είναι το 122άρι... Εξακριβωμένο! Οπότε το 140άρι και 170άρι μήπως πάει με το GTI;

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ φίλε ! Φοβερό κράτημα έχουν , αλλά δεν χαμήλωσε ουσιαστικά. 3 ποντα ειναι αλλά μπροστά πηρε μόνο 1 ποντο και πίσω καθόλου. Μάλλον λόγω οτι ειναι gt sport και απο μαμά ειναι ήδη χαμηλωμένο, δεν χαμήλωσε 30mm όσο περίμενα. Επρεπε να βάλω 4, ή 4,5 πόντους..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μεγειές Χρήστο!!!!Πολύ ωραίο έγινε και θα κάτσουν λίγο ακόμη μη βιάζεσαι...Να δουλέψουν λίγο τα ελατήρια και θα δεις τουλάχιστον 1 πόντο πιο κάτω.Όταν λένε 3 πόντους χαμήλωμα εννούν από την comfortline έκδοση να το ξέρεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο εδειξε ΛΙΓΟ η αληθεια ειναι αλλα φανταζομαι πως στς στροφες καταλαβαινεις τν διαφορα ε..?

Καλοριζικα !!!

Κ κατι περι αυτου τ θεματος. Τα μανησια αμορτισερ ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ πιο ευκολα αν βαλεις αλλα ελατηρια (πιο χαμηλα)

Οταν ειχα βαλει τα eibach πριν 3-4 χρονια μ ειπε οτι Σε 5-6 μηνες θα κλασουν τα αμορτισερ.. @ρχιδια. Μεχρι σημερα ειμαι πανω απο 70% (80+ ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ)

Σ ευχαριστώ ανηψιέ μου.

Τα μαμά αμορτισερ ειναι γεγονός οτι πιέζονται -δεν κάνουν όλη την διαδρομή τους και φθείρονται πρόωρα με ελατήρια χαμηλώματος. Εγω δεν φοράω τα μαμά, αλλά τα koni str -πορτοκαλί που δέχονται ελατήρια μέχρι max 3-4 πόντους χαμήλωμα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν ειμαι GT 170, αλλά 140 έκδοςη gt sport, σ ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Ούτε η eibach δεν τα χει ξεκάθαρα.

Μας εχει μπερδέψει όλους αυτή η vw...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μία διευκρίνηση, το μοτέρ που λέει 1,4 tsi και είναι στην κατηγορια με το 1,6 fsi και 2,0 fsi είναι το 122άρι... Εξακριβωμένο! Οπότε το 140άρι και 170άρι μήπως πάει με το GTI;

ο Χρήστος αυτα που εχω κυκλωσει με μαυρο φοράει δηλαδη 1.4 TSI ,1.6 FSI , 1.6 FSI AUTO , 2.0 FSI , αυτον τον κωδικο εχει τοποθετησει ο Χρήστος

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.