Jump to content
oasisAthens

Μυκητοκτόνο Για Diesel-Πρόσθετα Πετρελαίου

Recommended Posts

Καλησπέρα σας φίλοι μιας και νέος κάτοχος diesel θα ήθελα να σας ρωτήσω τι ισχύει με τα πρόσθετα ... Δλδ... Ρίχνουμε αντιβακτηριακο ; Βάζουμε σντιπαγωτικο ; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ;

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί είναι αυτοί που μου πρότειναν τη χρήση νεροπαγίδας στο ντεπόζιτο... Ενδιαφέρον θέμα, θα το παρακολουθώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι κ εγώ ειδικός, αλλά όπως ίσως ξέρεις, οι πετρελαιοκινητήρες δεν έχουν μπουζί για την ανάφλεξη, αντίθετα, ο εισαγόμενος αέρας συμπιέζεται σε πολύ μεγάλο βαθμό, αναπτύσσει τεράστια θερμοκρασία κ έτσι όταν έρχεται μαζί του το καύσιμο αναφλέγεται. Εξ'αιτίας λοιπόν των μεγάλων πιέσεων, η ύπαρξη νερού δεν είναι κάτι καλό, πρώτον γιατί δεν αναφλέγεται κ δεύτερον επειδή δεν συμπιέζεται, με αποτέλεσμα να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα. Τοποθετείται στην αντιπροσωπεία ή από κάποιον ειδικό...

 

Όσο για το αντιπηκτικό, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς εσύ, το φροντίζουν τα πρατήρια το χειμώνα...

 

Βέβαια, οι πιθανότητες να χρειαστείς οτιδήποτε από αυτά, μειώνονται δραματικά, αν γνωρίζεις πρατήριο με καλό/καθαρό καύσιμο κ βάζεις μόνο από αυτό...

 

Κ κάτι ακόμα, μιας κ είσαι νέος κάτοχος πετρελαίου, να έχεις κατά νου ότι πρέπει να αποφεύγεις τις πολλές σύντομες διαδρομές, μιας κ γεμίζει το φίλτρο μικροσωματιδίων κ δεν προλαβαίνει να αναζωογονηθεί...

 

Ας με διορθώσει κάποιος αν είμαι λάθος 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ! 

 

Έχετε να προτείνετε κανένα υγρό για diesel κινητήρες?

Link to comment
Share on other sites

Liqui Molly Bio Diesel Additiv, 1λτ μου βγάζει σχεδόν 16-17000km

Edited by dasauto
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Απο μαγαζί το πήρα, 15€ συσκευασία λίτρου, από το Internet δεν το έψαξα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ήδη ανοιχτό θεμα για πρόσθετα.

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=58500

 

Για εμένα απο τις καλύτερες εταιρίες ειναι στο χώρο ειναι η Tunap.

Πολλοι κατασκευαστές χρησιμοποιουν προιόντα της Tunap για καθαροισμούς Μπεκ , DPF φιλτων κλπ.

 

http://www.tunap.com/en/

 

εγω έβαλα αυτο.

http://www.tunap.co.uk/Products/FUEL-SYSTEM-MAINTENANCE-AND-REPAIR/346-/microflex-983-DIESEL-FUEL-TREATMENT 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλησπέρα dieseloπαίδες.

Φουλαρισμενο τεποζιτο με πετρελαιο που καταναλώθηκε εντος 1 μηνός (υπήρχε τακτική κίνηση του αυτοκινητου αλλα δεν καταναλώθηκε μεσα σε σύντομο χρονικό διάστημα) θέλει καθαριστικό πρόσθετο;

Υπάρχει περιπτωση επειδη καταναλώθηκε αργά να έπιασε μύκητες;

Ή μιλαμε για μεγάλα χρονικά διαστήματα ακινητοποίησης πχ 2-3 μήνες;

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Κανείς;

Το κακό είναι ότι δεν έχουμε πολλούς ταρίφες με VW στην Ελλάδα γαμώτο...

Όλο & κάποιος θα ήταν γραμμένος στο blog & θα μας διαφώτιζε επί παντός επιστητού!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι ταρίφες με TDI είναι πολλοί περισσότεροι από όσο νομίζεις.. Τσέκαρε μόνο πόσα από τα ταξί είναι Skoda.. 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Απολύτως σωστός, αλλά αναφέρθηκα σε αυτούς με Passat (ή Touran που έχω δει τελευταία) που ίσως να ήταν εγγεγραμμένοι στο παρόν blog.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

ειμαι νέο μέλος και σε λίγο καιρό θα εχω ενα golf diesel 

Εχω διαβάσει αρκετα σχετικά με τα πρόσθετα πετρελαίου αλλα δεν εχω βγάλει άκρη 

Πρέπει να ρίχνουμε κάποιο καθαριστικο η ενισχυτικό πετρελαίου;

Τον χειμώνα θελει αντιπαγωτικο; 

Νεροπαγίδα βάζουμε στο φίλτρο πετρελαίου;

Εχω δει ότι υπάρχουν φίλτρα πετρελαίου με νεροπαγίδα η αντιπροσωπεία τα εχει;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλα πρώτη φορά θα εχω diesel και ενα αγχος το εχω 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θάνο καλωσήρθες στη παρέα μας! Είμαι σίγουρος ότι θα βρεις πάρα πολλά θέματα εδώ σχετικά με αυτοκίνητό σου και θα σου λυθούν πολλές απορίες! Με το καλό να πάρεις το αμάξι και να το χαρείς! Αν θες, κάνε το κόπο να συστηθείς στη παρουσίαση νέων μελών.

Σχετικά με το θέμα σου τώρα, ως κάτοχος Golf VII Bluemotion, με λίγο πάνω από 12.000 χιλιόμετρα σε 9 μήνες, θα σου πω ότι δεν έχω βάλει τίποτα στο ντεπόζιτο πέρα από καύσιμο. Επειδή το έψαξα πολύ το θέμα, κατέληξα στο εξής συμπέρασμα: Αν βάζεις καλό πετρέλαιο δεν θα έχεις πρόβλημα. Προσωπικά, βάζω μόνο ένα συγκεκριμένο καύσιμο, αν θέλεις να σου πω ποιό και γιατί στείλε μου pm για να μην θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση. Επίσης, είμαι από Φλώρινα και δεν έβαλα αντιπαγωτικό στο καύσιμο και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Βέβαια το αυτοκίνητο το είχα σε γκαράζ οπότε ίσως να μην είμαι ο κατάλληλος για να σου απαντήσω σε αυτό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Thanos said:

Καλησπέρα 

ειμαι νέο μέλος και σε λίγο καιρό θα εχω ενα golf diesel 

Εχω διαβάσει αρκετα σχετικά με τα πρόσθετα πετρελαίου αλλα δεν εχω βγάλει άκρη 

Πρέπει να ρίχνουμε κάποιο καθαριστικο η ενισχυτικό πετρελαίου;

Τον χειμώνα θελει αντιπαγωτικο; 

Νεροπαγίδα βάζουμε στο φίλτρο πετρελαίου;

Εχω δει ότι υπάρχουν φίλτρα πετρελαίου με νεροπαγίδα η αντιπροσωπεία τα εχει;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλα πρώτη φορά θα εχω diesel και ενα αγχος το εχω 

Χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία από πετρέλαια μιας και είμαι κάτοχος εδώ και πέντε μήνες, πιστέυω ότι είναι πιο έυκολο να βρείς κακής ποιότητας πετρέλαιο παρά να βρείς νερό μέσα του.

Από παρόμοιες συζητήσεις που έχω διαβάσει εδώ, λένε να βάζεις πετρέλαιο σε πρατήρια που ανήκουν σε εταιρίες.

Δύο φορές έβαλα σε ιδιώτες και η μηχανή του έκανε τρελό θόρυβο και έβγαζε και κάπνα. Συγκεκριμένα στο ένα πρατήριο μου έσβηνε με το που πήγαινα να ξεκινήσω.

Για το πρόσθετο που αναφέρεις, μου πρότειναν φίλοι αυτό NCH Diesel guard . Με το που το έβαλα εγώ άλλα και ένας φίλος, η μηχανή ηρέμισε και δεν βγάζει και κάπνα, με πετρέλαιο απλό, από επώνυμα πρατήρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να βαζεις το καλο πετρελαιο των εταιριων.προσωπικα στο δικο μου απο το ιδιο πρατηριο avin το καλο πετρελαιο με το απλο στην λειτουργεια και στην καταναλωση ειχαν τεραστια διαφορα!!!αφησε τα προσθετα πετρελαιου και βαλε το ενισχυμενο.το μονο προσθετο που βαζω εγω ειναι ενα καθαριστικο της liqui moly ανα 10000χλμ και αυτο το βαζω για τα ματια του κοσμου οχι οτι προκειται να κανει δουλεια ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικο βαζω πετρελαιο avio απο εκο και μυκητοκτονο καθε 2μιση μηνες της wurth! Αλλαγη φιλτρου πετρελαιου καθε 10.000χλμ και αν ακουγομαι υπερβολικος ειναι γιατι θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις.

Σχετικα με την υδατοπαγίδα τι γνώμη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι αναφέρουν ότι το antibacteria (μυκητοκτόνο) δε χρειάζεται, κάποιοι ότι χρειάζεται. Εγώ έβαλα... DIESEL ANTI BACTERIA 1:1000 dosing bottle PRO-TEC

Ανά 3-4 μήνες ανεξάρτητα από km. Σε 50lt ρεζερβουάρ βάζεις 50ml πριν το γέμισμα! Η οδηγία 2003/30/ΕΕ μιλάει για 7% biodiesel. Οι φήμες για τα diesel της Ελλάδας 15-20% biodiesel. Ο χρόνος θα δείξει... Άβυσσος η ψυχή του... ελληνικού diesel!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.