Jump to content
aetos

Eco Start

Recommended Posts

Φιλοι μου,θαθελα να μοιραστω μαζι σας κατι που εχω εντοπισει και ισως να μην ειναι προβλημα.

Περιπου 7 στις 10 φορες οταν σβηνει στα φαναρια και παταω το αμπραγιαζ παιρνει μπροστα ο κινητηρας

αλλα γυρναει ο δεικτης στην βενζινα απο εκει που ηταν στο φυσικο αεριο.

Μερικες φορες μετα απο λιγα χλμ ξαναγυρνα στο φυσικο αεριο και αλλες οχι.

Εαν σταματησω σβησω τον κινητηρα με το κλειδι,ξαναγυρισω τον διακοπτη στο on kai απομονωσω το eco start,

τοτε παραμενει σταθερα ο δεικτης στο φυσικο αεριο χωρις κανενα προβλημα εναλλαγης.

Εαν ομως κανω ενδιαμεση σταση καπου και ξεχαστω να απενεργοποιησω το συστημα τοτε αρχιζουν οι εναλλαγες.

Εχω κανει μονο 850χλμ.και αυτο συμβαινει απο την πρωτη κιολας ημερα που το πηρα.

Το ανεφερα στην αντιπροσωπεια και μετα απο 10 μερες αναμονης (το ψαχνανε) μου ειπαν να μου δωσουν αλλο αυτ/το

για να κανουν μετρησεις και ελεγχους στο δικο μου οσες μερες χρειαστει.(μπορει και 10μερες)

Εγω απλα τους απαντησα οτι απαιτω αμεση λυση και οχι πειραματισμους στο δικο μου.

Οσους ρωτησα με eco up ολοι το απενεργοποιουν καθε φορα πριν ξεκινησουν και ετσι δεν γνωριζουν κατι παραπανω απο εμενα.

Αλλοστε οπως προειπα δεν το κανει παντα.

Αν γνωριζει καποιος που δεν το απενεργοποιει,ας γραψει εδω την γνωμη του εαν και εφοσον θελει.

 

 

Υ.Γ. Σημερα που γεμισα πηρε 9,90€ Φ.Α. και εκανα 375χλμ. με καθημερινες διαδρομες Καλυβια-Πεντελη απο Λαυριου.

 

 

Φιλικα παντα

 

Μενιος

Edited by aetos
Link to comment
Share on other sites

Guest phoenixgrg

ειμαι ιδιοκτητης ενος eco up bluemotion εδω και ενα μηνα και τετοιο προβλημα δεν εχω να το πας πισω για επισκευη ειναι προβλημα γιατι εμενα δεν μπαινει στην βενζινη ποτε απο start and stop

Link to comment
Share on other sites

Kαι φυσικα θελω να το παω για ενα τσεκαπ,αλλα δεν μου παει καρδια μιας και ειναι λιγων ημερων να μπει ''Ελληνικο'' χερι.

Την λυση την εχω βρει μονος μου απενεργοποιωντας το bluemotion παντα,φυσικα δεν ειναι και το ...σωστο.

 

 

Υ.Γ. Ας αναφερω μια νεα διαδρομη που εκανα χαλαρα το ΣΒ/Κ αναχωρηση δυο ατομα απ'το Λαγονησι,(ταχυτητα πανω-κατω 90με100χλμ.)

με προορισμο το Πορτο Χελι και επιστροφη αυθημερον.

Γεμισα φουλ απο Ανθουσα,συνολικη αποσταση 408χλμ., ξαναγεμισα φουλ Ανθουσα με 10€ και δεν πιστευα στα ματια μου,μια και θαφθανε τουλαχιστον στα 450χλμ με χρηση μονο φυσικου αεριου,οταν το δινουν εργοστασιακα για 380χλμ και δεν εχω ακουσει να βγαζουν πανω απο 340χλμ.(πιθανον αποτελω εξαιρεση η οδηγαω πολυ απαλα).

Πιθανον να ειναι ρεκορ!!!

Edited by aetos
Link to comment
Share on other sites

Ας επανελθω στο θεμα του bluemotion για να επιστησω την ιδιαιτερη προσοχη σας στο μοναδικο οργανο αυτοματισμου επιλογης της βενζινας/φυσικου αεριου (που ασφαλως δεν εχει διακοπτη) ενω το bluemotion εχει διακοπτη απενεργοποιησης.

Οταν σβηνει στα φαναρια και παταμε αμπραγιαζ για να ξαναφυγουμε καποιες φορες φευγει απο το φυσικο αεριο ο δεικτης και παει στην βενζινα για ελεγχο και μετα ξαναπαει στο φυσικο αεριο.

Λογικο ειναι να μην τοχετε παρατηρησει μια και προκειται για κατι στιγμιαιο που το ματι δεν πεφτει ευκολα πανω του οταν οδηγουμε και ιδιαιτερα οταν βαζουμε απο πρωτη - δευτερα.

Ειμαστε ησυχοι οτι εφοσον εχουμε πληροτητα φυσικου αεριου,δεν χρειαζεται να ελεγχουμε διαρκως το οργανο,εφοσον ο κατασκευαστης εχει μεριμνησει να γυρναει στην βενζινα μονο οταν τελειωσει το φυσικο αεριο.

Μπορουμε ομως να γεμισουμε το ρεζερβουαρ της βενζινας πληρως μεχρι πανω πανω και μετα απο 10 γεμισματα φυσικου αεριου,να προσπαθησουμε να ξαναβαλουμε βενζινα για να δουμε αν εκαψε εστω και μικρη ποσοτητα,

''εφοσον δεν ξεμειναμε ποτε απο φυσικο αεριο ολο αυτο το διαστημα του τσεκ απ''.

Αυτο θα βοηθησει να γνωριζουμε ολοι μας,αν αγνοια μας καιει βενζινα καποιες (στιγμες ευαισθησιας) του αυτοματισμου επιλογης,

χωρις βεβαια να σημαινει οτι ειναι προβλημα,μπορει ετσι να πρεπει να δουλευει αναλογα των ανγκαιων συνθηκων οδηγησης.

Μην επαναπαυομαστε οτι ο δεικτης βενζινας δειχνει φουλ,μονο το φουλαρισμα μπορει να το αποδειξει αυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε,νομιζω πως αποτελει προςβολη να λες οτι με 10 ευρω εκανες την στιγμη που για 400 χιλιομετρα χρειαζομαι 85-90 ευρω.

Παρακαλω οι mods να επιληφθουν του θεματος.

:lol: :lol:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα.Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θελω να ζητησω τη βοηθεια σας.Αγορασα πριν μια βδομαδα ενα eco up και αντιμετωπιζω το ιδιο ακριβως προβλημα με τον φιλο aetos παραπανω.Τελικα ειναι σοβαρο το προβλημα αυτο?Οσους ρωτησα με eco up δεν εχουν τετοιο θεμα και μαλιστα το start stop παντα μου ξεκιναει μονο του μεσα σε 13 δευτερολεπτα απο οταν σβηνει,σχεδον ποτε δεν ενεργοποιειται απο μενα,πατωντας συμπλεκτη.Φυσικα καποιες φορες γυρναει σε βενζινη οπως ακριβως του aetos.Ξερει καποιος να με βοηθησει?

Edited by Totti10
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα αυτο λυνεται μονο με αλλαγη πλακετας/λογισμικο,που ερχεται απο Γερμανια στα κεντρικα της Cosmocar στην Μανδρα Αττικης.

Εννοειται οτι δεν εχεις χρηματικη συμμετοχη εσυ και καλυπτεται πληρως στα πλαισια και τους ορους της εγγυησης.

Οτιδηποτε απορια εχεις φιλε μου,σου στελνω με π.μ. το τηλεφωνο μου,για πληρη ενημερωση.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους το προβλημα λυθηκε με αναβαθμιση λογισμικου μεσα σε λιγα λεπτα και φυσικα καλυπτεται στην εγγυηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.