Jump to content
cjgeorgio

Αλλαγή Λαδιών Για Τον 1.8 Tsi

Recommended Posts

Ώρα για αλλαγή λαδιων.

Μετά από 127.000χλμ με Castrol edge 5w-30 θα βάλω Castrol edge titanium 5w-40... Είναι πιο καλά για το κλίμα της Ελλάδας λένε...

Πληροί την 507?

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πληροί την 507?

Sent from my iPad using Tapatalk

 

502.00 / 505.00 είναι.

 

Γενικότερα, ακόμα να καταλάβω το λόγο για τον οποίο να αρχίσει κάποιος να φεύγει από τον γενικό μπούσουλα που δίνει ο κατασκευαστής σε τέτοια θέματα... 100% πέρα της αντιληπτικής μου ικανότητας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τοτε ρε παιδιά τι συζητάμε περί κλίματος και περί ακουσμάτων απο τρίτους; Βάλτε το σωστό λάδι που προτείνει ο κατασκευαστής χωρίς πρόσθετα και δεν θα σας προδώσει. Απλά πράγματα

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τοτε ρε παιδιά τι συζητάμε περί κλίματος και περί ακουσμάτων απο τρίτους; Βάλτε το σωστό λάδι που προτείνει ο κατασκευαστής χωρίς πρόσθετα και δεν θα σας προδώσει. Απλά πράγματα

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Θέλεις δηλαδή τώρα να μου πεις ότι δεν υπάρχει άλλη ήπειρος να ανακαλύψουμε???? :p :P :p :P

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις δηλαδή τώρα να μου πεις ότι δεν υπάρχει άλλη ήπειρος να ανακαλύψουμε???? :p :P :p :P

Και όμως στο συγκεκριμένο θέμα δεν υπάρχει

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν castrol edge supercar 10W60.. 

Το βάζει ήδη ο panagiotispoulios και άλλα βελτιωμένα αμάξια με καλές εντυπώσεις. Θα κάνω την απόπειρα και εγώ μόλις γυρίσω από Γερμανία στο δικό μου. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , SkyNet said:

Ακατάλληλο για τον 1.8TSI. RTFM μόνο κακό κανεις στο μοτέρ σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

όχι όχι μην το κάνεις αυτό και θα έχουμε δράματα τώρα :sword:

 

(πλάκα κάνω φυσικά!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Μα το συγκεκριμένο λάδι έχει ίδιους κωδικούς με αυτούς που είναι για το 1.8 tsi;  :/

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά ερώτηση να δω τι γνώσεις υπάρχουν εδώ μέσα.........:)

Τι διαφορά έχει το Castrol edge titanium 5w30 με το castrol edge titanium 5w30 LL Δλδ long life. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , cjgeorgio said:

Καλά ερώτηση να δω τι γνώσεις υπάρχουν εδώ μέσα.........:)

Τι διαφορά έχει το Castrol edge titanium 5w30 με το castrol edge titanium 5w30 LL Δλδ long life. 

Αυτό θέλω να το μάθω και εγώ.... Απλά έχω ακούσει κάτι για μείωση τριβής αλλά δεν ξέρω αν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Από αποτέλεσμα που είχαν φίλοι μου με βελτιωμένα αμάξια  σε χημείο στην Αθήνα είναι ότι το 5w30 μετά από 5000-7000 χλμ χάνει της ιδιότητες του. Για αυτό έγιναν και κάποιες αλλαγές και αρκετά άτομα πήγαν σε 5W40. Το 5W40 δεν βγαίνει σε Long life. Στα 10.000χλμ είναι καλό να γίνονται οι αλλαγές λαδιού 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, cjgeorgio said:

Από αποτέλεσμα που είχαν φίλοι μου με βελτιωμένα αμάξια  σε χημείο στην Αθήνα είναι ότι το 5w30 μετά από 5000-7000 χλμ χάνει της ιδιότητες του. Για αυτό έγιναν και κάποιες αλλαγές και αρκετά άτομα πήγαν σε 5W40. Το 5W40 δεν βγαίνει σε Long life. Στα 10.000χλμ είναι καλό να γίνονται οι αλλαγές λαδιού 

 Το Long-Life service ειναι για οσους δεν θελουν να ξοδευουν τακτικα χρηματα για συντομα σερβις, τα ριχνουν ολα μαζι σε αγορα νεου οχηματος ....

http://www.autoinform.co.uk/long-life-servicng-the-truth/

Αν ηθελα να αλλαζω ανα 5ετια οχημα , θα εκανα μονο LL service . Αν θελω να το κρατησω οσο μπορω , στα 7.500 αλλαγη και παντα 40αρι λαδι . Το 30αρι, οπως εχω ξανα-αναφερθει, ειναι για ξεπλυμα οπως και το 20αρι ... Εδω ολος ο πλανητης ζεσταινεται , απαιτωντας κυριολεκτικα απο εμας να επαγρυπνουμαι για το τι ρευστοτητα βαζουμε ,και καθομασται και μιλαμε για 30αρια ακομα ...

https://www.washingtonpost.com/news/energy-environment/wp/2016/11/17/the-north-pole-is-an-insane-36-degrees-warmer-than-normal-as-winter-descends/

http://www.telegraph.co.uk/news/2016/12/24/sweaty-santa-north-pole-temperatures-forecast-20-degrees-warmer/

Με αυτες τις θερμοκρασιες στον Β.Πολο , κοντευεις να πας με 5w-40 ενω εμεις που ειμαστε κοντα στον Ισημερηνο , θελουμε 30αρι και 20αρι ....Ε,ρε γελια !!!

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία αλλαγή έβαλα 40 και μία χαρά αθόρυβη η μηχανή. Πάλι όταν κάνω αλλαγή 40 θα βάλω.. 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλαγή έβαλα 5W-40 έκανα 6000χλμ με αυτά σε ανοιχτό δρόμο και δεν έχει κάψει μέχρι στιγμής καθόλου.
Το μοτέρ έχει πάνω 149.500χλμ.. e541ac599afde6561dec2073086f71f6.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλαγή έβαλα 5W-40 έκανα 6000χλμ με αυτά σε ανοιχτό δρόμο και δεν έχει κάψει μέχρι στιγμής καθόλου.
Το μοτέρ έχει πάνω 149.500χλμ.. e541ac599afde6561dec2073086f71f6.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Ποιος κωδικός μοτέρ και ποιο λάδι χρησιμοποίησες; Επίσης τι λάδι είχες πριν και τι κατανάλωση;
Το γεγονός ότι δεν καίει λάδι δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα καλό.


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites



Ποιος κωδικός μοτέρ και ποιο λάδι χρησιμοποίησες; Επίσης τι λάδι είχες πριν και τι κατανάλωση;
Το γεγονός ότι δεν καίει λάδι δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα καλό.


Sent from my iPad using Tapatalk
Castrol edge Titanium 5W-40
1.8 TSI BZB Κ04
150.000χλμ έκανε το μοτέρ και είναι διαμάντι.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Castrol edge Titanium 5W-40
1.8 TSI BZB Κ04
150.000χλμ έκανε το μοτέρ και είναι διαμάντι.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχει τις προδιαγραφες που οριζει το εργοστασιο?

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Castrol edge Titanium 5W-40
1.8 TSI BZB Κ04
150.000χλμ έκανε το μοτέρ και είναι διαμάντι.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Είσαι in spec σύμφωνα με την 505.01 http://www.castrol.com/en_za/south-africa/car-engine-oil/engine-oil-brands/castrol-edge/product-range.html

Δεν πληρεί όμως την πιο καινούργια 507 που έχει το αντίστοιχο 5-30.

Οποιοδήποτε από τα 2 ταιριάζει μια χαρά στο μοτέρ αυτό όποτε μεγεια!

Προσωπικά θα προτιμούσα το 30αρι λόγω spec καθώς και του γεγονότος ότι τα μοτέρ αυτά έχουν μικρότερες ανοχές και ένα λεπτόρρευστο λάδι τους ταιριάζει.
Μην ξεχνάμε ότι στα τελευταία 2λιτρα παίζουν και 20αρια λάδια πλέον


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ταιριαζει καλυτερα ειναι αυτο που εχει τις προδιαγραφες που οριζει το εργοστασιο. Δε μπορει το εργοστασιο να λεει πως σε κανονικη θερμοκρασια λειτουργιας χρειαζεται 30αρι και εμεις να βαζουμε 40αρι

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα είναι όμως και Κ04 και αρκετά συχνά ανεβάζει πιο πολλές θερμοκρασίες από ότι το μαμά.
Το 5W-30 χάνει πιο γρήγορα της ιδιότητες του σαν λάδι.
Πίστευα ότι θα κάνω 10.000-15.000 με το 30 και θα είμαι οκ αλλά γνωστός έβγαλε το λάδι που είχε στο αμάξι του (παρόμοιο με το δικό μου) το πήγε στο σημείο και είδαν ότι είχε χάσει της ιδιότητες του.
Μέχρι 7000 χλμ το πολύ τον είπαν.
Αυτός βάζει 10-60 πλέον κάτι που το προτείνουν αρκετοί.
Εγώ βάζω 5W-40 για να είμαι μέσα στης προδιαγραφές.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ταιριαζει καλυτερα ειναι αυτο που εχει τις προδιαγραφες που οριζει το εργοστασιο. Δε μπορει το εργοστασιο να λεει πως σε κανονικη θερμοκρασια λειτουργιας χρειαζεται 30αρι και εμεις να βαζουμε 40αρι

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Αν δεν απατώμαι το manual αναγράφει προδιαγραφές και όχι θερμοκρασίες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites



Αν δεν απατώμαι το manual αναγράφει προδιαγραφές και όχι θερμοκρασίες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το λάδι που βάζω είναι μέσα στης προδιαγραφές

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.