Jump to content
cjgeorgio

Αλλαγή Λαδιών Για Τον 1.8 Tsi

Recommended Posts

Μα δεν έχει πει κανείς ότι αντικατατάθηκε η 502 από την 504. Απλά είναι διαφορετικές, καθώς η 504 απαιτεί κάποια πράγματα που δεν απαιτούσε η 502. Στον πίνακα πχ που έβαλες βλέπεις τι γίνεται με την 4η στήλη όπου το λιπαντικό 502 είναι αισθητά υψηλότερο (νομίζω ότι στα Edge Titanium FST πλέον έπεσαν αυτές οι τιμές, τουλάχιστον στο 5-30).

 

Ακόμα και το "καλύτερες τιμες" έχει να κάνει και με τις απαιτήσεις λίπανσης του μοτέρ. Πχ. στα καινούργια δηλαδή που θέλουν 20άρι λάδι θα πάμε να βάλουμε και ένα 40άρι? (τονίζω φυσικά ότι το 5-40 για τα δικά μας μοτέρ είναι ΕΝΤΟΣ προδιαγραφών για να μην έχουμε παρεξήγηση). Αλλά το πιο "παχύρευστο" δεν πάει να πει υποχρεωτικά και παντού καλύτερο γιατί σημαίνει ότι ρεει με χαμηλότερη ταχύτητα, δημιουργεί μεγαλύτερες ανιστάσεις το παχύτερο φιλμ (και άρα θερμοκρασία), και φυσικά δεν περνάει το ίδιο εύκολα από σημεία με μικρές ανοχές.

 

ΠΑΝΤΑ να συνυπολογίζουμε τις απαιτήσεις που θέτει ο εκάστοτε κατασκευαστής για το μοτέρ του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αρκετά άτομα που το tsi τσιμπάει λάδι έβαλαν 5W-40 με την λογική να έχουν πιο λίγο κατανάλωση λαδιού.
Με 3 άτομα που μίλησα και το έκαναν αυτό με είπαν ότι βλέπουν την ίδια κατανάλωση που είχαν και με το 30.
Άρα;
Δεν στέκι αυτό που λένε...;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο θα σου πω κάτι που σου έχω πει ξανά και ξανά. Το λιπαντικό έχει απώλειες από τις αναθυμιάσεις ή από τσίμπημα! Αν δουλεύει υψηλές στροφές διαρκώς έχεις και αναθυμιάσεις. Το θέμα είναι το τι καίς και σε τι συνθήκες.

 

Στο παλιό μου αμάξι (ατμόσφαιρα) είχα μεγάλη διαφορά όχι από το ιξώδες αλλά από την ποιότητα του λαδιού. Δηλαδή τότε η Seat έβαζε Divinol... δεν είχα ασχοληθεί και μετά είχα θέμα. Μετά γύρισα σε full synth Liqui Moly και το αμάξι μεταμορφώθηκε - και χωρίς καμία αλλαγή ιξώδους.

 

ΠΟΛΛΑ παίζουν ρόλο. Στην περίπτωση σου, ειδικά που ζεις Γερμανία δεν καταλαβαίνω το λόγο πραγματικά για τον οποίο μιλάμε για 40άρι λάδι!!! Για Ελλάδα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα... ο καθένας ότι του κάθεται καλύτερα. Εμένα που έχει ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού, για να είμαι ειλικρινής πάνω από 112 βαθμούς ΠΟΛΥ δύσκολα να δω (και αυτό καλοκαίρι και να το ζορίζω). Σε τελικιάσματα καρφωμένο ξέρεις σε τι ταχύτητα στιγμιαία 120 βαθμούς και με το που άφησα το γκάζι οι βαθμοί έπεφταν 2-2 στο φτερό

Link to comment
Share on other sites

Στην επόμενη αλλαγή θα βάλω ξανα 5W-30 LL.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , yositosi said:

 Στον πίνακα πχ που έβαλες βλέπεις τι γίνεται με την 4η στήλη όπου το λιπαντικό 502 είναι αισθητά υψηλότερο (νομίζω ότι στα Edge Titanium FST πλέον έπεσαν αυτές οι τιμές, τουλάχιστον στο 5-30).

 

Ακόμα και το "καλύτερες τιμες" έχει να κάνει και με τις απαιτήσεις λίπανσης του μοτέρ. Πχ. στα καινούργια δηλαδή που θέλουν 20άρι λάδι θα πάμε να βάλουμε και ένα 40άρι? (τονίζω φυσικά ότι το 5-40 για τα δικά μας μοτέρ είναι ΕΝΤΟΣ προδιαγραφών για να μην έχουμε παρεξήγηση). Αλλά το πιο "παχύρευστο" δεν πάει να πει υποχρεωτικά και παντού καλύτερο γιατί σημαίνει ότι ρεει με χαμηλότερη ταχύτητα, δημιουργεί μεγαλύτερες ανιστάσεις το παχύτερο φιλμ (και άρα θερμοκρασία), και φυσικά δεν περνάει το ίδιο εύκολα από σημεία με μικρές ανοχές.

 

59d8b1913c702_5W-30spec.png.db69f67665a97e4af4277d4e2f5a16db.png

Η 4η στήλη αφορά την τέφρα  φωσφόρου και θείου (Sulfated ash) η οποία δεν προστίθεται στο λιπαντικό κατά την παραγωγή του. Απλώς δημιουργείται όταν "καίγεται" το λιπαντικό και ειδικότερα κάποια πολύ χρήσιμα πρόσθετα όπως τα αντιοξειδωτικα, καθαριστικά ,αντιτριβικα κλπ.

Στην προδιαγραφή 504 (5w30) αναγκάζονται να μειώσουν την περιεκτικότητα αυτών των πολύ χρήσιμων προσθέτων για επιτύχουν χαμηλά SAPS levels.

Πάντως ακόμα και για χρήση πετρελαίου δεν βλέπω κάποιο σημαντικό πρόβλημα στην χρήση της 502 (5w-40) με την προϋπόθεση να είναι low SAPS levels .

Όπως και να έχει αφορά το dpf του πετρελαίου , το οποίο βέβαια έχει τα δικά του "θεματακια"

Θα πρότεινα στους γλωσσομαθεις να παρακολουθούν και την άποψη των Αμερικάνων οι οποίοι το κατέχουν το "άθλημα" σε θέματα αυτοκινήτου.

Στην Aμερικη κυριαρχεί απολύτως το 5w-40.

Μιας και έγινε αναφορά στην νέα προδιαγραφή VW 508 00 / 509 00 (0w-20) , θα πρέπει να το σκεφτεί πολύ σοβαρά πριν το βάλει κάποιος στον κινητήρα του, μποτιλιαρισμένος σε έναν "φλεγόμενο" δρόμο το καλοκαίρι.

Προσωπικά θα ήθελα να δω τις μετρήσεις του φιλμ προστασίας που διαθέτει.

 

59d8bcca87beb_vw508.thumb.png.6d5fbc0ef1ce8651c08e42f3b6a63f14.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά από τα υψηλά SAPS δεν προκύπτει το carbon buildup στην εισαγωγή? (σοβαρό θέμα με τους TSi και κάπου εκεί που έσκασε το όλο θέμα το γύρισαν σε 504 προδιαγραφή από όσα έχω διαβάσει). Βασικά σαν κύρια αιτιολογία αυτό έχω βρει παντού για τη "μεγάλη αλλαγή" μεταξύ 502 και 504.

 

Για την Αμερική και το τι επικρατεί εκεί, ισχύει φυσικά αυτό που λες, αλλά παντού τα Αμερικάνια το αποδίδουν στο ότι θεωρούνται τα καύσιμα στις ΗΠΑ αρκετά "βρώμικα" σε σύγκριση με το τι κυκλοφορεί στην Ευρώπη

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , yositosi said:

Ναι αλλά από τα υψηλά SAPS δεν προκύπτει το carbon buildup στην εισαγωγή? (σοβαρό θέμα με τους TSi και κάπου εκεί που έσκασε το όλο θέμα το γύρισαν σε 504 προδιαγραφή από όσα έχω διαβάσει). Βασικά σαν κύρια αιτιολογία αυτό έχω βρει παντού για τη "μεγάλη αλλαγή" μεταξύ 502 και 504.

 

Για την Αμερική και το τι επικρατεί εκεί, ισχύει φυσικά αυτό που λες, αλλά παντού τα Αμερικάνια το αποδίδουν στο ότι θεωρούνται τα καύσιμα στις ΗΠΑ αρκετά "βρώμικα" σε σύγκριση με το τι κυκλοφορεί στην Ευρώπη

Για να αναπτυχθεί τέφρα φωσφόρου και θείου (Sulfated ash) από vw502-505 (5w-40) πρέπει πρώτα να το "κάψει".

Το οποίο "κάψιμο" συμβαίνει σε χαμηλότερο βαθμό (σε γενικές γραμμές) σε σχέση με το  vw504-507 (5w-30)

Αν τα καύσιμα στην Αμερική είναι "βρώμικα" φαντάσου τι θα είναι στην Ελλάδα.

Η ανάγκη για την "μεγάλη αλλαγή" από 502 σε 504 προήλθε λόγω των long life διαστημάτων service.

Το οποίο long life διαστημάτων service ίσως και να είναι μαρκετινιστικο. Ένας από αυτούς που το δοκιμάζει είμαι και εγώ.

Όσον αφορά για τα σχεδιαστικά προβλήματα των fsi -tsi το θέμα είναι ανεξάντλητο. Όρεξη να εχεις....

Edited by geopro
Προσθήκη κειμένου
Link to comment
Share on other sites

5W-30 LL και πολύς κόσμος το αλλάζει στα 7500.... για να έχουν καλό λάδι πάντα..
Εγώ 15.000χλμ και παραπάνω τα έκανα πάντως με 5W-30 χωρίς θέματα να με ανάβει λαμπάκι.
Τώρα το ξανά λέω 6000χλμ με 5W-40 δεν με έκαψε λάδι.
Αν κατέβω Ελλάδα Χριστούγεννα θα το αλλάξω αλλιώς το καλοκαίρι.



Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας οτι νομιζει στη τελικη δικο του αμαξι ειναι οτι θελει κανει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5W-30 LL και πολύς κόσμος το αλλάζει στα 7500.... για να έχουν καλό λάδι πάντα..
Εγώ 15.000χλμ και παραπάνω τα έκανα πάντως με 5W-30 χωρίς θέματα να με ανάβει λαμπάκι.
Τώρα το ξανά λέω 6000χλμ με 5W-40 δεν με έκαψε λάδι.
Αν κατέβω Ελλάδα Χριστούγεννα θα το αλλάξω αλλιώς το καλοκαίρι.



Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Αν, θες να βαζεις 5/40 κανε το τους καλοκαιρινους μηνες Ελλαδα και μονο.
Βαζε το 5/30 και αλλαγη ανα 7500 οπως ακριβως λες!
Στη Γερμανια αλλα και σε πολυ κρυες περιοχες της Ελλαδας το χειμωνα ενα 0w30/40 επιβαλλεται. Ιδιως αν εχουμε συνεχη πρωινα cold start η το βραδυ.
Παντως ακομα και σαυτες τις συνθηκες το 5/30 δουλευει απροβληματιστα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , nikdev said:

 


Αν, θες να βαζεις 5/40 κανε το τους καλοκαιρινους μηνες Ελλαδα και μονο.
Βαζε το 5/30 και αλλαγη ανα 7500 οπως ακριβως λες!
Στη Γερμανια αλλα και σε πολυ κρυες περιοχες της Ελλαδας το χειμωνα ενα 0w30/40 επιβαλλεται. Ιδιως αν εχουμε συνεχη πρωινα cold start η το βραδυ.
Παντως ακομα και σαυτες τις συνθηκες το 5/30 δουλευει απροβληματιστα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Το 0w-30 σίγουρα δεν ακολουθεί την προδιαγραφή vw 504. Είτε ακολουθεί την vw 502 είτε την παλαιά (πραγματικά παλαιά) vw 503.

Ιδού και τα χαρακτηριστικά για το Castrol 0w-30

Άρα δεν "σέβονται" ούτε οι ίδιοι την προδιαγραφή που μας 'επιβάλλουν"  !!!

Και αν κάποιος ισχυρισθεί ότι "άλλο το κλίμα της Ελλάδος και άλλο της Γερμανίας" ουσιαστικά παραδέχεται ότι το κλίμα παίζει ρόλο !

 

0w-30.JPG.7dc8c0b200a084dcbada2666fd3c1d1f.JPG

 

Edited by geopro
προσθηκη url
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και τελικά τώρα που καταλήξαμε γιατί έχω πραγματικά μπερδευτεί... :startle::startle:

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , yositosi said:

και τελικά τώρα που καταλήξαμε γιατί έχω πραγματικά μπερδευτεί... :startle::startle:

 

Η έλλειψη διαφάνειας πάνω στο ζήτημα είναι σε μεγάλο βαθμό υπαιτιότητα της ίδιας της vw.

Το βιβλίο του κατασκευαστή (ναι , αυτό το ελλειπέστατο βιβλίο) σε καμιά περίπτωση δεν αναφέρει ιξώδη .

Αυτό που αναφέρει είναι προδιαγραφή 502 για κανονικής διάρκειας service και 504 για παρατεταμένης διάρκειας service.

Και εκεί ξεκινάνε οι παρανοήσεις.

Η προδιαγραφή 504 απαντάται σε ιξώδες 5W-30 μόνον.

Αυτό έχει οδηγήσει πολλούς να θεωρούν (λανθασμένα) ότι αυτό είναι το μοναδικό ιξώδες που προτείνει ο κατασκευαστής.

Η προδιαγραφή 502 απαντάται (ευτυχώς) σε μια μεγάλη γκάμα από ιξώδη όπως 0W-30 , 0W-40 , 5W-40 , 10W-40 και άλλα.

Οπότε υπάρχει ευχέρεια επιλογής ιξώδους ανάλογα το κλίμα , τη χρήση, την κατάσταση του κινητήρα, τη λειτουργία του κινητήρα κλπ.

Η μοναδικότητα της προδιαγραφής 504 να απαντάται μόνον σε 5W-30 οφείλεται στον τεχνικό περιορισμό ότι πρέπει να είναι long life και συνεπώς η “ψαλίδα” του ιξώδους πρέπει να είναι μικρή έτσι ώστε τα πρόσθετα που ρυθμίζουν το ιξώδες να αντέχουν περισσότερο σε παρατεταμένα διαρκείας service.

Σαν να μην έφτανε αυτό, η προδιαγραφή 504 σε 5W-30 έχει ναι μεν “αντοχή ιδιοτήτων του ιξώδους” στο χρόνο αλλά δυστυχώς ασθενέστερο φιλμ προστασίας έναντι του 5W-40 , ας πούμε.

Ακόμα χρήσιμα πρόσθετα όπως αντιοξειδωτικα , αντιτριβικα (και άλλα) είναι αναγκαστικά σε μικρότερη περιεκτικότητα στην 504 (5W-30).

Το “δυστύχημα” με την 504 είναι ότι είναι αποτέλεσμα της βεβιασμένης ανάγκης για παρατεταμένης διαρκείας service.

Η vw ήθελε να δείξει ένα καλό πρόσωπο απέναντι στις εταιρίες leasing , ενοικιάσεων και να δηλώσει στους πελάτες της ότι τα service μπορούν να γίνουν οικονομικά κάθε δυο χρόνια ή 30.000 Km.

Αλήθεια το τηρείται αυτό όσοι πάτε by the book ?

 

Και φτάνουμε στο θεμελιώδες ερώτημα “και τι κάνουμε τώρα σύντροφοι ;”

Στην Αμερική κυριαρχεί το 5W-40. Στη Γερμανία “παίζει” δυνατά και 0W-30 και 0W-40.

Για εμένα τον Νότιο για αρκετό διάστημα χρησιμοποιούσα 5W-40 αλλά την τελευταία φορά έβαλα 504 σε 5W-30 σε μια προσπάθεια εξοικονόμησης χρημάτων. Ίσως και να έκανα μια τρύπα στο νερό.....

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , geopro said:

Η έλλειψη διαφάνειας πάνω στο ζήτημα είναι σε μεγάλο βαθμό υπαιτιότητα της ίδιας της vw.

Το βιβλίο του κατασκευαστή (ναι , αυτό το ελλειπέστατο βιβλίο) σε καμιά περίπτωση δεν αναφέρει ιξώδη .

Αυτό που αναφέρει είναι προδιαγραφή 502 για κανονικής διάρκειας service και 504 για παρατεταμένης διάρκειας service.

Και εκεί ξεκινάνε οι παρανοήσεις.

Η προδιαγραφή 504 απαντάται σε ιξώδες 5W-30 μόνον.

Αυτό έχει οδηγήσει πολλούς να θεωρούν (λανθασμένα) ότι αυτό είναι το μοναδικό ιξώδες που προτείνει ο κατασκευαστής.

Η προδιαγραφή 502 απαντάται (ευτυχώς) σε μια μεγάλη γκάμα από ιξώδη όπως 0W-30 , 0W-40 , 5W-40 , 10W-40 και άλλα.

Οπότε υπάρχει ευχέρεια επιλογής ιξώδους ανάλογα το κλίμα , τη χρήση, την κατάσταση του κινητήρα, τη λειτουργία του κινητήρα κλπ.

Η μοναδικότητα της προδιαγραφής 504 να απαντάται μόνον σε 5W-30 οφείλεται στον τεχνικό περιορισμό ότι πρέπει να είναι long life και συνεπώς η “ψαλίδα” του ιξώδους πρέπει να είναι μικρή έτσι ώστε τα πρόσθετα που ρυθμίζουν το ιξώδες να αντέχουν περισσότερο σε παρατεταμένα διαρκείας service.

Σαν να μην έφτανε αυτό, η προδιαγραφή 504 σε 5W-30 έχει ναι μεν “αντοχή ιδιοτήτων του ιξώδους” στο χρόνο αλλά δυστυχώς ασθενέστερο φιλμ προστασίας έναντι του 5W-40 , ας πούμε.

Ακόμα χρήσιμα πρόσθετα όπως αντιοξειδωτικα , αντιτριβικα (και άλλα) είναι αναγκαστικά σε μικρότερη περιεκτικότητα στην 504 (5W-30).

Το “δυστύχημα” με την 504 είναι ότι είναι αποτέλεσμα της βεβιασμένης ανάγκης για παρατεταμένης διαρκείας service.

Η vw ήθελε να δείξει ένα καλό πρόσωπο απέναντι στις εταιρίες leasing , ενοικιάσεων και να δηλώσει στους πελάτες της ότι τα service μπορούν να γίνουν οικονομικά κάθε δυο χρόνια ή 30.000 Km.

Αλήθεια το τηρείται αυτό όσοι πάτε by the book ?

 

Και φτάνουμε στο θεμελιώδες ερώτημα “και τι κάνουμε τώρα σύντροφοι ;”

Στην Αμερική κυριαρχεί το 5W-40. Στη Γερμανία “παίζει” δυνατά και 0W-30 και 0W-40.

Για εμένα τον Νότιο για αρκετό διάστημα χρησιμοποιούσα 5W-40 αλλά την τελευταία φορά έβαλα 504 σε 5W-30 σε μια προσπάθεια εξοικονόμησης χρημάτων. Ίσως και να έκανα μια τρύπα στο νερό.....

Αυτό επειδή το ξαναέγραψες, δεν ισχύει. Είναι γενικό κι αυθαίρετο συμπέρασμα, που προκύπτει καθαρά από τη διαφορά στα ιξώδη.

5 hours ago , yositosi said:

και τελικά τώρα που καταλήξαμε γιατί έχω πραγματικά μπερδευτεί... :startle::startle:

 

Κακώς. Τα έχουμε ξαναπεί.^_^

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , nikdev said:

Αυτό επειδή το ξαναέγραψες, δεν ισχύει. Είναι γενικό κι αυθαίρετο συμπέρασμα, που προκύπτει καθαρά από τη διαφορά στα ιξώδη

Η μετρήσεις δεν μας βοηθούν στο να εκτιμήσουμε την κατάσταση ;

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2017 at 3:14 ΜΜ, geopro said:

Για να αναπτυχθεί τέφρα φωσφόρου και θείου (Sulfated ash) από vw502-505 (5w-40) πρέπει πρώτα να το "κάψει".

Το οποίο "κάψιμο" συμβαίνει σε χαμηλότερο βαθμό (σε γενικές γραμμές) σε σχέση με το  vw504-507 (5w-30)

Αν τα καύσιμα στην Αμερική είναι "βρώμικα" φαντάσου τι θα είναι στην Ελλάδα.

Η ανάγκη για την "μεγάλη αλλαγή" από 502 σε 504 προήλθε λόγω των long life διαστημάτων service.

Το οποίο long life διαστημάτων service ίσως και να είναι μαρκετινιστικο. Ένας από αυτούς που το δοκιμάζει είμαι και εγώ.

Όσον αφορά για τα σχεδιαστικά προβλήματα των fsi -tsi το θέμα είναι ανεξάντλητο. Όρεξη να εχεις....

 

Εγώ πάντως θα επιμείνω ότι παίρνεις πολλά πράγματα, τα κάνεις ένα συνονθύλευμα και βγάζεις κάποια αυθαίρετα συμπεράσματα (σου το λέω με κάθε σεβασμό αυτό φυσικά).

 

Τόνισα πχ το παραπάνω με έντονα γράμματα και σου επισυνάπτω σχετική μελέτη για να μελετήσεις και να βγάλεις κάποια συμπεράσματα.

 

Αντίστοιχα μπορώ να σου παραθέσω αν το θέλεις (απλά όχι τώρα γιατί θα πρέπει να σκανάρω το book του αμαξιού μου) για το αυτοκίνητο μου τουλάχιστον τα ίδια σημεία στο Αμερικάνικο, αλλά και στο Ελληνικό εγχειρίδιο για να δεις τις όποιες διαφορές υπάρχουν και οι οποίες υποδηλώνουν ότι δεν είναι "μια ασάφεια" που βάζουν παντού για να μας μπερδεύουν.

 

P.S. ΔΕΝ κάνω αντίλογο για το 05-40 σε κανένα σημείο παρά μόνο στο ότι εφόσον λιπαίνω σωστά το μοτέρ μου, εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θέλω να μην το επιβαρύνω με SAPS αυστηρά και μόνο για να μην επιβαρύνω το υπάρχον θέμα με τις κάπνες στην εισαγωγή. Αυτό αποτελεί αποκλειστικά και μόνο προσωπική μου επιλογή και ούτε για πλάκα δεν θέλω να την επιβάλω σε κανέναν!

 

 

international-feul-quality-standards.pdf

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ενδιαφέρουσα γραφική αναπαράσταση της ταχύτητας ροής με επεξηγήσεις

 

https://commercial.lubrizoladditives360.com/oilflow/ 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

 

Το αυτοκίνητο μου έχει πλέον 163.000χλμ και τον άλλο μήνα που θα το αλλάξω λάδια θα βάλω τα συγκεκριμένα Liqui Moly 5W-30 Long life 3.

 

Λάδι θα βάλω 4200ml και 500ml θα μπει Motor Protect της ίδιας εταιρείας.

 

Προστατευτικό κινητήρα προληπτικά είχα βάλει όταν το αμάξι μου είχε 100.000χλμ και στο μοτέρ αλλά και στο σασμάν.

 

Στο μοτέρ πάντα έβαζα Castrol 5W-30 long Life και τα άλλαζα η μία φορά το χρόνο η μόλις έκανα 15.000-20.000χλμ.

 

Κατανάλωση λαδιού να με ανάψει λαμπάκι δεν είχα ποτέ με αυτά τα λάδια.

 

Μια φορά έβαλα λάδια άλλης εταιρείας επειδή ο έμπορος δεν είχε Castrol και τότε πριν κάνω 10.000χλμ με είχε κάψει ένα λίτρο λάδι.

 

Το αμάξι τότε είχε 80.000χλμ περίπου.

 

Μετά που ξανά πήγα σε Long life δεν είχα θέμα.

 

Στα 120.000χλμ έκανα την απόπειρα να βάλω 5W-40 το οποίο δεν είναι Long life σαν πιο καλό.

 

Μετά από 3 αλλαγές που έχω κάνει με αυτά τα λάδια μπορώ να πω ότι τα συγκεκριμένα λάδια δεν κάνουν για κάποιον ο οποίος κάνει χλμ στο αμάξι του.

 

Στης 12.000-13.000 χλμ είχα κατανάλωση 1 λίτρου λάδι.

 

Αυτό και Ελλάδα όταν ήμουν και το αμάξι κυκλοφορούσε πολύ σε ανοιχτό δρόμο αλλά και στη Γερμανία που είναι μέσα σε πόλη όλο σταμάτα ξεκινά.

 

Αυτό είναι περίπου 70ml στα 1000χλμ.

 

Να πω όμως ότι στη τελευταία αλλαγή τα 2000 χλμ έγιναν σε ταξίδι και όλα τα άλλα έχουν γίνει μέσα στο Μόναχο με ταχύτητες το πολύ 60χλμ με πολύ σταμάτα ξεκίνα.

 

Οπότε το μοτέρ έχει πολλές παραπάνω ώρες λειτουργίας από ότι είχε όταν ήμουν στην Ελλάδα.

 

Για 14χλμ μπορεί να κάνω και 1:30 ωρα

 

Οπότε ξανά πάω στο 5W-30 long life και θα βάλω τα γερμανικά Liqui Moly μιας και ακούω καλά λόγια από πολλούς.

 

Μέχρι το καλοκαίρι θα έχω κάνει αρκετά χλμ και θα έχω μια εικόνα.

 

Πάντως στο συγκεκριμένο μοτέρ καλύτερα να βάζει κάποιος Long life λάδι.. 2727032557782a322e43d7f9c4d1d146.jpg&key=028317c3ba412cbc32e7a420a2a271b43ed1d4de852466dc35bdc2b0eef28dc4067b2e1aa9702831f5341389721e6a74.jpg&key=3f2ea4c16b353d145c844d937d7fca947266b964148da8b6644b986edf7d9f36474d33981acc59f0bf957fa531b750f9.jpg&key=3c96cd1f21bb7408af27190d8bd8a0c9646491607154013a49d0fac3a034e2d1

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πώς καταλαβαίνουμε ότι τα λάδια θέλουν αλλαγή.

Το μοτέρ αρχίζει και έχει πιο πολύ θόρυβο όταν το λάδι χάνει της ιδιότητες του.
Ακούς διάφορους θορύβους όταν είναι κρύο καμία φορά η στην λειτουργία του.

Μόνο το δικό σου αυτή θα το καταλάβει που ξέρεις το αμάξι σου.

Το νιώθεις ότι όσο ανεβαίνουν οι στροφές έχεις και παραπάνω θόρυβο από την εξάτμιση.

Με το που έβαλα καινούργιο λάδι μαζί με το προστατευτικό του κινητήρα όλα αυτά χάθηκαν.

Το μοτέρ δουλεύει βελούδινα.

Αφού σκεφτόμουν να βάλω το μεσαίο πάλι πάνω γιατί στα 120χλμ με την ψιλοεσπαγε ο θόρυβος.

Τώρα τίποτα...

Τα λάδια που είχα πριν ήταν FST 5W40.

Έκανα 3 αλλαγές με αυτά.

Για το δικό μου το μοτέρ μόνο 5W30 Longlife 3.



Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.
Σε 7500χλμ με άναψε λαμπάκι.

Το αμάξι είχε πρόβλημα στο pcv valve το οποίο το άλλαξα.

Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο στην κατανάλωση λαδιού.

Το αμάξι το δούλευα με Castrol πάντα.

Άλλη μια φορά άλλαξα μάρκα και πάλι με το είχε κάψει γρήγορα.

Ξανά πήγα σε Castrol και γύρισε στα φυσιολογικά.

Τώρα το παρακολουθώ.

Να πω ότι αυτά τα 7500 χλμ το αμάξι είναι DSG Και τρώει αρκετή πίεση:) :)

Καλοκαίρι θα αλλάξω λάδια.

Δεν ξέρω.
Σκέφτομαι να πάω σε Castrol long life 3.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.