Jump to content
vastil

Service

Recommended Posts

Εχω κανει service 45.000 km στην Ετεα. Με ενημερωσαν οτι θα εκανα το μικρο service αλλαξα λαδια,φιλτρο λαδιου και η τιμη ηταν 120 ευρω. Η τιμη μου φανηκε λογικη για τα δεδομενα οτι η αλλαγη ηταν σε αντιπροσωπεια και ο χρονος παραμονης ηταν 1 ωρα και 30 λεπτα.

Παντως τιμη για φιλτρο air contition μου ειπαν 30 ευρω και δεν μου φανηκε τσιμπιμενη. Τελος να αναφερω στους κατοχους οτι υπαρχει αναβαθμιση για τον εγκεφαλο του αυτοκινητου μας. Αυτα απο εμενα

Edited by vastil
Link to comment
Share on other sites

Αν σου φάνηκαν καλές οι τιμές... Τι να πω... Είσαι άπλας. 2-3 φορές πάνω χρεωνουν.

Ακου 1,30 ώρα για λάδια-φίλτρα... Ελεος.

Κορόιδα εκτός πραγματικότητας ψάχνουν...και τα βρίσκουν...

Το φίλτρο κλιματισμού αδελφέ, της mann, στοιχίζει στην αγορά 11-12 €.

Αυτά απο μένα!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chrispant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει service 45.000 km στην Ετεα. Με ενημερωσαν οτι θα εκανα το μικρο service αλλαξα λαδια,φιλτρο λαδιου και η τιμη ηταν 120 ευρω. Η τιμη μου φανηκε λογικη για τα δεδομενα οτι η αλλαγη ηταν σε αντιπροσωπεια και ο χρονος παραμονης ηταν 1 ωρα και 30 λεπτα.

Παντως τιμη για φιλτρο air contition μου ειπαν 30 ευρω και δεν μου φανηκε τσιμπιμενη. Τελος να αναφερω στους κατοχους οτι υπαρχει αναβαθμιση για τον εγκεφαλο του αυτοκινητου μας. Αυτα απο εμενα

Σε ξυρισαν στεγνα και κοντρα...και η πλακα ειναι οτι σου φανηκε και λογικη η τιμη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,με αφορμή την κουβέντα σας κοίταξα τα κουπόνια που μας έδωσαν για έκπτωση στα τέσσερα πρώτα service. Πρόσεξα το εξής στο πρώτο η τιμή είναι 99€ και περιλαμβάνει φίλτρο λαδιού, λάδια, φλάντζα τάπας καρτερ, καιιι το ακριβό υγρό  πλυστικής. Τώρα στο τρίτο  service η τιμή είναι 179€(με έκπτωση) και περιλαμβάνει όλα τα παραπάνω συν υγρά φρένων. Δεν είμαι και ο ποιο σχετικός για οτι άφορα ανταλλακτικα κτλ. άλλα μου φαίνεται σαν μου "βάζουν το χέρι στην τσέπη μου". Δικαιολογειται αυτή η τιμή;

 

ps πρέπει να κάνω και 4 service στην αντιπροσωπεια λόγο επέκτασης της εγγύησης. καλοοο εεεεε;

Edited by GtV
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,με αφορμή την κουβέντα σας κοίταξα τα κουπόνια που μας έδωσαν για έκπτωση στα τέσσερα πρώτα service. Πρόσεξα το εξής στο πρώτο η τιμή είναι 99€ και περιλαμβάνει φίλτρο λαδιού, λάδια, φλάντζα τάπας καρτερ, καιιι το ακριβό υγρό  πλυστικής. Τώρα στο τρίτο  service η τιμή είναι 179€(με έκπτωση) και περιλαμβάνει όλα τα παραπάνω συν υγρά φρένων. Δεν είμαι και ο ποιο σχετικός για οτι άφορα ανταλλακτικα κτλ. άλλα μου φαίνεται σαν μου "βάζουν το χέρι στην τσέπη μου". Δικαιολογειται αυτή η τιμή;

 

ps πρέπει να κάνω και 4 service στην αντιπροσωπεια λόγο επέκτασης της εγγύησης. καλοοο εεεεε;

 

Σουπερ και εγω ετσι ειμαι με την εγγυηση. Λαμπα αλλαξα και μου πηραν 11 ευρω. Εγω τακακια αλλαξα οταν αλλαξα δισκους με συνολικο κοστος 250 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Τελος να αναφερω στους κατοχους οτι υπαρχει αναβαθμιση για τον εγκεφαλο του αυτοκινητου μας. Αυτα απο εμενα

η αναβάθμιση ήταν για το έντονο τρέμουλο που έκανε το αμάξι όταν το ξεκινούσες από στάση και δεν αποσύμπλεκες σωστά, τώρα έχει μειωθεί παρά πολύ... Edited by kkoletsis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τι κάνετε. Προχθές έκανα στην ετεα το σερβις των 60.000 km. Εντυπωσιαστηκα καθοτι το σερβις εγινε μεσα σε 1 μιση ωρα βεβαια μου ανεφεραν οτι το αμαξι ηταν σε πολυ καλη κατασταση. Ηταν το μεγαλο σερβις μου αλλαξαν μπουζι,φιλτρο λαδιου,λαδια,φιλτρο καμπινας και φιλτρο aircontition στα 280 ευρω. Βεβαια εμενα μ αλλαξαν και υαλοκαθαριστηρες και 2 λαμπες και κοστισαν 300 ευρω. Το ανεφερα για να ξερετε περιππυ ποσο ειναι το κοστος

Edited by vastil
Link to comment
Share on other sites

280 ευρω μπουζι φιλτρα λαδια;

Βεβαια αφου υπαρχει κοσμος που τα δινει,καλα κανουν

Το εχω ξαναπει και αρπαζεστε. Ανεβαζω την τιμη και πανω κατω ειναι αυτη που ισχυει για αυτους που κανουν τα σερβις εντος αντιπροσωπειας ωστε να ενημερωσω. Απο κει και περα σου αναφερω οτι ειναι τελειως διαφορετικο να βλεπω εναν ανθρωπο να χτυπαει στο κομπιουτερ τους κωδικους και τα χιλιομετρα μου με το προγραμμα που εχει και δεν το εχει ο κυρ Τασος της γειτονιας και να μου αναφερει οτι σε αυτα τα χιλιομετρα και βαση της ελληνικες συνθηκες πρεπει να αλλαχθουν 1,2,3,4 πραγματα και διαφορετικα να πηγαινω στο συνεργειο της γειτονιας,αντιπαρερχομαι το γεγονος οτι μπορει να μην εχει ιδεα για τον συγκεκριμενο κινητηρα και να το κοιταει το αμαξι μου σα να ειναι ενα μοντελο του 1970 που το ελυνες και το εδενες μονος σου και να μην γνωριζει ποιες αλλαγες προτεινονται για το εν λογω αμαξι. Δεν ειναι ολα τα αμαξια το ιδιο,δεν εχουν ολα τα αμαξια την ιδια ευπαθεια,δεν ειναι ολα τα αμαξια ιδιοι κινητηρες. Για να στο πω αλλιως και εδω μπορεις να κανεις μια απονευρωση με 150 μεχρι 200 ευρω και να σου εξηγησει τι κανει και στη Βουλγαρια με 25 ευρω λεγοντας σου μη μιλας. Δικαιωμα του καθενος ειναι να επιλεγει αυτο που θεωρει οτι ειναι σωστο εξαλλου ολα κρινονται εκ του αποτελεσματος, Επειδη ομως το εψαξα θα σου πω οτι τα λαδια που βαζουν ειναι νομιζω τα castrol 5 40 χωρις να ειμαι σιγουρος με κοστος 6,50 ευρω απο σκρουτζ ξερεις ποσο στο χρεωνουν 10 στην αντιπροσωπεια Πωωω σωθηκα με 3,50 επι 4 μπουκαλια που θα φαει θα δω μεγαλη διαφορα στα οικονομικα μου.(ενταξει γνωριζω ειναι ακριβες οι εργασιες τους αλλα τους εμπιστευομαι απο καποιον που δεν εχει ειδικευτει πανω σε αυτο το κομματι) Αλλα οκ θα προτιμησω τον κυρ Τασο που ενω ο κατασκευαστης μου, μου αναφερει ποια να βαλει αυτος θα προτεινει mobil γιατι αυτος ξερει.

Edited by vastil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεγαλο το θεμα service, ολες οι αποψεις δεκτες.

Δεν χρειαζεται να προσπαθουμε να επιβαλλουμε τη δικη μας.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξαναπει και αρπαζεστε. Ανεβαζω την τιμη και πανω κατω ειναι αυτη που ισχυει για αυτους που κανουν τα σερβις εντος αντιπροσωπειας ωστε να ενημερωσω. Απο κει και περα σου αναφερω οτι ειναι τελειως διαφορετικο να βλεπω εναν ανθρωπο να χτυπαει στο κομπιουτερ τους κωδικους και τα χιλιομετρα μου με το προγραμμα που εχει και δεν το εχει ο κυρ Τασος της γειτονιας και να μου αναφερει οτι σε αυτα τα χιλιομετρα και βαση της ελληνικες συνθηκες πρεπει να αλλαχθουν 1,2,3,4 πραγματα και διαφορετικα να πηγαινω στο συνεργειο της γειτονιας,αντιπαρερχομαι το γεγονος οτι μπορει να μην εχει ιδεα για τον συγκεκριμενο κινητηρα και να το κοιταει το αμαξι μου σα να ειναι ενα μοντελο του 1970 που το ελυνες και το εδενες μονος σου και να μην γνωριζει ποιες αλλαγες προτεινονται για το εν λογω αμαξι. Δεν ειναι ολα τα αμαξια το ιδιο,δεν εχουν ολα τα αμαξια την ιδια ευπαθεια,δεν ειναι ολα τα αμαξια ιδιοι κινητηρες. Για να στο πω αλλιως και εδω μπορεις να κανεις μια απονευρωση με 150 μεχρι 200 ευρω και να σου εξηγησει τι κανει και στη Βουλγαρια με 25 ευρω λεγοντας σου μη μιλας. Δικαιωμα του καθενος ειναι να επιλεγει αυτο που θεωρει οτι ειναι σωστο εξαλλου ολα κρινονται εκ του αποτελεσματος, Επειδη ομως το εψαξα θα σου πω οτι τα λαδια που βαζουν ειναι νομιζω τα castrol 5 40 χωρις να ειμαι σιγουρος με κοστος 6,50 ευρω απο σκρουτζ ξερεις ποσο στο χρεωνουν 10 στην αντιπροσωπεια Πωωω σωθηκα με 3,50 επι 4 μπουκαλια που θα φαει θα δω μεγαλη διαφορα στα οικονομικα μου.(ενταξει γνωριζω ειναι ακριβες οι εργασιες τους αλλα τους εμπιστευομαι απο καποιον που δεν εχει ειδικευτει πανω σε αυτο το κομματι) Αλλα οκ θα προτιμησω τον κυρ Τασο που ενω ο κατασκευαστης μου, μου αναφερει ποια να βαλει αυτος θα προτεινει mobil γιατι αυτος ξερει.

Θα σου μιλησω τελειως φιλικα και χωρις ιχνος ειρωνιας...Καταρχην δεν νομιζω να χρεωνει καμια αντιπροσωπεια 10 ευρω/λιτρο τα λαδια...

 

δευτερον λες οτι αυτοι εχουν ειδικευτει πανω σε αυτο το κομματι...δηλαδη εχουν παρει εξειδικευση στην αλλαγη λαδιων και φιλτρων?αυτα τα κανω κι εγω μονος μου...

 

επισης γιατι πηγαινεις αντιπροσωπεια και οχι σε εξουσιοδοτημενο εφοσον δεν υπαρχει προβλημα με την εγγυηση πληρωνοντας τα μισα λεφτα?

 

και κατι τελευταιο...υπαρχουν πολλοι που χρησιμοποιουν τα mobil(και πολλα μελη απο εδω μεσα) που εχουν αυτοκινητα τερατα...δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα στο up

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω την δικη μου αποψη πανω στο θεμα service η οποια διαφερει απο καινουργιο σε μεταχειρισμενο.

Οταν το παρεις καινουργιο το παιρνεις γιατι το επελεξες,το γουσταρεις και θες να λειτουργουν ολα αψογα.

Οσο ισχυει η εγγυηση πας στον καλυτερο εξουσιοδοτημενο της επιλογης σου

και προσπαθεις να διατηρησεις τις καλυτερες δυνατες σχεσεις,για να σε καλυψει οταν χρειαστει αναγκη.

Χρειαζεσαι την σφραγιδα για να ισχυει το book service...

Μετα το περας της εγγυησης και αναλογα με την διαπροσωπικη σχεση εμπιστοσυνης που θαχεις αποκτηση,

ειναι στην κριση σου η επομενη kai μεθεπομενη επιλογη του service.

Σκεφτεσαι τα υπερ και τα κατα και αναλαμβανεις την αποκλειστικη ευθυνη της επιλογης σου.

Στο μεταχειρισμενο ειναι εντελως διαφορετικα τα πραγματα διοτι παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες...

1)Για να επιλεξεις μεταχειρισμενο,θα πει οτι τα οικονομικα σου ειναι μετρημενα και τα υπολογιζεις ολα.

2)Μπορει να μην γουσταρεις την αντιπροσωπεια και ναχεις καποιο γνωστο της εμπιστοσυνης σου.

3)Εφ'οσον εισαι εκτος εγγυησης δεν εισαι υποχρεωμενος να ακολουθησεις το δικο τους προγραμμα και ρυθμο.

4)Μπορει ναναι μεταβατικο σταδιο και να θες να το πουλησεις συντομα.

5)Ισως ναχεις καλες εντυπωσεις και να εμπιστευεσαι μονο την αντιπροσωπεια διοτι δεν εχεις αλλους γνωστους εμπιστους εξω.

6)Αν πιανουν τα χερια σου τα κανεις μονος σου και γλυτωνεις αρκετα.

Ο καθενας απ'την μερια του σε οποια κατηγορια κι αν ανηκει,

εχει δικιο,γιατι ''οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος''.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Φιλε vastil,χωρις ιχνος ειρωνιας και εγω.

Αλλαγη μπουζι.

Μαθηματικα πρωτης δημοτικου,ξεβιδωνεις,βιδωνεις.

Αλλαγη λαδιων,ξεβιδωνεις,φευγουν τα λαδια,ριχνεις τα και καινουργια.

Φιλτρα,βιδωνεις ξεβιδωνεις.

Οχι ο κυρ τάκης,ενα παιδι 12 χρονων μπορει να τα κανει.

Εγω ομως δεν αναφερθηκα να πας στον κυρ μητσο που κρεμαει τα σασμαν στον τοιχο και το πατωμα του εχει γλιτσα.

Να πας σε ενα ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ,συνεργείο Vag group,με σοβαρους επαγγελματιας που ειναι μαστορια 30 χρονια στον χωρο.

Γιατι να εμπιστευτω τα 20χρονα που εχουν βγαλει ενα ΙΕΚ ξυνή;στην καθε αντιπροσωπεια και τους δινουν 392 ευρω;

Αρα...σου χρεωσαν 10 ευρω το λιτρο..Επι 4=40 ευρω.

Θες και ενα 40ρι τα μπουζι;

Και αλλα 40 τα φιλτρα;

40+40+40=120€

Τα υπολοιπα 160€ εργασία;

Εργασια για το τι;

Με 160 ευρω παιδια,Γεμιζετε,πατε μια εκδρομη,τρωτε σε μια ταβερνα,τρωτε και παγωτακι,πληρωνετε και διοδια,και θα σας μεινουν κιολας.

Και ναι,ΙΣΩΣ,να πηγαινα στην αντιπροσωπεια αν ειχα καινουργιο αμαξι,κει ηθελα π.χ να λυσω ενα σασμαν Dsg.

Αλλα να δωσω 280 ευρω για λαδια φιλτρα μπουζι;

Να κλεισουν,και να πουλανε κουλουρια στην ομονοια.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Passatoukos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φιλε vastil,χωρις ιχνος ειρωνιας και εγω.

Αλλαγη μπουζι.

Μαθηματικα πρωτης δημοτικου,ξεβιδωνεις,βιδωνεις.

Αλλαγη λαδιων,ξεβιδωνεις,φευγουν τα λαδια,ριχνεις τα και καινουργια.

Φιλτρα,βιδωνεις ξεβιδωνεις.

Οχι ο κυρ τάκης,ενα παιδι 12 χρονων μπορει να τα κανει.

Εγω ομως δεν αναφερθηκα να πας στον κυρ μητσο που κρεμαει τα σασμαν στον τοιχο και το πατωμα του εχει γλιτσα.

Να πας σε ενα ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ,συνεργείο Vag group,με σοβαρους επαγγελματιας που ειναι μαστορια 30 χρονια στον χωρο.

Γιατι να εμπιστευτω τα 20χρονα που εχουν βγαλει ενα ΙΕΚ ξυνή;στην καθε αντιπροσωπεια και τους δινουν 392 ευρω;

Αρα...σου χρεωσαν 10 ευρω το λιτρο..Επι 4=40 ευρω.

Θες και ενα 40ρι τα μπουζι;

Και αλλα 40 τα φιλτρα;

40+40+40=120€

Τα υπολοιπα 160€ εργασία;

Εργασια για το τι;

Με 160 ευρω παιδια,Γεμιζετε,πατε μια εκδρομη,τρωτε σε μια ταβερνα,τρωτε και παγωτακι,πληρωνετε και διοδια,και θα σας μεινουν κιολας.

Και ναι,ΙΣΩΣ,να πηγαινα στην αντιπροσωπεια αν ειχα καινουργιο αμαξι,κει ηθελα π.χ να λυσω ενα σασμαν Dsg.

Αλλα να δωσω 280 ευρω για λαδια φιλτρα μπουζι;

Να κλεισουν,και να πουλανε κουλουρια στην ομονοια.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εαν εχεις καποιον τετοιον να προτεινεις σε ευχαριστω και ναι θελω το τηλεφωνο γιατι απο ενα μαστορι εδω στη γειτονια καηκα. Περιοχη Θεσσαλονικη σου ζηταω συγγνωμη για το υφος μου

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις καποιον τετοιον να προτεινεις σε ευχαριστω και ναι θελω το τηλεφωνο γιατι απο ενα μαστορι εδω στη γειτονια καηκα. Περιοχη Θεσσαλονικη σου ζηταω συγγνωμη για το υφος μου

Και εγω σου ζηταω συγνωμη για το υφος μου,αλλα τα θεωρω τα πιο κριμα λεφτα και για αυτο επιμενω,γιατι αν δεν ξαναπατησει κανεις,αναγκαστικα θα συμβιβαστουν στην κατασταση τησ χωρας,κατι που αν δεν παθουν,δεν θα το κανουν.

Δεν ξερω θεσσαλονικη φιλε,εγω αθήνα ειμαι.

Π.χ εγω παω Quattro Service,Googlare το να δεις περιπου τι στυλ μαγαζι σου προτεινουμε να πας.

Ας πουν τα παιδια απο θεσσαλονικη για εξουσιοδοτημένο καλό.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σου ζηταω συγνωμη για το υφος μου,αλλα τα θεωρω τα πιο κριμα λεφτα και για αυτο επιμενω,γιατι αν δεν ξαναπατησει κανεις,αναγκαστικα θα συμβιβαστουν στην κατασταση τησ χωρας,κατι που αν δεν παθουν,δεν θα το κανουν.

Δεν ξερω θεσσαλονικη φιλε,εγω αθήνα ειμαι.

Π.χ εγω παω Quattro Service,Googlare το να δεις περιπου τι στυλ μαγαζι σου προτεινουμε να πας.

Ας πουν τα παιδια απο θεσσαλονικη για εξουσιοδοτημένο καλό.

Εσυ βρε μια χαρα μιλησες. Βασικα ενα εξουσιοδοτημενο αν υπαρχει με παιδια τζιμανια εδω στη Θεσσαλονικη σας παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα μπουζί φοράμε?

Είμαι στα 75000 km και δεν γραφει το βιβλιαράκι τι πρέπει να αλλάξω

Θα βάλω 10-40 λαδια καστρολ magnetic

Φιλτρο λαδιου mann

Φιλτρο mann αερα

Φιλτρο καμπίνας mann

και σκέφτομαι να αλλαξω και να βαλω και bosch μπουζί. Πόσα φοράμε σε αριθμό? Εχει κανεις τιποτα άλλο να προτείνει να αλλάξω προληπτικά?

Edited by vastil
Link to comment
Share on other sites

Τρικυλινδρο μοτερ εχουμε και λογικα πρεπει να εχει 3 ιριδιου.

Τσεκαρεις οπτικα τα παντα,απο διαρροες,ιμαντες,μεχρι τακακια και συμπληρωνεις οτι υγρο χρειαστει.

Link to comment
Share on other sites

Την Πέμπτη ανεβάζω τιμές για το service στα 90.000 καθώς και με το τι αλλάζουν. Μου ανέφεραν πως δεν αλλάζουν μπουζί ακόμα αλλά αλλάζουν λάδια και όλα τα φίλτρα. Ραντεβού την Πέμπτη!

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση για σερβις.το αμαξι εκλεισε τριετια με 30000χλμ.στο πρωτο σερβις(πρωτο χρονο) αλλαξα λαδια στο δευτερο σερβις(δευτερο χρονο) αλλαξα λαδια μαζι με φιλτρο γυρης.δε κανω πολλα χλμ γι αυτο το παω μια φορα το χρονο.σεπτεμβρη κλεινω χρονο με 30000χλμ.τι αλλαζουμε εκτος απο λαδια.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα εκανα το service των 30000 χλμ.εκλεισε και τριετια το εργαλειο.λαδια,φιλτρο λαδιου,φιλτρο καμπινας,φιλτρο αερα,μπουζι,υγρα φρενων,υγρο πλυστικης,καρτα καυσαεριων και ενα γενικο ελεγχο σε αντιπροσωπεια 190 ευρα.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα εκανα το service των 30000 χλμ.εκλεισε και τριετια το εργαλειο.λαδια,φιλτρο λαδιου,φιλτρο καμπινας,φιλτρο αερα,μπουζι,υγρα φρενων,υγρο πλυστικης,καρτα καυσαεριων και ενα γενικο ελεγχο σε αντιπροσωπεια 190 ευρα.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Σε ποια αντιπροσωπεία φίλε ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.