Jump to content
Stavros7

Castrol 5W30 Vs Motul 5W30

Recommended Posts

Καλησπερα,μιλουσα με εναν αντιπροσωπο που γνωρισα τυχαια της Motul και μου ειπε εν ολιγης οτι ειναι κλασεις ανωτερα τα λαδια του σε σχεση με τα castrol,γενικα μου ειπε διαφορα και αν και χρονια εγω με τα castrol (που δεν εχω καποιο προβλημα μεχρι στιγμης) με επισε ας πω οτι μπορει οντως τα λαδια του να ειναι καλυτερα,δειχνοντας μου και καποια τεστ τις motul εναντια στα castrol..Aλλα επιδει δεν πιθομε και πολυ ευκολα θα ηθελα την γνωμη σας........

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και δεν πείθεσαι. Ο κάθε πωλητής-αντιπροςωπος μιλάει και θεωρεί μόνο τα δικά του προιοντα τα καλυτερα και ολα τα υπόλοιπα υποδεέστερα.

Δεν ειναι έτσι όμως. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chrispant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω λέγοντας πως θα έπρεπε να του ρωτήσεις τι γνώμη έχει για τα Mobil 1 esp formula ... 

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε επισεις οτι την castrol Την πηρε η bp και πως αυτη βγαζει τα λαδια πλεον...κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

ειδηση θα ηταν αν παραδεχοταν οτι η αντιπαλη εταιρια εχει καλυτερο προιον απο αυτο που πουλαει αυτος

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε επισεις οτι την castrol Την πηρε η bp και πως αυτη βγαζει τα λαδια πλεον...κατι τετοιο...

Σωστα bp, castrol, aral,

ειναι μια εταιρεια,

καποιες συσκευασιες ειναι ακριβως ιδιες,

μονο το χρωμα και τα αυτοκολλητα αλλαζουν.

Β

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σταυρο, σχετικά με λάδια έχουν γραφτεί άπειρα τοπικ και ποστ.

Ψάξε λίγο και θα καταλάβεις πολλά και θα μάθεις ακόμα περισσότερα.

Και τα 2 πολύ καλά λάδια είναι..τι σκεπτικά να ξαναγράφουμε..Δεν είναι μεταπτυχιακή..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chrispant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.amsoil.com/performancetests.aspx

 

A Study of SAE 5W-30 Synthetic Motor Oils (G3115)

 

 

http://wpc.1c96.edgecastcdn.net/001C96/G-Items/Performance%20Testing%20Archives/g3115-2013-current/index.html

 

Amsoil. Στα λεφτα τους ειναι απλα κορυφαια.Επισης τα Mobil ειναι παρα πολυ καλα αλλα ηταν ακριβα προ καιρου.

 

Αν διαβασεις το link στα συγκρτικα το Amsoil ειναι πολυ καλο (Red Line ειναι κορυφαιο αλλα ακριβο).

 

Τα Castrol ποτε δεν τα συμπαθησα,οπως τα shell απαραδεκτα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελαιόλαδο...το καλύτερο!!! Όπως καταλαβαίνεις σε τέτοιες ερωτήσεις, ο καθένας θεωρεί καλύτερο το λάδι που χρησιμοποιεί ο ίδιος. Πρόσεξε να πληρεί τις προδιαγραφές του κατασκευαστή και όλα καλά είναι. Κοίταξε να χαρείς το αμάξι σου και την ζωή και μην κολλάς με τέτοια θέματα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που στο δικο μου 1,2τσι εκανα ακριβως αυτη την αλλαγη απο καστρολ σε μοτουλ, ξαναγυρισα στα καστρολ γιατι μου εδιναν την εντυπωση πως ειναι καλυτερα ,το αμαξι λειτουργει πιο στρωτα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Amsoil for the win...

Τα χρησιμοποιω στο δικο μου golf σε πολο 1.4 101 του 99 και σε smart πετρελαιο με dpf και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος..

Στο σμαρτ δε σταματησε να τα καει και καθε 3000 χλμ που καιγοντουσαν πριν..

Link to comment
Share on other sites

ψαχνοντας σημερα στην castrol ας πουμε ειδα οτι πρεπει να φοραμε 5w40 αντι 5w30 που φοραμε ή κανω λαθος?

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση ακομα?Αφου μου ειπατε να αποφυγω την Motul κατελληξα σε castrol...ψαχνντας στο skroutz https://www.skroutz.gr/c/1228/Ladia-Autokinhtou.html?from=autocomplete&keyphrase=castrol+edge+5w30     για τιμη λιτρου ειδα να υπαρχει τιμη απο 8.50Ε εως 13.50Ε

...Λετε να υπαρχει καποια διαφορα??

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση ακομα?Αφου μου ειπατε να αποφυγω την Motul κατελληξα σε castrol...ψαχνντας στο skroutz https://www.skroutz.gr/c/1228/Ladia-Autokinhtou.html?from=autocomplete&keyphrase=castrol+edge+5w30     για τιμη λιτρου ειδα να υπαρχει τιμη απο 8.50Ε εως 13.50Ε

...Λετε να υπαρχει καποια διαφορα??

Καμα...η μονη διαφορα ειναι στο κερδος του πωλητη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.