Jump to content
GtV

Μπαταρία

Recommended Posts

Ξέρει κάνεις τη μάρκα είναι η μπαταριά και ποσά Ah είναι;

Συγκεκριμένα για το black up, άλλα νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος, πρέπει σε όλα να είναι οι ίδιες.

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Tο δικο μου eco up εχει μπαταρια 55amp και επειδη το ψαχνω λιγο παραπανω μια και θελω η μπαταρια μου να ειναι σε αψογη κατασταση

και παντα πληρως φορτισμενη,την βαζω καθε βραδυ σχεδον παντα για συντηρηση,σ'ενα  φορτιστη  ctek-3600 και το πρωϊ που ξαναπαω ειναι φουλ.

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι μετα απο καθε διαδρομη εστω και μεγαλη (π.χ.200χλμ) ''χωρις ιδιαιτερη αυξημενη καταναλωση''

που θαπρεπε ναναι φουλ απ'το δυναμο,παντα εχει περιθωρια να συμπληρωσει απ'τον φορτιστη,κατι που δεν συμβαινει π.χ. στο Suzuki Swift.

Οσο για τον τυπο μπαταριας που ζητας μολις το κοιταξω μπορω να σου τον πω (αν φυσικα ειναι ιδιες με το eco up.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου Eco Up! έχει μπαταρία Exide 59Ah

 

@ aetos: Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Είναι σίγουρο οτι φορτίζει; Την έχεις μετρήσει η απλός ο CTEK δειχνει οτι φορτίζει για λίγη ώρα; Η δική μου για παράδειγμα είναι πάντα στα 12,65 V μετά απο διαδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωνει καποια αμπερωρια για λιγα λεπτα,ολοκληρώνοντας τον κυκλο φόρτισης και μετα παει στην συντηρηση.

Μεχρι το πρωϊ δεν ξερω αν θα ξαναφορτισει παλι.

Το πολυμετρο δειχνει την ενταση φορτισης εως την προρυθμισμενη αποκοπη φορτισης (π.χ.13,80v)

To 12,65v ειναι το βραδυ μολις ερθεις,το πρωϊ μπορει ναχει 12,55v χωρις φορτιση φορτιστη.

Link to comment
Share on other sites

Το 12,65 που αναφέρω είναι τουλάχιστον 12 ώρες μετά το ταξίδι χωρίς φορτιστή και με απενεργοποιημένη ανάφλεξη φυσικα. Εγώ πήρα ενα CTEK MXS 5.0 και θα το δοκημάσω αύριο.

 

Τι μάρκα είναι η μπαταρία σου?

Edited by teo18
Link to comment
Share on other sites

Θα την δω αυριο και θα σου πω φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μένα.ειμαι κάτοχος Eco up και δεν μου δουλεύει το start stop.πηγα στην καρεντα και μου είπαν οτι ηταν πεσμένη η μπαταρια σου.σου την φορτώσαμε και τωρα ειναι οκ.μολις έφυγα παλι δεν δούλευε το start stop.σε εσάς λειτουργεί κανονικά;;;παντα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω πασσατ φιλε, αλλα και σε μενα δε δουλεύει το σταρτ στοπ τωρα το χειμώνα, οπως δουλευει το καλοκαίρι

Το καλοκαίρι,το πρωι το εβαζα μπρος και μετα απο μερικα μετρα εσβηνε στο φαναρι

Τωρα το χειμώνα οσα χλμ και να κανω, σπανια θα σβησει

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεν μου έχει παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα το start-stop ακόμα και τώρα το χειμώνα.. Για να δουλέψει βέβαια πρέπει π.χ. να έχει βάλει την ζώνη του ο οδηγός, και κάποια άλλα που δεν τα θυμάμαι αλλά τα γράφει στο owner's manual.. Αν βέβαια δεν σβήνει ακόμα και αν "πληρείς" αυτές τις προϋποθέσεις τότε λογικά κάποιο θέμα θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

 Μαλλον εχεις προβλημα με την μπαταρία για να μην σβηνει το start stop.

Πιθανόν ομως ναναι και ο αισθητήρας που διαχειρίζεται το λογισμικό.

Κάτω απο 4βαθμούς που αναβει το αντιπαγωτικό δεν σβηνει.

Εαν πατας δυνατά το φρένο παλι δεν σβηνει.

Εαν δεν φορατε ζωνη δεν σβηνει.

Εστω και μικρη πτωση τασης στα volt/amp,δεν σβηνει.

Με ανοιχτη πόρτα εστω και του πορτ μπαγκαζ,δεν σβηνει.

Οταν πρωτοξεκινάς θελει καποια απόσταση να διανύσεις για να σβησει.

Εαν κατι δεν παει καλα,παλι δεν σβηνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Ερώτηση: ειναι φυσιολογικο να αλλαξουμε μπαταρια μετα απο 3 1/2 χρονια;

παντα πιστευα οτι οι εργοστασιακες μπαταριες κρατανε απο 5 χρονια και πανω...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και από την χρήση που του κανεις. Και πάντα υπάρχει η πιθανότητα αστοχίας υλικού. Για παράδειγμα στο polo της αδελφής η μπαταρία αλλάχθηκε στα 2μιση χρόνια ενώ στο EOS το δικό μου άλλαξα πρώτη φορά στα 4μιση χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.