Jump to content
ialysos

Μυριζει Το A/c Passat 2006

Recommended Posts

γεια σας

οταν δουλευει το a/c ολα ειναι οκ.

 Το επομενο πρωι στην πορεια (οταν τραβαει αερα απο τους αεραγωγους) η το βαλω στο econ βρωμαει μουχλα.

Εχω αλλαξει φιλτρο εχω κανει 3 φορες καθαρισμο(2 φορες τον κλασσικο με ψεκασμα απο τους αεραγωγους φιλοσιδη+παζαροπουλο) και αποσμωση(με κλειστα παραθυρα το a/c στην ανακυκλωση ωστε να τραβαει απο ειδικο μηχανημα στον φιλοσιδη) χωρις αποτελεσμα.

εχει αντιμετωπισει καποιος παρομοιο προβλημα?υπαρχει λυση γιατι κουραστηκα να πληρωνω....

Edited by ialysos
Link to comment
Share on other sites

Πέντε  λεπτά  πριν  κλείσεις  τον  κλιματισμό,  τον  βάζεις  μόνο  αέρα  ώστε  να  στεγνώσει  το  στοιχείο  ψύξης.
Το  στοιχείο  ψύξεως  είναι  εγκλωβισμένο  και  δεν  στεγνώνει  από  την  υγρασία  όταν  σταματήσει  ο  κλιματισμός.
Όλοι  οι  τρόποι  καθαρισμού  που  κάνουν  είναι  για  γέλια. Ο  μόνος  αποτελεσματικός  είναι  πλύση  του  στοιχείου με  χημικό 

 

Link to comment
Share on other sites

πως θα γινει η πλυση με χημικο?

εννοεις να βγει η εβαπορετα και να πλυθει?

αυτο μου ειπαν θελει ξηλωμα ταμπλο και 300 ευρω!!!

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις  το  κάλυμμα  και  το  φίλτρο  καμπίνας.

Αγοράζεις  κάποιο  από  τα  κάτωθι, βάζεις  το  σωληνάκι  μέσα  στη  θυρίδα,  ανοίγεις  κλιματισμό  στην  ανακύκλωση, ενεργοποιείς  το  σπρέι  και  το  αφήνεις  να  αδειάσει  μέσα  στον  αεραγωγό  πριν  το  στοιχείο.

Η  βαλβίδα  που  έχουν  αυτά  τα  σπρέι  είναι  ειδική. Μόλις  το  πατήσεις, αγκιστρώνει  και  μένει  ενεργοποιημένο  μέχρι  να  τελειώσει. Κλείνεις  την  πόρτα  για  να  μην  χαθεί  και  το  αναπνεύσεις  και  το  αφήνεις  να  τελειώσει.

 

https://www.google.gr/search?q=%CF%83%CF%80%CF%81%CE%B5%CE%B9+%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85+%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%BD+%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%85&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=NkKZU5zXD8ncOsvAgagH&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1366&bih=611#imgdii=_

 

http://www.autopartscenter.gr/default.aspx?action=productDetails&pcat_id=21&productID=108

 

http://excelclean.gr/catalog/product_info.php?products_id=266&osCsid=c19d7dc5524092626fff41f2b6e29fd8

 

http://www.getitnow.gr/prod/me-and-my-car/peripoiisi/gia-ton-klimatismo/katharistiko-aircondition-aytokinitoy-crc-me-solinaki/prod2910049pp/

Edited by TASOS M
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ενα παρομοιο θεματακι με σενα,

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=52249

 

κοιτα να το κανεις σωστα εμενα δουλεια μου εκαναν το liqui moly και το wurth. Αμα εχεις βαρεθει με τα spray και την διαδικασια, μπορεις να πας σε ενα σοβαρο συνεργειο που ασχολειτε με κλιματισμους κτλ και να σου κανουν ενα service στο air condition. Τωρα που καλοκαιριαζει βαζουν και προσφορες και με ενα 25αρι μπορεις να κανεις την δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα μπορούσε να μου πει κάποιος που βρίσκεται το φίλτρο καμπίνας σε Tsi 1.4 Mod 2006?

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιξω αλλο θεμα θα γραψω εδω το προβλημα

σημερα εν κινηση στην εγνατια με ανοιχτο το κλιμα καποια στιγμη επειδη εφτανα στον προορισμο μου, το κλεινω, και το a/c. και αφηνω να ερχεται απλα κρυος  αερας.

το κανω συνεχεια αυτο, απ οταν διαβασα την συμβουλη του TASOS M, λιγο πιο πανω

οσο ειχα ανοιχτο το κλιμα ηταν ολα καλα, οταν εβαλα τον κρυο αερα μυριζε σαν υγρασια με πλαστικιλα μαζι

το αμαξι το εχω 3μιση χρονια και 70.000 χλμ, δεν εχω κανει καμια φορα σερβις στον κλιματισμο, ( μαλλον ηρθε η ωρα του ),  να φταιει αυτο η μπορει να εγινε κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

λογικα απο τον καιρο θα εχει παρει μυρωδια.

με ενα σπρει καθαρισμου θα ληθει το προβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω συχνα το κλιμα με αυτον  τον τροπο, μεχρι τωρα δεν ειχα παρατηρησει καποια μυρωδια, χθες ομως η μυρωδια ηταν εντονη. με το που δουλεψε μερικα δευτερολεπτα βρομισε το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε Ηλία ενα φίλτρο καμπίνας mann και ένα καθαριστικό κλιματισμού με σωληνάκι για να μπορέσω να ρίξω μέσα στην εβαπορέτα και έλα όποτε θες να το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο καμπινας το αλλαξα το δεκεμβριο, δεν θυμαμαι τι μαρκα ειναι ομως. να το αλλαξω παλι τοσο γρηγορα;

τι μαρκα καθαριστικο να παρω και απο που; αν ειχε και φιλτρο στο ιδιο μαγαζι θα ηταν καλα

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα φιλτρο καμπινας ηλια και αλλαξε το.

Σπρευ δες αν εχεις της wurtz.

Οταν το κλεινεις βαζε καμια φορα στο τοσο να βγαζει ζεστο μετα το κρυο.

Φιλτρο καμπινας αλλαζε συχνα, μονο καλο κανεις στον αερα που αναπνεεις. 8-15ε εχει.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χθες εκανα τον καθαρισμο

το αλλαξα το φιλτρο καμπινας

αφρο εβαλα της liqui moly

πρωτη φορα το ακουω αυτο, μπορεις να μου εξηγησεις το λογο με λιγα λογια;

φιλτρο καμπινας  αλλαζω σε καθε σερβις που κανω,  περιπου στους 10 μηνες δηλαδη

 

σημερα που θα ξανακανω ταξιδι θα δω αν λυθηκε το προβλημα και θα ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Το  σπρέι  καλύτερα  είναι  να  έχει  σωληνάκι  και  το  ακροφύσιο  να  τοποθετηθεί  μέσα  στη  θυρίδα  που  μπαίνει  το  φίλτρο  αέρα, για  καλύτερα  αποτελέσματα, διότι  τότε  όλο  το  υλικό  οδηγείται  κατευθείαν  στην  πηγή  του  προβλήματος. Οι  μύκητες, οσμές  και  όλα  τα συναφή  δημιουργούνται  περισσότερο  στο  στοιχείο  ψύξεως  και  στο  κέλυφος  που  το  περιβάλει.

Link to comment
Share on other sites

Το σπρέι καλύτερα είναι να έχει σωληνάκι και το ακροφύσιο να τοποθετηθεί μέσα στη θυρίδα που μπαίνει το φίλτρο αέρα, για καλύτερα αποτελέσματα, διότι τότε όλο το υλικό οδηγείται κατευθείαν στην πηγή του προβλήματος. Οι μύκητες, οσμές και όλα τα συναφή δημιουργούνται περισσότερο στο στοιχείο ψύξεως και στο κέλυφος που το περιβάλει.

μ αυτον τον τροπο το εκανα και γω

τελικα εκανε δουλεια ο αφρος. Το δοκιμασα χθες και ολα καλα

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανε δουλεια ο αφρος. Το δοκιμασα χθες και ολα καλα

Ωραίος!!!Χάρηκα που είναι όλα οκ Ηλία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.