Jump to content
Συριωτης Νικος

Ξανακανουμε Τη Golfω Μας Καινουρια Με 3 Ευρω!

Recommended Posts

ενταξει συμφωνω σε αυτο που λες οτι υπαρχουν καλυτερα αποτελεσματα εννοειται!αλλα η αναλογια τιμης εμφανησης ειναι κ αυτο ενα θεμα!για πιο permanent look το περνας 2 χερια βερνικι με λιγο μαυρο χρωμιο κ ξαθαριζεις μια κ καλη!! :crazy:

Edited by Συριωτης Νικος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κοιτα εκανα 400 κατι χλμ απο χτες ταξιδι εθνικη κ σημερα το πρωι το μονο που χρειαστηκε ηταν να το περασω με το swiffer να φυγει η σκονη που ειχε μαζεψει απο το δρομο.(ακομα ενα καλο!).δεν θελω να δω καποιο καλυτερο αποτελεσμα απο αυτο γτ θα πρεπει να το πληρωσω αναλογα με την ετικετα που θα εχει!κ ετσι δε θα ειχε λογο υπαρξης αυτο το θεμα!επισης σε φιλο με rx8 μαυρο που πηγε σε μαγαζι κ πληρωσε κ 65 ευρα το δικο μου το αποτελεσμα οπτικα ηταν πολυ μπροστα.για την διαρκεια δεν ξερω ακομα αλλα θα σε πω οταν καταλαβω οτι γυαλαδα κ η υφη εγκαταληψουν.μαλλον λες για το βαμβακι ε; μετα απο μια βδομαδα που εκατσα σε μια εταιρεια που ειχε πανακια με μικροινες κ οοολα αυτα τα μοντερνα κ ειδα τι μπορει να κανουν στο βερνικι δεν βαζω κατι πιο σκληρο απο βαμβακι πανω στο αμαξι.το δουλεμα το εκανα ετσι οπως λες μεχρι το καθαρο βαμβακι να παραμενει καθαρο μετα απο το τριψημο.κ η ποσοτητα ηταν 90gr για ολο το αμαξι..δε ξερω ειναι πολλα αυτα?

 

σιγουρα από την στιγμη που το αποτέλεσμα σε ικανοποιει όλα καλα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.autoclean.gr/sunthrhsh-diorthosh-vafhs1/sunthrhsh-diorthosh-vafhs/golf-5-gialisma

 

χωρις να θελω να μειωσω τη δουλεια των επαγγελματιων αν εχω να διαλεξω αναμεσα σε αυτο που τραβηχτηκε με φωτογραφικη κ του δικου μου που τραβηχτηκε με κινητο 5 χρονων κ δεν φαινεται πως ειναι πραγματικα (δειτε φυσικα τον φωτισμο που εχουν οι φωτο) φυσικα επειδη το δικο μου αποτελεσμα στοιχιζει οσο ενα μπουκαλακι coca cola θα διαλεγα το δικο μου..σορρυ παιδια ;)

Edited by Συριωτης Νικος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ενταξει συμφωνω σε αυτο που λες οτι υπαρχουν καλυτερα αποτελεσματα εννοειται!αλλα η αναλογια τιμης εμφανησης ειναι κ αυτο ενα θεμα!για πιο permanent look το περνας 2 χερια βερνικι με λιγο μαυρο χρωμιο κ ξαθαριζεις μια κ καλη!! :crazy:

τι εννοεις με το τελευταιο γιατι δε το πιασα...

http://www.autoclean.gr/sunthrhsh-diorthosh-vafhs1/sunthrhsh-diorthosh-vafhs/golf-5-gialisma

 

χωρις να θελω να μειωσω τη δουλεια των επαγγελματιων αν εχω να διαλεξω αναμεσα σε αυτο που τραβηχτηκε με φωτογραφικη κ του δικου μου που τραβηχτηκε με κινητο 5 χρονων κ δεν φαινεται πως ειναι πραγματικα (δειτε φυσικα τον φωτισμο που εχουν οι φωτο) φυσικα επειδη το δικο μου αποτελεσμα στοιχιζει οσο ενα μπουκαλακι coca cola θα διαλεγα το δικο μου..σορρυ παιδια ;)

ελπιζω να κανεις πλάκα

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις με το τελευταιο γιατι δε το πιασα...

ελπιζω να κανεις πλάκα

αυτο το μαυρο νικελ που βαζουν στο αμερικα

δεν μπορεσα να το βρω σε μαυρο τωρα.

οχι δεν κανω πλακα φιλος σοβαρα ομιλω...αν τα αμαξια ηταν διπλα διπλα στον ιδιο χωρο χρονο κ με την ιδια φωτογραφικη φυσικα η διαφορες στην οψη θα ηταν ελαχιστες.τεσπα δεν θελω να πεισω καποιον να το κανει.εγω το εκανα τζαμπα κ θα συνεχισω να το κανω οταν χρειαζεται απο δω κ περα τωρα οι υπολοιποι οτι νομιζουν.

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι πως δεν μπηκες στον κοπο να ρωτησεις εναν σοβαρο βαφεα για το κοστος αυτου....τεσπα...οπως και να χει με ενα σωστο γυαλισμα μπορεις να πλησιασεις αυτο το αποτελεσμα με συγκριτητα ελαχιστο κοστος ;)

αυτο που εκανες με το συγκεκριμενο προιον ειναι να κρυψεις λιγες αραχνες για ενα με δυο πλυσιματα  :)

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι πως δεν μπηκες στον κοπο να ρωτησεις εναν σοβαρο βαφεα για το κοστος αυτου....τεσπα...οπως και να χει με ενα σωστο γυαλισμα μπορεις να πλησιασεις αυτο το αποτελεσμα με συγκριτητα ελαχιστο κοστος ;)

αυτο που εκανες με το συγκεκριμενο προιον ειναι να κρυψεις λιγες αραχνες για ενα με δυο πλυσιματα   :)

2 χερια βερνικι κανει 400 κ με ενα γυαλιστικο που βαζει αλλα 50. ΓΙΑ ΜΟΝΙΜΟ ΓΥΑΛΙΣΜΑ,αρα μαλλον εχω ρωτησει. επισης αν ''κρυψω αραχνες'' εχοντας αυτη την εμφανηση το χρωμα για 2 πλυσιματα συν ακομα 2 με την μιση συσκευασια που εχει μεινει παμε στα 4 πλυσιματα αρα περιπου στους 3 μηνες τωρα το καλοκαιρι με 3 ευρω...αναλογικα μια επαγγελματικη δουλεια θα πρεπει να αντεχει στο αμαξι 20 μηνες....αν βρεις τετοιο προιον να μου το πεις κ εμενα! ;):)

Edited by Συριωτης Νικος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι αξίζει για τα χρήματα του. Στο δικό μου που είναι 12 ετών και έχει πολλές χοντραδες στο χρωμα, δεν κάνει όσο καλή δουλειά κάνουν πιο ακριβά παρόμοια προϊόντα , αλλά οκ και πάλι με 3 ευρώ δε βρίσκεις τίποτα άλλο . Φυσικά και δε συγκρίνεται με επαγγελματίκα προϊόντα που εφαρμόζονται και δουλευονται με τα κατάλληλα εργαλεια. Η μόνη συμβουλή είναι να μη το παρακάνεις ούτε με αυτό ούτε και με την πιο ακριβή κρεμα/κερί κτλ. Υπάρχουν σημεία του αμαξώματος όπως το τελείωμα των πίσω φτερών πχ, που οι στρώσεις του βερνικιου είναι πολύ λεπτες. Κάθε φορά που τρίβεις τρως βερνικι. Ένας σωστός και γνωστής επαγγελματίας δε συστήνει πάνω από 3-4 επαγγελματικα γυάλισματα (με τριβειο γυαλισματος βεβαια).

Sent from my Transformer TF101 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι αξίζει για τα χρήματα του. Στο δικό μου που είναι 12 ετών και έχει πολλές χοντραδες στο χρωμα, δεν κάνει όσο καλή δουλειά κάνουν πιο ακριβά παρόμοια προϊόντα , αλλά οκ και πάλι με 3 ευρώ δε βρίσκεις τίποτα άλλο . Φυσικά και δε συγκρίνεται με επαγγελματίκα προϊόντα που εφαρμόζονται και δουλευονται με τα κατάλληλα εργαλεια. Η μόνη συμβουλή είναι να μη το παρακάνεις ούτε με αυτό ούτε και με την πιο ακριβή κρεμα/κερί κτλ. Υπάρχουν σημεία του αμαξώματος όπως το τελείωμα των πίσω φτερών πχ, που οι στρώσεις του βερνικιου είναι πολύ λεπτες. Κάθε φορά που τρίβεις τρως βερνικι. Ένας σωστός και γνωστής επαγγελματίας δε συστήνει πάνω από 3-4 επαγγελματικα γυάλισματα (με τριβειο γυαλισματος βεβαια).

Sent from my Transformer TF101 using Tapatalk

το μονο που μπορει να συγριθει ειναι η τιμη σε σχεση με την εμφανηση κ τιποτα αλλο!ολα τα σωστα προιοντα εχουν κ την μελετη απο πισω κλπ κλπ ειναι σαν να συγκρινουμε ενα golf με ενα s3, κ τα 2 την ιδια δουλεια κανουν αλλα το s3 την κανει πολυ καλυτερα! αλλα αυτο που ειπες ειναι πολυ σοβαρο...μετα τα 3-4 γυαλισματα τι κανεις?πας για βερνικωμα???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου το έχει πει επαγγελματίας ο οποίος προφανώς μίλαγε για χρήση τριβειου, οπότε για γυάλισμα με το χέρι είναι ίσως υπερβολή, αλλά αν είναι να το κάνεις κάθε δύο πλυσίματα, ίσως να υπάρξει και πρόβλημα.

Sent from my Transformer TF101 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου το έχει πει επαγγελματίας ο οποίος προφανώς μίλαγε για χρήση τριβειου, οπότε για γυάλισμα με το χέρι είναι ίσως υπερβολή, αλλά αν είναι να το κάνεις κάθε δύο πλυσίματα, ίσως να υπάρξει και πρόβλημα.

Sent from my Transformer TF101 using Tapatalk

το μαθαμε κ αυτο....φανταζομαι σε ολα τα αμαξια αυτο ε?η μονο η vw κατουρησε στο πηγαδι??οχι δεν το κανω καθε 2 πλυσιματα :acute:  αλλωστε ηταν κ η πρωτη φορα, τωρα ξανα με τις πρωτες βροχες κ αν!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τα μπερδεψατε λιγο.

αυτό που εκανε για αρχη ο Συριωτης δεν είναι γυαλισμα αλλα είναι κερωμα.δεν τρωει βερνικι αλλα προστατευει το βερνικι και δινει γυαλαδα.

από την άλλη αν θες να γυαλισεις με το χερι παλι μπορεις να το κανεις οσες φορες θες ,ακομα και εάν χρησιμοποιησεις μια αλοιφή η οποια διορθωνει,μιας και το βερνικι που κοβει είναι...τιποτα!

 

και απλα εστι για την ιστορια για το ποσο βερνικι θα κοψει με την χρηση αλοιφαδορου εχει να κανει με τον συνδιασμο σφουγγαριού και αλοιφης.

οποτε αυτά τα 3-4 γυαλισμα που ειπε ο επαγγελματιας μου ακουγοντε καπως σε μενα που δεν είμαι...

 

 

το ποσο θα αντεξει στο χρονο το κερι που θα βαλουμε στο αυτοκινητο μας,σιγουρα επηρεάζεται από τον αριθμο τον πλυσιματον αλλα και από πολλα αλλα.

κανα 2 που μου ερχονται είναι φυσικα από την ποιοτητα του κεριου και με τι σαμπουαν το πλενουμε,ώστε να μην διωχνει το κερι

Edited by mpoukou22
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά που είπα μου τα είχε πει για γυάλισμα οντως. Τώρα γυάλισμα κέρωμα κτλ, δε τα παω καλά, έχω να ασχοληθώ από τότε που πήρα απόφαση ότι παλαιωσε το αμαξάκι μου, δλδ, πριν χρονια, έχουν βγει και πολλά καινούρια προϊόντα από τοτε, το πιο πιθανό να έχει δίκαιο ο mpoukou22. Sorry κιόλας αν σας μπέρδεψα και ειπα ανακριβειες, απλά αυτό θυμόμουν από τον άνθρωπο που είχα πάει για ένα τοπικό τοτε.

Sent from my Transformer TF101 using Tapatalk

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

2 χερια βερνικι κανει 400 κ με ενα γυαλιστικο που βαζει αλλα 50. ΓΙΑ ΜΟΝΙΜΟ ΓΥΑΛΙΣΜΑ,αρα μαλλον εχω ρωτησει. επισης αν ''κρυψω αραχνες'' εχοντας αυτη την εμφανηση το χρωμα για 2 πλυσιματα συν ακομα 2 με την μιση συσκευασια που εχει μεινει παμε στα 4 πλυσιματα αρα περιπου στους 3 μηνες τωρα το καλοκαιρι με 3 ευρω...αναλογικα μια επαγγελματικη δουλεια θα πρεπει να αντεχει στο αμαξι 20 μηνες....αν βρεις τετοιο προιον να μου το πεις κ εμενα! ;):)

υπαρχει αυτο το προιον που περιγραφεις εδω και λιγα χρονια....οσο για τις τιμες που ανεφερεςς...απλα δεν 8α το σχολιασω....εκατος κ αν μιλας για βερινι....νυχιων :D

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αυτο το προιον που περιγραφεις εδω και λιγα χρονια....οσο για τις τιμες που ανεφερεςς...απλα δεν 8α το σχολιασω....εκατος κ αν μιλας για βερινι....νυχιων :D

ειναι τοσο ακριβα τα βερνικια νυχιων????τι λες????

 

Ναι αυτά που είπα μου τα είχε πει για γυάλισμα οντως. Τώρα γυάλισμα κέρωμα κτλ, δε τα παω καλά, έχω να ασχοληθώ από τότε που πήρα απόφαση ότι παλαιωσε το αμαξάκι μου, δλδ, πριν χρονια, έχουν βγει και πολλά καινούρια προϊόντα από τοτε, το πιο πιθανό να έχει δίκαιο ο mpoukou22. Sorry κιόλας αν σας μπέρδεψα και ειπα ανακριβειες, απλά αυτό θυμόμουν από τον άνθρωπο που είχα πάει για ένα τοπικό τοτε.

Sent from my Transformer TF101 using Tapatalk

ε οχι κ παλαιωσε.....στη φωτο φαινεται πολυ μπομπα το μπλε!εκτος αν ειναι μετα το τελευταιο γυαλισμα!! :crazy:

 

ρε παιδια τα μπερδεψατε λιγο.

αυτό που εκανε για αρχη ο Συριωτης δεν είναι γυαλισμα αλλα είναι κερωμα.δεν τρωει βερνικι αλλα προστατευει το βερνικι και δινει γυαλαδα.

από την άλλη αν θες να γυαλισεις με το χερι παλι μπορεις να το κανεις οσες φορες θες ,ακομα και εάν χρησιμοποιησεις μια αλοιφή η οποια διορθωνει,μιας και το βερνικι που κοβει είναι...τιποτα!

 

και απλα εστι για την ιστορια για το ποσο βερνικι θα κοψει με την χρηση αλοιφαδορου εχει να κανει με τον συνδιασμο σφουγγαριού και αλοιφης.

οποτε αυτά τα 3-4 γυαλισμα που ειπε ο επαγγελματιας μου ακουγοντε καπως σε μενα που δεν είμαι...

 

 

το ποσο θα αντεξει στο χρονο το κερι που θα βαλουμε στο αυτοκινητο μας,σιγουρα επηρεάζεται από τον αριθμο τον πλυσιματον αλλα και από πολλα αλλα.

κανα 2 που μου ερχονται είναι φυσικα από την ποιοτητα του κεριου και με τι σαμπουαν το πλενουμε,ώστε να μην διωχνει το κερι

α ν'αγιασει το στομα σου!η μαλλον το πληκτρολογιο σου!!! :) η αληθεια ειναι πως ακουγοντε καπως τα 3/4 γυαλισματα αλλα καλυτερα να το εχουν στον νου οσοι κανουν τετοιες επεμβασεις στο αμαξι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για το value for money παντος ο συριοτης εχει δικιο..απο θεμα ποιοτητα εχει δικιο ο χρονης.ΑΠΛΑ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ενα καλο βερνικι αυτοκινητου εχει 400 ευρω μονο η αγορα του!!συν την προεργασια και την εφαρμογη.δλδ για ενα καλο βαψιμο τα 1000Ε μεσα στο νερο..μετα υπαρχουν και αλλες βαφες και αλλοι βαφεις...αλλο βαψιμο κραταει για 20 χρονια και αλλο για 2 και αλλο για 2μηνες και πεταει φλουδα...οτι πληρωσεις ειναι αυτα.Προσφατα ειδα ενα πολο λευκο θελανε να το κανουνε λευκο περλα..τα αμαξι τριφτικε ελαφρος περαστικε ενα προσφυτικο και επανο επεσε ενα βερνικη περλε..αυτη η μικρης εκτασης μετατροπη μονο εξωτερικα με βερνικι max meyer κοστισε 700 ευρο.και δεν μιλαμε για ολικη βαφη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μετα απο περιπου 550 χλμ ταξιδι κ πολη κ αφου ειχα κ λιγο χρονο να το ξανα πλυνω παραθετω κ αυτη τη φωτο που ισως ειναι το πιο αντιπροσωπευτικο δειγμα.

P24-06-14_1950_zpsde5e9679.jpg

ειναι το καπο με αντανακλαση τη ραμπα του γκαραζ. αντεχει για ακομα τοσα χλμ σιγουρα αλλα μεχρι εκει.η απαλη υφη εχει μειωθει αλλα κραταει ακομα πανω.το στεγνωμα εγινε με λεπιδα σιλικονης ισως να μετραει κ αυτο γτ το δερμα τριβεται κ αφαιρει το κερι..παντως καποιος που ειπε παραπανω οτι κανει για 3 πλυσιματα επεσε μεσα.αλλα 3 πλυσιματα ειναι κ 1000και χλμ για μενα.δε θα προσπαθησω να πεισω παλι ετσι φαινεται κ λιγο καλυτερα απο κοντα.κρινουμε παντα αφου εχουμε δοκιμασει.ευχαριστω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

αν το αυτοκινητο ηταν γκομενα τοτε ειναι απο αυτες που βαζουν την πιο φθηνη πουδρα για να κρυψουν τα σπυρια που εχουν στη μουρη. :D

Link to comment
Share on other sites

αν το αυτοκινητο ηταν γκομενα τοτε ειναι απο αυτες που βαζουν την πιο φθηνη πουδρα για να κρυψουν τα σπυρια που εχουν στη μουρη. :D

αν ηταν γκομενα ειναι απο αυτες που κανουν πολυ σεξ κ δεν εχουν σπυρακια να κρυψουν,με μια ενυδατικη βγαινουν εξω κ γαμανε!συνηθως ειναι κ απο πανω ;)

αλλα μου αρεσει που ξερεις κ απο βερνικια νυχιων κ απο πουδρες!!σε παω!

Edited by Συριωτης Νικος
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.