Jump to content
serreos73

Δεν Παίρνει Μπρος Με Την Ζέστη

Recommended Posts

καλησπέρα, golf 6 122 ps το πρόβλημα που διαπιστώνω είναι σε μέρες που έχει μεγάλη ζέστη και βλέπει το αυτοκίνητο ο ήλιος πολλές ώρες όταν το βάζω εμπρός και αφήσω το κλειδί το αυτοκίνητο σβήνει,  πρέπει να κρατήσω παρατεταμένα το κλειδί στην μίζα για να ξεκινήσει το αυτοκίνητο, μετά από αυτό δουλεύει κανονικά όσες φορές και αν ξεκινήσω πάλι εμπρός. όταν είχα ρωτήσει ένα συνεργείο (οχι αντιπροσωπείας) μου είπανε ότι είναι θέμα εξαέρωσης στο καύσιμο και ότι αυτό δεν διορθώνεται. γνωρίζει κανείς περί αυτού και αν διορθώνεται ?

Link to comment
Share on other sites

φιλε ειχα το ιδιο θεμα  εχω το ιδιο αμαξη εστρωσε μονο του.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με το κρυο δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα...μονο σε ζεστες μερες που μενει ωρες κατω απο τον ηλιο.

Link to comment
Share on other sites

Doctor είσαι σωστός! Εμπιστεύομαι την αποψή σου απόλυτα! ))

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

που βρίσκεται αυτή η βαλβίδα?Έχω παρόμοιο πρόβλημα στο πολάκι μου 6N μοντέλο 97 το καλοκαίρι σνα να στεγνώνουν τα σωληνάκια είτε είναι στον ήλιο είτε στον ίσκιο πρέπει να επιμείνω στη μίζα για να πάρει!

Κατά τα άλλα δουλεύει απόλυτα φυσιολογικά

Χθες αλλάξαμε το λαστιχο που πάει απο την τρόμπα στο στρόγγυλο καπάκι της τρόμπας(κούμπωμα) στην αρχή το πρόβλημα διορθώθηκε δηλαδή έπαιρνε με την πρώτη αλλά σήμερα πάλι τα ίδια

Edited by wolfsburg
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι στην βαλβηδα εξαεροσησ ρεζερβουαρ αλαξετην  και θα στματηση να σου το κανει.

 

Γιατρέ είναι εκείνη η βαλβίδα στο στόμιο πλήρωσης καυσίμου του αυτοκινήτου; Εκείνο που έχουν την τάση να πατάν μέσα οι βενζινάδες για να βάλουν μερικά λίτρα καυσίμου παραπάνω ;

Link to comment
Share on other sites

η  βαλβηδα βρισκεται  στον  χωρο  του κινητηρα η  συνδεση  του  ξεκιναη απο  την πεταλουδα  του  γκαζιου   συνδεεται με  το   δοχειο  ενεργου  ανθρακα  που  ειναι  ενα  μαυρο  δοχειο που βρησκεται  πισω απο το  αρηστερο  εμπροσ  φαναρη και  μετα  με  το  σωληνακι  που  πηγενη  πισω  στο  ρεζερβουαρ .  συνηθωσ  απο  οτι  εχω  παρατηρηση  η  περησοτερεσ  βαλβηδεσ  χαλανε  απο  τα  φουλαρησματα  που  γινονται  για  να   κανουν οι βενζηναδεσ  στρογκιλοποιηση  ευρο  προσ  τα  επανο  φυσικα  ..και  το  αποτελεσμα  ειναι  να  επηστρεφη  το  καυσημο   απο  το  σωληνακι  που  γεινεται  η  εξαεροση  να  πηγενη  στην  βαλβηδα  και  να τη  καταστρεφη.   η    να την   κολαη  ανοιχτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις...θα παω στην αντιπροσωπεια να το τσεκαρω , γνωριζει κανεις ποσο στοιχιζει αυτη η βαλβιδα? 

Link to comment
Share on other sites

η  βαλβηδα βρισκεται  στον  χωρο  του κινητηρα η  συνδεση  του  ξεκιναη απο  την πεταλουδα  του  γκαζιου   συνδεεται με  το   δοχειο  ενεργου  ανθρακα  που  ειναι  ενα  μαυρο  δοχειο που βρησκεται  πισω απο το  αρηστερο  εμπροσ  φαναρη και  μετα  με  το  σωληνακι  που  πηγενη  πισω  στο  ρεζερβουαρ .  συνηθωσ  απο  οτι  εχω  παρατηρηση  η  περησοτερεσ  βαλβηδεσ  χαλανε  απο  τα  φουλαρησματα  που  γινονται  για  να   κανουν οι βενζηναδεσ  στρογκιλοποιηση  ευρο  προσ  τα  επανο  φυσικα  ..και  το  αποτελεσμα  ειναι  να  επηστρεφη  το  καυσημο   απο  το  σωληνακι  που  γεινεται  η  εξαεροση  να  πηγενη  στην  βαλβηδα  και  να τη  καταστρεφη.   η    να την   κολαη  ανοιχτη.

 

Ευχαριστώ πολύ. Είσαι διαμάντι. Κρίμα που είμαστε 700 χιλιόμετρα μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά δεν μπορει να ναι βαλβίδα εξαέρωσης γιατί θα φούσκωνε το ρεζερβουάρ.Κάτι άλλο θα ναι

Link to comment
Share on other sites

Καλως συναντιομαστε και παλι αγαπητοι φιλοι. Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα τον τελευταιο καιρο οταν αφηνα το αυτοκ. 2-3 ωρες στον ηλιο ηθελε 4 με 5 φορες

για να παρει μπροστα αλλα με τις οδηγιες πιο πανω του electric doctor εντοπισα την βαλβιδα εξαερωσης βενζινης σε golf 6 122 caxa,

για οσους ενδιαφερονται ειναι στο πισω και πανω μερος της μηχανης αυτου του μοντελου με το σπιραλ σωληνακι να ερχεται απο το  κουτι του 

 ενεργου ανθρακα (πολυ ευκολο να βρεθει βγαζει ματια δηλ), την αλλαξα σε 10 λεπτα πανευκολα,  αγορα στο ιντερνετ 35 ευρω,

τωρα ολα καλα και ο κωδικος της για αυτο το μοντελο ειναι 6QE906517A. Ευχαριστω πολυ τον electric doctor για πολυτιμες

οδηγιες .Ευχαριστω για φιλοξενια . Σπυρος Tetien Trader.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.