Jump to content
solaris2k7

Κροτάλισμα

Recommended Posts

:help: Έχω ένα Golf 5 GT και τον τελευταίο καιρό κροταλίζει πολύ ο κινητήρας όταν πατάω γκάζι... όσο πιο πολύ ανεβάζω στροφές... τόσο πιο δυνατό είναι... 

 

Έχω την εντύπωση ότι ξεκίνησε όταν έφτιαξα σε ένα συνεργείο μία διαρροή αντιψυκτικού και χρειάστηκε να λύσει αρκετά πράγματα...

 

Γενικά είναι πολύ ενοχλητικό και το αμάξι είναι πιο θορυβώδες... γενικά κροταλίζει πολύ (γρέζι) 

 

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να είναι? παίζει να είναι κάποιο μηχανικό πρόβλημα ή απλά δεν έχει κουμπώσει καλά κάποια εξαρτήματα και συντονίζει?

 

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας γιατί μου έρχεται να το ρίξω σε κανένα τοίχο =@  =@  =@

 

Θα προσπαθήσω να το ηχογραφήσω και να ανεβάσω τον θόρυβο

Link to comment
Share on other sites

Το πήγες σε αυτόν που το επισκεύασε να το δει? Από εκεί ξεκίνα ....

το πήγα μία φορά και του είπα ότι μου το εμφανίζει από τότε που έγινε η επισκευή στην διαρροή... το κοίταξε λέει... κούνησε λέει κάτι στο σύστημα της εξάτμισης.... και μου είπε... να δω αν το κάνει.... 

το θέμα είναι ότι δεν τον βλέπω ζεστό να το κοιτάξει σοβαρά... για αυτό είπα να ρωτήσω εδώ μπας και το έχει αντιμετωπίσει κάποιος... π.χ στο scirocco που μου έκανε κάποια στιγμή κάτι παρόμοιο... ήταν το λάστιχο του καπό που έβγαινε από τη θέση του

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Να πας σ αυτόν που το πήγες και να του δαγκώσεις τ αυτιά. Να τον υποχρεώσεις να το δει και να το ξαναδεί και αν εχει κάνει μλκ να το φτιάξει.

Τι παει να πει δεν τον είδα και πολύ ζεστό να το φτιάξει...;

Μην τ αφήνετε στην τύχη τους! Περιουσία σας ειναι κι οποιος επισκευάζει έχει την ευθύνη αυτών που φτιάχνει.

Ξυπνάτε χωριανοί..!!! :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ακριβώς έκανε ο μάστορας για να διορθώσει την διαρροή ψυκτικού άλλα μου θυμίζει την περίπτωση μου πέρσι.

κροταλίσματα

Διαρροή ψυκτικού

.λαμπάκια στο αυτοκίνητο λόγω θερμοκρασίας

και αντλία νερού σκασμένη . . .. τελικά

.Golf gt γύρω στα 70 000 χλμ

Τα συμπτώματα εμφανίστηκαν με την σειρά που στα γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να το κοιτάξει ξανά αύριο.... με ένα search που έκανα στο Internet σκέφτομαι μήπως είναι θόρυβος από

  1. την wastegate στο turbo
  2. στο σύστημα της εξάτμισης (ίσως αν το κοπανίσει κάπου να συντονίζει)

Πάντως παρατήρησα ότι τις πρωινές ώρες δεν μου το κάνει πολύ και το κάνει περισσότερο μετά από 8-9 ώρες που σχολάω από την δουλειά και γυρίζω στο σπίτι.

Επίσης παρατήρησα ότι το κάνει περισσότερο όσο ανεβάζω στροφές και ιδιαίτερα όταν ανεβάζω σιγά σιγά χωρίς να βάλω σε λειτουργία το turbo... Γενικά έχω την εντύπωση ότι πλέον το turbo μου δεν είναι τόσο άμεσο.... θέλει "καλό" πάτημα για να πάρει μπρος...σε Normal οδήγηση και με λίγο γκαζάκι... (εγώ που έχω το boost στο golf gt) δεν βλέπω την βελόνα να συγκινείται και πολύ... παλιά το θυμόμουν λίγο πιο ευαίσθητο. 

Link to comment
Share on other sites

Να το κυκλοφορείς χαμηλόστροφα και μόνο πρωί!!!!Πέραν της πλάκας,όπως είπε και ο chrispant,πήγαινε στον άσχετο-απατεωνίσκο και απαίτησε!!!!...όχι να ζητήσεις,αλλά να απαιτήσεις την επισκευή!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.