Jump to content
Passatoukos

Vw Αντιπροσωπεια

Recommended Posts

Πηγα με το φιλαρακι μου τον tony antony σε γνωστη αντιπροσωπεια τηας αθηνας για update στον εγκεφαλο για να σβηστει και το προγραμμα.

Μας ζητησαν 45 ολοκληρα ΕΥΡΩ.

Αφου το αμαξι μπηκε μεσα το συνδεουν και βλεπουν οτι φοραει την τελευταια εκδοση και δεν γινεται να περασουν κατι αλλο.

Μας ζητησε ενα συμβολικο ποσο 10 ευρω ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΗΚΕ ΜΕΣΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ.

Οταν θα πατε σπιτι σας,η θα πουλατε κουλουρια στην ομονοια,θα γελαμε.

Link to comment
Share on other sites

Μαλάκα μετά με πήραν και τηλ να δουν αν έμεινα ευχαριστημένος, να μπούμε μέσα και να φύγουμε έπρεπε :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλάκα μετά με πήραν και τηλ να δουν αν έμεινα ευχαριστημένος, να μπούμε μέσα και να φύγουμε έπρεπε :p

Θρασος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον ποτό πήρατε ή μόνο είσοδο πληρωσατε ;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πηγα με το φιλαρακι μου τον tony antony σε γνωστη αντιπροσωπεια τηας αθηνας για update στον εγκεφαλο για να σβηστει και το προγραμμα.

Μας ζητησαν 45 ολοκληρα ΕΥΡΩ.

Αφου το αμαξι μπηκε μεσα το συνδεουν και βλεπουν οτι φοραει την τελευταια εκδοση και δεν γινεται να περασουν κατι αλλο.

Μας ζητησε ενα συμβολικο ποσο 10 ευρω ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΗΚΕ ΜΕΣΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ.

Οταν θα πατε σπιτι σας,η θα πουλατε κουλουρια στην ομονοια,θα γελαμε.

Αφου δεν ξερετε και τι να ζητησετε μπαγλαμαδες ! Πηγατε για update ενω φοραει το τελευταιο update ειδαν οτι δεν εχει Update Και σας ειπαν αντε γεια!

Επρεπε να ζητησετε να σας βαλουν ξανα το μαμα αρχειο γιατι το αμαξι φοραει προγραμμα , δεν θελουμε update θελουμε να μου βαλετε το μαμα αρχειο μέσω του SW του VAS το εχω κανει 4-5 φορές .

Άλλο το update αλλο το να ξαναβαζεις το μαμα προγραμμα ..... ζητας update?κοιτανε για update

ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλα 10ευρω επειδη μπηκε μεσα το αμαξι και βγηκε? Φανταζομαι για ενημερωση οτι αμα δεν γινει η δουλεια σας θα πληρωσετε το "συμβολικο ποσο" ουτε λογος. Με το λεπτο παει η χρεωση? Νομιζα οτι λεγοτανε εργατοωρα...Αλλα ετσι ειναι αυτα, τα κανουν τα μεγαλα μαγαζια εδω στην Αθηνα. Σε πιο νορμαλ αντιπροσωπιες απ οσο ξερω και μια φορα στην επαρχια που μου εχει τυχει κατι αναλογο, μπαινεις/ βγαινεις μηδενικο παραστατικο και μια χαρα. Τουλαχιστον να σας το λεγανε απο πριν οτι θα υπαρχει χρεωση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, κάτι που ίσως δε γνωρίζετε, κάθε αυτοκίνητο που μπαίνει στο συνεργείο, πρέπει να κόβει και παραστατικό - απόδειξη εξόδου από αυτό.

 

Οι αντιπροσωπείες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα για να σου πουν όλα καλά φύγε, ούτε ο μαστρο Μήτσος που δεν κόβει αποδείξεις. Αν μπει η εφορεία για έλεγχο και βγει αυτοκίνητο χωρίς παραστατικό, θα φάνε πρόστιμο που θα το θυμόνται μιά ζωή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλα νομιζω οτι το δαγκωσανε το 10αρικο και ετσι θα πιασουν τους στοχους του μηνα....Σωστα οπως λες πρεπει να εχει παραστατικο. Σε μενα κατι αναλογο που μου εχει τυχει μου κοψανε μηδενικο/εκπτωση και ειναι και νομοτυπο. Αν θελουν γινεται και εχουν και ενα καλο προσωπο προς τον πελατη, αυτο ομως ονομαζετε εξυπηρετηση πελατων και οχι θελω να παρω ολα τα ευρω του κοσμου. Προφανως ο φιλος δεν θα ξαναπατησει εκει. Τεσπα

Edited by granset
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν θα ξαναπάω και γενικά δεν πάω σε αντιπροσωπείες, ο μόνος λόγος που πήγαμε ήταν γιατί ήταν κοντά και θέλαμε να γίνει η δουλειά μας εκείνη την ώρα και δεν προλαβαίναμε να πάμε αργυρούπολη αλλά ακόμα και για τα εύκολα άχρηστοι είναι

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο winner έχει ένα point, ζητήσατε update που απλά δεν υπήρχε αφού το αμάξι είχε το τελευταίο λογισμικό. Έπρέπε να πείτε να το ξαναπεράσουν απλά.

Τώρα για το κόστος: οι αντιπροσωπείες για να έχουν διαγνωστικό/σύνδεση με εργοστάσιο κ εξοπλισμό, πληρώνουν ένα κάρο λεφτά. Μόνο τις συνδρομές να βάλει κανείς, τέλος. Οπότε, για έναν έλεγχο update που γίνεται με το διαγνωστικό που εκείνη τη στιγμή είναι online με το εργοατάσιο στην ουσία για να το τσεκάρει κ να τραβήξει δεδομένα εάν χρειαστεί update, γιατί να μην χρεώσουν 10 Ευρώ;

Απλά, έχουμε μάθει -όπως ειπώθηκε- στον μπαρμπα-Μήτσο που δεν έκοβε κ δεν κόβει αποδείξεις κ το παίρνει από εκεί το 10ρικο (κ παραπάνω).

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ρε παιδια.

Εμεις δεν γνωριζαμε οτι εχει το τελευταιο λογισμικο.

Μολις το συνδεσε μας λεει δεν γινεται εχει το τελευταιο.

Και χρεωνουν 10 ευρω 1 λεπτο υποθεση;

Ας κοβαν μηδενικο αποδειξη....

Ελα με τα ξεφτυλικια,για αυτο κουλουρια στην ομονοια.

Link to comment
Share on other sites

Passatouko, οτι θελει μπορει να σε χρεωσει αρκει να στο πει απο ΠΡΙΝ. Αυτα τα εξυπνα ομως "αφου δεν πηραμε 45ευρω ας τσιμπησουμε 10" ειναι ελληνικα μανατζαρεικα κολπα ανωθεν και αναλογα το μαγαζι. Μπορει να μην τα ειπατε σωστα οπως λεει ο winner και να μην εγινε δουλεια,δεν ξερω. Εφοσον δεν εγινε η συμφωνηθεν παροχη υπηρεσιων και δεν υπαρχει ΠΡΟσυμφωνημενη ελαχιστη χρεωση επρεπε να το πιστολισεις. Ειχες το δικαιωμα. Ας προσεχε η εταιρεια που χαλασε μιση ωρα με σενα και να ειχε σωστη συνενοηση μαζι σου. Οτι τους εχουν πει στα σεμιναρια στην γερμανια , αλλα αυτο το πραγμα οποτε μας συμφερει παμε με γερμανικα πρωτυπα και οποτε ζοριζομαστε παμε με ελληνικουρες ειναι αηδια. Ειπαμε να βγαλουν κερδος, να πληρωνουμε οτι αξιζει, αλλα οχι να γινουμε και χορηγοι.

 

Και επιπλεον κανεις δεν ειπε να μην κοψουν παραστατικα μπαρμπαμητσος style, αλλα τα παραστατηκα να εχουν αντικρισμα και να σεβονται τον πελατη. Να πας να κοιταξεις το Update και να καταληγεις να κανεις μανουρα για 10ευρω απο το πουθενα..Φοβερο after sales! Ας χρεωνε η συγκεκριμενη αντιπροσωπεια την συνδεση με το VAS 300ευρω/sec. Μαγκια της, πες ομως ΠΡΙΝ υπαρχει χρεωση ελαχιστη για τον ελεγχο, οχι τσακ φερε 10 ευρω, που λες αντε τα δινω μπορει να εχουν και δικιο, γιατι αμα σας λεγανε 50 θα τους δερνατε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα τα λέει και ο winner και ο granset. Να υπάρχει το "ελάχιστη χρεωση ... ευρώ" και αν επιθυμεί ο πελάτης συνεχιζει.

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση γιατί κάτι είναι που δεν καταλαβαίνω;

 

Γιατί πρέπει να πληρώσει κάποιος την αναβάθμιση του λογισμικού της ECU του αυτοκινήτου; Δηλαδή όταν κάνουμε update από τη Microsoft πληρώνουμε; Όταν έχουμε στην επιχείρηση κάποιο πρόγραμμα logistics και γίνεται αναβάθμιση από τους προγραμματιστές της εταιρείας του λογισμικού πληρώνουμε την αναβάθμιση; Αναβάθμιση σημαίνει ότι κάποιο σφάλμα βρέθηκε στο λογισμικό ή κάποια βελτίωση σε κάποιον τομέα που δεν είχε προβλεφθεί κατά τον αρχικό προγραμματισμό. Και εκείνο που δεν είναι ξεκάθαρο είναι το τι πληρώνουμε. Το λογισμικό ή την εργασία; Γιατί αν είναι το λογισμικό αγγίζει τα όρια της εξαπάτησης.

 

Επειδή κάποια στιγμή κι εγώ κλήθηκα και πλήρωσα για την αναβάθμιση, σας λέω ότι την επόμενη φορά θα απαιτήσω ο μηχανικός να είναι με το VAS στα χέρια και για όλα τα είκοσι λεπτά θα κάθεται στο αυτοκίνητό μου και όχι στη διπλανή ράμπα να κάνει αλλαγή λαδιού στο επόμενο αυτοκίνητο και το VAS στον αυτόματο. Αυτό εξαπάτηση και εν πάση περιπτώσει εφόσον η χρέωση γίνεται με την εργατοώρα, θα απαιτώ τον τεχνικό στο αυτοκίνητό μου για όσο χρειάζεται να ολοκληρωθεί η όποια εργασία, κι ας λέγεται αναβάθμιση εγκεφάλου ή αποστράγγιση ελαιολεκάνης.

 

Εργατοώρα σημαίνει ότι πληρώνω αυτόν που απασχολώ, και δικαιολογώ εκεί τα 10 ευρώ εν μέρει, γιατί κανονικά θα πρέπει να είναι αναρτημένη η τιμή της εργατοώρας και να υπάρχει και χρονόμετρο ώστε η χρέωση να γίνεται αναλογικά κι όχι κατά το δοκούν. Αν κοτίζει λοιπόν 60 ευρώ η ώρα, τότε για δέκα λεπτά βγαίνουν τα 10 ευρώ.

 

Αλλιώς δημιουργούνται παρεξηγήσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.