Jump to content
blugosi

Αλλαγή Βαλβολίνης Στο 7Άρι Dsg Των 1.2 Tsi

Recommended Posts

Άφησα νωρίτερα σήμερα το αμάξι μου (Polo 1.2 TSI DSG) για σέρβις 90.000 χλμ στον Γρατσία στην Αγία Παρασκευή.

Εκτός που καράφλιασα όταν μου είπανε ότι το κόστος του απλού σέρβις είναι 340 ευρώ χωρίς τίποτε άλλο,  με ενημέρωσαν ότι έχει έρθει οδηγία για αλλαγή βαλβολίνων στο σαζμάν, η οποία θα εκτελεστεί δωρεάν.

 

Σημειώνω ότι τα DSG η VW τα προβάλλει ως σαζμάν που δεν απαιτούν καμία προληπτική συντήρηση.

Μόλις θα βγει από την εγγύηση αρχίζουνε τα όργανα μου φαίνεται!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Σου παν 340 ευρώ και τους το άφησες? :ο Αυτά είναι

 

Για πες μας φίλε Τόνυ Άντονυ... Τι να έκανα; Να το πάρω και να πάω στην Καρέντα που τους το πήγα πέρυσι, το σπάσανε και μου το κράτησαν 4 μέρες για το τίποτε; Η στην Autonet που το πήγαινα αλλά δεν είναι πια εξουσιοδοτημένοι και χάνω την εγγύηση που έχω πληρώσει έξτρα; Η στον Φιλοσίδη που μου άλλαξε λάδια στις 75.000 χλμ τα οποία καίγονται και σε 5.000 χλμ. είχα προσθέσει 3 λίτρα λάδι, το οποίον δεν κάηκε από τις 80.000 στις 90.000 χλμ.; 

Με ενδιαφέρον να ακούσω την πρόταση σου, και μη μου πεις να το πάω στη Θεσσαλονίκη η στα Χανιά!!!

 

Η αλλαγή στις βαλβολινες ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Γιατί το λες έτσι σίγουρα; Το βιβλιαράκι γράφει ότι δε χρειάζεται....

Έτσι κι αλλιώς όμως , το αμάξι είναι για τα μπάζα από ποιότητα κατασκευής. Δεν υπάρχει περίπτωση να αγνοήσω σύσταση του εξουσιοδοτημένου συνεργείου με κίνδυνο να απωλέσω την εγγύηση!!

Οι μέχρι τώρα αλλαγές εντός εγγύησης θα μου είχαν κοστίσει άλλο ένα αμάξι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest autorepair

Δεν είναι βαλβολινες αλλα υδραυλικό λάδι για την λειτουργία του megatronic. Πρόκειται για καμπάνια της VW 

Link to comment
Share on other sites

Να το πάρεις καο να μην πας σε άλλη αντιπροσωπεία, θα μπορούσες να πας σε ένα εξουσιωδοτημένο και να κάνεις τη δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

Να το πάρεις καο να μην πας σε άλλη αντιπροσωπεία, θα μπορούσες να πας σε ένα εξουσιωδοτημένο και να κάνεις τη δουλειά σου

Μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε..... Η αντιπροσωπεία είναι η Κοσμοκάρ...

Τα συνεργεία που το έχω πάει είναι εξουσιοδοτημένα....

Μήπως εννοείς να το πάω σε εξειδικευμένο, που να μην είναι εξουσιοδοτημένο;

Αν εννοείς κάτι τέτοιο , αυτό κι αν είναι επικίνδυνο...

Έχω πληρώσει επέκταση εγγύησης γιατί το αμάξι είναι απαράδεκτο λέμε! Δε θα την ακυρώσω για να πληρώνω από την τσέπη μου όλες τις βλάβες!!

 

 

Εν τω μεταξύ, με πήραν τηλέφωνο χθες από το Γρατσία και μου είπαν ότι θα το κρατήσουν το αμάξι γιατί κάτι δεν πάει καλά με το megatronic και θα το παραλάβω την άλλη εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

η αλλαγη βαλβολινης πρεπει να γινει σε ολα σχεδον τα dsg εχει ερθει οδηγια απο την vw δεν θα την δεις γραμμενη σε κανενα βιβλιαρακι. και εγω την εκανα.

οσο για το σερβις πληρωσα καπου στα 220 για αλλαγη λαδιων και φιλτρων. δεν ξαναπαω εννοειται σε αντιπροσωπεια θα τους χαιρετισω κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Και τα νέα είναι για άλλη μια φορά συναρπαστικά!

Το αμάξι είναι μέσα στο συνεργείο από την Πέμπτη, κι έχουμε Δευτέρα.

Χρειάζεται για άλλη μια φορά αλλαγή καδένας εκκεντροφόρου μαζί με τα παρελκόμενα. 

Επίσης ο εγκέφαλος του σαζμάν βγάζει πρόβλημα στον πολύδισκο συμπλέκτη, και πάμε για αλλαγή του, κι αυτουνού για δεύτερη φορά!!!

Δε μου δίνουν το αμάξι να φύγω γιατί  μπορεί να κολλήσει το σαζμάν εν κινήσει και δεν το ρισκάρουνε.

 

Πάμε για τέλος εβδομάδας και βλέπουμε.

 

Αν αγαπητοί μου φίλοι δεν είχα επεκτείνει την εγγύηση, η την είχα ακυρώσει κάνοντας τα σέρβις σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο, θα έσκαγα πάνω από τρία χιλιάρικα επισκευές για το τίποτε!!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δηλαδη δεν ειχες αντιληφθει κανενα απο αυτα τα προβληματα??
Απο μονοι τους τα εντώπισαν και κανουν αλλαγη? Ή τους ειπες εσυ οτι εχεις προβλημα και εγινε διαγνωση και τα αλλαζουν?

Link to comment
Share on other sites

Και τα νέα είναι για άλλη μια φορά συναρπαστικά!

Το αμάξι είναι μέσα στο συνεργείο από την Πέμπτη, κι έχουμε Δευτέρα.

Χρειάζεται για άλλη μια φορά αλλαγή καδένας εκκεντροφόρου μαζί με τα παρελκόμενα. 

Επίσης ο εγκέφαλος του σαζμάν βγάζει πρόβλημα στον πολύδισκο συμπλέκτη, και πάμε για αλλαγή του, κι αυτουνού για δεύτερη φορά!!!

Δε μου δίνουν το αμάξι να φύγω γιατί  μπορεί να κολλήσει το σαζμάν εν κινήσει και δεν το ρισκάρουνε.

 

Πάμε για τέλος εβδομάδας και βλέπουμε.

 

Αν αγαπητοί μου φίλοι δεν είχα επεκτείνει την εγγύηση, η την είχα ακυρώσει κάνοντας τα σέρβις σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο, θα έσκαγα πάνω από τρία χιλιάρικα επισκευές για το τίποτε!!

H καδενα εκανε τον χαρακτηριστικο ηχο?Δεν υποτιθεται οτι μας αλλαξαν καδενα-τεντωτηρα κτλ με καινουργιους κωδικους τα οποια δεν εχουν προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δηλαδη δεν ειχες αντιληφθει κανενα απο αυτα τα προβληματα??

Απο μονοι τους τα εντώπισαν και κανουν αλλαγη? Ή τους ειπες εσυ οτι εχεις προβλημα και εγινε διαγνωση και τα αλλαζουν?

Τους είπα ότι ακούω την καδένα μόνο. Το σαζμάν δεν το είχα καταλάβει καθόλου. Δεν έκανε τη γνωστή κλωτσιά από πρώτη σε δευτέρα, όπως την έκανε στις 60.000 χλμ που μετά μου άλλαξαν τον πολύδισκο συμπλέκτη.

 

H καδενα εκανε τον χαρακτηριστικο ηχο?Δεν υποτιθεται οτι μας αλλαξαν καδενα-τεντωτηρα κτλ με καινουργιους κωδικους τα οποια δεν εχουν προβλημα?

Από ότι φαίνεται, και ο καινούργιος κωδικός είναι γτπ. Τρέμω στην ιδέα ότι επειδή σύντομα θα περάσω τις 100.000 χλμ , δεν μπορώ να επεκτείνω την εγγύηση ξανά.

Ενημερωτκά, ο πολύδισκος κοστίχει σχεδόν 2.000 ευρώ, χωρίς εργατικά!!

Link to comment
Share on other sites

Ο Πολυδισκος κοστιζει 750 ευρω χωρις εργατικα !!

Σίγουρα; Δεν επιμένω αλλά όταν μου τον αλλάξανε στην Autonet μου είπαν ότι κοστίζει σχεδόν 2.000 ευρώ.

Αλλά και 750 να κοστίζει, δε λέει κάθε 30.000 χλμ. να τον αλλάζουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.