Jump to content
mimis

Golf 5 - Θορυβος Απο Κρεμαγιερα?

Recommended Posts

Καλησπερα.κατοχος ενος golf 5 gt 170.σε πολυ χαμηλες ταχυτητες 10-20 χλμ/ω,σε μικρες ανωμαλιες του δρομου ακουγεται απο κατω και μπροστα ενας ηχος σαν να χτυπουν σιδερα μεταξυ τους.δεν το κανει σε μεγαλυτερες ταχυτητες και σε μεγαλυτερα σαμαρακια!πηγα στον ανθρωπο που μου βαλε την αναρτηση πριν απο 6 μηνες,το σηκωσαμε και οντως ηταν ολα σφιχτα.τζογος καθολου!οταν τ οδηγησε ομως εμεινε εκπληκτος κι αυτος απ τους ηχους αυτους..μου πε μηπως ειναι κρεμαγιερα αλλα μεχρι εκει..υπαρχει καποιος απο εσας που αντιμετωπισε κατι τετοιο ποτε και μπορει να με βοηθησει?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου για την αμεσοτητα..οχι δεν το χω δει ποτε.το χω 7 χρονια κι 130.000 χλμ..στα σερβις δεν το κοιτουν αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Τα Golf 5 (και πάνω) έχουν ηλεκτρομηχανικά υποβοηθούμενη κρεμαγιέρα, όχι υδραυλική, επομένως δεν έχουν υγρά. Οπότε κάτι άλλο είναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω "αρρωστησει" μ αυτο το θεμα.πριν αλλαξω αναρτηση το ξαναειχα παλι.μου αλλαξαν ζαμφορακια αν το λεω σωστα δεν ξερω.περιοριστηκε καπως,μετα ξανα τα ιδια.μετα λεω θα ναι η αναρτηση.την αλλαξα κι αυτη εξαφανιστηκε για κανα εξαμηνο..στο συνεργειο μου λενε οτι κατι δεν παει καλα με την αναρτηση.το ανεβασαμε πανω οπως προειπα και ηταν ολα σφιχτα.αλλα σας λεω και με τη μαμα αναρτηση εκανε ακριβως το ιδιο χτυπημα απο κατω αρα δεν ειναι αυτη..ευχαριστω παντως για τις τοποθετησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Τα top mounts μαζί με τα ρουλεμάν  είναι φίλε....

Άλλαξέ τα και θα ηρεμήσει....

Link to comment
Share on other sites

Τα top mounts μαζί με τα ρουλεμάν  είναι φίλε....

Άλλαξέ τα και θα ηρεμήσει....

 

και εγω το ιδιο προβλημα εχω! Αλλαξα αναρτηση και top mounts! Συνεχιζει τον ιδιο θορυβο!

Μονο ρουλεμαν δεν αλλαξα διοτι τα τσεκαρα και μου ειπαν ειναι μια χαρα!

Εχω ενα golf v tsi 140 του 2007

Edited by nick_tsi140
Link to comment
Share on other sites

Guest stelios pappas

Καλησπέρα παιδιά ειμαι κάτοχος ενός golf 5 tsi 140 του 2006 και έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Ρωτησα το μηχανικό που το πηγαίνω και μου είπε ότι μάλλον είναι τα σινεμπλόκ από τα μπροστινά ψαλίδια. Το καλό με τα VW είναι ότι πάντα κάτι βγάζουν και έτσι έχεις με κάτι να ασχολείσε... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Το αυτοκινητο ειναι golf gt 2007 μοντελο 157.000κμ .Εδω και 10 μερες σε μικρες ταχυτητες σε ανωμαλο η χωματοδρομο ακουγεται ενας θορυβος μπροστα δεξια..Το πηγα σε συνεργειο και μου ειπε ειναι κρεμαγιερα εχει τζογο και θελει αλλαγη.Ξερετε τιποτα περισσοτερο πανω στο θεμα αυτο;Επισης καποιος που μιλησα που ειχε το ιδιο προβλημα αλλα παντα με επιφυλαξη και  ανταλλαξαμε πληροφοριες μου ειπε εχει ερθει οδηγια απο την VW αλλαζoυν βιδες και ροδελες!Περιμενω τα σχολια σας τουλαχιστον να παω στην VW αυριο διαβασμενος κ πονηρεμενος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Εγω παντως δεν μπορω να δινω συνεχεια λεφτα ψαχνοντας το, το εχω αφησει ετσι και εαν το βρω στην τυχη το βρηκα!!!!!!!

Δεν λεω ειναι πολυ ενοχλητικος ο θορυβος αυτος αλλα βαρεθηκα να ψαχνω και να δινω λεφτα!!!! :ermm:  :mad:  :logik:

Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε η οδηγια γι αλλαγη σε βιδες και ροδελες αλλα και αλλη γι αλλαγη κρεμαργιερας. Το θεμα ειχε συζητηθει πριν χρονια ξανα.

Η κρεμαργιερα εχει αλλαξει αρκετα revision στο golf.

Το προβλημα χειροτερευει με κινηση σε χωματοδρομους και δρομους με λακουβες η αναβασεις σε κρασπεδα και ραμπες.

Οσα αμαξια ειναι εκτος εγγυησης με καλη θεληση και επικληση στο προβλημα που ηταν συχνο στο παρελθον ισως καταφερουν μια εκπτωση επι του ποσου γι αλλαγη της.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κ εγω ακούω κλακ κλακ σε λακουβες και εχω ανοιξει κ σχετικο post με αυτό το πρόβλημα...κ επειδή εχω ψαξει ολο το αυτοκινητο κατεληξα στο συμπερασμα ότι αυτό που ακουγεται προερχεται από τους εσωτερικους μπιλιαδορους σε συνδυασμο με την χαλαρωση των βασεων της μηχανης...δεν μπορω να σκεφτω κατι άλλο...επισης όταν κουνάω την μηχανη με τα χερια μου πισω-μπρος ακουω αυτό το κλακ κλακ από τα καβούκια των εσωτερικων μπιλιαδορων...

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα παντως τελικα ηταν κομμενο ρουλεμαν στο top mount. Με την αλλαγη αμορτισερ αλλαχτηκαν κ top mounts και ρουλεμαν οποτε κ σταματησε ο θορυβος. Ηταν ελαφρυς μεταλλικος που ακουγοταν κυριως σε πεζοδρομους κλπ κ οχι τοσο σε μεγαλες λακουβες

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα παντως τελικα ηταν κομμενο ρουλεμαν στο top mount. Με την αλλαγη αμορτισερ αλλαχτηκαν κ top mounts και ρουλεμαν οποτε κ σταματησε ο θορυβος. Ηταν ελαφρυς μεταλλικος που ακουγοταν κυριως σε πεζοδρομους κλπ κ οχι τοσο σε μεγαλες λακουβες

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Καλημερα!

Εγω παιδια παντος εκανα μια πολυ σημαντικη διαπιστωση για το θεμα των θορυβων! Απο την στιγμη που σφίξαν οι ζεστες οι θορυβοι σταματησαν!!!!!

Και το αμαξι γενικα εγινε πιο "γλυκο" οταν πεφτη σε μια λακουβα κτλ.....

Συμπερασμα : Μαλλον με την πολυ ζεστη μαλακωνουν γενικα τα λαστιχα (σινεμπλοκ κτλ.......) και ετσι δεν χτυπαει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.