Jump to content
nilasgr

Δεσμη Φωτων Σε Ξενον

Recommended Posts

Ειχα αλλαξει τα μαμα φαναρια και εχω βαλει τα look xenon της hella με xenon hid kit 6000k.Αλλαξα τις λαμπες με 4300κ και εχει αλλαξει τελειως η δεσμη.Δεν το απλωνει μπροστα το φως αλλα φαινονται 2 γραμμες μπροστα το ιδιο φαινεται και οταν φωτιζουν σε τοιχο.Μηπως δεν εχει μπει η λαμπα σωστα η δεν κανουν οι λαμπες αυτες. Καμια γνωμη γιατι συμβαινει αυτο και εχει τυχει σε κανενα αλλον??

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά τα look xenon είναι για λάμπες αλογόνου, παρολαυτα υπάρχουν και λάμπες H7 που μπαίνουν μόνο από τη μία πλευρά, οπότε ίσως τις έχεις βάλει ανάποδα. Πάντως και εγώ την ίδια ξενερα έφαγα στο 4αρι μου όταν έβαλα και εγώ look xenon projectors...

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι λογω των φαναριων οταν ειχα τα 6000κ δε ειχα τετοιο προβλημα εκτος αν με τα 6000κ δεν ειναι τοσο εντονο.Οταν λες αναποδα το συρματακι απο ποια μερια πρεπει να ειναι πανω η κατω?Αν δεν κανω λαθος μονο απο μια πλευρα μπορει να μπει η λαμπα δεν γινεται να μπει αναποδα.

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

κι εγω ετσι ξερω, η λαμπα εχει πατουρα, δε γινεται να μπει αναποδα


Κανονικά τα look xenon είναι για λάμπες αλογόνου, παρολαυτα υπάρχουν και λάμπες H7 που μπαίνουν μόνο από τη μία πλευρά, οπότε ίσως τις έχεις βάλει ανάποδα. Πάντως και εγώ την ίδια ξενερα έφαγα στο 4αρι μου όταν έβαλα και εγώ look xenon projectors...

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

τι προτζεκτορες εβαλες φιλε archon και δε σου εβγαζαν καλο φως? εχω κι εγω προτζεκτορες και εχω εργοστασιακη πεντακαθαρη δεσμη.

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ξέρω ότι έχει πάρε πατουρα, παρολαυτα φιλαράκι που τα έβαλε μόνος και ήταν σίγουρος ότι είχαν μπει σωστά έπαθε το ίδιο πράγμα , τα ξανάνοιξε και για κάποιο λόγο τα είχε βάλει και τα δύο ανάποδα. Εγώ έχω τα καταπληκτικης ποιότητας fk/depo αυτά με τα Angel eyes. Από ένα ψάξιμο που έκανα βρήκα ότι υπήρχαν στα συγκεκριμένα ελλατωματικες παρτίδες με πρόβλημα στους προτζεκτορες, τώρα σκέφτομαι για retro fit projectors, είτε στα fk η στα εργοστασιακά Hella που έχω και κάθονται.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζω την λαμπα το συρματακι της λαμπας πρεπει να ειναι προς τα πανω η προς τα κατω?

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε αυτό μήπως καταφέρεις από τις φωτογραφίες να δεις αν τις έχεις βάλει και εσύ έτσι ή μήπως κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα με σένα

http://www.mk5golfgti.co.uk/forum/index.php/topic,65744.0.html

Είμαι από κινητό με tapatalk και δε βλέπω τι αμάξι έχεις ούτε μου ανοίγει το προφίλ σου, το παραπάνω πάντως όπως θα δεις είμαι για golf 5

Μήπως αντί για Η7 έβαλες H7R?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζω την λαμπα το συρματακι της λαμπας πρεπει να ειναι προς τα πανω η προς τα κατω?

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

για τη μεσαια σκαλα μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι για την μεσαια σκαλα

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για τσέκαρε αυτό μήπως καταφέρεις από τις φωτογραφίες να δεις αν τις έχεις βάλει και εσύ έτσι ή μήπως κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα με σένα

http://www.mk5golfgti.co.uk/forum/index.php/topic,65744.0.html

Είμαι από κινητό με tapatalk και δε βλέπω τι αμάξι έχεις ούτε μου ανοίγει το προφίλ σου, το παραπάνω πάντως όπως θα δεις είμαι για golf 5

Μήπως αντί για Η7 έβαλες H7R?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

golf v εχω.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ξέρω ότι έχει πάρε πατουρα, παρολαυτα φιλαράκι που τα έβαλε μόνος και ήταν σίγουρος ότι είχαν μπει σωστά έπαθε το ίδιο πράγμα , τα ξανάνοιξε και για κάποιο λόγο τα είχε βάλει και τα δύο ανάποδα. Εγώ έχω τα καταπληκτικης ποιότητας fk/depo αυτά με τα Angel eyes. Από ένα ψάξιμο που έκανα βρήκα ότι υπήρχαν στα συγκεκριμένα ελλατωματικες παρτίδες με πρόβλημα στους προτζεκτορες, τώρα σκέφτομαι για retro fit projectors, είτε στα fk η στα εργοστασιακά Hella που έχω και κάθονται.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

εγω αν θες μια γνωμη, φοραω τα dectane https://www.facebook.com/photo.php?fbid=224619431081737&set=pb.100006010448525.-2207520000.1403350252.&type=3&theater   χωρις angeleyes και ειναι κοριφη. δεν περιμενα να με βγουν τοσο καλα. το τζαμι ειναι γυαλι, οχι πλαστικο, και περνουν και το μετερακι για ρυθμιση υψους.

Ναι για την μεσαια σκαλα

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

golf v εχω.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

μεσαια εχεις με καθρεφτη η προτζεκτορα? αν δε βρεις ακρη μεχρι απογευμα, εχει ενα φιλαρακι μου xenon σε 5αρι μεσαια με καθρεφτη. παω κοιταω που ειναι το σιρματακι και ξαναγραφω

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

Το φαναρι ειναι με προτζεκτορα ειναι το ιδιο με αυτο που εχει στο link που μου εστειλες πριν

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρα την λαμπα και η πατουρα ηταν σωστα τοποθετημενη.Εκανα μια συγκριση με τις αλλες λαμπες με τα 6000κ που ειχα πρωτα και παρατηρησα οτι οι λαμπες ειναι διαφορετικες.Οι 6000κ εχουν μεταλλικη βαση και ειναι ποιο κοντες ενω η 4300 εχουν πλαστικη βαση και ειναι μακρυες οι λαμπες.Λετε να φταιει αυτο?

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εφόσον έχουν διαφορετικό μήκος ίσως να πρέπει να ρυθμίσεις τα φανάρια,αν και το κόβω χλωμό.

πάντως το συρματάκι που λες καλο είναι να βρίσκετε στην κάτω μεριά για να μην σου κάνει σκιά κατω στο δρόμο αλλα αυτό απαιτεί να κανεις εσύ κόψιμο στη βάση τς λάμπας για να μπορέσεις να την βάλεις αλλιώς.


όταν έψαχνα και εγώ για angel eyes με προτζεκτορα και είχα ρωτήσει εδώ μου είχαν πει όχι και τόσο καλά λόγια και γενικά στο net οι γνώμες ήταν ανάμικτες άλλοι έλεγαν χαλια και άλλοι έλεγαν καλά και έτσι το είχα αφήσει μιας και τα λεφτά δεν ήταν λίγα, μέχρι πρόσφατα που βρήκα τα DEPO σε παρα πολύ καλή τιμή και μιας και τα δικά μου ήταν σε κακή κατάσταση είπα να το ρισκάρω και τελικά έμεινα κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος.

Edited by Shadowman
Link to comment
Share on other sites

εφόσον έχουν διαφορετικό μήκος ίσως να πρέπει να ρυθμίσεις τα φανάρια,αν και το κόβω χλωμό.

πάντως το συρματάκι που λες καλο είναι να βρίσκετε στην κάτω μεριά για να μην σου κάνει σκιά κατω στο δρόμο αλλα αυτό απαιτεί να κανεις εσύ κόψιμο στη βάση τς λάμπας για να μπορέσεις να την βάλεις αλλιώς.

( http://img840.imageshack.us/img840/484/93949327.jpg )

όταν έψαχνα και εγώ για angel eyes με προτζεκτορα και είχα ρωτήσει εδώ μου είχαν πει όχι και τόσο καλά λόγια και γενικά στο net οι γνώμες ήταν ανάμικτες άλλοι έλεγαν χαλια και άλλοι έλεγαν καλά και έτσι το είχα αφήσει μιας και τα λεφτά δεν ήταν λίγα, μέχρι πρόσφατα που βρήκα τα DEPO σε παρα πολύ καλή τιμή και μιας και τα δικά μου ήταν σε κακή κατάσταση είπα να το ρισκάρω και τελικά έμεινα κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος.

Η δεσμη ειναι οπως στην δεξια φωτο που εχεις στειλει.Εχω ξανακανει ρυθμιση μπας και φτιαχτει αλλα τιποτα μαλλον με βλεπω να ξαναβαζω τα 6000κ η θα πρεπει να ψαξω να βρω λαμπες σαν αυτες με μεταλλικη βαση για να κανω δοκιμη.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον βρεθηκε η λυση για το προβλημα.Το προβλημα ειναι στην πατουρα.Οι 6000κ λαμπες που ειχα ειχαν μεταλλικη βαση και η πατουρα ηταν ιδια με τις h7 λαμπες αλογονου.Στις 4300 που εχω και το προβλημα εχει πλαστικη βαση και πιο παχια και πιο μεγαλη πατουρα με αποτελεσμα να μην καθεται σωστα η λαμπα.Αυριο το πρωι θα ψαξω να βρω λαμπες 4300 με μεταλλικη βαση ιδιες με τις 6000κ που εχω να δω αν λογω τις πατουρας εχω διαφορα στην δεσμη.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που έβγαλες άκρη. Τώρα με έβαλες σε σκέψεις για την κακή ποιότητα της δικής μου δέσμης, λες? Έχω την εντύπωση πως και εμένα πλαστικες χοντρές είναι οι βάσεις.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν έχουν αλλάξει τα cutoffs το ύψος κτλ του pattern τς δέσμης μπορεί και να φταίει αυτό που λες.

αλλα για την σκιά που φαίνεται και στην φωτογραφία που σου έδειξα είναι σίγουρα το φαινόμενο wire shadow.

απλά κοίτα αν στς παλιές σου λάμπες όταν τις κούμπωνες πάνω στο φανάρι που ήταν το συρματάκι, αν ήταν κάτω και στην καινούργια που έχεις είναι πάνω τότε αυτό είναι το πρόβλημα.

και καλο είναι να βρείς λάμπες με μεταλλική βάση γιατί αναπτύσσουν αρκετή θερμοκρασία.

 

edit: εδώ μπορείς να δεις το νέο κόψιμο που έχει κάνει για να γυρίσει την λάμπα και να είναι το συρματάκι στην κάτω μεριά

 


Edited by Shadowman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που έβγαλες άκρη. Τώρα με έβαλες σε σκέψεις για την κακή ποιότητα της δικής μου δέσμης, λες? Έχω την εντύπωση πως και εμένα πλαστικες χοντρές είναι οι βάσεις.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

αν συγκρινεις μια λαμπα με πλαστικη βαση με μια μεταλλικη θα δεις πολλες διαφορες στο μεγεθος της λαμπας και στο μεγεθος της πατουρας.Δεν ξερω το λογο γιατι υπαρχουν και τα δυο σχεδια ισως σε καποια φαναρια να ταιριαζουν αυτες με τις πλαστικες και σε αλλα αυτο με τις μεταλλικες.Δεν χανεις τιποτα παντως να κανεις μια δοκιμη.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν έχουν αλλάξει τα cutoffs το ύψος κτλ του pattern τς δέσμης μπορεί και να φταίει αυτό που λες.

αλλα για την σκιά που φαίνεται και στην φωτογραφία που σου έδειξα είναι σίγουρα το φαινόμενο wire shadow.

απλά κοίτα αν στς παλιές σου λάμπες όταν τις κούμπωνες πάνω στο φανάρι που ήταν το συρματάκι, αν ήταν κάτω και στην καινούργια που έχεις είναι πάνω τότε αυτό είναι το πρόβλημα.

και καλο είναι να βρείς λάμπες με μεταλλική βάση γιατί αναπτύσσουν αρκετή θερμοκρασία.

δεν ειναι ακριβως σκια αυτο που ειχα εγω.Στην φωτο εκει που ειναι οι μαυρες γραμμες της σκιας εμενα φαινοταν το ιριδιζον τις λαμπας πολυ εντονα σε γραμμη.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ξενερωσα ξανα εβαλα παλι τις 6000κ που εχουν σωστη δεσμη.Αν αυριο βρω λαμπες 4300 με μεταλλικη βαση για να τις αλλαξω θα βαλω και αυτες που εχουν το προβλημα και θα βγαλω φωτο .

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Εψαξα σε 6 μαγαζια για λαμπες xenon 4300k με μεταλλικη βαση μονο σε ενα βρηκα και ο τυπος με κολλησε με αυτο που μου ειπε.Μου ειπε οτι οι λαμπες μπορει να μην ταιριαζουν με τα ballast που εχω και να του παω το αυτοκινητο να τα τσεκαρει και οτι για να μπει η λαμπα σωστα χρειαζεται ανταπτορακι.Υπαρχει τετοια περιπτωση να μην ταιριαζουν οι λαμπες με τα ballast?και τι θα δει αυτος στα ballast ωστε να τσεκαρει αν ταιριαζουν?Και τι ανταπτορακι ειναι αυτο και τι κανει?

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω πως αν όχι όλα αλλα τα περισσότερα ballast και λάμπες έχουν universal plugs.

μπορεί να υπάρχουν και κάποια που να μην έχουν (που δεν μου έχει τύχη εμενα) οποτε γιαυτο να στο ανέφερε.

πάντως κατά τι γνώμη μου πολύ δύσκολα στα είπε, επίσης μπορείς να δεις και στο ebay για λάμπες μιας και θα βρείς μεγαλύτερη ποικιλία.

Edited by Shadowman
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το ανταπτορακι ξερεις τι ειναι και τι κανει?

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.