Jump to content
blugosi

Για Δεύτερη Φορά Αλλαγή Καδένας Και Πολύδισκου Συμπλέκτη Εντός Εγγύησης

Recommended Posts

Πήγα το αμάξι (1.2 TSI DSG) για σέρβις 90.000 χλμ. στο Γρατσία με μόνο σχόλιο ότι ακούγεται η καδένα, την οποία μου είχαν αλλάξει εντός εγγύησης στα 63.000 χλμ περίπου αν θυμάμαι καλά.

Τελικά θέλει πάλι αλλαγή η καδένα και τα συμπαραμαρτούντα, και εκτός αυτού με ενημέρωσαν ότι έχει πρόβλημα ο πολύδισκος συμπλέκτης και πάνε για αλλαγή. Μου τον είχαν ξαναλλάξει στις 65.000 χλμ. περίπου.

 

Τόμπολα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα το αμάξι (1.2 TSI DSG) για σέρβις 90.000 χλμ. στο Γρατσία με μόνο σχόλιο ότι ακούγεται η καδένα, την οποία μου είχαν αλλάξει εντός εγγύησης στα 63.000 χλμ περίπου αν θυμάμαι καλά.

Τελικά θέλει πάλι αλλαγή η καδένα και τα συμπαραμαρτούντα, και εκτός αυτού με ενημέρωσαν ότι έχει πρόβλημα ο πολύδισκος συμπλέκτης και πάνε για αλλαγή. Μου τον είχαν ξαναλλάξει στις 65.000 χλμ. περίπου.

 

Τόμπολα!!!!

 

Να υποθέσω ότι η καδένα που σου είχαν βάλει ήταν η αναβαθμισμένη σωστά; Υποτίθεται ότι η καδένα αντέχει όσο και ο κινητήρας σωστά; Υποθέτω ότι η καδένα είναι ένα εξάρτημα του κινητήρα που δεν μπορείς να το συντηρήσεις ξεχωριστά σε τακτά διαστήματα όπως η αλλαγή υλικού πέδησης (τακάκια), αλλά συντηρείται μέσω της τακτικής συντήρησης του οχήματος και των λιπαντικών service.

 

Από αυτό που γράφεις τρία πράγματα έρχονται στο μυαλό μου, πέραν του γεγονότος ότι αν μη τι άλλο αλλάζονται και πάλι εντός εγγύησης.

 

1. Τα περί αναβαθμισμένων ανταλλακτικών είναι μια *μη επιτρεπόμενη λέξη* που μας λένε γιατί μας περνούν για ηλίθιους στην καλύτερη περίπτωση, ή γιατί είμαστε τελικά μαλάκες που τόσα χρόνια τους ανεχόμαστε και τους έχουμε δώσει πάτημα να μας εκμεταλλεύονται, συμπεριλαμβανομένου του εαυτού μου.

 

2. Ο θόρυβος που ακούγεται κατά την εκκίνηση του κινητήρα, ίσως να μην είναι τελικά ελάττωμα αλλά ο ήχος να ακούγεται για άλλους λόγους που κατά καιρούς έχουν γράψει άλλοι συμφορουμίτες, όπως π.χ. λίπανση ωστηρίων κλπ.

 

3. Αισθάνομαι πολύ *μη επιτρεπόμενη λέξη*, γιατί σε αντίθεση με εσένα, το δικό μου άρχισε να κάνει το θόρυβο λίγο πριν τη λήξη της εγγύησης το 2012, μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό και πέρυσι μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξω το σετ καδένας. Σε ερώτηση αν καλύπτεται το κόστος από τη Skoda, μου είπαν όχι και να μην ανησυχώ γιατί κοστίζει μόνο 350 ευρώ και είναι φθηνό. Προφανώς φθηνό για τον ηλίθιο μαλάκα πελάτη που δεκατρία χρόνια αγοράζει αυτοκίνητα της εταιρείας και ακολουθεί κατά γράμμα τις οδηγίες συντήρησής τους και αποκλειστικά και μόνο στο δίκτυο της εταιρείας, αλλά ακριβό για την εταιρεία, που σε τελική είναι και δικό της σφάλμα.

 

Αποτέλεσμα είναι να μην έχω αλλάξει την καδένα, γιατί εν τω μεταξύ διαβάζω τόσο εδώ όσο και σε άλλα φόρα, ότι κάτοχοι που άλλαξαν την καδένα χρονισμού, μετά από περίπου 25.000 με 30.000 χιλιόμετρα εμφανίζεται και πάλι ο θόρυβος. Αν ανησυχώ; Ναι πολύ κι ακόμη περισσότερο από τη στιγμή που δεν υπάρχει δυνατότητα αποκατάστασης βλάβης, αφού μετά βίας βγαίνει ο μήνας. Απλά το παρακολουθώ να δω αν χειροτερεύει η κατάστασή του και θα πράξω ανάλογα.

 

Ζητώ συγγνώμη από όλους σας κι από τους υπεύθυνους του φόρουμ για τις ύβρεις που έχω γράψει πιο πάνω. Γνωρίζω ότι παραβαίνω τους κανόνες συμπεριφοράς του φόρουμ, αλλά είμαι ενοχλημένος από τη συμπεριφορά των εταιρειών (όχι μόνο της Skoda για εμένα, της VW για εσάς) προς εμάς τους πελάτες τους η οποία συμπεριφορά και ποιότητά τους δεν δικαιολογεί το κόστος των υπηρεσιών τους και για τους λόγους αυτούς εκφράζομαι έτσι. Δεν αναιρώ τους χαρακτηρισμούς αυτούς και αν θεωρείτε ότι πρέπει με κάποιο τρόπο να τιμωρηθώ είμαι στη διάθεσή σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι αντιπροσωπείες έχουν διαμορφώσει ορισμένες εσφαλμένες εντυπώσεις στη χώρα μας, αλλά οι κατά καιρούς διορισμένοι από τους πολιτικούς υπουργοί εμπορίου , οικονομίας κλπ. σφυρίζουν αδιάφορα.

 

Όταν αγοράζεις ένα προϊόν που έχει εγγύηση δύο ετών, δε σημαίνει ότι η αναμενόμενη ζωή του είναι δύο χρόνια...

 

Η αναμενόμενη ζωή ενός εξαρτήματος αυτοκινήτου, αν δεν είναι αναλώσιμο π.χ. τακάκια, δίσκος συμπλέκτη κλπ., είναι για την εύλογη ζωή του οχήματος, ας πούμε 200.000 χλμ.

 

Η εγγύηση είναι ένας ελάχιστος χρόνος στον οποίο αν υπάρχει σχεδιαστική η κατασκευαστική αστοχία του εξαρτήματος, φαίνεται η αστοχία οπότε ο κατασκευαστής το αλλάζει αναλαμβάνοντας την ευθύνη.

 

Άρα, αφού μου αλλάξανε το πολύδισκο η την καδένα στις 63.000 χλμ, έχει κι αυτό δύο έτη εγγύηση...

 

Και τώρα που θα μου το αλλάξουν πάλι, έχει άλλα δύο χρόνια εγγύηση.

 

Οπότε, λαμβάνοντας υπόψη και ότι δεν θα ανανεώσω την εγγύηση του χρόνου, αν χαλάσει  η καδένα η ο πολύδισκος θα απαιτήσω αντικατάσταση και θα τη διεκδικήσω δικαστικά, κι ας πληρώσω το δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να πληρωσεις τιποτα ουτε δικηγορο εχεις +2ετη εγγυηση στο ανταλλακτικο που αλλαζεις

Σωστά. Κάθε ανταλλακτικό που μπαίνει καινούριο έχει 2 χρόνια εγγύηση ανεξάρτητα από την συνολική εγγύηση του αυτοκινήτου. Edited by AvatarX
Link to comment
Share on other sites

Ναι με την προϋπόθεση ότι έχεις τις αποδείξεις των ανταλλακτικών και της εργασίας κι επιπλέον την εργασία καταχωρισμένη στο βιβλίο service του αυτοκινήτου. Αλλιώς δεν αναγνωρίζεται τίποτα μιας και ξαφνικά το "σύστημα" για κάποιο λόγο δεν έχει "κρατήσει" "τι έγινε τότε".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να πληρωσεις τιποτα ουτε δικηγορο εχεις +2ετη εγγυηση στο ανταλλακτικο που αλλαζεις

 

Στα όνειρά μου, ίσως να μη χρειάζεται ο δικηγόρος.

H Renault πάντως στο παρελθόν, δεν αναγνώρισε την ευθύνη της για αντίστοιχη περίπτωση (καντράν οργάνων Laguna II)  και αναγκάστηκα να τους κάνω αγωγή για να μου επιστρέψουν τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με την προϋπόθεση ότι έχεις τις αποδείξεις των ανταλλακτικών και της εργασίας κι επιπλέον την εργασία καταχωρισμένη στο βιβλίο service του αυτοκινήτου. Αλλιώς δεν αναγνωρίζεται τίποτα μιας και ξαφνικά το "σύστημα" για κάποιο λόγο δεν έχει "κρατήσει" "τι έγινε τότε".

Στην εγγυηση δεν δινουν αποδείξεις ανταλλακτικων , δεν δίνουν τίποτα , όλα ειναι περασμένα στον αριθμό πλαισίου !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει βελτιωμένη - αναβαθμισμένη καδένα. Από όσο ξέρω, ο ίδιος κωδικός είναι.

Ακριβώς ! Απο το 2007 ο κωδικος δεν εχει αλλαξει και αν θυμαμαι καλα και τα 1.2 TSI και τα 1.4 TSI φοράνε ιδια καδένα .

Απο την αλλη ο τεντωτήρας της καδένας εχει αλλαξει κωδικο 2-3 φορες

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η σχέση του τραγουδιού με τις καδένες είναι ανάλογη της πολιτικής των αντιπροσώπων του ομίλου που μιλούν για αναβαθμισμένες καδένες κι άλλα πολλά εμπριμέ.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Blugosi (ή οποιος γνωρίζει), το πρόβλημα της καδένας τελικά έγκειται στον τεντωτήρα; Γίνεται να αλλάξουμε μόνο τεντωτήρα; Επίσης, αν δεν έχει βγει βελτιωμένο ανταλλακτικό, τι στο καλό θα κάνουμε; θα αλλάζουμε καδένες κάθε 50.000 χλμ; Πού θα πάει αυτή η κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που χρειαστεί να το πληρώσουμε από την τσέπη μας το ανταλλακτικό, υπάρχει κάπου στο internet το σετ καδένας για να δω τιμή αγοράς; επίσης, γνωρίζει κανείς αν για τον θόρυβο ευθύνεται μόνο ο τεντωτήρας; Θέλω να πω, αν αλλάξουμε μόνο τεντωτήρα θα είμαστε καλυμμένοι;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που χρειαστεί να το πληρώσουμε από την τσέπη μας το ανταλλακτικό, υπάρχει κάπου στο internet το σετ καδένας για να δω τιμή αγοράς; επίσης, γνωρίζει κανείς αν για τον θόρυβο ευθύνεται μόνο ο τεντωτήρας; Θέλω να πω, αν αλλάξουμε μόνο τεντωτήρα θα είμαστε καλυμμένοι;

 

 

Ότι και να κάνεις, θα χαλάει!!! Το αμάξι είναι κουδουνίστρααααα!!!! Τελευταίο Group VAG για μένα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αναβαθμισμένη καδένα είναι με διπλά δόντια.Σε όσους εμφανίζεται ξανά το πρόβλημα, το πιθανότερο είναι να παίρνουν το αυτοκίνητο και να το παραδίδουν όπως το δώσατε (π.χ Auto Club).Καθίστε από πάνω τους και μην τους αφήνετε να λένε ότι θέλουν και να παίζουν με την περιουσία του καθενός.Προσωπικά, δεν υπάρχει περίπτωση να αλλαχθεί το οτιδήποτε στο αυτοκίνητο και να μην είμαι από πάνω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά κάνεις φίλε μου.Εδώ υπάρχουν αντιπροσωπείες που βάζουν λάδια opel και τα παίρνει μετά ο κόσμος και λέει έκανα service.Κανονικά είναι υποχρεωμένοι να βάζουν αυτά που πρέπει χωρίς να χρειάζεται το να είσαι από πάνω ή να έχεις τις απαιτούμενες γνώσεις,αλλά τί ψάχνεις εδώ που ζούμε.. Έχει τύχει να δω μηχανικό να καθαρίζει εξωτερικά το φίλτρο λαδιού και να το ξαναβάζει ενώ η εντολή εργασίας έλεγε ότι θα αλλαχθεί και το φίλτρο.Οπότε κάποιος που εκείνη την ώρα έπινε καφέ ή έκανε τις δουλειές του είναι σαν να μην άλλαξε τίποτα!

Edited by Polo_TSI
Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά κάνεις φίλε μου.Εδώ υπάρχουν αντιπροσωπείες που βάζουν λάδια opel και τα παίρνει μετά ο κόσμος και λέει έκανα service.Κανονικά είναι υποχρεωμένοι να βάζουν αυτά που πρέπει χωρίς να χρειάζεται το να είσαι από πάνω ή να έχεις τις απαιτούμενες γνώσεις,αλλά τί ψάχνεις εδώ που ζούμε.. Έχει τύχει να δω μηχανικό να καθαρίζει εξωτερικά το φίλτρο λαδιού και να το ξαναβάζει ενώ η εντολή εργασίας έλεγε ότι θα αλλαχθεί και το φίλτρο.Οπότε κάποιος που εκείνη την ώρα έπινε καφέ ή έκανε τις δουλειές του είναι σαν να μην άλλαξε τίποτα!

Σε ότι αφορά τα λάδια,το κάνουν και άλλες γερμανικές εταιρείες...μή βάζεις ποτέ το χέρι σου στη φωτιά..για κανέναν!!!!Στο θέμα μας:συνεργείο(ότι και νά'ναι αυτό,επίσημη-της γειτονιάς κλπ.),που δε επιτρέπει τη παρουσία σου,πολύ απλά ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

... Και τρίτος πολύδισκος συμπλέκτης στα 105.000 χλμ, λίγο πριν εκπνεύσει η εγγύηση! Αυτό έγινε πριν λίγους μήνες. Το αναφέρω γιατί σήμερα χάλασε και το Mechatronic και το αμάξι βρίσκεται πάλι στο Μπουρμά!

Θα κάνω ανεξάρτητη ανάρτηση σχετικά με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.