Jump to content
solaris2k7

Κόμπιασμα Σε Turbo Σε Golf 5 Gt (170)

Recommended Posts

Έχω το Golf 5 GT με τα 170 και στο καντράν έχει την κλασική ένδειξη boost....

 

γενικά το νιώθω λίγο περίεργο το αμάξι τελευταία... και δοκίμασα σήμερα το εξής.... 

 

με 2α πάτησα τέρμα το γκάζι..... γκάζωσε κανονικά και κάποια στιγμή από τέρμα δεξιά που ήταν η βελώνα του boost... έπεσε τέρμα αριστερά και αμέσως πήγε τέρμα δεξιά... 

 

Χωρίς να αφήσω το πόδι μου από το γκάζι... έκανε αυτό το "κόμπιασμα" 

 

Σας λέει κάτι αυτό?

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κατι αντίστοιχο καταλαβα εγω απο αλλαγη 3η-4η με λιγα χιλιόμετρα ακριβώς στις 3500 χιλ στροφές. Το κανει με λιγα χιλιόμετρα. Κατα τα αλλα κανενα αλλο πρόβλημα με πιο γρηγορη οδηγηση

Edited by akiss
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το Ν75?

06a906283e-02.jpg

H N75 είναι με πολύ απλά λόγια μια ηλεκτροβαλβίδα μέσω της οποίας ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου ελέγχει την λειτουργία της τουρμπίνας (μέσω της wastegate).

Άνοιξε ένα θεματακι ή κάνε search για τις απορίες σου.

Έχω το Golf 5 GT με τα 170 και στο καντράν έχει την κλασική ένδειξη boost....

 

γενικά το νιώθω λίγο περίεργο το αμάξι τελευταία... και δοκίμασα σήμερα το εξής.... 

 

με 2α πάτησα τέρμα το γκάζι..... γκάζωσε κανονικά και κάποια στιγμή από τέρμα δεξιά που ήταν η βελώνα του boost... έπεσε τέρμα αριστερά και αμέσως πήγε τέρμα δεξιά... 

 

Χωρίς να αφήσω το πόδι μου από το γκάζι... έκανε αυτό το "κόμπιασμα" 

 

Σας λέει κάτι αυτό?

Τελικά το έλυσες ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χρονια πολλα. Μια ερώτηση. Ο κωδικος της ν75 ειναι 03c 906 283 b. Πριν λιγο ανακαλυψα πως αυτο που κοίταγα δεν ειναι η ν75. Πως γίνεται να εχει ιδιο κωδικο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που κοιτούσα και πηρα τον κωδικο ειναι αριστεράπανω στην εισαγωγή στην κουρμπα που κανει ο σωληνας. Και στο συνημμένο που υπαρχει καπου εδω μεσα στο DIY στην φωτο δειχνει την σωστη βαλβίδα. Πως γίνεται αυτο δεν ξέρω

Edited by akiss
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω τι δείχνει εκει το βελάκι αλλα δεν ειναι η Ν75 για το turbo εκει

Ειναι το ακριβως απο κάτω βελάκι

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω αλλα εγω τον κωδικο τον ειχα παρει απο το βελακι που δεν βλέπεις. ...ααα επισης ειναι στην οψη ιδια με την n75

Link to comment
Share on other sites

Και ο φιλος απο πανω εχει δίκιο απλα μου εκανε εντύπωση που βρηκα τον κωδικό απο αλλη βαλβιδα.

Link to comment
Share on other sites

Λοπον τελικα αλλαξα την βαλβιδα και το πρόβλημα λύθηκε ηταν n75 .

 

 

 

Εφόσον βρέθηκε λύση το θέμα κλειδώνει.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.