Jump to content
Guest

Αθλιο Internet

Recommended Posts

λοιπον ειπα να πω τον πονο μου γιατι εχω τρελαθει τον τελευταιο καιρο. να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη. στην αρχη εκλεβα ιντερνετ, ειχα καλες ταχυτητες για το λαπτοπ που ειχα ( αυτος που εκλεβα ηταν εναν οροφο πανω απο μενα ). μετα με επιασε το φιλοτημο και εκανα συνδεση στη φορθνετ, ολα καλα στον ενα χρονο που το ειχα, κανενα προβλημα. πριν απο τρεις μηνες επα να βαλω οτε ιντερνετ, πιο πολυ για την τηλεοραση. και απο τοτε αρχισαν τα προβληματα. δεχτηκα μια προσφορα με ιντερνετ τηλεφωνο και τηλεοραση μεσω αποκωδικοποιητη. απο την πρωτη μερα ειχα προβλημα και στο ιντερνετ αλλα και στην τηλεοραση. πηρα αποιρα τηλεφωνα στα κεντρικα μιλωντας δεκαδες ωρες στο συνολο, ηρθαν 3ης διαφορετικοι τεχνικη  στο σπιτι για διαγνωση, αλλαξα 2 ρουτερ, εναν αποκωδικοποιητη και ολα τα καλωδια μηπως και, αλλα δυστυχως τιποτα. με τα πολλα βγαλανε πορισμα οτι επειδη απο το ρουτερ επερνα και ιντερνετ αλλα και τηλεοραση μοιραζοταν η ταχυτητα με αποτελεσμα να σερνοταν το ιντερνετ και να κολλουσε συνεχεια η τηλεοραση. με τα πολλα μου εκαναν αλλη προσφορα με χαμηλοτερη τιμη στο παγιο με δωροεπιταγη των 100 ευρω και δωρο το δορυφορικο πιατο για τηλεοραση μεσω πιατου. αντε λεω τελειωσαν τα προβληματα μου και μου βγηκε σε καλο κιολας. αμ δε ομως. εχω μια βδομαδα το πιατο, η τηλεοραση ειναι σχεδον τελεια αλλα το ιντερνετ ακομα για τον π....ο. της περισσοτερες φορες ειναι πολυ αργο, με πεταει συχα εξω, ειδικα απο το κινητο δεν μπορω να κανω τιποτα. και διπλα απο το ρουτερ να ειμαι με πεταει συνεχεια εξω, αν καταφερω να μπω βεβαια. στα 5 μετρα απο το ρουτερ δεν δεν πιανει ουτε με σφαιρες σημα. εχω σαλταρει με τη μπουρδελοεταιρια που εμπλεξα. δεν ξερω τι να κανω. α ξεχασα πριν 2 μερες αλλαξα και παλι ρουτερ. χθες πηρα για ακομη μια φορα στα κεντρικα για να δηλωσω προβλημα. σημερα που με πηρε ο τεχνικος μου λεει να ξαναλλαξω ρουτερ. εχει κανενας παρομοιο προβλημα με την μεγαλυτερη εταιρια στην ελλαδα, που λεει ο λογος. ξερει κανεις τι θα μπορουσε να φταιει γι αυτο; και πως και αν λυθει ποτε; συγνωμη για το σεντονι αλλα ειμαι 1 βημα απο το τρελαδικο

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις μεσω ιντερνετ στις ρυθμισεις του ρουτερ σου θα το βρεις

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι το εκαναν αυτο  και αλλες παρα πολλες αλλαγες και πειραματα οι τεχνικοι του οτε.


σημερα που μιλησα με τεχνικο τους, με ειπε οτι το ρουτερ που χρησιμοποιει ο οτε δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα δυστυχως μονο αυτο δουλευουν. σκεφτηκα να αγορασω ενα εγω αλλα θα λυθει το προβλημα η τζαμπα τα λεφτα;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα ρουτερ που χρησιμοποιουν δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά τα καλά είναι αρκετά ακριβά.

Πρέπει να δεις τα εξής:

Πώς πάει αν αντί για wireless συνδέσεις με καλώδιο το laptop με το ρουτερ.

Επίσης σημαντικότερο: Αν μπεις στο διαχειριστικό του ρουτερ στα πόσα Kbps/Mbps έχει κλειδώσει;

Link to comment
Share on other sites

Ηλια εγω εχω χειροτερο προβλημα απο σενα !!! Κολλαει κ η τηλεοραση κ το internet (εχω τηλεοραση μεσω νετ) !!! 4 τεχνικοι σπιτι ,τρελα τηλεφωνα στην εταιρεια, χιλιαδες τσακωμοι κ ακομα ψαχνουν το προβλημα !!! Εχω αλλαξει μεχρι κ τα καλωδια απο το καφαο προς το σπιτι !!!!

Link to comment
Share on other sites

αν σιγουρα το προβλημα θα λυθει αν βαλω καλυτερο ρουτερ, να το βαλω.  αλλα φται σιγουρα αυτο;

δεν το εχω συνδεσει καθολου με καλωδιο, αλλα το προβλημα ειναι απο το ρουτερ νομιζω. γιατι αυτο ειναι σαν χριστουγενιατικο δεντρο απο τα λαμπακια που αναβοσβηνουν. εννοω με αλλο τροπο απο αυτο που θα επρεπε να το κανουν. και εκτος απ αυτο εχω και με τα κινητα προβλημα.

τι ειναι αυτο και πως το κανω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κάποιο παλιό ρουτερ ακόμη και από αυτά που χρησιμοποιουσες με άλλες εταιρίες? Ή βάλε το ρουτερ κάποιου φίλου γνωστού κτλ. Να δεις πού κλειδώνει, τι Snr έχεις καθώς και line attenuation. Αυτά είναι τα πιο βασικά. Ξεκινά από εκεί. Επίσης προτείνω για δοκιμή να αλλάξεις πρίζα όπως επίσης να αποσυνδέσεις όλα τα τηλέφωνα από όλες τις πρίζες που μπει να είναι συνδεδεμένα και μην ξεχάσεις να βγάλεις οποιοδήποτε φιλτρο/σπλιτερ κτλ. Λογικά αν κάνεις όλα τα παραπάνω θα βγάλεις ένα συμπέρασμα για το τι φταίει. Να είσαι προετοιμασμενος ακόμη και για βραχυκυκλωμενη πρίζα(τα καλώδια θα έχουν μαυρίσει). Υπάρχει μια γραμμή στο σπίτι?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Πάντως περισσότερο ρόλο παίζει η ταχύτητα που κλειδώνει και ο θόρυβος (snr κλπ όπως ειπώθηκε).

Εγώ με zte και bautec που είχα κσι κλείδωμα στα 10 Mbps δεν έχω τρομερό πρόβλημα ούτε με τηλεόραση ούτε νετ.

Απλά 1 φορά στις 15 μέρες μπορεί να θέλει ένα restart ο router ειδικά αν έχουν γίνει downloads.

Επιπλέον βεβαιώσου ότι έχεις βάλει το φίλτρο στην γραμμή τηλεφώνου το οποίο μειώνει και τον θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Ηλια εγω εχω χειροτερο προβλημα απο σενα !!! Κολλαει κ η τηλεοραση κ το internet (εχω τηλεοραση μεσω νετ) !!! 4 τεχνικοι σπιτι ,τρελα τηλεφωνα στην εταιρεια, χιλιαδες τσακωμοι κ ακομα ψαχνουν το προβλημα !!! Εχω αλλαξει μεχρι κ τα καλωδια απο το καφαο προς το σπιτι !!!!

λογικα αν βαλεις δορυφορικο πιατο θα φτιαξει τουλαχιστον η τηλεοραση, οπως εγινε και στη δικη μου περιπτωση. τωρα για το αν φτιαξει και το ιντερνετ δεν ξερω. και ισως να μην ξερει και ο θεος ο ιδιος.

απ οταν πηγα στον οτε, μονο προβληματα εχω. αν δεν λυθει το προβλημα μεσα στη βδομαδα θα διακοψω το ιντερνετ και θα κρατησω μονο την τηλεοραση

Δεν έχεις κάποιο παλιό ρουτερ ακόμη και από αυτά που χρεισημοποιουσες με άλλες εταιρίες? Ή βάλε το ρουτερ κάποιου φίλου γνωστού κτλ. Να δεις πού κλειδώνει, τι Snr έχεις καθώς και line attenuation. Αυτά είναι τα πιο βασικά. Ξεκινά από εκεί. Επίσης προτείνω για δοκιμή να αλλάξεις πρίζα όπως επίσης να αποσυνδέσεις όλα τα τηλέφωνα από όλες τις πρίζες που μπει να είναι συνδεδεμένα και μην ξεχάσεις να βγάλεις οποιοδήποτε φιλτρο/σπλιτερ κτλ. Λογικά αν κάνεις όλα τα παραπάνω θα βγάλεις ένα συμπέρασμα για το τι φταίει. Να είσαι προετοιμασμενος ακόμη και για βραχυκυκλωμενη πρίζα(τα καλώδια θα έχουν μαυρίσει). Υπάρχει μια γραμμή στο σπίτι?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

εχω αλλο ρουτερ, απο τη φορθνετ. αλλα μου ειπαν οτι αν το βαλω για να το δοκιμασω, θα πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις.

αυτα που μου λες σαν κινεζικα τα ακουω, δεν ξερω καθολου απ αυτα

εχουν ερθει 3ης φορες τεχνικοι στο σπιτι,το εχουν μετρησει και ειπαν οτι εχει πολυ καλη ταχυτητα, δε θυμαμαι ποσο ομως. στην πριζα που το εχω, απο αυτην κανανε την μετρηση οποτε λογικα δεν εχει προβλημα η πριζα. εχω μονο ενα τηλεφωνο σπιτι. δεν εχω φιλτρο γιατι δεν χρειαζεται απ οτι μου ειπαν.

Πάντως περισσότερο ρόλο παίζει η ταχύτητα που κλειδώνει και ο θόρυβος (snr κλπ όπως ειπώθηκε).

Εγώ με zte και bautec που είχα κσι κλείδωμα στα 10 Mbps δεν έχω τρομερό πρόβλημα ούτε με τηλεόραση ούτε νετ.

Απλά 1 φορά στις 15 μέρες μπορεί να θέλει ένα restart ο router ειδικά αν έχουν γίνει downloads.

Επιπλέον βεβαιώσου ότι έχεις βάλει το φίλτρο στην γραμμή τηλεφώνου το οποίο μειώνει και τον θόρυβο.

οπως ειπα και πιο πανω, δεν καταλαβαινω τιποτα απο αυτα που μου λετε.

φιλτρο εχει μεσα στη συσκευασια του ρουτερ αλλα νομιζω μπαινει μονο αν εχω και δευτερο τηλεφωνο στο σπιτι

Link to comment
Share on other sites

λογικα αν βαλεις δορυφορικο πιατο θα φτιαξει τουλαχιστον η τηλεοραση, οπως εγινε και στη δικη μου περιπτωση. τωρα για το αν φτιαξει και το ιντερνετ δεν ξερω. και ισως να μην ξερει και ο θεος ο ιδιος.

απ οταν πηγα στον οτε, μονο προβληματα εχω. αν δεν λυθει το προβλημα μεσα στη βδομαδα θα διακοψω το ιντερνετ και θα κρατησω μονο την τηλεοραση

 

Αυτο μου λενε και απο τον ΟΤΕ να το βαλω δορυφορικο !!! Αλλα μου ζητανε και 100 ευρω για τον εξοπλισμο...

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο πρέπει να μπαίνει πριν από όλες τις συσκευές τηλεφώνου, ακόμα και αν είναι μία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο πρέπει να μπαίνει πριν από όλες τις συσκευές τηλεφώνου, ακόμα και αν είναι μία.

δεν ξερω φιλε, ετσι μου ειπανε εμενα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου λενε και απο τον ΟΤΕ να το βαλω δορυφορικο !!! Αλλα μου ζητανε και 100 ευρω για τον εξοπλισμο...

λοιπον,οταν τους ζητησα και γω πιατο, μου ελεγαν οτι πρεπει να πληρωσω 100 ευρω και δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο, τους απειλησα οτι θα φυγω αλλα παλι τιποτα. μετα απο τη στιγμη που δεν μπορουσα να πιασω με τιποτα ουτε τηλεοραση ουτε ιντερνετ ειχα το δικαιωμα να διακοψω το συμβολαιο χωρις επιβαρυνση. παω και κανω φορητοτητα στη γουιντ. μολις πηγε το αιτημα μου στον οτε με πηραν τηλ και αρχισαν τα παρακαλια. ακου προσφορα, απο 41 ευρω που εκανα αρχικα με τηλ ιντερνετ ως 24 ( δεν το σχολιαζω αυτο ) και ολα τα καναλια του οτε με 31 ευρω, τελικη τιμη. +100 ευρω δωροεπιταγη. εγω πληρωσα μονο την εγκατασταση του πιατου 50 ευρω. οποτε κανε αμεσως συμβολαιο σε αλλη εταιρια και θα δεις. τουλαχιστον απο τηλεοραση θα εισαι καλα. εμενα αν δεν λυθει το προβλημα μεσα στη βδομαδα θα κανω διακοπη στο ιντερνετ και θα κρατησω μονο την τηλεοραση. νομιζω βγαινει 15 ευρω το μηνα

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα χθες για πολυ λιγο ομως. με τον τελευταιο τεχνικο που μιλησα μου ειπε οτι ισως να ειναι καλυτερα  αλλα δεν

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε τηλεόραση μέσω ίντερνετ να ξέρετε ότι για να λειτουργήσουν επαρκώς τα κανάλια δεσμεύουν 5-6Mbps της ταχύτητας οπότε ότι υπάρχει διαθέσιμο μένει για σερφάρισμα στο διαδίκτυο το οποίο στις μέρες μας είναι πάρα πολύ λίγο. (φαντάσου ότι έχεις ένα μόνιμο torrent που κατεβάζει σε φουλ ταχύτητα μεγαλύτερη του 1,2MB/s όπου παραλύει όλο το ίντερνετ)

 

Σε ότι αφορά τον φίλο που έχει βάλει δορυφορική τηλεόραση, να ελέγξεις αν σε όλες τις συσκευές τηλεφώνου αλλά και πριν το ρούτερ έχει τοποθετηθεί φίλτρό και επίσης πολύ σημαντικό αν υπάρχει ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ που καλέι μέσω της τηλεφωνικής γραμμής πρέπει και σε εκείνον να τοποθετηθεί φίλτρο (μου το παρουσίασε εμένα αυτό).

 

Αν και πάλι δεν αλλάξει κάτι τότε θα πρέπει να κοιτάξεις πρίζες, καλωδίωση σπιτιού, κουτί της πολυκατοικίας και στην έσχατη περίπτωση όλα τα καλώδια μέχρι το ΚΑΦΑΟ (κουτί του ΟΤΕ που βρίσκεται στις γωνίες των δρόμων)

Edited by Miltos_Golf6
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω μονο μια συσκευη στο σπιτι. φιλτρο δεν εχω γιατι απ οτι μου λενε ολοι οι τεχνικοι που εχω μιλησει δεν χρειαζεται. εχω μονο το διαχωριστει ( ετσι νομιζω λεγεται ) που μπαινει στο ρουτερ και αυτο εχει δυο εξοδους που μπαινει το τηλ και το ρουτερ.  εχει φιλτρο στη συσκευασια αλλα δεν ειναι περασμενο. να δοκιμασω να το βαλω πριν το ρουτερ;  δεν εχω συναγερμο. οσες φορες ηρθαν οι τεχνικοι σπιτι βαλανε ενα μηχνημα στην πριζα του τηλ που μετρουσε την ταχυτητα. ηταν παρα πολυ καλη απ οτι μου ειπαν ολοι. οποτε ειμαι κομπλε απο κει. δεν υπαρχει περιπτωση να φταει το ρουτερ; απο αυτα που ακουω δεν ειναι και οτι καλυτερο, ΖΤΕ ειναι.

Link to comment
Share on other sites

εχω μονο μια συσκευη στο σπιτι. φιλτρο δεν εχω γιατι απ οτι μου λενε ολοι οι τεχνικοι που εχω μιλησει δεν χρειαζεται. εχω μονο το διαχωριστει ( ετσι νομιζω λεγεται ) που μπαινει στο ρουτερ και αυτο εχει δυο εξοδους που μπαινει το τηλ και το ρουτερ.  εχει φιλτρο στη συσκευασια αλλα δεν ειναι περασμενο. να δοκιμασω να το βαλω πριν το ρουτερ;  δεν εχω συναγερμο. οσες φορες ηρθαν οι τεχνικοι σπιτι βαλανε ενα μηχνημα στην πριζα του τηλ που μετρουσε την ταχυτητα. ηταν παρα πολυ καλη απ οτι μου ειπαν ολοι. οποτε ειμαι κομπλε απο κει. δεν υπαρχει περιπτωση να φταει το ρουτερ; απο αυτα που ακουω δεν ειναι και οτι καλυτερο, ΖΤΕ ειναι.

Να βάλεις φίλτρο, ας τους να λένε αν και δεν θα σου αλλάξει στην προκειμένη περίπτωση κάτι (ίσως μειώσει πιθανό θόρυβο κατά τις κλήσεις)

 

Ο διαχωριστής είναι το λεγόμενο splitter και έχει 3 υποδοχές αυτό πηγαίνει μεταξύ της πρίζας και του router. Όλα καλά!!

 

Εφόσον αυτοί μέτρησαν καλή ταχύτητα τότε τα πιθανά είναι:

1) Να είναι προβληματικό το splitter

2) Να έχεις απώλεια από κάποιο καλώδιο στη σύνδεση (τα απλά του τηλεφώνου που χρησιμοποιείς από την πρίζα μέχρι το router)

3) Να έχει πρόβλημα το router (πάρε από κάποιον γνωστό σου να δοκιμάσεις, πριν μπεις στην διαδικασία αγοράς)

4) Να σε κορόιδεψαν λέγοντάς σου ότι είσαι ΟΚ γτ βαριόντουσαν να δουλέψουν  =@

Link to comment
Share on other sites

εχει αλλαχτει ολος ο εξοπλισμος τουλαχιστον 3ης φορες.

δε νομιζω γιατι και τις 3ης φορες που ηρθαν οι τεχνικοι καθησαν πανω απο μια ωρα

εχω αλλο ρουτερ να βαλω αλλα μου ειπαν οτι αν βαλω αλλο θα πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις, δεν ξερω τι ομως

Link to comment
Share on other sites

Οι μόνες ρυθμίσεις που θα χρειαστείς εφόσον το ρουτερ είναι μονο για ιντερνετ και όχι και για τηλεόραση είναι να βάλεις το username και password που σου έδωσε ο ΟΤΕ (δε νομίζω/γνωρίζω αν  ο οτε  τα παίρνει αυτόματα). Το κάθε ρουτερ έχει μια διεύθυνση που σε βάζει στο web interface του. Αυτή θα τη βρεις στο manual του router ή στις οδηγίες του ΟΤΕ. Συνήθως είναι 192.168.1.1 ή 192.168.1.2  ή 192.168.2.1 ή 192.168.1.254 

Εκεί σου ζητάει ένα όνομα χρήστη κ κωδικό (όχι αυτά του ΟΤΕ που λέω πιο πάνω). Αυτά θα τα βρεις πάλι στο manual ή στο αυτοκόλλητο κάτω από κάποια ρουτερ. Συνήθως είναι user:admin pass:admin ή administrato - administrator ή administrator και ο κωδικός κενός (αυτά είναι τα πιο συνηθισμένα, φυσικά υπάρχουν και πιο περίπλοκα). Μετά λοιπόν από αυτόν τον κωδικό θα μπεις στην ουσία στις ρυθμίσεις του ρουτερ σου. 

Όταν λοιπόν συνδέσεις το παλιό σου ρούτερ θα μπεις εκεί και θα βάλεις το username και password που σου έχει δώσει ο ΟΤΕ. Δε νομίζω να χρειαστείς κάτι άλλο για να έχεις απλή συνδεσιμότητα στο ιντερνετ και να τσεκάρεις αν δουλευει όπως πρέπει σε σχέση με το ΖΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.