Jump to content
FRee-tezas

Πρόβλημα Με Clima (Jetta '08 Tsi)

Recommended Posts

Χαιρετώ.

Σ'ένα ταξίδι πριν από μερικές μέρες θυμήθηκα να λειτουργήσω το clima (διζωνικό) στο αμάξι κ όπως καταλαβαίνετε . . . δεν λειτούργησε.

 

Το αυτ/το το πήρα πέρυσι, όταν το πήρα δεν είχε φρέον κ ο μαντράς πριν μου το δώσει το γέμισε.

Πέρυσι το καλοκαίρι λοιπόν, το clima λειτουργούσε κανονικά.

Στο χειμώνα δεν το δούλεψα καθόλου, ούτε καν καλοριφέρ.

(Γενικά το αμάξι μέσα σ'ένα χρόνο έγραψε μόλις 3,5 χ.χλμ)

 

Στο θέμα μας. Ενώ φαίνεται ότι ο κομπρέσορας τείθεται σε λειτουργία ("κόβει" δύναμη), κρύος αέρας ούτε που κάνει εμφάνιση.

Ακούγεται όμως ένα φύσιμα-σφύριγμα.

 

Επίσης να προσθέσω ότι σε τέρμα (σταθερό) γκάζι, με πάτημα πχ με 2α από 2.500 rpm, νομίζω ότι κάνει κατά το ανέβασμα των στροφών χαζοκομπιάσματα, χωρίς όμως να'χω παρατηρήσει που ακριβώς τα κάνει. (το αναφέρω γιατί αυτό τ'αμάξι γενικότερα δεν το παιδεύω καθόλου οπότε πολλά δεν εχω παρατηρήσει κ δεν ξέρω αν είναι σχετικό ή όχι).

 

καμιά ιδέα;

 

edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι το αμάξι πέρασε service πριν από 10 μέρες, όπου συνδέθηκε (προληπτικά) με εγκέφαλο κ δεν έδειξε τπτ.

(Μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο)

Edited by FRee-tezas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ξέρουμε αν υπάρχει ηλεκτρο-βαλβίδα που να διακόπτει τη παροχή του φρεον στο κύκλωμα;

1) κ αν υπάρχει, μπορεί αυτή να πάθει βλάβη κ ο κομπρέσορας να λειτουργεί;

2) αν υπάρχει, έχει δική της ασφάλεια; (μην έχει καεί απλά μια ασφάλεια...)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, τα είχα διαβάσει αυτά.

 

Προφανώς η υπόδειξη αυτών των κειμένων ορίζει σαν απάντηση ότι ΔΕΝ υπάρχει τέτοια βαλβίδα.

(βαλβίδα που να μην επιτρέπει στο φρέον να κινηθεί αλλά ο κομπρέσορας να μπορεί να λειτουργεί)

Link to comment
Share on other sites

εαν  ακουσ  εσωτερικα   ενα  καποσ  εντονο ωμοσ  ξεφυσημα  την  ωρα  που ενεργωποιησ  το  ac  τοτε  καπου  εχεισ  διαροη  φρεον  και  ληπη  καποια ποσοτητα  απο  το  κυκλωμα .  εαν  ωμοσ δεν  ακουσ  τιποτα  τοτε  πρεπει  να  μπη  διαγνωστικο  να  δουνε  σφαλματα και  τα  μπλοκ τιμον  εαν  ενεργοποιητε  το  κομπρεσερ και  τι  πιεση  υπαρχη  στο  κυκλομα.γιατι  μπορη  να  φτεει  το  κομπρεσερ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.