Jump to content
jimakos75

Το Περασα Απο Δυναμομετρο ...

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

Πηγα για πρωτη φορα το Golf MK4 GTI του 2000 για δυναμομετρηση και πηρα αυτα τα αποτελεσματα.

Θα ηθελα τα σχολια σας. Ειναι ολο μαμα, απο μετατροπη και με πολλες διορθωσεις που εχω κανει για να ειναι οσο το δυνατον απειραχτο. Ουτε φιλτρο , ουτε τιποτα. Απλα τελος του μηνα λεω να του βαλω ενα chip στον εγκεφαλο, αλλαγη ολοκληρωμενου στην ουσια , για να φτασει τα 200 στο στροφαλο αν γινετε. Οι τιμες ειναι στο στροφαλο, οχι στις ροδες.

 

IMG.jpg

IMG_0002.jpg

IMG_0001.jpg

post-18831-0-93148700-1404326457_thumb.j

post-18831-0-94391700-1404326481_thumb.j

post-18831-0-96482300-1404326581_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα νούμερα σου, αλλά να στο πω ωμά και χωρίς παρεξήγηση, με ένα πρόγραμμα μόνο, τα 200 δεν θα τα δεις να χτυπάς τον κώλο σου κάτω, 185-190 μάξιμουν με καλό πρόγραμμα. για παραπάνω θες περηφερειάκα. Με πρόγραμμα για αρχή σαφώς θα δεις μεγάλη διαφόρα άπο τα 150 που έχεις τώρα και θα απορείς γιατι δεν το έκανες νωρίτερα....

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

θα πιασει τα 200... τωρα δοθλεωει με 0,4 πιεση....με 1,2 μπαρ που ειν αι σθνηθως τα προγραμματα στο 20 βετε εκει παιζει +- 5.για πιο πανω θα θελει εξατμιση.

Link to comment
Share on other sites

Η πίεση που έπιασε ήταν 0.6. Μου είπε πως θα το πάμε στο 1.0. Μέχρι εκεί θα φτάσει τα 190 με  200. Λέω να βάλω και ένα φίλτρο ελευθέρας, μάλλον kn. 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα νούμερα σου, αλλά να στο πω ωμά και χωρίς παρεξήγηση, με ένα πρόγραμμα μόνο, τα 200 δεν θα τα δεις να χτυπάς τον κώλο σου κάτω, 185-190 μάξιμουν με καλό πρόγραμμα. για παραπάνω θες περηφερειάκα. Με πρόγραμμα για αρχή σαφώς θα δεις μεγάλη διαφόρα άπο τα 150 που έχεις τώρα και θα απορείς γιατι δεν το έκανες νωρίτερα....

Φίλε,καλο θα ηταν να μην εισαι τοσο απολυτως.

 

Με ενα σωστο προγραμμα το 20vt ξεπερνάει τα 200.

185 άλογα ίσως βγάλεις με mtm προγραμμα 95άρα βενζινη που ειναι πιο safe και απο την οδηγηση της γιαγιάς μου.

 

20VT πρώτο στάδιο τσίτα φτάνει 260-265.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλο προγραμμα αυτο π σκεφτεσαι. Απο οτι εχω ακουσει τουλαχιστον.  Αν τους δεις μιλησεις μαζι τους κ ειναι συνεννοησιμοι ανθρωποι τοτε βουρ στν πατσα!

1ο Σταδιο φτανουν 215-225. Βεβαια πλεον 1ο σταδιο ο κοσμος εννοει πολλα πραγματα εκτος του φιλτρο/προγραμμα/εξατμιση γιαυτο και τα τεραστια ποσα που ειπε ο χρηστος πιο πανω 265 "1ο σταδιο"

Απο κει κ περα με το προγραμμα θα οδηγας αλλο αμαξι πλεον.. θα σ κολαει στ καθισμα κ θα καις βενζινες επειδη θ γουσταρεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Με φτιάχνεις!!!  Θα το βάλω με ένα φίλτρο ελευθέρας kn.  Μόνο δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, να μπει το πρόγραμμα και με το φίλτρο η να προγραμματιστει χωρίς φίλτρο?  Και κάτι άλλο, μου λέει ότι μπορούμε να φτιάξουμε το πρόγραμμα όπως θέλουμε, πως θα ήταν καλύτερο το πρόγραμμα? Καμιά ιδέα? Να τα δίνει ψηλά? Χαμηλά? Τι να προσέξω? 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σκοπό να βάλεις πολλά καλούδια, ασε τον προγραμματισμό για το τέλος ;)

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν ή μετά το φίλτρο, μικρή σημασία.

(Το φίλτρο γενικά έχει μικρή σημασία μπροστά σ'όλα τ'άλλα, πόσο δε ένα πάνελ για το φιλτροκούτι)

 

Το ιδανικό είναι να βάλεις πρώτα όλα τα περιφερειακά που θες να αλλάξεις κ μετά να πας για το πρόγραμμα (όπως λέει κ ο φίλος πιο πάνω) αλλά ένα πανελάκι δεν είναι δα κ τόσο διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ σας ευχαριστώ παιδιά  για τις απόψεις σας, ένα πρόγραμμα θα βάλω σίγουρα.  Τώρα αν το φίλτρο δεν είναι τόσο σημαντικό, μπορεί και να μην το βάλω τότε.  

Link to comment
Share on other sites

Μη παρεξηγείς τα λεγόμενα. Εδώ υπάρχει κόσμος που έχει δοκιμάσει ένα σωρό φίλτρα για να βρει το κατάλληλο, μη φτάσουμε να λέμε ότι είναι κ ψιλοάχρηστο.

 

Μ'ένα καλύτερο φίλτρο, θ'αναπνέει καλύτερα ο κινητήρας κ θα κάνει καλύτερη καύση - πιο αποδοτική. Γιαυτό τσιμπάει κάνα δυό αλογάκια με το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα.. Αν βαλεις τ φιλτρο μετα το προγραμμα θα σηκωνεις ΛΙΓΟ παραπανω πιεση..
οχι 2-3 αλογακια.. εγω λεω 7-8..αν ειναι δυνατον 1.8Τ κ03 να μην περνει τοσα απο φιλτρο. Να κλασει περνει 1-2αλογα.  και το κυριοτερο ειναι οτι θα τα εχεις στα ψηλα..!!
Οταν σε ρωτησε πως να το κανει δν εννοουσε να παρκαρεις με peak.. Εννοουσε αν τ θες επιθετικο (200ριζεις) αν το θες νορμαλ (190-195) κ το light το ισα ισα να καιω λιγοτερη βενζινη στα ταξιδια αδερφε.. (175-180) 

Απο κει κ περα εγω λεω μιας κ σ αυτο το μοτερ το προγραμμα ειναι πλεον σαν να πινεις νερο..να τ κανεις "τερμα" να γουσταρεις.
 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τα 200 να τα φτάσω, αν είναι να κερδίσω και με το φίλτρο, τότε θα το πάω όπως είναι μαμά και μετά το πρόγραμμα του βάζω και το φίλτρο. Γενικά πάντος η κ03 τι όρια έχει? Εγώ μπορεί να θέλω αλλά αυτή μέχρι πόσα άλογα δουλεύει άνετα? Γιατί αν είναι να την πάρω και στο χέρι,.....δεν λέει! 

Link to comment
Share on other sites

Ακου ποσο απλα ειναι τα πραγματα... Δεν ξερω τι εκανες μεχρι τωρα αλλα εναν κανονα βασικο πρεπει να τον τηρείς.. Ζεσταμα/κρυωμα.

Κ παρεπιπτωντος να ξερεις οτι η εξατμιση εκτος απο αλογα κραταει πιο χαμηλα τν θερμοκρασια τς τουρμπινας γτ ειναι μεγαλυτερη με ελευθερα ή κ καθολου καζανια
οποτε κρατα στ πισω του μυαλου σου μια εξατμισουλα στ μελλον. (κ ξαναπρογραμματισμο μ φιλτρο/εξατμιση κ θα σαι 225 χωρις φοβο τουρμπινας


ζεσταμα/κρυωμα/ζεσταμα/κρυωμα/ζεσταμα/κρυωμα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το διατίπωσα σωστά, οπότε διορθώνω το αρχικό μου μήνυμα.

 

 

Σωστά τα νούμερα σου, αλλά να στο πω ωμά και χωρίς παρεξήγηση, με AGU κινητηρα και με ένα πρόγραμμα μόνο, τα 200 δεν θα τα δεις να χτυπάς τον κώλο σου κάτω, 185-190 μάξιμουν με καλό πρόγραμμα. για παραπάνω θες περηφερειάκα. Με πρόγραμμα για αρχή σαφώς θα δεις μεγάλη διαφόρα άπο τα 150 που έχεις τώρα και θα απορείς γιατι δεν το έκανες νωρίτερα....

 

Τον AGU δεν φοράς??

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τις μετρήσεις σου στο ανάλογο τόπικ δυναμομετρήσεων ώστε να μείνουν.

Το παρόν θα κλειδωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.