Jump to content
Manos_Fba

Dsg:και Τωρα Αρχιζουν Τα Δυσκολα...

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια...ειμαι ο Μανος και ειμαι κατωχος ενως εκ των θηγατρικων της WV.Εχω το Fabia vrs 1.4tsi 180hp.Σε πολλα μηχανικα σημεια συμπιπτει με το polo gti.

To αμαξι απλα δεν παιζεται....υπεροχη αισθηση οδηγησης...πολυ καλες επιδοσεις και ενα DSG που πραγματικα φυσαει.Ολα καλα μεχρι στιγμης...μεχρι που ενα βραδακι εκει που ημουν ετοιμος να παω στα γεννεθλια της γυναικας...το αμαξι ειχε πισμωσει και δεν κουνιοταν.Τα κλασσικα συμπτωματα ενως καμμενου εγκεφαλου (Megatronic) οπως διαγνωστικε και στη Βιαμαρ που το πηγα με γερανο εννοειτε.Παραγγελια απο Γερμανια κλπ κλπ κλπ και ευτυχως υπαρχει η εγγυηση (45,000χλμ) και με γλυτωνει απο εγκεφαλικο.Τα ερωτηματα ειναι τα εξης:

1:Εχουμε ενα DSG που αν παθει κατι αντικαθιστατε ολο μαζι ως σετ που σημαινει πως ειναι παααρα πολυ ακριβο,και μου ειπαν πως παμε για αλλαγη megatronic που σημαινει τι?μονο megatronic η ολο το σασμαν?

2:Υστερα απο την αντικατασταση υπαρχει κινδυνος να μου ξανα κανει παλι τσαλιμακια και να τρεχω και ποσο μαλλον αν ειμαι και εκτος εγγυησης...?

3:Εχουν ακουστει πολλα παραπονα τελευταια για το συγκεκριμενο κιβωτειο...μηπως να του βαλω πωλητηριο??

Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

1. Αν πάθει κατι δεν χρειάζεται να αλλαξεις ολοκληρο DSG αλλάζει και το mechatronic ξεχωριστά και ο δισκος ξεχωριστα .
2. Μπορει αλλα απο την ημερα που θα το αλλαξεις θα εχεις +2 ετη εγγυηση στο συγκεκριμενο ανταλλακτικο.
3. Ναι εχουν ακουστει πολλα , αν ξερεις να το πολεμίσεις και εκτος εγγυησης σε βοηθανε-το καλυπτουν

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμής φτου σκορδα δεν ειχα τετοιο πρόβλημα (ειχα με τον δισκο θεμα εγω) στα διαφορα forums ομως (οπως και εδω) αν ψαξεις θα βρεις ατομα που το εχουν καλυψει 100% και εκτος εγγυησης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...ειμαι ο Μανος και ειμαι κατωχος ενως εκ των θηγατρικων της WV.Εχω το Fabia vrs 1.4tsi 180hp.Σε πολλα μηχανικα σημεια συμπιπτει με το polo gti.

To αμαξι απλα δεν παιζεται....υπεροχη αισθηση οδηγησης...πολυ καλες επιδοσεις και ενα DSG που πραγματικα φυσαει.Ολα καλα μεχρι στιγμης...μεχρι που ενα βραδακι εκει που ημουν ετοιμος να παω στα γεννεθλια της γυναικας...το αμαξι ειχε πισμωσει και δεν κουνιοταν.Τα κλασσικα συμπτωματα ενως καμμενου εγκεφαλου (Megatronic) οπως διαγνωστικε και στη Βιαμαρ που το πηγα με γερανο εννοειτε.Παραγγελια απο Γερμανια κλπ κλπ κλπ και ευτυχως υπαρχει η εγγυηση (45,000χλμ) και με γλυτωνει απο εγκεφαλικο.Τα ερωτηματα ειναι τα εξης:

1:Εχουμε ενα DSG που αν παθει κατι αντικαθιστατε ολο μαζι ως σετ που σημαινει πως ειναι παααρα πολυ ακριβο,και μου ειπαν πως παμε για αλλαγη megatronic που σημαινει τι?μονο megatronic η ολο το σασμαν?

2:Υστερα απο την αντικατασταση υπαρχει κινδυνος να μου ξανα κανει παλι τσαλιμακια και να τρεχω και ποσο μαλλον αν ειμαι και εκτος εγγυησης...?

3:Εχουν ακουστει πολλα παραπονα τελευταια για το συγκεκριμενο κιβωτειο...μηπως να του βαλω πωλητηριο??

Ευχαριστω....

Επειδή είμαι ακριβώς στην ίδια φάση αυτή τη στιγμή με Golf σε αλλαγή εγκεφάλου, είμαι εκτός εγγύησης και το ποσό που είναι να πληρώσω είναι 70ευρώ οπότε ακόμα και εκτός εγγύησης να βγεις μπορείς να βρεις την άκρη.Κατά τα άλλα όσο καταπληκτικό σε αίσθηση είναι το DSG άλλο τόσο αναξιόπιστο προκύπτει...

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι σε φαση αλλαγη εγκεφαλου.. ακομα βεβαια τσακωνομαι γιατι θελουν να το πληρωσω παρολο που ημουν και μεσα στην ανακληση βαλβολινων...!

παντως και εγω τα ιδια σκεφτομαι με τον φιλο με το fabia.. αμα ειναι καθε 3 χρονια να θελω 1500€ τοτε δεν κανουμε δουλεια ετσι και παρολο που το αμαξι μου το λατρευω και εφτυσα αιμα να το παρω βλεπω το πωλητηριο να μην αργει.!

Link to comment
Share on other sites

Λογικα αφου διαπιστωσαν πως το προβλημα ηταν στις βαλβολινες καθως ηταν η αιτια της βραχυκικλοσης οπως λενε δεν θα εχουμε μετα θεμσ.αλλα...αλλα αν εχουμε μετα θα κλαιμε...τι να πω ρε παιδια...θα ζουμε με το αγχος μαλλον απο δω και περα.Και πολυ φοβαμαι πως θα πληθενουν τα ποστ σιγα σιγα για το DSG...

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι σε φαση αλλαγη εγκεφαλου.. ακομα βεβαια τσακωνομαι γιατι θελουν να το πληρωσω παρολο που ημουν και μεσα στην ανακληση βαλβολινων...!

παντως και εγω τα ιδια σκεφτομαι με τον φιλο με το fabia.. αμα ειναι καθε 3 χρονια να θελω 1500€ τοτε δεν κανουμε δουλεια ετσι και παρολο που το αμαξι μου το λατρευω και εφτυσα αιμα να το παρω βλεπω το πωλητηριο να μην αργει.!

Πάρε στα κεντρικά στην Καρέντα και ανέφερε το πρόβλημα σου σε ήρεμο τόνο και νομίζω θα σε καλύψουν κατά ένα μεγάλο ποσοστό.Επίσης ανέφερε τους ότι γνωρίζεις ότι μέσω του VwClub ότι καλύπτεται από τους ίδιους μεγάλο μέρος.Δεν είναι μόνο για τα λεφτά.Αν όχι απείλησε τους είτε ότι θα τους κάνεις μήνυση διότι εδώ δε μιλάμε για πολύδισκο, αλλά το αμάξι έμεινε στα καλά του καθουμένου.Δηλαδή αν ήσουν σε κάποιο δρόμο ταχείας κυκλοφορίας και το πάθαινες αυτό θα είχε προκληθεί σοβαρότατο ατύχημα(μακρία από όλους μας)...Πάνω από 150ευρώ μη συμφωνήσεις μαζί τους.Εμένα ήταν να το παραλάβω σήμερα το αμάξι και μάντεψε...ενώ μιλήσα χθες και μου είπαν ότι το ανταλλακτικό έχει έρθει και σήμερα θα το παραλάμβανα, το μεσημέρι με πήραν να μου πουν ότι ξέχασαν να το παραγγείλουν τελικά....Τους βάζεις φωτιά μετά το $#@$!!#$ ή όχι;

Λογικα αφου διαπιστωσαν πως το προβλημα ηταν στις βαλβολινες καθως ηταν η αιτια της βραχυκικλοσης οπως λενε δεν θα εχουμε μετα θεμσ.αλλα...αλλα αν εχουμε μετα θα κλαιμε...τι να πω ρε παιδια...θα ζουμε με το αγχος μαλλον απο δω και περα.Και πολυ φοβαμαι πως θα πληθενουν τα ποστ σιγα σιγα για το DSG...

Μη πιστεύεις τίποτα από αυτούς.Εδώ αλλάζουνε πολύδισκους και λένε ότι βάλαμε το βελτιωμένο αυτή τη φορά αλλά ω του θαύματος επανέρχεται το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.