Jump to content
Guest

Προβλημα Στα Μπεκ Σε Tdi

Recommended Posts

εδω και καιρο ακουγα ενα περιεργο θορυβο στο αμαξι μου κατα την εκινηση και οταν απο χαμηλες στροφες πατουσα γκαζι. στην αρχη δεν εδωσα σημασια, πρωτη φορα εχω πετρελαιο, σκεφτηκα οτι ειναι φυσιολογικο. μετα απο παροτρυνση του προφεσορ ( μιας που ειναι πολυ πιο εμπειρος απο μενα ) το πηγα για ελεγχο σ ενα μαστορα. μου ειπε με το που το ακουσε οτι η το αβανς θελει ρυθμισμα η καποιο θεμα εχουν τα μπεκ. πειραζει το αβανς αλλα τιποτα. σημερα πηγα για μετριση στα μπεκ.  το 1ο και 3ο ηταν στα ορια και το 2ο και 4ο χαλια. με το που τα καθαρισε, και τα 4 ηρθαν στα ισα τους. τωρα το αμαξι κελαηδαει. μου εκανε εντυπωση οτι εχω μονο 52.000 χλμ και βαζω μονο απο αξιοπιστα πρατηρια καυσιμα. οταν τα καθαρισε μου ειπε οτι το προβλημα δημιουργηθηκε απο το βιοντιζελ. απο σημερα μονο shell v power diesel

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ηλία!

Εξήγησε μου όμως γιατί θεωρείς καλύτερη την Shell?

Έχει φύγει απ την Ελλάδα εδώ κ καναδύο χρόνια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν την θεωρω καλυτερη. μεχρι τωρα μονο μια φορα ειχα βαλει shell. παντα πιστευα οτι ειναι θεμα ποσο σωστος ειναι ο πρατηριουχος και δεν κοιτουσα μαρκες. εδω και δυο χρονια βαζω μονο απο δυο βενζιναδικα και δεν κοιταω αν ειναι 2 λεπτα πιο  φθηνη η πιο ακριβη. αλλα απ οτι αποδειχθηκε δεν ειχαν και τα καλυτερα καυσιμα. ρωτησα  τον μαστορα που μου καθαρισε τα μπεκ και μου ειπε οτι  shell  αν και εχει 2% παραπανω βιοντιζελ απο αλλες εταιριες, αλλα  καποια  προσθετα που βαζει ας πουμε οτι δεν επιβαρυνει τον κινητηρα.  αν εχεις καποια αλλη μαρκα να προτεινεις η καποιο σωστο πρατηριο πολυ ευχαριστως ακουω τη γνωμη σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει Shell παρά μόνο βενζίνη που βαφτίζεται Shell μιας κ συμφέρει τα πρατήρια που είχαν κ παλιότερα το λογότυπο καθαρά για λόγους διαφήμισης!

Η μεγαλύτερη μ@λ@κι@ που έχω ακούσει είναι το ότι "είναι εταιρικό το πρατήριο και είναι καθαρά τα καύσιμα".Χαχαχαχα πολύ πλάκα σπάω πλάκα όταν μου το λένε και αμέσως μετά αρχίζουν τα περί καθαρότερο μοτέρ,περισσότερα χιλιόμετρα κ.τ.λ

Συμφωνώ στο να βρείς ένα καλό πρατήριο κ να βάζεις από κει συνέχεια,βασικά να βρείς σωστό επαγγελματία μιας κ σπανίζουν στις μέρες μας.

Δεν θα σου προτίνω συγκεκριμένη εταιρία.

Απλά άνοιξα τη συζήτηση μιας κ είπες V-Power diesel,μην σας κοροιδευει κανένας!

 

http://www.inewsgr.com/224/aposyretai-apo-ellada-kai-afstralia-i-Shell.htm

Edited by wolfsburg
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω, τι να σου πω. παντως 2 χρονια που εβαζα απο 2 πρατηρια που εμπιστευομουνα, το ενα BP  και το αλλο ΕΚΟ προκοπη δεν ειδα. εχω εκουσει απο πολλους οτι η shell ( η οποια εταιρια ειναι τελος παντων ) εχει καλο πετρελαιο. θα δοκιμασω για λιγο καιρο και βλεποντας και κανοντας

Link to comment
Share on other sites

Ο πατερας μου εδω και 300.000 χλμ περιπου βαζει only εκο=κανενα θεμα.

Βp=eko

Δεν υπαρχει bp ελλαδα

Η ΕΚΟ έχει αγοράσει τη μοριακή σύνθεση της BP οπότε είναι σχεδόν οι ίδιες βενζίνες

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Ηλία είδες που στο έλεγα ότι είναι προβληματικά τα καύσιμα που βάζεις!!!.Νομίζω είπαμε από που θα βάζεις πετρέλαιο από δω και μπρος.Χάρηκα που βρέθηκε η λύση στο πρόβλημα και εύχομαι από δω και μπρος να μην υπάρξει ξανά το ίδιο πρόβλημα.Όσο για παραπάνω που ο φίλος είπε οτι δεν υπάρχουν εταιρικά πρατήρια κάνει λάθος.Αν και λίγα υπάρχουν τόσο της ΕΚΟ όσο και της shell τα οποία μπορούμε να εμπιστευτούμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτο το με τα εταιρικά πρατήρια οτι δεν κλέβουν δεν κανουν νοθειες κλπ ειναι η μεγαλύτερη μπαρούφα.

 

Και απαντώ:

 

Πιο κράτος,δε το ελληνικό,τολμάει να τα βάλει με κωλοσσόυς όπως η Shell?Φυσικά οχι η ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτο το με τα εταιρικά πρατήρια οτι δεν κλέβουν δεν κανουν νοθειες κλπ ειναι η μεγαλύτερη μπαρούφα.

 

Και απαντώ:

 

Πιο κράτος,δε το ελληνικό,τολμάει να τα βάλει με κωλοσσόυς όπως η Shell?Φυσικά οχι η ελλάδα.

Αυτά που κλέβουν περισσότερο είναι γιατί πατάνε στο γεγονός ότι κ καλά είναι εταιρικά οπότε συνειδητά τα εμπειστεύεται ο κόσμος

Και δώσε 97άρα σε προσφορά και δώσε 100άρα χαχα και η 95άρα της AVIN είναι η καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Aς σοβαρευτούμε λίγο ρε παιδιά.Δηλ. είναι προτιμότερο να βάλω καύσιμα ΕΤΕΚΑ ή ΚΑΟΙΛ από το να βάλω από την ΕΚΟ (εταιρικό) της οποίας το πρατήριο είναι ακριβώς έξω από το διυλιστήριο της ΕΚΟ???

Τα ελεύθερα πρατήρια και οι εταιρίες noname γενικότερα με τις χαμηλές τιμές που πουλάνε είναι εξ ορισμού μέσα.Αν δεν νοθεύσουν ή δεν κλέψουν στην ποσότητα δεν βγάζουν κέρδος.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα εταιρικά shell μια χαρά ελέγχονται.Υπαρχουν όμως όπως είναι φυσικό κάποιοι κουτοπόνηροι που βασίζονται στο άλλοθι που μπορούν να έχουν και κλέβουν μέχρι να τους πιάσουν.Οσο για την Εκο έχω βρει και πρατήρια που οι ταινίες που βαζουν πάνω στις αντλίες ήταν τόσο "φθαρμένες" που σε βαζουν σε υποψίες.

Τώρα η Avin που ειπώθηκε,βγαινει μαζί με τη shell και απλως δε ρίχνουν έπειτα μεσα τα πρόσθετα.Εχει επίσης πολύ καλή βενζινη και εταιρικά πρατήρια.

Link to comment
Share on other sites

εδω και καιρο ακουγα ενα περιεργο θορυβο στο αμαξι μου κατα την εκινηση και οταν απο χαμηλες στροφες πατουσα γκαζι. στην αρχη δεν εδωσα σημασια, πρωτη φορα εχω πετρελαιο, σκεφτηκα οτι ειναι φυσιολογικο. μετα απο παροτρυνση του προφεσορ ( μιας που ειναι πολυ πιο εμπειρος απο μενα ) το πηγα για ελεγχο σ ενα μαστορα. μου ειπε με το που το ακουσε οτι η το αβανς θελει ρυθμισμα η καποιο θεμα εχουν τα μπεκ. πειραζει το αβανς αλλα τιποτα. σημερα πηγα για μετριση στα μπεκ.  το 1ο και 3ο ηταν στα ορια και το 2ο και 4ο χαλια. με το που τα καθαρισε, και τα 4 ηρθαν στα ισα τους. τωρα το αμαξι κελαηδαει. μου εκανε εντυπωση οτι εχω μονο 52.000 χλμ και βαζω μονο απο αξιοπιστα πρατηρια καυσιμα. οταν τα καθαρισε μου ειπε οτι το προβλημα δημιουργηθηκε απο το βιοντιζελ. απο σημερα μονο shell v power diesel

Πέρα από την εταιρία, αυτό που σου είπε για το βιοντίζελ θα έλεγα ότι είναι το πιο σημαντικό!Έχοντας αλλαξει και τα τέσσερα μπεκ :sad: σε 2.0 tdi θεωρώ απαραίτητη πια την προσθήκη ειδικου μυκητοκτόνου σε κάθε γέμισμα.Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που σε όλα τα πρατήρια (ανεξάρτητα από την εταιρία) βρίσκεις πλέον τέτοια προ'ι'όντα ενώ παλιότερα σε κοιτούσαν σαν εξωγήινο....

Link to comment
Share on other sites

Ηλία πάντως από φίλο μου που έχει συνεργείο και ασχολείται με diesel (έχει και μηχανήματα που ελέγχει δείγματα diesel από διάφορα πρατήρια) μου είπε ότι αργά η γρήγορα τα αυτοκίνητα εμφανίζουν ζημιές γιατί τα καύσιμα είναι μέτριας ποιότητας

Link to comment
Share on other sites

εδω και καιρο ακουγα ενα περιεργο θορυβο στο αμαξι μου κατα την εκινηση και οταν απο χαμηλες στροφες πατουσα γκαζι. στην αρχη δεν εδωσα σημασια, πρωτη φορα εχω πετρελαιο, σκεφτηκα οτι ειναι φυσιολογικο. μετα απο παροτρυνση του προφεσορ ( μιας που ειναι πολυ πιο εμπειρος απο μενα ) το πηγα για ελεγχο σ ενα μαστορα. μου ειπε με το που το ακουσε οτι η το αβανς θελει ρυθμισμα η καποιο θεμα εχουν τα μπεκ. πειραζει το αβανς αλλα τιποτα. σημερα πηγα για μετριση στα μπεκ.  το 1ο και 3ο ηταν στα ορια και το 2ο και 4ο χαλια. με το που τα καθαρισε, και τα 4 ηρθαν στα ισα τους. τωρα το αμαξι κελαηδαει. μου εκανε εντυπωση οτι εχω μονο 52.000 χλμ και βαζω μονο απο αξιοπιστα πρατηρια καυσιμα. οταν τα καθαρισε μου ειπε οτι το προβλημα δημιουργηθηκε απο το βιοντιζελ. απο σημερα μονο shell v power diesel

 

Μια απορία..το αβανς πώς το πειράξανε..??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και γω νομιζα οτι πειραζετε απο τον εγκεφαλο αλλα πειραζετε μηχανικα, αν εννοεις αυτο

 

Με ποιον τροπο μηπως καταλαβες?

Link to comment
Share on other sites

Με ποιον τροπο μηπως καταλαβες?

τι εννοεις;

Μηχανικα το αβανς?? :sorry: σε αμαξια με υπερσυγχρονο εγκεφαλο :clapping:

τι να σου πω; δεν ξερω.ετσι μου ειπε. μπορει και να με κοροιδεψε

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις;

τι να σου πω; δεν ξερω.ετσι μου ειπε. μπορει και να με κοροιδεψε

 

Με ποιον τροπο θα καταφερει να πειραξει μηχανικα το αβανς σε αμαξι με εγκεφαλο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο 9.000 χλμ απο τον καθαρισμο των μπεκ παλι βλεπω αυξηση της καταναλωσης,( και ισως μειωση λιγο της αποδοσης του κινητηρα). οχι πολυ αλλα εχει αυξηθει σιγουρα 0,3-0,5 λιτρα. μετα τον καθαρισμο βαζω μονο shell v power και διαφορα καθαριστηκα γεμισμα ανα γεμισμα. μπορει να ξανα βουλωσαν τα μπεκ μετα απο τοσα χλμ; η μπορει να φταιει κατι αλλο;

υπαρχει περιπτωση να φταιει το dpf; μπορει με καποιο τροπο να ελεγχει η κατασταση του, με καποιο τροπο;

Eγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

λοιπον επανερχομαι με το θεμα

εχει λιγο καιρο που η καταναλωση αυξηθηκε αισθητα, ισως και ενα λιτρο πιο πανω στα 100χλμ

πετρελαιο βαζω μονο  v power και avio

η καταναλωση ανεβηκε υπερβολικα και στο ρελαντι, και δεν ειναι θεμα καιρου. ετσι κι αλλιως ακομα καλοκαιρι ειναι

αλλες φορες οταν το εβαζα μπρος η καταναλωση ηταν 1 λιτρο την ωρα και σε λιγα δευτερολεπτα πηγαινε στο 0,4

τωρα οταν το βαζω μπρος ειδικα το πρωι φτανει μεχρι 1,8 λιτρα την ωρα. και αργει να κατεβει στα φυσιολογικα επιπεδα, αν κατεβει

βαζω και διαφορα επωνυμα καθαριστηκα σχεδον σε καθε γεμισμα

ειχα καθαρισει τα μπεκ στις 50.000 χλμ, τωρα εχω 82.000 χλμ.

υπαρχει περιπτωση με καλο πετρελαιο και καθαριστηκα να μπουκωσαν παλι τοσο γρηγορα;

η μπορει να φταιει κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Ηλία μήπως κάνεις πιο σύντομες διαδρομές;

Επίσης μήπως το "καθαριστικά σε κάθε σχεδόν γέμισμα" είναι υπερβολικό (υποθέτω πως αναφέρεσαι σε καθαριστικά δεξαμενής λόγω βιοντίζελ);

 

ΥΓ: & σε μένα έχω δει πως έχει αυξηθεί λίγο η κατανάλωση, υποθέτω όμως πως είναι λόγω πιο ψυχρού καιρού σε σχέση με προηγούμενη περίοδο.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν κανω συχνα συντομες διαδρομες

κανω σχεδον καθε μερα 30 χλμ να παω και αλλα 30 να γυρισω απο τη δουλεια μου, συνολο 60

και τουλαχιστον 1 φορα το μηνα μπαινω εγνατια για 150 χλμ σερι

τι εννοεις δεξαμενης; εκει τα βαζω αλλα καποια ειναι για το νερο καποια ειναι για βιοντιζελ κτλ

λογο καιρου μπορει να αυξηθει λιγο αλλα οχι οσο σε μενα, ειναι υπερβολικο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.