Jump to content
karlos

Golf - Επιλογη Ελαστικου 225/45/17 [ Michelin, Goodyear, Toyo, Pirelli, Dunlop, Bridgestone, Vredestein]

Recommended Posts

Χαιρατώ την παρεά του φόρουμ. Πάλιο μέλος αλλά λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων οι επισκέψεις μου είναι πολύ αραιές τον τελευταίο καιρό.

Στο θέμα μας. Μετά από 4,5 χρόνια συμβίωσης και 35.000 χλμ - χωρίς το παραμικρό πρόβλημα ήρθε η ώρα να του φορέσω καινούργια ελαστικά. Βλέπετε έρχεται χειμώνας και πρέπει να είμαστε ετοιμοι. Μένω στην Θεσσαλονίκη οπου οι δρόμοι δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση και το αυτοκίνητο δεν το μετακινώ σε καθημερινή βάση.

Το αυτοκίνητο από το εργοστάσιο φορούσε τα Bridgestone potenza που μπορώ να πω πως δεν με ικανοποίησαν. Κάτι έχω ακούσει για DUNLOP και TOYO που ειναι και πιο οικονομικά αλλά δεν ξέρω τύπους ή μοντέλο.

Τα χαρακτηριστικά που θέλω να έχουν τα ελαστικά που θα βάλω είναι: (Σε διαστάσεις 225/45/17΄)

α) Πιο καλή πρόσφυση σε βρεγμένο οδοστρωμα (ψιλοβροχο κτλ λόγω εξορμησεων σε χιονοδρομικά).

β) Οσο γίνετε αθορυβα.

γ) Να πιάνουν την απόδοση τους γρηγορα (γενικά να ζεστένονται σχετικά γρήγορα και όχι απαραίτητα με γρήγορη οδήγηση).

δ) Το μπάτζετ να μην ξεπερνά τα 500 ευρώ.

Τελος να πω ότι το στυλ οδηγησης μου δεν ειναι γρηγορο. Το αυτοκινητο δεν κινηται στα ορια του που λεμε. Οποτε δεν εχω σαν προτεραιότητα να βάλω ένα λάστιχο επιδοδεων. Αυτο που θελω ειναι ενα λαστιχο ασφαλες all weather, που να με καλυψει για μια τριετια τουλαχιστον, γιατι βασει χλμ δεν κανω πολλα οποτε δεν θα τα λιωσω...λογικά :thumbsup:

Ακούω γνώμες και προτάσεις και πείτε μου τι να προσέξω στο λάστιχο κατά την αγορά. Υπάρχει κανένας πίνακας (φωτο) που να μου δειχνει δεικτες ταχύτητας και χρονολογία κατασκευής για να μην την πατήσω;;;

Υ.Γ.

Εαν εχετε και κανα καλο μαγαζακι για Θεσσαλονικη (Κυρίως ανατολικά αλλά και αλλού να είναι δεν με πειράζει...)

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Χαιρατώ την παρεά του φόρουμ. Πάλιο μέλος αλλά λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων οι επισκέψεις μου είναι πολύ αραιές τον τελευταίο καιρό.

Στο θέμα μας. Μετά από 4,5 χρόνια συμβίωσης και 35.000 χλμ - χωρίς το παραμικρό πρόβλημα ήρθε η ώρα να του φορέσω καινούργια ελαστικά. Βλέπετε έρχεται χειμώνας και πρέπει να είμαστε ετοιμοι. Μένω στην Θεσσαλονίκη οπου οι δρόμοι δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση και το αυτοκίνητο δεν το μετακινώ σε καθημερινή βάση.

Το αυτοκίνητο από το εργοστάσιο φορούσε τα Bridgestone potenza που μπορώ να πω πως δεν με ικανοποίησαν. Κάτι έχω ακούσει για DUNLOP και TOYO που ειναι και πιο οικονομικά αλλά δεν ξέρω τύπους ή μοντέλο.

Τα χαρακτηριστικά που θέλω να έχουν τα ελαστικά που θα βάλω είναι: (Σε διαστάσεις 225/45/17΄)

α) Πιο καλή πρόσφυση σε βρεγμένο οδοστρωμα (ψιλοβροχο κτλ λόγω εξορμησεων σε χιονοδρομικά).

β) Οσο γίνετε αθορυβα.

γ) Να πιάνουν την απόδοση τους γρηγορα (γενικά να ζεστένονται σχετικά γρήγορα και όχι απαραίτητα με γρήγορη οδήγηση).

δ) Το μπάτζετ να μην ξεπερνά τα 500 ευρώ.

Τελος να πω ότι το στυλ οδηγησης μου δεν ειναι γρηγορο. Το αυτοκινητο δεν κινηται στα ορια του που λεμε. Οποτε δεν εχω σαν προτεραιότητα να βάλω ένα λάστιχο επιδοδεων. Αυτο που θελω ειναι ενα λαστιχο ασφαλες all weather, που να με καλυψει για μια τριετια τουλαχιστον, γιατι βασει χλμ δεν κανω πολλα οποτε δεν θα τα λιωσω...λογικά :thumbsup:

Ακούω γνώμες και προτάσεις και πείτε μου τι να προσέξω στο λάστιχο κατά την αγορά. Υπάρχει κανένας πίνακας (φωτο) που να μου δειχνει δεικτες ταχύτητας και χρονολογία κατασκευής για να μην την πατήσω;;;

Υ.Γ.

Εαν εχετε και κανα καλο μαγαζακι για Θεσσαλονικη (Κυρίως ανατολικά αλλά και αλλού να είναι δεν με πειράζει...)

Τόσο δύσκολες ερωτήσεις έβαλα;;;... :D Λάστιχα δεν αλλάζει κανείς σε αυτό το φόρουμ;;; Λίγη βοήθεια καλοί μου άνθρωποι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τόσο δύσκολες ερωτήσεις έβαλα;;;... :poke: Λάστιχα δεν αλλάζει κανείς σε αυτό το φόρουμ;;; Λίγη βοήθεια καλοί μου άνθρωποι!!!!

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=47760&pid=463745&st=0entry463745

:thumbsup::D

225/45R17 94 Y TOYO PROXES T1 R XL με 470 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Τόσο δύσκολες ερωτήσεις έβαλα;;;... :D Λάστιχα δεν αλλάζει κανείς σε αυτό το φόρουμ;;; Λίγη βοήθεια καλοί μου άνθρωποι!!!!

Yπαρχουν στο φορουμ δεκαδες θεματα για λαστιχα και αλλα τοσα με προσφορές, ψαξε λιγο και θα τα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν στο φορουμ δεκαδες θεματα για λαστιχα και αλλα τοσα με προσφορές, ψαξε λιγο και θα τα βρεις.

Σε αυτήν την ενότητα ΖΑΝΤΕΣ/ΛΑΣΤΙΧΑ εχω διαβασει ολα τα ποστς του τελευταιου 6-8μηνου...Τωρα να διαβασω κατι πιο παλιο θα παρω την πληροφορια που θελω;;;

Για λαστιχα υπαρχει αλλη ενοτητα να διαβασω;

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρατώ την παρεά του φόρουμ. Πάλιο μέλος αλλά λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων οι επισκέψεις μου είναι πολύ αραιές τον τελευταίο καιρό.

Στο θέμα μας. Μετά από 4,5 χρόνια συμβίωσης και 35.000 χλμ - χωρίς το παραμικρό πρόβλημα ήρθε η ώρα να του φορέσω καινούργια ελαστικά. Βλέπετε έρχεται χειμώνας και πρέπει να είμαστε ετοιμοι. Μένω στην Θεσσαλονίκη οπου οι δρόμοι δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση και το αυτοκίνητο δεν το μετακινώ σε καθημερινή βάση.

Το αυτοκίνητο από το εργοστάσιο φορούσε τα Bridgestone potenza που μπορώ να πω πως δεν με ικανοποίησαν. Κάτι έχω ακούσει για DUNLOP και TOYO που ειναι και πιο οικονομικά αλλά δεν ξέρω τύπους ή μοντέλο.

Τα χαρακτηριστικά που θέλω να έχουν τα ελαστικά που θα βάλω είναι: (Σε διαστάσεις 225/45/17΄)

α) Πιο καλή πρόσφυση σε βρεγμένο οδοστρωμα (ψιλοβροχο κτλ λόγω εξορμησεων σε χιονοδρομικά).

β) Οσο γίνετε αθορυβα.

γ) Να πιάνουν την απόδοση τους γρηγορα (γενικά να ζεστένονται σχετικά γρήγορα και όχι απαραίτητα με γρήγορη οδήγηση).

δ) Το μπάτζετ να μην ξεπερνά τα 500 ευρώ.

Τελος να πω ότι το στυλ οδηγησης μου δεν ειναι γρηγορο. Το αυτοκινητο δεν κινηται στα ορια του που λεμε. Οποτε δεν εχω σαν προτεραιότητα να βάλω ένα λάστιχο επιδοδεων. Αυτο που θελω ειναι ενα λαστιχο ασφαλες all weather, που να με καλυψει για μια τριετια τουλαχιστον, γιατι βασει χλμ δεν κανω πολλα οποτε δεν θα τα λιωσω...λογικά :)

Ακούω γνώμες και προτάσεις και πείτε μου τι να προσέξω στο λάστιχο κατά την αγορά. Υπάρχει κανένας πίνακας (φωτο) που να μου δειχνει δεικτες ταχύτητας και χρονολογία κατασκευής για να μην την πατήσω;;;

Υ.Γ.

Εαν εχετε και κανα καλο μαγαζακι για Θεσσαλονικη (Κυρίως ανατολικά αλλά και αλλού να είναι δεν με πειράζει...)

Ένα άρθρο που ίσως σε βοηθήσει http://www.menslounge.gr/speed/4_troxoi/car_tips_h_biblos_tis_allagis_elastikon.html

Link to comment
Share on other sites

Πιο θα προτιμούσατε απο τα

1- Brigdestone ER 300 570E

2- Michelin P. Sport 3 630E

3-Goodyear F1 Asymetric 2 640E

4-Bridgestone Potenza S001 537E

ακούω γνώμες...σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Πιο θα προτιμούσατε απο τα

1- Brigdestone GR 300 570E

2- Michelin Pro Sport 3 630E

3-Goodyear F1 Asymetric 2 640E

4-Bridgestone S001 537E

ακούω γνώμες...σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

τι είπες τώρα ? =@

για δες εδώ και μπες στη λίστα

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=48659

Link to comment
Share on other sites

τι είπες τώρα ? =@

για δες εδώ και μπες στη λίστα

http://www.vwclub.gr...showtopic=48659

το είδα φίλε μου και θα την είχα επιλέξη απο τους πρώτους...Μένω καβάλα :(

Link to comment
Share on other sites

το είδα φίλε μου και θα την είχα επιλέξη απο τους πρώτους...Μένω καβάλα :sad:

ωραία η καβάλα :acute:

Να ψάξω τα μεταφορικά?

Μπορεί να σου βγουν φθηνότερα (από 640 σίγουρα θα βγουν φθηνότερα)

Link to comment
Share on other sites

ωραία η καβάλα :acute:

Να ψάξω τα μεταφορικά?

Μπορεί να σου βγουν φθηνότερα (από 640 σίγουρα θα βγουν φθηνότερα)

Kαι δεν ρωτας....δεν εχουμε να χασουμε κατι....Περιμενω απαντησης και απο υπόλοιπους ομως...γιατι είμαι αναμεσα σε 5 :(

Link to comment
Share on other sites

φιλε,με 550 εβαλα πριν 4 μηνες τα michelin ps3,πανακριβα στα δινει.

ευχαριστώ για την πληροφορία φίλε...είσαι ευχαριστημένος?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την πληροφορία φίλε...είσαι ευχαριστημένος?

υπερευχαριστημενος θα ελεγα...πολυ μαλακα λαστιχα,και απο κρατημα σε στεγνο και σε βρεγμενο ειναι απιστευτα...

Link to comment
Share on other sites

Πιο θα προτιμούσατε απο τα

1- Brigdestone ER 300 570E

2- Michelin P. Sport 3 630E

3-Goodyear F1 Asymetric 2 640E

4-Bridgestone Potenza S001 537E

ακούω γνώμες...σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μιας κ ψαχνομαι να αλλαξω κ εγω τα δικα μου λαστιχα,απο ολα αυτα που διαβαζω μαλλον θα καταληξω στα F1.ακουω πολλες καλες γνωμες συνεχως κ εχω πειστει να τα δοκιμασω στο golfaki μου

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εινΑι το νεο carat excelero.

Αν εινΑι στΑ χνΑριΑ Αυτου,τοτε εινΑι κΑλο κΑι τιμιο λΑστιχο με κΑλο κρΑτημΑ τοσο σε στεγνο οσο κΑι βρεγμενο.

τΑ ειχΑ δοκιμΑσει μιΑ περιοδο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εινΑι το νεο carat excelero.

οχι εινΑι το sport control, ΑλλΑ δεν ξερο Αν εινΑι σκληρο ή μΑλΑκο, κΑνει θορυβο ή δεν κΑνει. οντως εχει κΑλες κριτικες στΑ

τεστ θερινά ελΑστικά So.gif ΑποτελέσμΑτΑ της δοκιμής star_good.gifstar_good.gifstar_good.gifstar_good.gifstar_no.gif Tyretest.com (english) star_good.gifstar_good.gifstar_good.gifstar_good.gifstar_no.gif auto motor und sport (german) star_good.gifstar_good.gifstar_good.gifstar_good.gifstar_no.gif AUTOStraίenverkehr (german)

Edited by konstantinos passat
Διορθωση του quote.
Link to comment
Share on other sites

Παρεξηγηθηκε η απαντηση μου.

οταν λεω ειναι το νεο carat excelero,εννοω πως ειναι ο αντικαταστατης του. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι θα έχει βάλει λάστιχα ήδη ο Φίλος μας.

αν δεν έχεις βάλει θα σου πρότεινα τα Michelin Pilot Sport 3 είναι πολύ καλά στη βροχή δοκιμασμένα στη θεσσαλονίκη με τους ωραίους δρόμους! :crazy:

πμ. αν θες και μαγαζί με καλή τιμή έβαλα εκεί και στα 2 μου αμάξια

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τα Hankook Optimo 4S. Δες μερικά reviews κλπ, νομίζω για την περίπτωση που ακριβώς κάποιος Δεν σκίζει το αυτοκίνητο, το οΔηγεί σε Δρόμους με μούφα ποιότητα ασφάλτου αλλά και Θέλει πρόσφυση σε χιόνι είναι ότι πρέπει. Μπορεί να μην συγκρίνεται με το καλύτερο Θερινό ή χειμερινό αλλά είναι αρκετά κοντά.

φίλος τα έβαλε και είναι ενΘουσιασμένος.

Link to comment
Share on other sites

Πιο θα προτιμούσατε απο τα

1- Brigdestone ER 300 570E

2- Michelin P. Sport 3 630E

3-Goodyear F1 Asymetric 2 640E

4-Bridgestone Potenza S001 537E

ακούω γνώμες...σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

υπερευχαριστημενος θα ελεγα...πολυ μαλακα λαστιχα,και απο κρατημα σε στεγνο και σε βρεγμενο ειναι απιστευτα...

τα εχω σχεδον 10 μηνες και εχω μεινει υπεεεεερευχαριστημενος!!!!! βεβαιως τα ειχα αγορασει και πιο φτηνα γτ εχω αλλαξει και ζαντες απο 16ρες σε 17αρες(παει και τοσος καιρος βεβαιως)

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.