Jump to content
karlos

Golf - Επιλογη Ελαστικου 225/45/17 [ Michelin, Goodyear, Toyo, Pirelli, Dunlop, Bridgestone, Vredestein]

Recommended Posts

ελα κωστα δεν σε παρεξηγησα!!!

οποτε λες να φορεσω τα fulda μιας και η τιμη που μου ειπε ο λαστιχας (470) ειναι αρκετα καλη?

Με βαση τις τιμες που σου δινει ο λαστιχας,οι οποιες μου φαινονται πολυ υψηλες,ναι.βαλε αυτα.

Πριν μια βδομαδα αλλαξα λαστιχα,στην ιδια διασταση και πηρα €480 τα rosso και τα sportcontrol μου τα εδινε €420.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φοραω τα Bridgestone ER 300 225/45/17 91W μαμα. Golf VI 160ps DSG-7 R-line.

Εαν ψαχνεις την απολυτη αποδοση πιστευω οτι τα Continental 5P MO ειναι τα ιδανικα και μετα τα Pirelli P ZERO.

Τα Michelin pilot Sport 3 θα προτεινα οχι τα 2 δεν ειναι τοσο καλα σε χρονο ζωης.

Αλλα και παλι θεωρω οτι τα λαστιχα ειναι υποκειμενικο ποσο καλα ειναι γιατι αυτα που ειναι τελεια στο δικο μου οδηγικο στυλ δεν ειναι καλα για εσενα.

Παντως τα continental 3 που ειχα στο clio rs 197 ηταν εκπληκτικα σε σχεση με τα P ZERO NERO και στο Golf V GTI DSG-6 του πατερα μου τα Continental 3 του αρεσαν πολυ περισσοτερο απο τα Pilot Sport 2.

O Gikas παντως το πηγαινε με τις μπαντες με τα Vredestein αρα πολλα παιζουν ρολο.

Edited by Patroklos
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι θα έχει βάλει λάστιχα ήδη ο Φίλος μας.

αν δεν έχεις βάλει θα σου πρότεινα τα Michelin Pilot Sport 3 είναι πολύ καλά στη βροχή δοκιμασμένα στη θεσσαλονίκη με τους ωραίους δρόμους! :crazy:

πμ. αν θες και μαγαζί με καλή τιμή έβαλα εκεί και στα 2 μου αμάξια

Οχι δεν έχω βάλει ακόμα. Το λάστιχο που μου προτείνεις ειναι "υψηλων επιδοσεων" και θα ξεφευγει σε τιμη. Ξέρεις σε τι τιμή μπορώ να τα βρώ; Βασικά κλείνω προς τα Dunlop Fast Response που λογικα θα ειναι κατω απο 500ρικο. Αυριο θα παω σε ενα λαστιχα να μου δωσει τιμες και θα ρωτησω και για κανενα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

τα Sp sport max tt

δεν εχω δοκιμασει αυτο το dunlop αλλα εχω ακουσει μονο καλα λογια.αλλα εχω δοκιμασει 2 αλλα μοντελα σε 16αρα ζαντα και πραγματικα ειναι τα ποιο τιμια λαστιχα που δει φιλε τα ποιο τιμια!σενα αμαχι μου τα χα αφησει 6 χρονια με 70 χιλιαδες κμ και ακομα αντεχαν σε στροφες!!!!!και σε βρεγμενο χωρις σπινιαρισματα!

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχω βάλει ακόμα. Το λάστιχο που μου προτείνεις ειναι "υψηλων επιδοσεων" και θα ξεφευγει σε τιμη. Ξέρεις σε τι τιμή μπορώ να τα βρώ; Βασικά κλείνω προς τα Dunlop Fast Response που λογικα θα ειναι κατω απο 500ρικο. Αυριο θα παω σε ενα λαστιχα να μου δωσει τιμες και θα ρωτησω και για κανενα αλλο.

Τα εβαλα εγω αυτα εχθες 205/55/16 350ευρω

Link to comment
Share on other sites

Τα εβαλα εγω αυτα εχθες 205/55/16 350ευρω

Στο site της dunlop δεν τα βρισκω σε διασταση 225/45/17. Υπάρχουν;;;

Link to comment
Share on other sites

Στο site της dunlop δεν τα βρισκω σε διασταση 225/45/17. Υπάρχουν;;;

Ρώτησε εδώ 2109273555 - 2109017855

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε εδώ 2109273555 - 2109017855

Τελικά δεν βγαίνουν. Αν θέλω Dunlop Sp Sport Maxx TT με 540...περαστικά μου. Ηθελα 17αρες τρομαρα μου... :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν βγαίνουν. Αν θέλω Dunlop Sp Sport Maxx TT με 540...περαστικά μου. Ηθελα 17αρες τρομαρα μου... :suicide:

Αγαπητέ φίλε, τα πράγματα δεν είναι μόνο μαύρα ή μόνο άσπρα

Πάντα υπάρχουν και οι ενδιάμεσες αποχρώσεις

Και να 'σαι σίγουρος ότι δε θυσιάζεις πολλές απ' τις απαιτήσεις σου

Όλοι μας θέλουμε το ΚΑΛΥΤΕΡΟ λάστιχο, αλλά αν η τιμή του είναι απαγορευτική για την τσέπη μας,

τότε δεν είναι καθόλου μα καθόλου κακό να στραφούμε στις ενδιάμεσες λύσεις

Υπάρχουν τα INFINITY (πολύ καλά κινέζικα)

Υπάρχουν τα MARSHAL, τα GENERAL

Υπάρχουν τα AVON

Υπαρχουν και τα SAVA (θυγατρικη της GOODYEAR DUNLOP, ρώτα τον Δημήτρη (DIMIV), που τα φοράει σε 225/40/18, για τις εντυπώσεις του)

Υπάρχουν κι άλλα, προφανώς

Προσπάθησε λοιπόν να ευθυγραμμίσεις τις απαιτήσεις σου, με τις οικονομικές σου δυνατότητες

Φιλικά πάντα

Βαγγέλης

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε, τα πράγματα δεν είναι μόνο μαύρα ή μόνο άσπρα

Πάντα υπάρχουν και οι ενδιάμεσες αποχρώσεις

Και να 'σαι σίγουρος ότι δε θυσιάζεις πολλές απ' τις απαιτήσεις σου

Όλοι μας θέλουμε το ΚΑΛΥΤΕΡΟ λάστιχο, αλλά αν η τιμή του είναι απαγορευτική για την τσέπη μας,

τότε δεν είναι καθόλου μα καθόλου κακό να στραφούμε στις ενδιάμεσες λύσεις

Υπάρχουν τα INFINITY (πολύ καλά κινέζικα)

Υπάρχουν τα MARSHAL, τα GENERAL

Υπάρχουν τα AVON

Υπαρχουν και τα SAVA (θυγατρικη της GOODYEAR DUNLOP, ρώτα τον Δημήτρη (DIMIV), που τα φοράει σε 225/40/18, για τις εντυπώσεις του)

Υπάρχουν κι άλλα, προφανώς

Προσπάθησε λοιπόν να ευθυγραμμίσεις τις απαιτήσεις σου, με τις οικονομικές σου δυνατότητες

Φιλικά πάντα

Βαγγέλης

Εννοείτε ότι υπάρχουν και φθηνότερα ελαστικά, αλλά δεν τα έχω δοκιμασμένα ούτε εγώ όυτε καποιος γνωστός μου. Οπότε δεν μπορώ να πάρω το ρίσκο να βάλω κάτι στο αμαξι που δεν το γνωρίζω. Απλά δεν θέλω λάστιχο υψηλών επιδόσεων γιατί δεν είναι τέτοιο και το οδηγικό μου στυλ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον έχουμε και λέμε τα dunlop sp sport max TT 570 € Michelin pilot 3 επίσης 570 €. Το παίδι πάντως που έιχε το μαγαζί μου είπε ότι για την χρήση που τα θελω (κάνω γύρω στις 10.000 χλμ το χρόνο και αυτά πιο πολύ χειμώνα. Το καλοκάιρι δεν το πολύ κυκλοφορώ το αμάξι. Επιπλέον οδηγώ σχετικά αργά) τα λαστιχα δεν προκειται να τα αξιοποιησω. Μου ειπε πως ειναι λαστιχα τα οποια θελουν ζεσταμα για να δουλεψουν και οτι θα αφυδατοθουν σχετικα γρηγορα. Οταν η κουβεντα πηγε σε κατι πιο οικονομικο μου προτεινε τα ΝΑΝKANG NS 2 στα 400 € (κορεάτικα ή ταιβαν δεν θυμαμαι) και τα GISLAVED που ειναι σουηδικα στα 450 €. Τα NANKANG και λόγω τιμής και λόγω ότι θα με βολέψουν καλύτερα σαν λάστιχο.

Ερωτησεις:

1. Τα ξέρει κανείς; Τα έχει φορέσει;

2. Μου ειπε επίσης να πάω σε δείκτη Η από την στιγμή που δεν το ζορίζω το λάστιχα για να ζεστένεται πιο γρήγορα. Ισχύει αυτό;

3. Τέλος οταν τον ρωτησα για την εβδομάδα παραγωγης υποστήριξε ότι το ελαστικό πρέπει να είναι τουλάχιστον ενός έτους και όχι πολύ φρέσκο. Αυτό ισχύει.

Βαγγέλη λίγο την βοήθεια σου σαν πιο σχετικός.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και σόρρυ αν σας κούρασα

Υ.Γ.

Τα NANKANG είναι αυτά

http://www.nankang.com.tw/home.php?fn=eng/product_1&no=7&pno=1

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

1. NANKANG - NEXEN - κλπ. είναι λάστιχα που κατασκευάζονται στην Κίνα (ως επί το πλείστον)

2. Δεν έχω ακούσει ξανά για δείκτη Η σε 17άρι λάστιχο

3. Συμφωνώ ότι το πολύ φρέσκο λάστιχο είναι υποδεέστερο από ένα προγενέστερο. Μεταξύ 6 και 12 μηνών είναι οι καλύτερες ημερομηνίες παραγωγής. Αποδεκτά ακόμη και παιότερα του 1ός έτους, αρκεί η τιμή να είναι καλύτερη

Μια και σε βλέπω έτοιμο να πάρεις το "ρίσκο" που έλεγες πιο πάνω, σου προτείνω να πας σε λάστιχο θυγατρικών εταιρειών

Goodyear-Dunlop -------> Sava (συνήθως made in Germany)

Michelin --------------> Cleber - BFGoodrich

Continental ---------------> Barum

Επίσης, εγγυόμαι για την απόδοση των REGAL RD3100 (made by Dunlop) - Αυτά κοστίζουν 400 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

1. NANKANG - NEXEN - κλπ. είναι λάστιχα που κατασκευάζονται στην Κίνα (ως επί το πλείστον)

2. Δεν έχω ακούσει ξανά για δείκτη Η σε 17άρι λάστιχο

3. Συμφωνώ ότι το πολύ φρέσκο λάστιχο είναι υποδεέστερο από ένα προγενέστερο. Μεταξύ 6 και 12 μηνών είναι οι καλύτερες ημερομηνίες παραγωγής. Αποδεκτά ακόμη και παιότερα του 1ός έτους, αρκεί η τιμή να είναι καλύτερη

Μια και σε βλέπω έτοιμο να πάρεις το "ρίσκο" που έλεγες πιο πάνω, σου προτείνω να πας σε λάστιχο θυγατρικών εταιρειών

Goodyear-Dunlop -------> Sava (συνήθως made in Germany)

Michelin --------------> Cleber - BFGoodrich

Continental ---------------> Barum

Επίσης, εγγυόμαι για την απόδοση των REGAL RD3100 (made by Dunlop) - Αυτά κοστίζουν 400 ευρώ

Και εμένα μου είπαν ότι μάλλον φτιάχνονται στην κίνα. Έχει CHINA PRODUCTION και TAIWAN PRODUCTION. Αυτό βέβαια δεν λέει τίποτα.

Το λάστιχο το είχε στο μαγαζί. Καλό μου φάνηκε (με ωραία χάραξη...) αλλα αμα δεν το οδηγήσεις τι να πεις.

Το θέμα είναι ότι αυτός μου εδωσε σαν εναλλακτικες τα δυο λαστιχα που προαναφερα. Θα το ψαξω και λιγο παραπανω.

Αυτο με τον δεικτη μου φανηκε και εμενα περιεργο. Αλλά στο site της εταιρίας το έχει και σε Η και σε V. Εφοσον υπαρχει να το προτιμησω σε Η;;;

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ?

Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποια αυτοκίνητα απευθύνεται 17άρι με δείκτη Η

Δε μου έχει τύχει ξανά, οπότε δεν έχω άποψη. Εγώ δεν θα έβαζα αυτό το δείκτη

Λάβε υπ' όψιν σου ότι το κύριο θέμα που αντιμετωπίζουν λάστιχα από αυτές τις χώρες, είναι η πτώση της απόδοσης με την πάροδο του χρόνου.

Μην περιμένεις πολλά πολλά μετά από 1,5-2 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, να συμπληρώσω δυο ακόμα κουβέντες

Σας θυμίζω την προηγούμενη προσφορά για τα F1 Asymmetric

Αυτή στην οποία μπορούσατε να διαμορφώσετε την τιμή ακόμη και στα 470 ευρώ, αρκεί να μαζευόσαστε 5 τετράδες

Την τιμή των 470 ευρώ γι' αυτό το λάστιχο δεν την βρίσκεις ΠΟΥΘΕΝΑ

Κι όμως δε την εκμεταλευτήκατε

Τα παιδιά που συμμετείχαν ήταν πολλά, πολύ περισσότερα από τα 5 που ζητούσα

Όλοι όμως έρχονταν ένας ένας, με αποτέλεσμα η τιμή να μην μειώνεται από την αρχική

Υπήρχε λοιπόν ενδιαφέρον από πολλά μέλη, αλλά οι αγορές έγιναν μεμμονομένα, δυστυχώς

Με λίγη συνεννόηση λύνονται πολλά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είμαι θεσσαλονίκη, δυστυχώς...Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου... ;)

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είμαι θεσσαλονίκη, δυστυχώς...Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου... ;)

Καλημέρα Κάρλο.

Αφού δεν θέλεις κάτι extreme προτίμησε τα barum αν θέλεις κάτι σε μαλακό και σε fulda για κάτι πιο ανθεκτικό.Αφού είσαι από Θεσ/νίκη τις καλύτερες τιμές θα τις βρεις στον ΕΛΜΑ αρχές Καραολή Δημητρίου στον Εύοσμο.Επειδή μάλιστα είναι ο αντιπρόσωπος της Β.Ελλάδος για τα michelin οι τιμές του είναι οι χαμηλότερες στην αγορά.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες έχουμε και λέμε. Μετά από μια έρευνα που έκανα εχουμε τα εξής ελαστικά

Ξεκινάω από τα οικονομικά και πιο προσιτά σε μένα μέχρι το ακριβότερο.

Barum Bravuris 2 = 440

Gislaved Speed 606 = 450

Toyo DRB = 480 (αυτή είναι καινούργια σειρά)

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 = 500 (τελευταίο κομμάτι)

Fulda SportControl = 500

Continental SportContact 3 = 520

Continental SportContact 5 = 540

Το ξέρω ότι είναι πολλά αλλά με την βοηθειά σας θα αποκλείσω μερικά και θα καταλήξω.

Γενικά κάνω γύρω στις 10.000 χλμ το χρόνο. Το οδηγικό στυλ ειναι χαλαρό. Δεν το λίωνω το αυτοκίνητο. Με ενδιαφέρει το λάστιχο να είναι αθόρυβο λόγω μερικών ταξιδιων και να μην στεγνώσει γρήγορα (λόγω της ακινησίας). Αυτά σε γενικές γραμμές

Εγώ κλείνω από τα φτηνά στο Gislaved που είναι ένα all weather λάστιχο. Ερωτηματικό είναι το Barum. Αν το έχει φορέσει κανείς.

Επίσης το ΤΟΥΟ από τα μεσαία είναι σε καλή τιμή αλλά το DRB δεν το έχω ακουστά και ούτε μπορω να βρω ΤΕΣΤ.

Αν κάνω την υπέρβαση και πάω στα Continental που με 520 πίστεύω ότι βάζω κορυφαίο λάστιχο.

Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή και σεβαστή

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

Υ.Γ.

Το πρόβλημα είναι ότι εκτός από τα Gislaved τα Barum και τα ΤΟΥΟ που εχουν δείκτη W, τα υπόλοιπα έχουν Y. Δεν ξεφεύγουμε μετά;

Θα ζεσταίνονται τώρα το χειμώνα;

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Θα σταθώ στο θέμα του θορύβου γιατί για το οικονομικό δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη λόγω της κρίσης που αντιμετωπίζουμε όλοι μας.Τα Gislaved λόγω χάραξης επειδή είναι all weather θα εκπέμπουν θόρυβο σε σχέση με τα υπόλοιπα που παραθέτεις.Άρα θα πρέπει να τα αποκλείσεις.Εγώ θα έβαζα τα Barum bravuris 2 γιατί σε test ελαστικών του autobild είχαν αξιολογηθεί πέμπτα σε σειρά μετά τα continental,τα michelin,τα pirelli και τα goodyear ανάμεσα σε 13 ελαστικά.Εξάλλου η τιμή τους είναι κορυφαία σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Θα σταθώ στο θέμα του θορύβου γιατί για το οικονομικό δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη λόγω της κρίσης που αντιμετωπίζουμε όλοι μας.Τα Gislaved λόγω χάραξης επειδή είναι all weather θα εκπέμπουν θόρυβο σε σχέση με τα υπόλοιπα που παραθέτεις.Άρα θα πρέπει να τα αποκλείσεις.Εγώ θα έβαζα τα Barum bravuris 2 γιατί σε test ελαστικών του autobild είχαν αξιολογηθεί πέμπτα σε σειρά μετά τα continental,τα michelin,τα pirelli και τα goodyear ανάμεσα σε 13 ελαστικά.Εξάλλου η τιμή τους είναι κορυφαία σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Ανάμεσα στα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 και τα Continental SportContact 3 ποια θα πρότεινες;

Ισχυέι ότι αυτα τα ελαστικά εαν δεν τα πιέζεις χανουν σε απόδοση από την ακινησία;;;

Πιστε'υω ότι και Asymmetric 2 στα 500 ειναι ευκαιρία. Αξίζει η υπέρβαση;

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 και τα Continental SportContact 3 ποια θα πρότεινες;

Ισχυέι ότι αυτα τα ελαστικά εαν δεν τα πιέζεις χανουν σε απόδοση από την ακινησία;;;

Πιστε'υω ότι και Asymmetric 2 στα 500 ειναι ευκαιρία. Αξίζει η υπέρβαση;

Όποιο και από τα δύο να βάλεις θα μείνεις ευχαριστημένος. Αξίζει η υπερβαση ώστε να βάλεις επώνυμα και δοκισμένα λάστιχα.

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα κάτι που ίσως πέρασε απαρατήρητο.

Εκτός από τα Gislaved τα Barum και τα ΤΟΥΟ που εχουν δείκτη W, τα υπόλοιπα έχουν Y.

Δεν ξεφεύγουμε μετά; Θα ζεσταίνονται τώρα το χειμώνα ή θα έχω ένα λάστιχο που δεν θα μπορώ να το φέρω σε θερμοκρασία και στην ουσία δεν θα αποδίδει.

Οποτε το θεωρω σημαντικό; Υπάρχει κανεις που να φοράει σε TSI 140hp λάστιχα με δείκτη Υ;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα κάτι που ίσως πέρασε απαρατήρητο.

Εκτός από τα Gislaved τα Barum και τα ΤΟΥΟ που εχουν δείκτη W, τα υπόλοιπα έχουν Y.

Δεν ξεφεύγουμε μετά; Θα ζεσταίνονται τώρα το χειμώνα ή θα έχω ένα λάστιχο που δεν θα μπορώ να το φέρω σε θερμοκρασία και στην ουσία δεν θα αποδίδει.

Οποτε το θεωρω σημαντικό; Υπάρχει κανεις που να φοράει σε TSI 140hp λάστιχα με δείκτη Υ;;;

Πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει λάστιχο Υ που να ζεσταίνεται πιο εύκολα από ένα W, εξαρτάται από την μάρκα. Ας μας πει την γνώμη του ο Βαγγέλης που είναι ειδικός.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Στέλιο (και Κάρλο βέβαια), όσον αφορά στον ίδιο κατασκευαστή τα λάστιχα W και τα λάστιχα Υ,

δεν παρουσιάζουν σημαντικές διαφορές στο ρυθμό που ανεβάζουν θερμοκρασία

Μεταξύ διαφορετικών κατασκευαστών υπάρχουν βέβαια σοβαρές διαφορές στο ρυθμό

Το Goodyear (έιτε W, είτε Υ) ανεβάζει θερμοκρασία για πλάκα

Να διορθώσω και τον Κάρλο: το Gislaved Speed 606 είναι καθαρά καλοκαιρινό λάστιχο και όχι all weather

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.