Jump to content
karlos

Golf - Επιλογη Ελαστικου 225/45/17 [ Michelin, Goodyear, Toyo, Pirelli, Dunlop, Bridgestone, Vredestein]

Recommended Posts

Βγήκε το Contenental SportContact 5 πλέον.

Ναι αλλα σε καποια τεστ δεν εχει βγει και τοσο καλο οσο το 3..Τωρα θα μου πεις ποιος τα γ@@@ και τα τεστ αλλα αυτο λενε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα σε καποια τεστ δεν εχει βγει και τοσο καλο οσο το 3..Τωρα θα μου πεις ποιος τα γ@@@ και τα τεστ αλλα αυτο λενε.

Πρωτη φορά το ακούω αυτό. Εγώ ξέρω ότι είναι σε όλους τους τομείς καλύτερο από το 3.

το 5 εχει βγαλει πολλα παραπονα....goodyear 2 f1 παιδια οτι και να πω ειναι λιγο

Για πες... :p

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοράω τα Turanza ER300 και σε κρατήματα είμαι πολύ ικανοποιημένος. Δεν ξέρω βέβαια αν για το TSI θα εχεις προβλήματα με σπινιαρίσματα κλπ... Όπως σου είπε και ο Kormi6 μιας και είσαι δικός μας εδώ τση κρήτη πέρνα μια τετάρτη να γνωριστούμε να τα πούμε :acute:

Με το καλο να το πάρεις το αμάξι και μην ανησυχείς! Στα λεφτά που θες για 16αρες (λογικά αυτες φοράει) βρίσκεις λαστιχάρες!

Link to comment
Share on other sites

Για continetal μου είπαν καλά λόγια ότι έχουν διάρκεια ζωής οπότε προς τα εκεί κλείνω..

Τα pilot ξέρω ότι είναι πολύ καλα αλλά είναι και τα πιο ακριβά!

Διαστάσεις 225/45/17 είναι και βγαίνουν γύρω στα 600 αλλά τι να κάνεις..

Τα goodyear τι λένε?Μήπως να βάλω κι άλλες εταιρείες στο παιχνίδι?

Link to comment
Share on other sites

Ελα Τεταρτη για καφε να τα πουμε απο κοντα ;) ..Αλλα μη βιαστεις για αγορα..Πανω κατω ιδιες τιμες ειναι,αλλα οχι κ 600 ευρω..Στα 500 "γιουρα" παιζει αυτη η διασταση

το 5 εχει βγαλει πολλα παραπονα....goodyear 2 f1 παιδια οτι και να πω ειναι λιγο

Φιλε μου ποσα χλμ εχεις με το f1?Κ ποσο καιρο τ εχεις πανω?Εχω ακουσει οτι ειναι καλο ελαστικο το F1,αλλα θα διαφωνησω για το conti5..Διαβαζω καλες κριτικες κ σαφως ανωτερο απο το 3..αν κανω λαθος ας με διορθοσει καποιος που το φοραει,να μας πει κ την γνωμη του...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα Bridgestone S001 με κόστος 500 €

Στο βρεγμένο πάντως ει ναι μάπα, γλιστράνε αρκετά. Έχουν δείκτη ταχύτητας Y και ίσως σε ένα ποιο βαρύ αυτοκίνητο να στέκονται καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, σε διάσταση 225/45/17 είχα βάλει τα continental sport contact 3 και στα 28.000 χλμ ( σκάρτα 2,5 χρόνια ) γλιστρούσαν πια αρκετά. Βασικά είχαν ξεραθεί, πέλμα είχαν μπόλικο. Τώρα έχω πάνω michelin pilot sport 3 αλλά δυστυχώς δεν έχω ακόμα πολλά χιλιόμετρα ( περίπου 2.000 ) για να σου πώ για διάρκεια. Ως πρώτες εντυπώσεις, έχουν πιο σκληρά πλαινά και είναι πιο αποτελεσματικά στην υδρολίσθηση...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια εγω φοραω στο γκολφ 6 τα τουραντσα er 300 πολυ καλα λαστιχα κρατηματα φρεναρισμα απλα συντονιζει πολυ το αυτοκινητο ιδιως τωρα το χειμωνα παρα πολυ συντονισμοι.απο παντου σχεδον.το αυτοκινητο εχει 2,5 ετων με 27000 χλμ.διαστασεις 205/55/16 .φιλε paul fsi εσυ που φορας τα τουραντσα εχεις τα ιδια φαινομενα?αφου σκεφτομαι να τα αλλαξω τι προτεινετε θελω σιγουρα πιο μαλακα λαστιχα αλλα να συνδυαζουν,οσο το δυνατον,τα ιδια χαρακτηριστικα.ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια εγω φοραω στο γκολφ 6 τα τουραντσα er 300 πολυ καλα λαστιχα κρατηματα φρεναρισμα απλα συντονιζει πολυ το αυτοκινητο ιδιως τωρα το χειμωνα παρα πολυ συντονισμοι.απο παντου σχεδον.το αυτοκινητο εχει 2,5 ετων με 27000 χλμ.διαστασεις 205/55/16 .φιλε paul fsi εσυ που φορας τα τουραντσα εχεις τα ιδια φαινομενα?αφου σκεφτομαι να τα αλλαξω τι προτεινετε θελω σιγουρα πιο μαλακα λαστιχα αλλα να συνδυαζουν,οσο το δυνατον,τα ιδια χαρακτηριστικα.ευχαριστω πολυ

Δοκίμασε να κάνεις μια καλή ζυγοστάθμιση πρώτα

και μετά σκέφτεσαι για αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

δεν τρεμει ομωσ το τιμονι το λεγομενο κοσκινισμα

Link to comment
Share on other sites

δεν τρεμει ομωσ το τιμονι το λεγομενο κοσκινισμα

Μια ζυγοστάθμιση στα 27000 χιλ. επιβάλλεται

Κοστίζει ένα 20άρικο ενώ τα λάστιχα κοστίζουν ένα 400άρικο :crazy:

Link to comment
Share on other sites

εχεισ δικιο φιλε κουμπαρε μακαρι να βοηθησει η ζυγοσταθμιση θα το κανω κ θα ενημερωσω ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου μετά από 55000 χιλιόμετρα με SC3 και με προσφάτως 1000 χιλιόμετρα με SC5.

Θεωρώ ότι SC3 και SC5 είναι εφάμιλλο σε επιδόσεις αλλά στο SC5 δίνω πιο πολλά +++++++ στην άνεση καθώς παρατηρώ ότι είναι πιο αθόρυβο. Επίσης με το SC5 έχω παρατηρήσει πολύ καλύτερη συμπεριφορά σε βρεγμένο αλλά ίσως με ξεγελά γιατί είναι ακόμα καινούριο. Όπως και να έχει πιστεύω πως το SC5 είναι ένα κλίκ ανώτερο του SC3, αυτό βέβαια θα το δείξει ο χρόνος.

Κλείνοντας επειδή διαβάζω διάφορα, πιστεύω πως site τύπου (tyrereviews) έχουν συγκριτικά αποτελέσματα μεταξύ ελαστικών, αλλά τα νούμερα είναι πλασματικά. Στην ουσία είναι sites στα οποία ψηφίζει ο καθένας με οποιοδήποτε όχημα, σε οποιεσδήποτε συνθήκες, από οποιαδήποτε χώρα, με όχι συγκεκριμένο τρόπο οδήγησης και ίσως τα αποτελέσματα να μην είναι τόσο πραγματικά. Από τις μεταξύ μας συζητήσεις νομίζω πως μπορούμε να καθοδηγηθούμε καλύτερα.

Edited by trimon1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, σε διάσταση 225/45/17 είχα βάλει τα continental sport contact 3 και στα 28.000 χλμ ( σκάρτα 2,5 χρόνια ) γλιστρούσαν πια αρκετά. Βασικά είχαν ξεραθεί, πέλμα είχαν μπόλικο.

Καλησπερα συνονοματε..Εργοστασιακα τα λαστιχα ή τα περασες εσυ μετα?Μηπως ηταν παλια ημερομηνια παραγωγης??Αν δεν κανω λαθος,ξεραινεται το λαστιχο μετα απο καποια χρονια

Edited by kOrMi-6
Link to comment
Share on other sites

kormi-6 κάτσε να το πάρω πρώτα και μετά θα έρθω στη συνάντηση!!

λοιπόν απο ερώτηση σε λαστιχάδικο τα SP3 δεν βγαίνουν πια και τα SP5 κάνουν 580 μαζί με ζυγοστάθμιση καφέ κτλ!

Link to comment
Share on other sites

kormi-6 κάτσε να το πάρω πρώτα και μετά θα έρθω στη συνάντηση!!

λοιπόν απο ερώτηση σε λαστιχάδικο τα SP3 δεν βγαίνουν πια και τα SP5 κάνουν 580 μαζί με ζυγοστάθμιση καφέ κτλ!

Βγαίνει κανονικά δεν ισχύει αυτό που σου είπαν. Ρώτα καλύτερα το δίκτυο τους. http://www.conti-onl...CFSEntAodqV13dw

Το θέμα είναι να βάλεις το πιο βελτιωμένο που φυσικά είναι το 5αρι.

Edited by trimon1
Link to comment
Share on other sites

Οτι αμαξι κ να εχεις μπορεις να ερθεις :thumbsup: Δεν παρεξηγουμε,μη το σκεφτεσαι..Για το χαβαλε μαζευομαστε..

Βγαίνει κανονικά δεν ισχύει αυτό που σου είπαν. Ρώτα καλύτερα το δίκτυο τους. http://www.conti-onl...CFSEntAodqV13dw

Το θέμα είναι να βάλεις το πιο βελτιωμένο που φυσικά είναι το 5αρι.

Θα συμφωνησω με τον trimon..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συνονοματε..Εργοστασιακα τα λαστιχα ή τα περασες εσυ μετα?Μηπως ηταν παλια ημερομηνια παραγωγης??Αν δεν κανω λαθος,ξεραινεται το λαστιχο μετα απο καποια χρονια

Καλημέρα! Τα εργοστασιακά ήταν κάτι ανεκδιήγητα Dunlop που γλιστρούσαν σχεδόν από καινούργια και αλλάχτηκαν στα 2 χρόνια με τα conti με φρέσκες ημερομηνίες και ήταν η μέρα με τη νύχτα. Να διορθώσω μόνο στο προηγούμενο post μου ότι τα conti τα είχα πάνω 3 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως τα λαστιχα χρειαζονται αλλαγη καθε 2 χρονια ...οποτε μια πολυ καλη λυση ειναι να βαζεις κατι ποιο φτηνο και να το αλλαζεις παρα κατι πολυ ακριβο και να το κρατας πολυ .Και οπως ειπες η vw δολοφωνει τα αυτοκινητα της με τα χαλια ελαστικα που βαζει απο το εργοστασιο...ελεος με αυτη την ποιοτητα που δηθεν προσφερει...ακομα και εκει τσιγκουνιες

Link to comment
Share on other sites

Και οπως ειπες η vw δολοφωνει τα αυτοκινητα της με τα χαλια ελαστικα που βαζει απο το εργοστασιο...ελεος με αυτη την ποιοτητα που δηθεν προσφερει...ακομα και εκει τσιγκουνιες

Νομιζω πως οταν κανεις την παραγγελια,μπορεις να ζητησεις τη μαρκα των ελαστικων..Εγω παντως τους ζητησα καλο ελαστικο(continental) κ οχι να παραλαβω με καποιο κινεζικο

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως οταν κανεις την παραγγελια,μπορεις να ζητησεις τη μαρκα των ελαστικων..Εγω παντως τους ζητησα καλο ελαστικο(continental) κ οχι να παραλαβω με καποιο κινεζικο

Λυπάμαι αλλά δεν ισχύει αυτό που λες.Παραγγελία ελαστικού δεν γίνεται σε καμιά περίπτωση.Τώρα αν εσύ ήσουν τυχερός και το αυτοκίνητο ήρθε συμπτωματικά με τα επιθυμητά σου ελαστικά αυτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως τα λαστιχα χρειαζονται αλλαγη καθε 2 χρονια ...οποτε μια πολυ καλη λυση ειναι να βαζεις κατι ποιο φτηνο και να το αλλαζεις παρα κατι πολυ ακριβο και να το κρατας πολυ .Και οπως ειπες η vw δολοφωνει τα αυτοκινητα της με τα χαλια ελαστικα που βαζει απο το εργοστασιο...ελεος με αυτη την ποιοτητα που δηθεν προσφερει...ακομα και εκει τσιγκουνιες

Φιλε θανο δεν θα συμφωνησω ουτε στο ενα ουτε στο αλλο που ειπες!Για την αλλαγη καθε 2 χρονια μου φαινεται φοβερα υπερβολικο,εκτος και αν αναφερεσαι σε περιπτωσεις που καποιος κανει πααααρα πολλα χιλιομετρα σε 2χρονια ή βαζει κοντρες συνεχεια και τα εχει λιωσει ή ειναι ολη μερα μες την πολη στα φαναρια αποτομα γκαζι-φρενα ή δεν ξερει να τα συντηρησει.Παντως σε κανονικες συνθηκες(30000χιλιομετρα στα 2 χρονια και νορμαλ οδηγηση) τα 2 χρονια ειναι για αυτους που δεν ξερουν τι να κανουν τα λεφτα....Οσον αφορα το δευτερο για το πως ερχονται τα αυτοκινητα ειναι θεμα καθαρα τυχης καθως στο δικο μου ηρθε απο εργοστασιο με φρεσκα λαστιχα miclelin που πηγα και ρωτησα αμεσως,τα ειδαν,τα ελεξαν σε δικο μου μαγαζι ελαστικων και μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλα λαστιχα και προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος.(Τα εχω 2,7 χρονια με 31000κμ,(στα 20000 ειχα εκανα αλλαξοστιχια μπρος-πισω) τα πηγα για ελεγχο και μου ειπαν οτι εχουν ακομη 'ψωμι'). :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Για οσους ενδιαφερονται αυτην Παρασκευη 16/03/2012 το περιοδικο Auto Build εχει συγκριτικο τεστ για αυτην την διασταση σε δυο μερη. 16/03 23/03

Αυτην και την αλλη Παρασκευη.

Βεβαια δεν ξερω το αμαξι που γινετε το τεστ γιατι αλλο στο δικο μου Golf 1.4 160 και αλλο σε ενα Golf GTI.

Eγω παντως θα προτιμησω τα Continental Sport Contact 5.

Edited by Patroklos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.