Jump to content
karlos

Golf - Επιλογη Ελαστικου 225/45/17 [ Michelin, Goodyear, Toyo, Pirelli, Dunlop, Bridgestone, Vredestein]

Recommended Posts

οπως πιστευω οι καλυτερες επιλογες για τα αυτοκινητα μας ,τουλαχιστον εγω καταληγω εκει,ειναι τα goodyear f1 assymetric και τα dunlop sport maxx RT! και η κοντρα συνεχιζεται!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οπως πιστευω οι καλυτερες επιλογες για τα αυτοκινητα μας ,τουλαχιστον εγω καταληγω εκει,ειναι τα goodyear f1 assymetric και τα dunlop sport maxx RT! και η κοντρα συνεχιζεται!!!

+1

Link to comment
Share on other sites

οπως πιστευω οι καλυτερες επιλογες για τα αυτοκινητα μας ,τουλαχιστον εγω καταληγω εκει,ειναι τα goodyear f1 assymetric και τα dunlop sport maxx RT! και η κοντρα συνεχιζεται!!!

συμφωνώ και εγώ, πέραν τούτου η ίδια εταιρεία τα εξελίσσει 

Link to comment
Share on other sites

οπως πιστευω οι καλυτερες επιλογες για τα αυτοκινητα μας ,τουλαχιστον εγω καταληγω εκει,ειναι τα goodyear f1 assymetric και τα dunlop sport maxx RT! και η κοντρα συνεχιζεται!!!

Εισαι μεσα στο μυαλο μου..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

απο οσο εχω διαβασει τα dunlop ειναι πιο καινουρια και ισως πιο σκληρα απο τα goodyear! απο την αλλη τα goodyear ειναι πολυφορεμενα πλεον και εχουμε καλυτερες και πιο ολοκληρωμενες αποψεις για το λαστιχο αυτο!αν και μου εχουν πει ατομα που τα εχουν φορεσει, τα goodyear, πως σπανε ευκολα και πετανε και καρουμπαλα! αν και νομιζω πως το νεο πατουμενο μου θα ειναι το goodyear, εκτος κι αν μεχρι σεπτεμβριο ακουσε πολυ καλυτερα λογια για το dunlop

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τα Dunlop Sport Maxx RT πριν 15 μερες, μετα απο πολυ ψαξιμο. Ηθελα τα Assymetric F1 αλλα ο λαστιχας μου, αδερφικος φιλος γαρ, ηταν ανενδοτος. Κορυφαιο.

Link to comment
Share on other sites

απο οσο εχω διαβασει τα dunlop ειναι πιο καινουρια και ισως πιο σκληρα απο τα goodyear! απο την αλλη τα goodyear ειναι πολυφορεμενα πλεον και εχουμε καλυτερες και πιο ολοκληρωμενες αποψεις για το λαστιχο αυτο!αν και μου εχουν πει ατομα που τα εχουν φορεσει, τα goodyear, πως σπανε ευκολα και πετανε και καρουμπαλα! αν και νομιζω πως το νεο πατουμενο μου θα ειναι το goodyear, εκτος κι αν μεχρι σεπτεμβριο ακουσε πολυ καλυτερα λογια για το dunlop

Και εγω καπως ετσι ημουν, ιδια εταιρια, παραπλησια λαστιχα, σε αυτην την διασταση ειναι κορυφαια, μεχρι που τα εβαλα κατω και κατεληξα τελευταια στιγμη στο F1ASS2

 

Εβαλα τα Dunlop Sport Maxx RT πριν 15 μερες, μετα απο πολυ ψαξιμο. Ηθελα τα Assymetric F1 αλλα ο λαστιχας μου, αδερφικος φιλος γαρ, ηταν ανενδοτος. Κορυφαιο.

Χωρις να θελω να πω τπτ για τον φιλο σου (ειλικρινα), οι περισσοτεροι λαστιχαδες προτεινουν τα Dunlop οποτε τους ρωτησεις μεταξυ αυτον των 2 ελαστικων. Οπου και να ειχα ρωτησει αυτο προτειναν. Οπως και να εχει ειναι και τα δυο αξιολογα

Link to comment
Share on other sites

Και εγω καπως ετσι ημουν, ιδια εταιρια, παραπλησια λαστιχα, σε αυτην την διασταση ειναι κορυφαια, μεχρι που τα εβαλα κατω και κατεληξα τελευταια στιγμη στο F1ASS2

 

Χωρις να θελω να πω τπτ για τον φιλο σου (ειλικρινα), οι περισσοτεροι λαστιχαδες προτεινουν τα Dunlop οποτε τους ρωτησεις μεταξυ αυτον των 2 ελαστικων. Οπου και να ειχα ρωτησει αυτο προτειναν. Οπως και να εχει ειναι και τα δυο αξιολογα

και τα δύο κορυφαία είναι με προβάδισμα βραχείας κεφαλής στο RT. Ο λαστιχάς όποιο από τα δύο και αν πωλήσει το ίδιο κέρδος θα βγάλει καθόσον είναι και τα δύο της ίδιας εταιρείας. Απλά όπως είπα και πριν είναι ελάχιστα καλύτερο και ίσως και με καλύτερο σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

και επανερχομαι μετα απο λιγη μελετη στα 2 λαστιχα,goodyear kai dunlop!κοιτωντας στατιστικες και μελετες καταληγω πως το dunlop sport maxx RT υπερτερει ελαχιστα του goodyear!βεβαια να πω πως υπερτερει στις διαστασεις των 225/45 17 και δεικτη ταχυτητας Υ!!!!αλωστε ειναι και πιο φρεσκο λαστιχο στην αγορα!

Link to comment
Share on other sites

μια που το τοπικ αναφερει κ τα conti sport contact 5 επειδη τα φοραω 2 βδομαδες το αμαξι γατζωνει στο δρομο δε σπινιαρει πουθενα μπαινει στις στροφες και γενικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος

Link to comment
Share on other sites

και τα δύο κορυφαία είναι με προβάδισμα βραχείας κεφαλής στο RT. Ο λαστιχάς όποιο από τα δύο και αν πωλήσει το ίδιο κέρδος θα βγάλει καθόσον είναι και τα δύο της ίδιας εταιρείας. Απλά όπως είπα και πριν είναι ελάχιστα καλύτερο και ίσως και με καλύτερο σχέδιο.

 

 

και επανερχομαι μετα απο λιγη μελετη στα 2 λαστιχα,goodyear kai dunlop!κοιτωντας στατιστικες και μελετες καταληγω πως το dunlop sport maxx RT υπερτερει ελαχιστα του goodyear!βεβαια να πω πως υπερτερει στις διαστασεις των 225/45 17 και δεικτη ταχυτητας Υ!!!!αλωστε ειναι και πιο φρεσκο λαστιχο στην αγορα!

Συμφωνώ και με τους δύο στα λεγόμενα σας για τα Dunlop... Εγώ μετά από σχεδόν 6.500 χλμ, σε 205/55/16 παρακαλώ, νιώθω οτι έχει το πάτημα των 18" που φοράω τους καλοκαιρινούς μήνες...  Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να προχωρήσω στην αγορά τους και για τις 18αρες μου που φαντάζομαι εκεί θα είναι ακόμη καλύτερο... Γενικά είναι απίστευτα αθόρυβο και κυριολεκτικά ΑΝΕΤΟ λάστιχο  που δε σε φοβίζει να μπεις με όσα έχεις στο ταχύμετρο...

Link to comment
Share on other sites

σημερα εβαλα τα conti sport contact 5....... 440 ευρω + ευθυγραμμιση δωρο.νομιζω ειναι καλα.

χαριλαου απεναντι απο το παρκο της νεας ελβετιας παπαφλωρατος.

ημουν αναμεσα στα conti και bridgestone (για διαφορετικους λογους το καθε ενα)

 

ΥΓ το αμαξι πεταει...

η ξανθια στα περασε? :D

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας φορέσει απο τους πρώτους  :yes:  το Dunlop Sport Maxx RT ( 205/55/16 Y ) από το Σεπτέμβρη του 2012 έχω μόνο καλές εντυπώσεις στη μνήμη μου...

Φανταστικό ελαστικό σε στεγνό και βρεγμένο, χωρίς ποτέ να παραπονεθώ για το ζέσταμά του ( Υ )
Θα τα έβαζα ξανά !
Μοναδικό μειον, η μεγάλη φθορά ( ανάλογα πως οδηγά κανείς... :roadrage:  )
Μετά από 13.000km έλειπε η μισή γόμα σε μένα... Αντιλαμβάνομαι οτι όλα έχουν το τίμημά τους βέβαια και το αποδέχομαι

Αν και δεν είμουν fan των Michelin :hmm: έβαλα τα Pilot Sport 3.

Βγάζουν πιο πολύ θόρυβο - το θυμάμαι μόνο στην αρχή - τώρα τα συνήθισα,
είναι το ίδιο καλά , μαλακότερα, πιο άνετα, κράτημα (βρεγμένο & στεγνό) super ...

Το στοίχημα είναι η φθορά που θα παρουσιαστεί ....

Θα γράψω ξανά, για δίκαια αποτελέσματα εν καιρό...
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το λαστιχο για ειναι value for money καλο ειναι να βγαζει 35-40.000 χλμ με αλλαγη τα πισω μπρος

στα τελευταια χλμ ας μη τα ζοριζουμε πολυ

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας φορέσει απο τους πρώτους  :yes:  το Dunlop Sport Maxx RT ( 205/55/16 Y ) από το Σεπτέμβρη του 2012 έχω μόνο καλές εντυπώσεις στη μνήμη μου...

Φανταστικό ελαστικό σε στεγνό και βρεγμένο, χωρίς ποτέ να παραπονεθώ για το ζέσταμά του ( Υ )

Θα τα έβαζα ξανά !

Μοναδικό μειον, η μεγάλη φθορά ( ανάλογα πως οδηγά κανείς... :roadrage:  )

Μετά από 13.000km έλειπε η μισή γόμα σε μένα... Αντιλαμβάνομαι οτι όλα έχουν το τίμημά τους βέβαια και το αποδέχομαι

Αν και δεν είμουν fan των Michelin :hmm: έβαλα τα Pilot Sport 3.

Βγάζουν πιο πολύ θόρυβο - το θυμάμαι μόνο στην αρχή - τώρα τα συνήθισα,

είναι το ίδιο καλά , μαλακότερα, πιο άνετα, κράτημα (βρεγμένο & στεγνό) super ...

Το στοίχημα είναι η φθορά που θα παρουσιαστεί ....

Θα γράψω ξανά, για δίκαια αποτελέσματα εν καιρό...

 

Αν τα Dunlop σου αφησανε την μιση γομα στα 13k ,τα ps3 φοβαμαι οτι θα σου αφησουν ακομα λιγοτερη...Kαλοφορετα

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας φορέσει απο τους πρώτους  :yes:  το Dunlop Sport Maxx RT ( 205/55/16 Y ) από το Σεπτέμβρη του 2012 έχω μόνο καλές εντυπώσεις στη μνήμη μου...

Φανταστικό ελαστικό σε στεγνό και βρεγμένο, χωρίς ποτέ να παραπονεθώ για το ζέσταμά του ( Υ )

Θα τα έβαζα ξανά !

Μοναδικό μειον, η μεγάλη φθορά ( ανάλογα πως οδηγά κανείς... :roadrage:  )

Μετά από 13.000km έλειπε η μισή γόμα σε μένα... Αντιλαμβάνομαι οτι όλα έχουν το τίμημά τους βέβαια και το αποδέχομαι

Αν και δεν είμουν fan των Michelin :hmm: έβαλα τα Pilot Sport 3.

Βγάζουν πιο πολύ θόρυβο - το θυμάμαι μόνο στην αρχή - τώρα τα συνήθισα,

είναι το ίδιο καλά , μαλακότερα, πιο άνετα, κράτημα (βρεγμένο & στεγνό) super ...

Το στοίχημα είναι η φθορά που θα παρουσιαστεί ....

Θα γράψω ξανά, για δίκαια αποτελέσματα εν καιρό...

 

 

 

συνολικά πόσα χιλιόμετρα έκανες με τα dunlop?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

Ηθελα να πω και εγω πως σημερα βαλαμε τα michelin pilot sport 3 ..δεν εχω αποψη ακομα για συμπεριφορα...μολις γνωριζω θα σας ενημερωσω...

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν τα Dunlop σου αφησανε την μιση γομα στα 13k ,τα ps3 φοβαμαι οτι θα σου αφησουν ακομα λιγοτερη...Kαλοφορετα

 

Καλοδεχούμενη η εκτίμησή σου , αλλά εγώ είμαι ''Θωμάς'' , αν δεν δω δεν πιστεύω...

Με δείκτη φθοράς TreadWear :  240 Sport Maxx RT VS 320  PS3 δε νομίζω, (ενδεικτικά τα Energy Saver έχουν ...400 )

TREADWEAR INDEX.

ο δεικτης αυτος δειχνει τον ρυθμο φθορας του πελματος του ελαστικου.

κυμαινεται απο 60 εως 620 σε βηματα των 20.

οσο ποιο μεγαλος ειναι τοσο μεγαλη ειναι η διαρκεια ζωης του πελματος , εχουμε δηλαδη μικροτερη φθορα και ποιο σκληρη γομα.

αν ενα ελαστικο εχει δεικτη 200 και ενα αλλο 400 τοτε το δευτερο εχει διπλασια ζωη πελματος , θα βγαλει δηλαδη τα διπλα km.

ελαστικα με δεικτη 200 - 280 εχουν αρκετα μαλακη γομα , απο 300 - 380 μεσαια γομα , και απο εκει και πανω σκληρη γομα.

Edited by Ringo106R
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα τα ps3 για αρκετά χιλιόμετρα θαρρω, 45000 -50000. Ωραίο ελαστικό, καλο κράτημα, αλλά θορυβο αρκετό και σχετικά οικονομοβορα στην κατανάλωση.Επισης επειδή ειναι βαρύ ελαστικό έχει αντίσταση κύλισης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα! Για dunlop δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά από τα ps3 που έχω τώρα είμαι πολύ πιο ευχαριστημένος από continetal sc3 που είχα πριν. Τα continetal στα 25.000 χλμ είχαν γίνει σαπούνια, ενώ τα michelin στα ίδια χλμ κρατάνε ακόμα. Επίσης απο τα continetal δεν ήμουν ευχαριστημένος ούτε στη βροχή...Μιλάω για διάσταση 225/45/17 και golf 5 gt.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.