Jump to content
karlos

Golf - Επιλογη Ελαστικου 225/45/17 [ Michelin, Goodyear, Toyo, Pirelli, Dunlop, Bridgestone, Vredestein]

Recommended Posts

φορέθηκαν σήμερα τα goodyear efficient grip performance το μόνο που μπορώ να πω από τα μόλις 10 χιλιόμετρα που έκανα ότι έχουν λιγότερο θόρυβο από τα primachy hp που φόραγα περισσότερες εντυπώσεις μετά από κάποια χιλιόμετρα.

 

μου έδω σαν και γραπτη εγγύηση για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

φορέθηκαν σήμερα τα goodyear efficient grip performance το μόνο που μπορώ να πω από τα μόλις 10 χιλιόμετρα που έκανα ότι έχουν λιγότερο θόρυβο από τα primachy hp που φόραγα περισσότερες εντυπώσεις μετά από κάποια χιλιόμετρα.

 

μου έδω σαν και γραπτη εγγύηση για αυτά.

ποσο?

Link to comment
Share on other sites

2ο ταξίδι με τα RE050A,εχω κάνει καμια 850ρια χλμ οπότε κ εχουν ψιλοπατησει.

Πρώτες εντυπώσεις: Ειμαι ενθουσιασμένος.Οκ πιο σκληρά απο τα προηγούμενα,αλλα δεν κοπανανε δεν σε ταλαιπωρούν.

Σε γενικές γραμμές εχουν ανεβάσει τη πρόσφυση του αυτοκινήτου σε αλλα επίπεδα !

Σε διαδοχικά κατηφορικα εσακια με αρκετα χλμ στο κοντέρ και με απότομες μεταφορές βάρους ηταν απλά απολαυστικά.Κλειδωνα το τιμόνι κ ο κωλος του αυτοκινήτου ακολουθούσε.

Σε σύγκριση με τα ps3 η διάφορα στις πληροφορίες που μεταφέρονται στο τιμόνι ειναι χαώδης.

Νομίζω οτι σε κάνουν πολυ καλύτερο οδηγό απο τη πραγματικότητα.Σου δίνουν τρομερή αυτοπεποίθηση !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Το δικό μου όταν το πήρα φόραγε τα Dunlop SP 01A. Αργούσαν να πιάσουν θερμοκρασία και στην Αγγλία που έχει κάνει τα περισότερα km το αυτοκίνητο είχε τρελό θόρυβο στην καμπίνα λόγο ασφάλτου. Στο 3 σετ και μετά από μια αγχοτική υδρολίσθηση στην Γαλλία με 120km/hr !!!! (με άλλαξε λωρίδα) πήγα και τα άλλαξα αμέσως.

Από τότε φοράω Michelin Pilot Sport 3 (είμαι στο δεύτερο σετ) και είμαι πολύ ικανοποιημένος και κυρίως στο βρεγμένο.

Ο κολλητός φοράει σε ένα Clio RS ta Continental SuperContact 5 τα οποία φαινονταί και αυτά μια πολύ καλή επιλογή.

Πολύ καλά λόγια εχώ ακούσει και για τα Goodyear Eagle F2 Asymmetric.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πριν 2 χρονια λεγαμε για τα eagle f1 assymetric2 τα ειχα βαλει και εμεινα ευχαριστημενος,Το μονο οτι εχουν πολυ μαλακο πλαινο μερος,αλλα οκ..Ειναι πολυ σταθερα ελαστικα κ ελαφρυα σε σχεση με αυτα που ειχα...

Τωρα για πια ελαστικα μιλαμε???Τι να επιλεξω?Να μεινω στα ιδια ή υπαρχη κατι αλλο?Για να ακουσω γνωμες.

Golf4 1.8t 225/45/17.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε υπάρχουν πολλά τόπικ ηδη ανοιγμένα για το ίδιο ακριβώς θέμα. Κοίταξε λίγο εκεί που λέει golf-ζάντες-ελαστικά και θα βρεις απαντήσεις για τα πάντα.

Πρότασή μου τα dunlop sportmaxx RT.

Ίσως το κορυφαίο απ τα 4-5 τοπ ελαστικά για τα γκολφάκια μας.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο μερσεντές έχω αυτά τα λάστιχα της Goodyear σε παραπλήσιο νούμερο, 245/40/17 από όταν πρωτοβγήκε το μοντέλο, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Τον Οκτώβρη που είμαι για αλλαγή, θα πάω να βάλω τα ίδια ακριβώς. Και τα Continental, και τα Michelin έχουν ακόμη πιο μαλακά πλαϊνά και βουίζουν και περισσότερο από τα Goodyear .

Δεν πρόκειται να κάνω πειράματα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε υπάρχουν πολλά τόπικ ηδη ανοιγμένα για το ίδιο ακριβώς θέμα. Κοίταξε λίγο εκεί που λέει golf-ζάντες-ελαστικά και θα βρεις απαντήσεις για τα πάντα.

Πρότασή μου τα dunlop sportmaxx RT.

Ίσως το κορυφαίο απ τα 4-5 τοπ ελαστικά για τα γκολφάκια μας.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Συμφωνώ απόλυτα. Τα έχω 7 μήνες στο δικό μου. Απλά θεϊκά......!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάποια πρόταση για 205x50x16;

 

Διαβάζω καλά λόγια για τα Michelin Pilot Sport 3 και για τα Goodyear EfficientGrip Performance.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάποια πρόταση για 205x50x16;

 

Διαβάζω καλά λόγια για τα Michelin Pilot Sport 3 και για τα Goodyear EfficientGrip Performance.

pilot sport 3 φοραω και ειναι απλα τελεια. και επειδη το κυνηγαω πολυ σε στροφες, απο κρατημα δεν παιζονται. βεβαια δεν βγαινουν pilot sport  στη διασταση που θες. βγαινουν primancy, exalto κατι τετοιο απο οτι θυμαμαι

Link to comment
Share on other sites

Τα michelin ps3 βγαινουν σε 205/45/16 με σιγουρια.

Στάλθηκε από το MT11i μου

ξερω οτι δε βγαινουν σε τοσο μικρο νουμερο. τελως παντων, θα ρωτησω στη michelin και θα ξαναγραψω.

Link to comment
Share on other sites

Βγαινουν σ αυτη την διασταση διοτι εχω τα συγκεκριμενα 3 χρονια τωρα.

Φοβερα λαστιχα δεν εχω παραπονο απλα φαγονονται σχετικα γρηγορα.

Στάλθηκε από το MT11i μου

Edited by giorgos_polo
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αυτά της φωτογραφίας που έχεις βάλει είναι τα Michelin Pilot Sport PS2

οχι. τα pilot sport 3 ειναι. τα εχω φορεμενα 3-4 χρονια

κοιτα τις φωτο που βρηκα σε ενα αλλο post κατα τυχη

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=57890

τη μεσαια φωτο

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

uniroyal rainsport 3  απτα λιγα που εχουν φοβερο γκριπ και νερο και στεγνο...ας πουμε οτι δεν σπινιαρει πλεον η δευτερα...η πρωτη ειναι φυση αδυνατο να μην σπινιαρει..αλλα τρως επιτελους κατι κολληματα αγρια πισω αφου πλεον ακουω τις βασεις μηχανης να υποφερουν...

Ψάχνοντας κι εγώ για λάστιχα σας παραθέτω την εμπειρία μου από τα Goodyear efficient grip (όχι τα performance). Από τη πρώτη στιγμή που τα έβαλα, πάρα πολύ μέτρια. Δεν το συζητώ τώρα που διανύουν το 4ο έτος ζωής τους, το αυτοκίνητο πάει όπου θέλει, ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ.

 

Έτσι έλεγα να μην ξαναπάω σε Goodyear και να επιλέξω Μichelin (pilot sport ps3). Διαβάζοντας όμως διάφορα σχόλια σε διάφορα sites αλλά και τα σχόλια των φίλων παραπάνω βλέπω ότι τα efficient grip performance έχουν πολύ καλές κριτικές. Είναι όντως καλύτερο ή θα το μετανιώσω και πάλι με τα goodyear?

 

Επίσης, πολύ ωραίο λάστιχο φαίνεται το uniroyal rainsport 3 που αναφέρει παραπάνω ο φίλος quicksilver. Έχει κάποιος άλλος εμπειρία με το συγκεκριμένο ελαστικό?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.