Jump to content
karlos

Golf - Επιλογη Ελαστικου 225/45/17 [ Michelin, Goodyear, Toyo, Pirelli, Dunlop, Bridgestone, Vredestein]

Recommended Posts

Guest black gt

Καλημερα φιλε μου εχω βγαλει λάστιχα 17αρια 225/45 καθοτι εβαλα 18αρες που βρηκα, δεν εχουν πανω από 1000 χλμ, 2 λάστιχα Pirelli r7 cinturato blue y  270  τα 2 αγορασμένα, το καλυτερο λαστιχο  και 2 matador mp46 y 220  αγορασμένα αν θες σου στελνω φωτο, 280  τα πουλαω και για αθηνα με μεταφορικη δωρεαν. dot 2013 ta Pirelli kai dot 2012 ta matador τα ειχα βαλει ανα 2 αν θεςς πες μου,κορυφαια τα λάστιχα ψαξτο αν θες

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχουν καλύτερα?

Μπα σε αυτην την διασταση ειναι κορυφη. Εγω θα τα ξαναφοραγα. Παντως αν αλλαξεις μπορεις να δοκιμασεις τα Dunlop που ειναι περιπου τα ιδια. Κατ αλλους ειναι λιγο πιο σπορ και ισως σου βγαλουν λιγοτερα χιλιομετρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αμα θες κατι παραπανω στο νερο βαλε uniroyal rainsport 3  ειχα φ1 -δοκιμασα rainsport3 και γυρισα σε φ1 απλα γιατι δεν τα ειχαν ετοιμοπαραδωτα οταν μου θυμηθηκε εμενα να αλλαξω λαστιχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1 για τα uniroyal τα εχω πανω μια βδομάδα (225/45/17) κ πραγματικά ειμαι πολυ ευχαριστημενος ειδικά αυτες τις μερες που βρεχει, ακομα νωρις ειναι αλλα και το λάστιχο δεν εχει πατήσει ακομα καλα...

Link to comment
Share on other sites

αμα θες κατι παραπανω στο νερο βαλε uniroyal rainsport 3  ειχα φ1 -δοκιμασα rainsport3 και γυρισα σε φ1 απλα γιατι δεν τα ειχαν ετοιμοπαραδωτα οταν μου θυμηθηκε εμενα να αλλαξω λαστιχα

 

Εντυπώσεις από τα rainsport 3 ;

Link to comment
Share on other sites

απλα στο νερο το καλυτερο μακραααααανννννν στο στεγνο βεντουζα οπως ολα αφου ζεσταινονται και πατανε...δεν ειπα οτι κανει για πιστα αλλα για καθε ημερα απλα οτι καλυτερο.πολυ μικρο aquaplanning και μαλακη γομα.απλα μην απεργοποιεις το esp ποτε γιατι τρωγεται ευκολα αμα σπινιαρεις η λογω δυναμης...απο εκει και μετα αμα τα εβρισκα αυτα, θα ξαναεβαζα...το φ1 δευτερη επιλογη..τα τεστ που κανω εγω προυποθετουν να εχω 200+και να μην κουνιεται φυλλο στο νερο το γκολφ...και το πηγα ποιο αφοβα στα 270 απο οτι το φ1...απλα αλλου ...πολλα νερα επιτηδες με 100 για να δω τι κανει στο aquaplanning kai εντυπωσιακα να μην γλυστραει το αυτοκινητο και ουτε το χαζοχαζεμα του τιμονιου λογω νερου και χασιμο επαφης..αυτασε 225 διασταση...απο εμενα το νο1 σε νερο που κινουμαι περισσοτερο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

yokohama s drive (?)

Καλά είναι? σκληρή γόμα?

Καλημερα φιλε μου εχω βγαλει λάστιχα 17αρια 225/45 καθοτι εβαλα 18αρες που βρηκα, δεν εχουν πανω από 1000 χλμ, 2 λάστιχα Pirelli r7 cinturato blue y  270  τα 2 αγορασμένα, το καλυτερο λαστιχο  και 2 matador mp46 y 220  αγορασμένα αν θες σου στελνω φωτο, 280  τα πουλαω και για αθηνα με μεταφορικη δωρεαν. dot 2013 ta Pirelli kai dot 2012 ta matador τα ειχα βαλει ανα 2 αν θεςς πες μου,κορυφαια τα λάστιχα ψαξτο αν θες

Καλησπέρα, βασικά ενδιαφέρομαι να αγοράσω τετράδα καινούργια αλλά ευχαριστώ!

απλα στο νερο το καλυτερο μακραααααανννννν στο στεγνο βεντουζα οπως ολα αφου ζεσταινονται και πατανε...δεν ειπα οτι κανει για πιστα αλλα για καθε ημερα απλα οτι καλυτερο.πολυ μικρο aquaplanning και μαλακη γομα.απλα μην απεργοποιεις το esp ποτε γιατι τρωγεται ευκολα αμα σπινιαρεις η λογω δυναμης...απο εκει και μετα αμα τα εβρισκα αυτα, θα ξαναεβαζα...το φ1 δευτερη επιλογη..τα τεστ που κανω εγω προυποθετουν να εχω 200+και να μην κουνιεται φυλλο στο νερο το γκολφ...και το πηγα ποιο αφοβα στα 270 απο οτι το φ1...απλα αλλου ...πολλα νερα επιτηδες με 100 για να δω τι κανει στο aquaplanning kai εντυπωσιακα να μην γλυστραει το αυτοκινητο και ουτε το χαζοχαζεμα του τιμονιου λογω νερου και χασιμο επαφης..αυτασε 225 διασταση...απο εμενα το νο1 σε νερο που κινουμαι περισσοτερο...

Δεν έχω ESP, ASR σκέτο!

Με πείσατε θα επιλέξω ανάμεσα σε Dunlop RT και Uniroayl Rainsport 3, το να είναι το λάστιχο καλό σε βροχή είναι καλό ειδικά στην Ελλάδα που αν βρέχει γλυστράει πάρα πολύ

Edited by xband
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Δεν είμαι τόσο ευχαριστημένος με τα Goodyear efficient grip performance όσο με τα Continental Premium Contact 2 και 5 που είχα στο passat (1.4 TSI).

Χάνουν την πρόσφυση σχετικά εύκολα (ανηφόρες, εκκίνηση κ.α). Μπορεί να φαίει ότι το Golf είναι πιο ελαφρύ ; έχει περισσότερα άλογα ; Δεν ξέρω....

 

Την επόμενη θα πάω μάλλον σε Continental ....

Edited by JKalimer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Δεν είμαι τόσο ευχαριστημένος με τα Goodyear efficient grip performance όσο με τα Continental Premium Contact 2 και 5 που είχα στο passat (1.4 TSI).

Χάνουν την πρόσφυση σχετικά εύκολα (ανηφόρες, εκκίνηση κ.α). Μπορεί να φαίει ότι το Golf είναι πιο ελαφρύ ; έχει περισσότερα άλογα ; Δεν ξέρω....

 

Την επόμενη θα πάω μάλλον σε Continental ....

Σωστή κίνηση θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα ουτε τα asimetric 2 που εχω ειχαν γραμμες ή βλεφαριδες.

Εγω παιδια εχει μια βδομαδα που εβαλα τα goodyear asymmetric2 ειναι 45η βδομαδα/14 και πανω ειχαν "βλεφαριδες" αλλο οχι γραμμες...και το καθε λαστιχο ειχε πανω καμια 3-4 αυτοκολητα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια εχει μια βδομαδα που εβαλα τα goodyear asymmetric2 ειναι 45η βδομαδα/14 και πανω ειχαν "βλεφαριδες" αλλο οχι γραμμες...και το καθε λαστιχο ειχε πανω καμια 3-4 αυτοκολητα

Λόγω αναμονής για να χαρείς ... :rofl:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλαξα τα csc 3 σε csc 5.... παρά πολύ ευχαριστημένος εδώ και 2,000 χλμ...το λάστιχο συμπεριφέρεται άψογα σε όλες τις συνθήκες !!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να πει σε Golf VI TSI 122 τι ελαστικό μπαίνει; Από την αντιπροσωπεία μου το είχαν παραδώσει με 91V και μια φορά που είχα αναγκαστεί να αλλάξω τα μπροστινά λάστιχα, στο βουλκανιζατέρ μου έβαλαν 91H. Τα λάστιχα είναι 205/55/R16.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι με τα 91 Η.Μέχρι 210 χλμ.όριο ταχύτητας και το λάστιχο ζεσταίνεται πιο γρήγορα.Με V θα έχεις όριο μέχρι τα 240 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως στο δικο μου εβαλα Η μετα απο οτι μου ειπε ο λαστιχας.

Αλλωστε οι φορες που παω πανω απο 210(225 δηλαδη) ειναι απειροελαχιστες.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ξέρετε τι έχω καταλάβει?

όλοι ρωτάμε ποια μάρκα να βάλουμε και είναι σαν να ρωτάμε τι μάρκα αυτοκίνητο να πάρουμε.

Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα

εγω πάντα απαντάω ''πάρε ότι αυτοκίνητο σου αρέσει και βάλε ότι λάστιχα σε βολεύουν και σε ευχαριστούν''

Για παράδειγμα εχω οδηγήσει αυτοκίνητο 3 χρόνια με dunlop και ήμουν χιλιοευχαριστημένος

μετά οδήγησα αυτοκίνητο με fulda και έπαθα πλάκα.

τώρα στο golf έχω τα pireli και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

παντα οδηγώ αρκετά νευρικά και γρήγορά και τα έχω δοκιμάσει σε διάφορες καταστάσεις.

μετα απο όλα τα παραπάνω εγώ τι να προτείνω σε κάποιον?

αυτά απο μένα........

Link to comment
Share on other sites

σωστος...

καθε οδηγος ,μπορει να εχει και διαφορετικο λαστιχο.αναλογα το στυλ της οδηγησης του...

καποιο λαστιχο ,που καποιος το θεωρει κορυφη,για καποιον αλλον μπορει να ειναι πατος........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το στοιχειο της υποκειμενικοτητας του οδηγου/αυτοκινητου/οδοστρωματος/εποχης/καιρικων συνθηκων,

Παρολαυτα υπαρχουν ορισμενα ελαστικα ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ με αλλα τα οποια ειναι overall καλυτερα.

Και το forum καλο ειναι να υπαρχει για να ακουμε και περα απο τις 2-3 μαρκες/εμπειριες που βαζουμε/εχουμε εμεις, ο φιλος κι ο κουνιαδος, η ο λαςτιχας μας οτι κι αλλα αξιολογα ελαστικα τα καταφερνουν εξισου καλα και μπορουμε να τα εχουμε υποψη για εμας η και για καποιον γνωστο μας που ψαχνεται.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.