Jump to content
karlos

Golf - Επιλογη Ελαστικου 225/45/17 [ Michelin, Goodyear, Toyo, Pirelli, Dunlop, Bridgestone, Vredestein]

Recommended Posts

Εγώ πάντως και τα 3 σετ που άλλαξα 1 Cup και 2 888 στην αρχή ακούγονταν περισσότερο και σταδιακά ηρεμούσαν, κατά το δυνατό βέβαια μιας και όπως είναι φυσικό η άνεση δεν είναι το δυνατό τους σημείο. Επίσης κάθε ελαστικό μπορεί να ακούγεται τελείως διαφορετικά ανάλογα το πέλμα και την κατασκευή, τα 8άρια καθώς αναπτύσσεις ταχύτητα ακούγονται σαν ελικοφόρο που ανεβάζει στροφές πριν την απογείωση, ψηλώνει και ο τόνος δηλαδή, ενώ τα Cup κάνουν ένα συνεχόμενο ψηλό τόνο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα τα λαστιχα  Premium Contact 6 225 45 17 οι πρωτες εντυπωσεις ειναι εχω την αισθηση πως ακουγονται λιγο παραπανω απο οσο περιμενα ...ισως να εχει οτι τα προηγουμενα που ειχα ηταν κινεζικα και φθαρει πολυ αλλα ηταν σαν κουτσουρα!Απο αισθηση δεν το ανοιξα να δω θα σας ενημερωσω στο μελλον.Αλλα παιδια αυτη η αισθηση που εχω οτι ακουγονται λιγο παραπανω απο οτι περιμενα εχει να κανει οτι ειναι καινουρια?


Προφανώς έχει λίγο μεγαλύτερο θόρυβο κύλισης.
Μεγεια και φρόντισε να τα ευχαριστηθείς οι διάφορες είναι μικρές στον ήχο


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites



Προφανώς έχει λίγο μεγαλύτερο θόρυβο κύλισης.
Μεγεια και φρόντισε να τα ευχαριστηθείς οι διάφορες είναι μικρές στον ήχο


Sent from my iPad using Tapatalk
Εχω διαβασει ομως οτι τα conti 6 εχουν 15% μειωμενο θορυβο απο τον προκατοχο τους τα 5.Δηλαδη τα αλλα πως ακουγοταν δλδ;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ταξιδι αλεξανδρουπολη-καιμακτσαλαν και γυρισμο συνολικα 1100χμ με συνολικο κοστος βενζινης 140€ με 140-150 εγνατια τα λαστιχα πολυ μαλακα ανετα και χωρις θορυβο τελικα ηταν ιδεα μου και ισως επειδη λεω τωρα εγω δεν ειχαν χιλιομετρα δεν τα πηγα ποτε στο οριο αλλα στις στροφες καβαλας ειχα την εντυπωση οτι εβαλα αμορτισερ καινουρια σκληρα.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος continetal premiun 6

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λουκέτο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι μεταξύ σε Michelin PS4 και Dunlop Sport Maxx RT2 στη διάσταση 225/45/17. Κοιτούσα τα βάρη τους στο internet και βλέπω 9.9Kg και 9kg αντίστοιχα. Δηλαδή το Dunlop είναι 10% ελαφρύτερο. Μου κάνει εντύπωση, μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει?

 

Επίσης 71 vs 68dB αντίστοιχα. Και τη τιμή που έχω πάρει είναι 400E για τα Michelin, 380E για τα Dunlop, με τοποθέτηση σαφώς.

 

Ακούω καλές κριτικές για τα PS4, αλλά προσπαθώ να με πείσω ότι υπερέχουν ουσιαστικά των RT2 πέραν του marketing, αλλά μάλλον κλίνω προς τα RT2 αν ισχύει αυτό με το βάρος. Όχι ότι θα κάνει κάποια ουσιαστική διαφορά, περισσότερο το ψυχολογικό :P.

 

 

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Είμαι μεταξύ σε Michelin PS4 και Dunlop Sport Maxx RT2 στη διάσταση 225/45/17. Κοιτούσα τα βάρη τους στο internet και βλέπω 9.9Kg και 9kg αντίστοιχα. Δηλαδή το Dunlop είναι 10% ελαφρύτερο. Μου κάνει εντύπωση, μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει?
 
Επίσης 71 vs 68dB αντίστοιχα. Και τη τιμή που έχω πάρει είναι 400E για τα Michelin, 380E για τα Dunlop, με τοποθέτηση σαφώς.
 
Ακούω καλές κριτικές για τα PS4, αλλά προσπαθώ να με πείσω ότι υπερέχουν ουσιαστικά των RT2 πέραν του marketing, αλλά μάλλον κλίνω προς τα RT2 αν ισχύει αυτό με το βάρος. Όχι ότι θα κάνει κάποια ουσιαστική διαφορά, περισσότερο το ψυχολογικό :p.
 
 
Και τα 2 είναι καλά λάστιχα.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν , PiNiOn said:

Είμαι μεταξύ σε Michelin PS4 και Dunlop Sport Maxx RT2 στη διάσταση 225/45/17. Κοιτούσα τα βάρη τους στο internet και βλέπω 9.9Kg και 9kg αντίστοιχα. Δηλαδή το Dunlop είναι 10% ελαφρύτερο. Μου κάνει εντύπωση, μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει?

 

Επίσης 71 vs 68dB αντίστοιχα. Και τη τιμή που έχω πάρει είναι 400E για τα Michelin, 380E για τα Dunlop, με τοποθέτηση σαφώς.

 

Ακούω καλές κριτικές για τα PS4, αλλά προσπαθώ να με πείσω ότι υπερέχουν ουσιαστικά των RT2 πέραν του marketing, αλλά μάλλον κλίνω προς τα RT2 αν ισχύει αυτό με το βάρος. Όχι ότι θα κάνει κάποια ουσιαστική διαφορά, περισσότερο το ψυχολογικό :P.

 

 

Τα RT2 που φοράω είναι πολύ καλά και σε στεγνό και σε βρεγμένο και αγαπάνε τις στροφές ......... το μόνο ελάττωμα που έχω εντοπίσει είναι ότι εντός πόλης δεν ζεσταίνονται εύκολα με αποτέλεσμα να εχω έντονο σπινάρισμα αλλά και να δουλεύει το ABS υπερωρίες 

Link to comment
Share on other sites

Ps4


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το michelin αν σε παίρνει οικονομικά

Link to comment
Share on other sites

Πείτε ρε παιδιά την γνώμη σας όποιος γνωρίζει ή έχει εμπειρία.
Έχω ένα golf 5 TSI (140) και θέλω να αλλάξω λάστιχα. Ζω Θεσσαλονίκη και κάνω περίπου 20 χλμ καθημερινά για την δουλειά, 7 μήνες περίπου (φθινόπωρο Άνοιξη) καθώς τους υπόλοιπους μήνες κυκλοφορώ με σκούτερ.
Η διάσταση που φοράω είναι 225/45/17 και το διλλημα μου είναι το εξής.
Καλοκαιρινά ή 4 εποχών λάστιχα.
Κάποιος γνωστός μου πρότεινε 4 εποχών αλλά κολλάω κυρίως στην διάσταση που φοράω μήπως έχω θόρυβο, πιο μεγάλη κατανάλωση και φθορά.
Εσείς τι λέτε;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εφτασε παλι ο καιρος για αλλαγη ελαστικου. Θελω να βαλω το συγκεκριμενο λαστιχο σε golf v. Το ιδιο λαστιχο φοραω και τωρα για μενα ειναι το καλυτερο λαστιχο που εχω φορεσει μεχρι τωρα ακομα και στα 4 χρονια που το φοραω το λαστιχο ειναι βεντουζα και σε στεγνο και σε βρεγμενο. Γενικα εχω φορεσει και michelin pilot sport 3 και continental sportcontact 3 (απο τα χειροτερα λαστιχα). Το ερωτημα μου ειναι το εξης ψαχνω να το βρω σε χαμηλοτερο δεικτη ταχυτητα w αλλα δεν το βρισκω πουθενα σε ενα αλλο λαστιχα το βρηκα σε w αλλα μου ειπε οτι ειναι ειδικη παραγγελεια και οτι κανει 120€ / λαστιχο ? Τι λετε να βαλω παλι με δεικτη y η να ψαξω να βρω αλλο λαστιχο αλλης εταιρειας με w. Εσεις τι μου προτεινεται?  Επισης να αναφερω οτι η οδηγηση που κανω ειναι σε νορμαλ πλαισια. 

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις σώνει και καλά το συγκεκριμένο ελαστικό στο συγκεκριμένο δείκτη ταχύτητας, πάρτο με 388€ η 4αδα στην πόρτα σου, από εδώ

https://gr.avtogumi.bg/oscommerce/therina-elastika/dunlop/spmaxx-22545-p-248278.html

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pilot sport 4


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , nilasgr said:

Καλησπερα. Εφτασε παλι ο καιρος για αλλαγη ελαστικου. Θελω να βαλω το συγκεκριμενο λαστιχο σε golf v. Το ιδιο λαστιχο φοραω και τωρα για μενα ειναι το καλυτερο λαστιχο που εχω φορεσει μεχρι τωρα ακομα και στα 4 χρονια που το φοραω το λαστιχο ειναι βεντουζα και σε στεγνο και σε βρεγμενο. Γενικα εχω φορεσει και michelin pilot sport 3 και continental sportcontact 3 (απο τα χειροτερα λαστιχα). Το ερωτημα μου ειναι το εξης ψαχνω να το βρω σε χαμηλοτερο δεικτη ταχυτητα w αλλα δεν το βρισκω πουθενα σε ενα αλλο λαστιχα το βρηκα σε w αλλα μου ειπε οτι ειναι ειδικη παραγγελεια και οτι κανει 120€ / λαστιχο ? Τι λετε να βαλω παλι με δεικτη y η να ψαξω να βρω αλλο λαστιχο αλλης εταιρειας με w. Εσεις τι μου προτεινεται?  Επισης να αναφερω οτι η οδηγηση που κανω ειναι σε νορμαλ πλαισια. 

τα ιδια φοράω και εγω πολύ καλο αλλά εντός πόλης σπινιάρι με το παραμικρό ειναι το μόνο που με χαλάει ):

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις σώνει και καλά το συγκεκριμένο ελαστικό στο συγκεκριμένο δείκτη ταχύτητας, πάρτο με 388€ η 4αδα στην πόρτα σου, από εδώ

https://gr.avtogumi.bg/oscommerce/therina-elastika/dunlop/spmaxx-22545-p-248278.html

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk


Δεν συμφερει 388 + εξοδα μεταφορας + τοποθετηση

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφερει 388 + εξοδα μεταφορας + τοποθετηση

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διάβασε ξανά τι έγραψα.... "στην πόρτα σου" είπα... Βάλε άλλα 20€ περαστικά = 408€....σε σχέση με τα 480€ που του ζήτησαν είναι -72€ στην τσέπη του....

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς και τα Micheline sport pilot 4 ?

 

Που έχει καλύτερες κριτικές από τον προκάτοχο του.

 

Επίσης μπορείς να δεις και τα Goodyear Eagle f1symmetric3 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε ξανά τι έγραψα.... "στην πόρτα σου" είπα... Βάλε άλλα 20€ περαστικά = 408€....σε σχέση με τα 480€ που του ζήτησαν είναι -72€ στην τσέπη του....

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

Εχεις δικιο δεν το προσεξα οτι τα 20€ για τα μεταφορικα ειναι ηδη μεσα στην τιμη.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς και τα Micheline sport pilot 4 ?
 
Που έχει καλύτερες κριτικές από τον προκάτοχο του.
 
Επίσης μπορείς να δεις και τα Goodyear Eagle f1symmetric3 
Τα ps4 τα εχω τελευταια επιλογη σε περιπτωση που δεν βρω κατι. Τα pireli δεν τα προτιμω θελω πιο μαλακο ελαστικο.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , nilasgr said:

Τα ps4 τα εχω τελευταια επιλογη σε περιπτωση που δεν βρω κατι. Τα pireli δεν τα προτιμω θελω πιο μαλακο ελαστικο.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pireli??

Εγώ δεν μίλησα για pireli

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , nilasgr said:

Σορρυ για good year

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γιατί,  το θεωρείς σκληρό ελαστικό??

 

Δεν θα έλεγα ότι είναι πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί,  το θεωρείς σκληρό ελαστικό??
 
Δεν θα έλεγα ότι είναι πολύ.
Σε σχεση με τα αλλα 2. Επισης με ενα προχειρο ψαξιμο και αυτο εχει δεικτη μονο y.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.