Jump to content
karlos

Golf - Επιλογη Ελαστικου 225/45/17 [ Michelin, Goodyear, Toyo, Pirelli, Dunlop, Bridgestone, Vredestein]

Recommended Posts

8 λεπτά πριν , nilasgr said:

Σε σχεση με τα αλλα 2. Επισης με ενα προχειρο ψαξιμο και αυτο εχει δεικτη μονο y.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

https://www.goodyear.eu/el_gr/consumer/tires/eagle_f1_asymmetric3/225-45-17-91-W-5452000803504.html

 

Σε 91W σε 225/45/17

Link to comment
Share on other sites

Στο site της εταιρειας υπαρχει οπως και το dunlop αλλα στο σκρουτζ και σε αλλα καταστηματα που κοιταξα λιγο σε y το εχουν

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γιατι σε πειραζει ο δεικτης ταχυτητας?επισης αυτο που ζητας,εχει βγει και σπορτ μαχχ 2.

αυτα που εχεις παλιωσαν πια.η τεχνολογια στα ελαστικα προχωρα με τεραστια αλματα.μη μενεις πισω.

Link to comment
Share on other sites

γιατι σε πειραζει ο δεικτης ταχυτητας?επισης αυτο που ζητας,εχει βγει και σπορτ μαχχ 2.
αυτα που εχεις παλιωσαν πια.η τεχνολογια στα ελαστικα προχωρα με τεραστια αλματα.μη μενεις πισω.
Εννοειται οτι θα βαλω το sport max 2. Οσο αναφορα το δεικτη y αν και δεν ειχα προβλημα γιατι και τωρα y φοραω. Απλα επειδη διαβαζω και σε forum και σε site με ελαστικα οτι ο δεικτης ταχυτητας πρεπει να ειναι χαμηλος. Επισης και το βιβλιο μεχρι w γραδει γιατι και καλα ζεστενεται πιο δυσκολα αν και ποτε δεν το εχω καταλαβει αυτο λεω να βαλω w.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που προσεξα εινα οτι και το ps4 και το sport max rt2 και το f1 assymetric 3 εχουν καταναλωση Ε . Επισης το good year το αποκλειω γιατι και απο σχολια στο skroutz δεν γραφουν και τα καλυτερα.


Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα. Εφτασε η ωρα να αλλαξω λαστιχα. Εχω διαλεξει ενα λαστιχο sport το οποιο εχει δεικτη 91Υ αλλα εχει δεικτη καυσιμου Ε. Μου ειπε ο λαστιχας οτι το ιδιο λαστιχο με δεικτη 94Υ εχει καταναλωση C .  Θελω να ρωτησω αν μπορω να βαλω δεικτη 94 και κατα ποσο ειναι ασφαλες. Ο λαστιχας μου ειπε οτι δεν εχει διαφορα σαν λαστιχο αλλα εχει πιο σκληρα πλαινα.Θα ηθελα να μου πειτε τις γνωμη σας .

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τα 91-94 είναι δείκτες φορτίου που αντέχει το ελαστικό, λίγο σκληρότερο πλαϊνό το 94αρι, βάλτο άφοβα.

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βαλτο το προβλεπει κανονικα ο κατασκευαστης.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2019 at 12:58 ΠΜ, DubbeR_ChRoniS said:

γιατι σε πειραζει ο δεικτης ταχυτητας?επισης αυτο που ζητας,εχει βγει και σπορτ μαχχ 2.

αυτα που εχεις παλιωσαν πια.η τεχνολογια στα ελαστικα προχωρα με τεραστια αλματα.μη μενεις πισω.

Θα συμφωνήσω με τον κύριο

 

On 27/12/2019 at 7:19 ΜΜ, nilasgr said:

Αυτο που προσεξα εινα οτι και το ps4 και το sport max rt2 και το f1 assymetric 3 εχουν καταναλωση Ε . Επισης το good year το αποκλειω γιατι και απο σχολια στο skroutz δεν γραφουν και τα καλυτερα.


Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pliot Sport 4 ή Goodyear Assymetric 5, είναι μονόδρομος στα HP πλέον.

Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2019 at 7:19 ΜΜ, nilasgr said:

Αυτο που προσεξα εινα οτι και το ps4 και το sport max rt2 και το f1 assymetric 3 εχουν καταναλωση Ε . Επισης το good year το αποκλειω γιατι και απο σχολια στο skroutz δεν γραφουν και τα καλυτερα.


Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kai τι σε πειραζει το Ε στην καταναλωση?

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κατεληξα σε dunlop sport max rt2 αλλα με δεικτη φορτιου 94 που ειχε καταλωσει C. Πρωτες εντυπωσεις φοβερο λαστιχο και ζεστενεται πολυ πιο γρηγορα απο το προηγουμενο. Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα!εχουμε καιρο να μιλησουμε για λαστιχα:phew:

τα falken 510 η 310;αξιζουν;τα φοραει κανεις;η να δωσω τα 50 ευρω παραπανω που μου λεει ο λαστοχας να βαλω τα κοντι;ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δες τα ps4 αλλο επιπεδο.
Για falken το 510 ικανοποιητικο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2020 at 1:07 ΜΜ, geo k said:

χρονια πολλα!εχουμε καιρο να μιλησουμε για λαστιχα:phew:

τα falken 510 η 310;αξιζουν;τα φοραει κανεις;η να δωσω τα 50 ευρω παραπανω που μου λεει ο λαστοχας να βαλω τα κοντι;ευχαριστω!

 

On 19/8/2020 at 5:09 ΜΜ, nikdev said:

Δες τα ps4 αλλο επιπεδο.
Για falken το 510 ικανοποιητικο


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μηπως το falken 510 ειναι ποιο παλιό απο το 310?:huh:

 

Γιατί το 310 εχει ποιο καλές αξιολογήσεις απο το 510 

 

https://alltyretests.com/falken-ziex-ze310-ecorun-test-review/

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Το 510 είναι uhp κατηγορία κι όντως παλαιότερο του 310 που είναι touring...γενικά έχουν πολύ καλές καλές κριτικές τα falken αλλά στις δημοφιλείς κατηγορίες μικρή χρηματική διαφορά με τα premium

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , thodoris91 said:

Το 510 είναι uhp κατηγορία κι όντως παλαιότερο του 310 που είναι touring...γενικά έχουν πολύ καλές καλές κριτικές τα falken αλλά στις δημοφιλείς κατηγορίες μικρή χρηματική διαφορά με τα premium

Να σου πω την αλήθεια,  είμαι και εγω για ελαστικά προς το τέλος του χρόνου.

 

Και ειμαι ανάμεσα στα uniroyal rainsport5 (ως πρώτη επιλογή) και κοιτάζω και το falken 310 (ως δεύτερη επιλογή αν δεν βρώ τα πρώτα)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα falken είναι προς το σκληρό και σπορ , ενώ τα Uniroyal αν είναι σαν τα 3αρια θα είναι μαλακά...μεταξύ των δύο κι εγώ τα uniroyal θα έβαζα στο passat για να μη χάσει σε άνεση...

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , OMINUS said:

Να σου πω την αλήθεια,  είμαι και εγω για ελαστικά προς το τέλος του χρόνου.

 

Και ειμαι ανάμεσα στα uniroyal rainsport5 (ως πρώτη επιλογή) και κοιτάζω και το falken 310 (ως δεύτερη επιλογή αν δεν βρώ τα πρώτα)

 

 

 

Ta σκεφτομαι και εγω τα 310..ποια ακριβως ειναι η διαφορα μεταξυ ενος ελαστικου τουρισμου και ενος πιο σπορ;το τουρισμου ας πουμε δεν αντεχει τοσο την πιεση και την ταχυτητα αλλα κανει πιο ανετο ταξιδι;

Link to comment
Share on other sites

 

On 21/8/2020 at 2:01 ΜΜ, thodoris91 said:

Τα falken είναι προς το σκληρό και σπορ , ενώ τα Uniroyal αν είναι σαν τα 3αρια θα είναι μαλακά...μεταξύ των δύο κι εγώ τα uniroyal θα έβαζα στο passat για να μη χάσει σε άνεση...

Σε άνεση πόσο να χάσεις? πιστεύω οτι και σε falken να παω σε 215/55/16 με 55αρι Προφίλ δεν πιστεύω οτι θα γίνει και κούτσουρο ^_^

 

Στην περίπτωση τού uniroyal rainsport 5 εχουν βελτιώσει λενε αρκετα τα θέματα που ειχε ο προκάτοχος τους το 3αρι.

On 21/8/2020 at 2:08 ΜΜ, geo k said:

Ta σκεφτομαι και εγω τα 310..ποια ακριβως ειναι η διαφορα μεταξυ ενος ελαστικου τουρισμου και ενος πιο σπορ;το τουρισμου ας πουμε δεν αντεχει τοσο την πιεση και την ταχυτητα αλλα κανει πιο ανετο ταξιδι;

Τα touring θεωρούνται οτι ειναι λάστιχα τα οποία εχουν ποιο μεγάλη αντοχή στης φθορές τους και ειναι σαν ελαστικά ποιο σκληρά στο σκελετό τούς 

 

(Ενα Πολύ πολύ γνωστο touring ελαστικό ειναι το Bridgestone turanza)

 

Τα sport ειναι ποιο μαλακά και εχουν ποιο γρήγορες φθορές στο πέλμα τους. 

 

Υπάρχουν βέβαια και ελαστικά που συνδυάζουν και τα 2 χαρακτηριστικά σε ενα ελαστικό μπορει να δεις με ονομασία sport-touring η touring-sport (κάπως έτσι ) στα λεω τωρα λιγο μπακαλιστικα (να μου επιτραπεί η έκφραση ) .

 

Μετα εχουν της διαφορές στους στο βρεγμένο, σε άλλα θα τα δεις να γράφουν στην ταμπέλα τους στο βρεγμένο ΠΧ "Α" σε άλλα "B" η "C"

Το ιδιο και στο καύσιμο που αναγράφουν 

 

 

 

 

Αυτα ολα ομως εχουν να κανουν πάντα με την μάρκα ελαστικών και τον τύπο ελαστικών της καθε μάρκας (το μοντέλο Δηλαδή )

 

Υπάρχουν ελαστικά sport τα οποία ενώ χαρακτηρίζονται ως sport εχουν ποιο σκληρό πέλμα,  αυτό εχει να κάνει καθαρά με την Κάθε μάρκα τον ελαστικών. 

Το ίδιο ισχύει και με τα touring, πχ στο polo 6r του 2010 το αμαξι απο το εργοστάσιο είχε τα Bridgestone turanza ER300 (παλιο μοντέλο) το όποιο ηταν σαν ελαστικό μπετό σκέτο.

 

Το νεο Bridgestone turanza T005 ειναι ποιο μαλακό ελαστικό απο ER300 όπως λένε.

 

 

 

Ριξε και μια ματια εδω Γενικά με τα ελαστικά αν σε ενδιαφέρει.

 

https://www.autogreeknews.gr/perissotera/9320-ti-simainoun-oi-endeikseis-kai-i-etiketa-sta-elastika

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , OMINUS said:

Σε άνεση πόσο να χάσεις? πιστεύω οτι και σε falken να παω σε 215/55/16 με 55αρι Προφίλ δεν πιστεύω οτι θα γίνει και κούτσουρο ^_^

Μην το λες...εμένα το golf με τα Goodyear efficient grip performance 2 που έβαλα πρόσφατα είναι αισθητά πιο άνετο σε σχέση με τα michelin primacy 3 που φορούσα πριν...τα michelin μάλιστα ενώ θεωρούνται μαλακά και άνετα ελαστικά εξαρχής δεν απορροφούσαν καλά τους κραδασμούς και μιλάμε για ένα αυτοκίνητο που ηρθε από το εργοστάσιο με τα turanza er300!!!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.
Έχω ένα golf v tsi 140 και πάω για αλλαγή ελαστικών.
Αυτό που δεν ξέρω ένα τι δείκτη ταχύτητας πρέπει να επιλέξω; Γνωρίζει κάποιος να μου πει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.
Έχω ένα golf v tsi 140 και πάω για αλλαγή ελαστικών.
Αυτό που δεν ξέρω ένα τι δείκτη ταχύτητας πρέπει να επιλέξω; Γνωρίζει κάποιος να μου πει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καλημερα. Πανω απο v οτι δεικτη θελεις μπορεις να βαλεις

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Ο δείκτης V είναι υπεραρκετός για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

1. Matador MP47 Hectorra 3 225/45R17 91Y στα 59€.
2. Kleber Dynaxer UHP 225/45R17 91Y στα 69€.
3. Uniroyal RainSport 5 225/45R17 91Y στα 69€.
4. Sava Intensa UHP 2 225/45R17 91Y στα 56€.

Καμία γνώμη; Δυστυχώς το μπάτζετ δεν μπορεί να είναι πάνω από 70€ το λάστιχο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από τα παραπάνω νομίζω οτι τα uniroyal είναι τα καλύτερά...δες και για hankook, toyo, nexen, kuhmo λογικά κάποια θα είναι εντός budget

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.