Jump to content
karlos

Golf - Επιλογη Ελαστικου 225/45/17 [ Michelin, Goodyear, Toyo, Pirelli, Dunlop, Bridgestone, Vredestein]

Recommended Posts

Προφανώς και ταιριάζουν και το πιο πιθανό είναι να ξεχάσεις τα michelin

Βαγγελη μιας κ εισαι επαγγελματιας κ η γνωμη σου μετραει,η κουβεντα που ειπες με εβαλε σε σκεψεις καθως ειχα σκοπο στην επομενη αλλαγη να προτιμησω τα michelin κ τα εχω ξεχασει ηδη για χαρη των dunlop..Αν τα εχει βαλει κανεις κ μας πει τη γνωμη του απο τη χρηση των ελαστικων,πιθανον να μπουνε πανω στο γκολφ ta dunlop στην επομενη αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη μιας κ εισαι επαγγελματιας κ η γνωμη σου μετραει,η κουβεντα που ειπες με εβαλε σε σκεψεις καθως ειχα σκοπο στην επομενη αλλαγη να προτιμησω τα michelin κ τα εχω ξεχασει ηδη για χαρη των dunlop..Αν τα εχει βαλει κανεις κ μας πει τη γνωμη του απο τη χρηση των ελαστικων,πιθανον να μπουνε πανω στο γκολφ ta dunlop στην επομενη αλλαγη

Χτες το βράδυ, τοποθέτησα τα DUNLOP SPORT MAXX RT στο Γιώργο.

205/55/R16 91Y

Είναι μέλος του vw club

Πιστεύω ότι θα αναφέρει τις εντυπώσεις του, έστω κι αν είναι φρέσκιες.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψε ο βαγγελης τα λαστιχα μπηκαν πριν 3 μερες. Ακομα τα παω ηρεμα οποτε αντικειμενικα το μονο που μπορω να πω ειναι οτι γραπωνουν αψογα  σε ανηφοριες που πριν ειχα θεμα στην εκκινηση κι επισης οτι ειναι πολυ πιο ομαλα κι αθορυβα στην κυλιση τους απο τα μαμα pirelli p7 που ειχα. Περισσοτερες εντυπωσεις μετα απο λιγο καιρο χρησης και σε μεγαλυτερες ταχυτητες

Edited by pittas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα michelin ειναι τέλεια σίγουρα τα Goodyear f1 ειναι για πιο πολλά αλλά τ μισελεν πιο πολιτισμένα !θες σπορ ; Πας σε ντανλοπ θες σπορ αλλά και πολιτισμό πας στα μισελεν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να βάλουμε μια σειρά!

Michelin=πολύ μαλακά πλαινά,ζεσταίνονται γρήγορα και φαγώνονται εξίσου γρήγορα

Continental=Κορυφαία συμπεριφορά σε στεγνό και βρεγμένο,εξίσου μαλακά όπως τα MICHELIN αλλά με πιο σκληρά πλαινά

Dunlop=αργούν να ζεσταθούν αλλά όταν ζεσταθούν είναι κορυφαία

Goodyear=λίγο απ όλα.Το κλασσικό all- arounder

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Goodyear είμαι καλύτερο απο το conti 5 στα παντα και απλα πιο σκληρό απο michelin κ λιγότερο απο dunlop...απλα δεν υπάρχουν σε 16 άρα Goodyear θ σ λέγα ορμα!βαλε michelin I dunlop ανάλογα τις ορέξεις σου για σπορ οδήγηση!ολα σπορ θεωρούνται conti<michelin<dunlop απο το πιο ταξιδιωτικό στο πιο δυνατό

Edited by Playmaker
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ContiPremiumContact_5_03.jpg

για σας και απο εμενα

σκεφτομε να τοποθετισω τα Conti5 μιας και εχουνε καλιτερα χαρακτιριστικα .. απο τα αλλα 2 πιο πανω !

τα εχει περασει κανεις?

απο οτι διαβασα ειναι λιγο καλιτερα απο τα conti3 με μονη διαφορα τα πλαινα τους ειναι πιο μαλακα.

σε διασταση 205/55/16 Υ

γνωριζει κανεις απο τημη??

για τα goodyear και τα Pirelli δεν γνοριζω ακουω γνωμες..!

Edited by player78
Link to comment
Share on other sites

τιποτα...??

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο φίλε μου (ή σε έχουνε μπερδέψει)

Ας σε ξεμπερδέψω λοιπόν

 

1. - Η CONTINENTAL δεν βγάζει κανένα μοντέλο της με δείκτη ταχύτητας Υ στη διάσταση 205/55/16, που ενδιαφέρει εσένα

 

2. - Το SPORT CONTACT 5 δεν το παράγει στη διάσταση 205/55/16

 

3. - Τα μοντέλα της CONTINENTAL στη διάσταση 205/55/16 (εννοώ τα καινούργια της μοντέλα) είναι τα

PREMIUM CONTACT 5 και ECO CONTACT 5

 

4. - 205/55/16 91W και 205/55/16 91V με το παρακάτω label:

NP71_NC2_RRC_WGA_VCC1.jpg

 

 

Όπως ήδη έχω αναφέρει θεωρώ το παρακάτω λάστιχο το καλύτερο στην κατηγορία του

530099.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αν και η Dunlop είναι πλέον ίδια εταιρεία με την Goodyear εγώ προσωπικά για το Golf που έχω από τα παραπάνω Dunlop προτιμώ τα

Goodyear EfficientGrip Performance 205/55R16 91V και μάλιστα με δείκτη ταχύτητας V και όχι Y όπως προτείνει τόσο η VW όσο και η Good year.

Κράτημα στο βρεγμένο Α όπως και στο Dunlop

Αποδοτικότητα καυσίμου Β αντί  για Ε στο Dunlop

Θόρυβος 68dB αντί 67dB στο Dunlop

Απ ότι ξέρω ίδια χαρακτηριστικά με το goodyear έχει το Sport BlueResponse και το RT δεν βγαίνει με δείκτη V.

Ίσως το RT να έχει λίγο καλύτερο κράτημα αλλά σίγουρα αργεί να ζεσταθεί και έχει μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμου.

Σε γενικές γραμμές στο 7αρι μου με τα Goodyear είμαι πολύ ευχαριστημένος και είναι συγχρόνως πολύ αθόρυβα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και η Dunlop είναι πλέον ίδια εταιρεία με την Goodyear εγώ προσωπικά για το Golf που έχω από τα παραπάνω Dunlop προτιμώ τα

Goodyear EfficientGrip Performance 205/55R16 91V και μάλιστα με δείκτη ταχύτητας V και όχι Y όπως προτείνει τόσο η VW όσο και η Good year.

Κράτημα στο βρεγμένο Α όπως και στο Dunlop

Αποδοτικότητα καυσίμου Β αντί  για Ε στο Dunlop

Θόρυβος 68dB αντί 67dB στο Dunlop

Απ ότι ξέρω ίδια χαρακτηριστικά με το goodyear έχει το Sport BlueResponse και το RT δεν βγαίνει με δείκτη V.

Ίσως το RT να έχει λίγο καλύτερο κράτημα αλλά σίγουρα αργεί να ζεσταθεί και έχει μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμου.

Σε γενικές γραμμές στο 7αρι μου με τα Goodyear είμαι πολύ ευχαριστημένος και είναι συγχρόνως πολύ αθόρυβα.

Προτιμήσεις είναι αυτές βέβαια,

αλλά για να ξέρουμε για τι πράγμα κουβεντιάζουμε,

η διαφορά στην κατανάλωση μεταξύ Β και Ε

είναι 0.28lt/100Km  :pardon: 

Link to comment
Share on other sites

Dunlop λοιπόν sprort blueresponse. 2000 χλμ ταξίδι...πολύ καλές εντυπώσεις, σίγουρα δεν ζεσταίνονται πάρα πολύ γρήγορα αλλά δεν χρειάζεται να κάνεις και 20χλμ για να το καταφέρεις. Κράτημα άψογο, ακουστική υπέροχη (αθόρυβα), στο φρενάρισμα μεγάλη βελτίωση, στο υγρό (πολλή βροχή όμως) ασυγκίνητα.  Όλα αυτά βέβαια υποκειμενικά και σίγουρα πρώιμα. Το μόνο που με παραξενεύει είναι η αναλυτική πληροφόρηση για το οδόστρωμα. Πολλές πληροφορίες στο τιμόνι. Εν τω μεταξύ οι κακοτεχνίες άπειρες και το τιμόνι για ώρα "κρεμ καραμελέ"!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο φίλε μου (ή σε έχουνε μπερδέψει)

Ας σε ξεμπερδέψω λοιπόν

 

1. - Η CONTINENTAL δεν βγάζει κανένα μοντέλο της με δείκτη ταχύτητας Υ στη διάσταση 205/55/16, που ενδιαφέρει εσένα

 

2. - Το SPORT CONTACT 5 δεν το παράγει στη διάσταση 205/55/16

 

3. - Τα μοντέλα της CONTINENTAL στη διάσταση 205/55/16 (εννοώ τα καινούργια της μοντέλα) είναι τα

PREMIUM CONTACT 5 και ECO CONTACT 5

 

4. - 205/55/16 91W και 205/55/16 91V με το παρακάτω label:

NP71_NC2_RRC_WGA_VCC1.jpg

 

 

Όπως ήδη έχω αναφέρει θεωρώ το παρακάτω λάστιχο το καλύτερο στην κατηγορία του

attachicon.gif530099.pdf

σε ευχαριστω πολυ κουμπαρε οντος ειμαι ζαλιζμενος απο της πολλες πλιροφοριες....

ειχα σχεδον παρη την αποφαση να βαλω τα continental conti premioum contact 5

με το που μιλησα με των λαστιχα( ετσι αποκαλεσε τον εαυτο του) μου λεει οχι αυτα τα μπασταρδεψανε τα βγαζουν στην τσεχια και στην ρουμανια και δεν ειναι καλα.

με προτινε τα μαλον φτινοτερα για εκινον τα verdestein ειναι τα καλιτερα και εγω τετια φοραω κτλ.

τωρα στο δικο μου προβλημα ειμε μεταξη των 2

Goodyear EFFICIENTGRIP PERFORMANCE FP

και

Continental CONTIPREMIUMCONTACT 5

τη λετε εσεις??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοράω τα Goodyear EfficientGrip Performance 205/55R16 91V και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Έχουν καλή τιμή, έχουν από την καλύτερη συμπεριφορά σε κατανάλωση βενζίνης, ζεσταίνονται γρήγορα και έχουν πολύ καλή συμπεριφορά στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

χτες περασα  τα νέα μου λάστιχα Continental premium  5  αν και έχω κάνει μόνο 150 km είναι αρκετά ήσυχα άλλα και πάρα μα παρραα πολύ μαλάκα πλαϊνά (έως παρεξηγήσεως ) !!!

σε μικρο ελιγμό που έκανα να αποφύγω κάποια τρύπα στο οδόστρωμα με ξαφνιάσανε... δεν ξέρω ίσως είναι νωρίς για συμπεράσματα άλλα οπός σας προ είπα νιώθω οτι τα λάστιχα τραβάνε στις στροφές  ... σαν να διπλώνουν τα πλαϊνά..(αν καταλαβαίνετε πως το εννοώ..)

Link to comment
Share on other sites

χτες περασα  τα νέα μου λάστιχα Continental premium  5  αν και έχω κάνει μόνο 150 km είναι αρκετά ήσυχα άλλα και πάρα μα παρραα πολύ μαλάκα πλαϊνά (έως παρεξηγήσεως ) !!!

σε μικρο ελιγμό που έκανα να αποφύγω κάποια τρύπα στο οδόστρωμα με ξαφνιάσανε... δεν ξέρω ίσως είναι νωρίς για συμπεράσματα άλλα οπός σας προ είπα νιώθω οτι τα λάστιχα τραβάνε στις στροφές  ... σαν να διπλώνουν τα πλαϊνά..(αν καταλαβαίνετε πως το εννοώ..)

Έλεγξε την πίεση του αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Στο καπάκι του ρεζερβουάρ βενζίνης αναγράφονται οι πιέσεις των εμπρόσθιων και οπίσθιων ελαστικών ανάλογα με τουςν επιβάτες και το φορτίο του αυτοκινήτου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.