Jump to content
Strou

Αλλαγή Καδένα Χρονισμού Σε 1.6 Fsi

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. Ως νέος στην παρέα θα ήθελα τα φώτα σας. Θα ήθελα να αλλάξω καδένα χρονισμού, είναι 1.6 fsi με 130.000 χλμ και μοντέλο του 2007. Ο λόγος είναι ότι το πήγα στην καρέντα στη θεσ/νίκη για ένα γενικό τσεκαπ και μου είπαν ότι χάνει το χρονισμό και επηρεάζεται η λειτουργία της αντλίας υψηλής, και πως αν γίνει έλεγχος και το ξανακάνει θα χρειαστεί σίγουρα αλλαγή. Παρόλαυτα δεν θα ήθελα να ζω με το φόβο και θέλω να μάθω αν ξέρει κανένας περίπου το κόστος και κάποιο συνεργείο αξιόπιστο. Θα το πάω τη δευτέρα σε ένα μάστορα να το τσεκάρει (φίλος φίλου) θα πάρω μια δεύτερη γνώμη, και βλέπουμε. Ετυχε σε κανέναν κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχει πέσει πεινά στην ομάδα. Έχω cinquecento 899cc του 12/1993 140.000 χιλ. δεν του έχω αλλάξει καδένα και έχω δει σε micra k11 με 220.000 χιλ. να αλλάζετε μόνο ο τεντωτήρας της καδένας γιατί είχε σπάσει το ελατήριο εσωτερικά, ούτε καν η γλίστρα της καδένας. Τα χιλιόμετρα είναι πάρα πολύ λίγα.  

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχει πέσει πεινά στην ομάδα. Έχω cinquecento 899cc του 12/1993 140.000 χιλ. δεν του έχω αλλάξει καδένα και έχω δει σε micra k11 με 220.000 χιλ. να αλλάζετε μόνο ο τεντωτήρας της καδένας γιατί είχε σπάσει το ελατήριο εσωτερικά, ούτε καν η γλίστρα της καδένας. Τα χιλιόμετρα είναι πάρα πολύ λίγα.  

Το cinquecento 899cc εχει καδενα??????????

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως έχει καδένα (εκκεντροφόρος κάτω) με έναν πολύ απλό στην λειτουργιά τεντωτήρα, το cinquecento sporting (εκκεντροφόρος επικεφαλής)1100cc έχει ιμάντα. 

Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

γνωστος μου με skoda octavia 1.6fsi πειρε προσφατα σετ καδενας απο καρεντα (λογικα ειναι ακριβως το ιδιο με το δικο σου μοτερ) αν θυμαμαι καλα περιπου 100-110 ευρω....ειχε σχεδον το ιδιο προβλημα με το δικο σου και μερικες φορες μου ειπε οτι δε τραβουσε το αμαξι οπως επρεπε...θα παει για αλλαγη σε μαστορα εκτος καρεντας γιατι προφανως του ειπαν πολλα....σε εξωτερικο μαστορα αλλαγη καδενας παει γυρω στα 300 ευρω max μαζι με τη καδενα....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τον ρωτησεις για το μαστορα, περιοχη κλπ; Αν τελικα το αλλαξω να εχω και αυτον στα υπ'οψιν μου.. Σ'ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ηρακλειο κρητης ειμαι φιλε μου! :)

αλλα λογικα εαν ψαξεις κ αθηνα καπου εκει θα παιζει η αλλαγη εκτος καρεντα....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.