Jump to content
abyron

Ταπετσαρια Golf Vi

Recommended Posts

Καλημερα.

Σορυ αν υπαρχει ηδη το θεμα.

Παρατηρηρησα πως αρχιζει να ξεκολλαει το υφασμα της ταπετσαριας της οροφης στο εσωτερικο του αυτοκιντητου (και να κανει "κοιλια")

Και συγκεκριμενα ξεκινηναει απο τη θηκη των γυαλιων.

θα ανεβασω συντομα φωτο.

το αμαξι ειναι μαυρο και το πηρα το 2009.

Παιζει τιποτα για εγγυηση ή μπαααα ?

εχει παρατηρηθει σε κανεναν αλλο ?

Λιγο νωρις δεν ειναι για να μου παρουσιαζει αυτη την "ιστορια" ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μόνο το ύφασμα και οχι και η βαση επάνω στην οποια κολλάει το ύφασμα, τοτε μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου

 

 

 

Αγοράζεις μια σύριγγα και την γεμίζεις με κολλα, τρύπας στα σημεία που εχει ξεκολλήσει ρίχνεις μεσα την κόλλα κα μετα με μια πλαστική σπάτουλα στρώνεις το ύφασμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μόνο το ύφασμα και οχι και η βαση επάνω στην οποια κολλάει το ύφασμα, τοτε μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου

 

 

 

Αγοράζεις μια σύριγγα και την γεμίζεις με κολλα, τρύπας στα σημεία που εχει ξεκολλήσει ρίχνεις μεσα την κόλλα κα μετα με μια πλαστική σπάτουλα στρώνεις το ύφασμα.

νικο αυτο ακριβος θελω να κανω στο πασσατ μου που εχουν ξεκωλησει ολες οι ταπετσαριες απ τις πορτες...το υφασμα μονο δλδ κρεμετε +στα σκιαδια στον ουρανο

εχεις να προτείνεις καποια κολλα!? πχ εχω uhu σωληναρια αλλα θα κανει δουλεια!?

 

εγω  παρατήρησα το κρέμασμα οταν ειχα αφήσει βρεγμενες πετσετες απο μπανιο μες στο αμαξι..για τσεκαρε για υγρασια  αν ειχε βαλει μεσα .. τιπ. άφηνε ανοιχτό το παραθυρο το καλοκαιρι μισο δαχτυλο,αρκει να φευγουν οι υδρατμοι και η πολυ ζεστη που λιωνει την κολλα. εγω ετσι το αντιλαμβανωμαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ίδιο και στο δικό μου του 2007 εδώ και λίγους μήνες άρχισε να ξεκολλάει και να κρεμάει από την θήκη των γυαλιών

η λύση με την σύριγγα και κόλα είναι δοκιμασμένη?

είχα σκεφτεί με κάποιον τρόπο να βάλω κόλα αλλα δεν ήξερα αν ξεράσει από το ύφασμα και κάνει στάμπα, ποια κόλα προτείνεται που να είναι αρκετά ρευστή ώστε να περάσει από την βελόνα αλλα να μην ξεράσει?

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Και μένα άρχισε να ξεκολλάει ο ουρανός ( golf gt ). Το πήγα σε δύο ταπετσέρηδες όπου και οι δύο μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι το αφρολέξ του υφάμασματος που με το καιρό ξερένεται, και δεν παίρνει επισκευή, μόνο αλλαγή. Τη Πέμπτη το πάω για αλλαγή. Κόστος 120e.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα άρχισε να ξεκολλάει ο ουρανός ( golf gt ). Το πήγα σε δύο ταπετσέρηδες όπου και οι δύο μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι το αφρολέξ του υφάμασματος που με το καιρό ξερένεται, και δεν παίρνει επισκευή, μόνο αλλαγή. Τη Πέμπτη το πάω για αλλαγή. Κόστος 120e.

Και καλά είναι από τιμή συνήθως παίρνουν ένα 150άρι

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αυτο δεν ειναι ενα γενικο προβλημα που πρεπει να το διορθώσει η εταιρεια, ετυχε σε ενα δυο αυτοκίνητα μην υπερβάλλουμε

 

Στο 7άρι το διορθώσαν,ή ψωνίζουν απ'τον ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Νίκο ποιά κόλλα προτείνεις όπως πρότεινες, που να περνάει απο σύριγγα;

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα εχω σε passat του 98 4 πορτες και σε μια γωνια ο ουρανος 80 ευρω οι 4 πορτες μαυρο δερμα και 150 ευρω κολωνες και ουρανος μαυρο υφασμα δευτερα μπαινει στον ταπετσιερη !!! 

Link to comment
Share on other sites

Και μένα άρχισε να ξεκολλάει ο ουρανός ( golf gt ). Το πήγα σε δύο ταπετσέρηδες όπου και οι δύο μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι το αφρολέξ του υφάμασματος που με το καιρό ξερένεται, και δεν παίρνει επισκευή, μόνο αλλαγή. Τη Πέμπτη το πάω για αλλαγή. Κόστος 120e.

 

αν σου είναι εύκολο μπορείς να μου στείλεις τα στοιχεια του ταπετσέρη?

πιθανόν να χρειαστεί να πάω το αυτοκίνητο γιατί νομίζω πως με κόλα δεν θα γίνει η δουλειά σωστά, ακόμα και αν κολλήσει το ύφασμα είναι πολύ τεντωμένο και δεν θα επανέλθει ακριβώς με αποτέλεσμα να αφήσει λίγο κενό μπροστα στην θήκη των γυαλιών

 

αν αλλαχτεί η ταπετσαρία στον ουρανό πιθανόν να αλλάξω ταπετσαρία και στις κολώνες (5πορτο) γιατί το αμάξι είναι του 07, σίγουρα λόγο του καιρού με τα καυσαέρια στην ατμόσφαιρα και γενικα ρύπους από το περιβάλλον η ανοιχτόχρωμη ταπετσαρία θα έχει πιάσει βρόμα και θα έχει σκουρύνει όσο και αν το έχω προσέξεi

 

αν αλλάξει μονο η ταπετσαρία της οροφής θα υπάρχει διαφορα στην απόχρωση του υφάσματος με τα πλαστικα καλυματα στις κολώνες

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο εμφάνισε και σε μένα σε Golf 6 μάυρο του 2009 και ο ταπετσέρης μου πρότεινε κάποια στιγμή να κάνουμε την αλλαγή. Το κόστος θα είναι 130 + ΦΠΑ. Πάντως θεωρώ απαράδεκτο για την ποιότητα της VW  να γίνεται κάτι τέτοιο σε αυτοκίνητο 5ετίας.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο εμφάνισε και σε μένα σε Golf 6 μάυρο του 2009 και ο ταπετσέρης μου πρότεινε κάποια στιγμή να κάνουμε την αλλαγή. Το κόστος θα είναι 130 + ΦΠΑ. Πάντως θεωρώ απαράδεκτο για την ποιότητα της VW να γίνεται κάτι τέτοιο σε αυτοκίνητο 5ετίας.

Ειναι κατασκευαστικη τσιγγουνια.

Εκ κατασκευης εχει λιγοτερο υφασμα σε σημεια με αποτελεσμα να τραβαει και να κρεμαει.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και μένα άρχισε να ξεκολλάει ο ουρανός ( golf gt ). Το πήγα σε δύο ταπετσέρηδες όπου και οι δύο μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι το αφρολέξ του υφάμασματος που με το καιρό ξερένεται, και δεν παίρνει επισκευή, μόνο αλλαγή. Τη Πέμπτη το πάω για αλλαγή. Κόστος 120e.

 

Τελικα το εφτιαξες; Αν μπορεις ενημερωσε και μενα σε ποιον πηγες, μιας και ειμαστε γειτονες  :p

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωστε για κανενα μαγαζι & εξυπηρετηση Aθηνα.

Εφτασε το πληρωμα του χρονου και για μενα στο σημειο της θηκης γυαλιων. Ειναι μικρης εκτασης το κρεμασμα οποτε θα κανω μια αποπειρα με την κολα και αμα γινει χαλια-ειναι πολυ τσιτα ομως το υφασμα-, θα το βαλω μεσα.

 

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το εφτιαξες; Αν μπορεις ενημερωσε και μενα σε ποιον πηγες, μιας και ειμαστε γειτονες  :p

Καλησπέρα, συγνώμη για τη καθυστέρηση αλλά τώρα είδα την ερώτησή σου...Δυστυχώς δεν σου προτείνω τον << μάστορα >> που το πήγα γιατί η δουλειά του ήταν  για σφαλιάρες... Πέρα από τις ατέλειες στην εφαρμογή του υφάσματος που ήταν και η αιτία που τσακώθηκα στην παραλαβή του αυτοκινήτου, το χειρότερο από όλα ήταν ότι το αμάξι κουδούνιζε όλο επειδή έλειπαν τα μισά κλιπ και βίδες. Αποτέλεσμα να πληρώσω επιπλέον λεφτά για ανταλλακτικά και φίλο ηλεκτρολόγο που έκατσε και ασχολήθηκε μια μέρα ολόκληρη για να μαζέψει τις μ@λ@κίες του απαράδεκτου << μάστορα >>.

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να αναφερεις που το πηγες για να μην την "πατησει" καποιος φιλος μας...

Οποιος ενδιαφέρεται μπορεί να  στείλει pm.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ολοι ξερουμε ποιος κανει διαφημιση θετικη/αρνητικη και μπορουμε να το ξεχωρισουμε ευκολα. Θα συμφωνησω με τον nikoskallithea οτι πρεπει να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους. Δεν ειναι κακο , ισα ισα θα γλιτωσεις καποιον να την πατησει απο το συγκεκριμενο μαγαζι.

 

Εγω ας πουμε ψαχνω ταπετσερη. Εχω ακουσει και διαβασει για εναν στους αγ. αναργυρους και εναν στην μεταμορφωση που με βολευουν σαν περιοχες. Εχω ενα στο νουμου, εχω δει εδω ενα thread εδω

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=17717

αλλα ο χρηστης που ειναι off εδω και κατι χρονια εστειλε την απαντηση με pm (?) . Αμα την ειχε γραψει θα το εβρισκα το μαγαζι και θα εκανα την δουλεια μου. Τωρα ψαξιμο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σωστα... καλο ειναι να ξερουμε στο θεμα ποιο ειναι το μαγαζι...δεν ειναι δυσφημιση να πεις οτι απο αυτον δεν εμεινα ικανοποιημενος....

 

για να μην βγαινουμε εκτος θεματος,πες αν θες ποιος ειναι και θα διαγραψω τα περιττα posts..

Link to comment
Share on other sites

ταπετσερησ παρα πολυ καλοσ ειναι και στην ιλιουπολη πολυ καλο υφασμα και παρα πολυ καλη δουλεια οσεσ επενδυσησ του εχω στηλη για επεισκευη εχει κανει παρα πολυ καλη δουλεια .  

Link to comment
Share on other sites

ταπετσερησ παρα πολυ καλοσ ειναι και στην ιλιουπολη πολυ καλο υφασμα και παρα πολυ καλη δουλεια οσεσ επενδυσησ του εχω στηλη για επεισκευη εχει κανει παρα πολυ καλη δουλεια .  

Ευχαριστώ, Μου πεφτει καπως μακρια και σε συνδιασμο οτι πρεπει να αφησω το αμαξι 1 μερα ειναι λιγο δυσκολο. Ψαχνω για περιοχες σχετικα κοντα μου. Αν θες αφηνεις τα στοιχεια του για καποιον που εξυπηρετει η περιοχη.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να μου στειλεις με μνμ τα στοιχεια του ταπετσερη στην ηλιουπολη θα με βοηθουσες γιατι στα πλαινα στης πορτες και το τιμονι  στο πασσατ (μοντ 2001)εχει γινει χαμος και τωρα αρχιζει σιγα σιγα ο ουρανος αλλα δεν θα ασχοληθω με αυτον ακομα καθος φενεται οτι αντεχει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.