Jump to content
Mdgeorge

Καταλύτης Μεταλλικός Μειωμένη Απόδοση

Recommended Posts

Καλησπέρα στο passat b6 (2006) 1,6 fsi έχω αλλάξει καταλύτη εδώ και μερικούς μήνες σε μεταλλικό, το τελευταίο καιρο παρατηρώ οτι οταν πηγαίνω με χαμηλή ταχύτητα σε λίγες στροφές ανάβει η ένδειξη κινητήρα ! Όσες φορές και αν έχω βάλει vagon λεει πτωχή απόδοση καταλύτη ! Το σβήνω κ μέτα απο καιρο με παρόμοια χρήση το κανει !

Μου είπαν οτι μπορει να φταιει κ η ποσότητα βενζίνης !

Να σημειώσω οτι καμία αλλαγή δε νιώθω στο κινητά οταν το ανάβει !

Πρεπει να κανω κατι ;

Υπάρχει θέμα βλάβης κινητήρα ;

Ευχαριστω !

Edited by Mdgeorge
Link to comment
Share on other sites

Ο καταλύτης που έβαλες, δεν πληρεί τις προδιαγραφές euro του αυτοκινήτου σου, για αυτό σου βγάζει αυτό το σφάλμα.

2 λύσεις για να μην σου ξανά ανάψει λαμπάκι.

1η πας πίσω στον εξατμισά σου και σου αλάζει καταλύτη με κατάληλο για το αυτοκινητό σου, δικό του λάθος είναι.

2η βάζεις προέκταση/μούφα στον λάμδα που βρήσκετε μετά τον καταλύτη, ώστε να διαβάζει λάθος, κόστος στα 30€.

 

θα σου πρότεινα την 2η.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι ότι ο καταλύτης που φοράς είναι πολύ ελεύθερος και προκαλεί το σφάλμα. Αυτό δεν σημαινει ότι είναι κακός ή ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον κινητήρα σου αλλά ότι σε σχέση με τον εργοστασιακό, δεν φιλτράρει τόσο καλά τα καυσαέρια. Αναμενόμενο είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν euro 4 και έκανα αλλαγή σε euro 5 ! Δεν ξέρω αν έκανα καλα η άσχημα, καλα πηγαίνει κ δεν έχω θέμα για την ωρα ελπίζω :) ! Μπόρεσα να βάλω κ eko 95 Οκτανια !

Edited by Mdgeorge
Link to comment
Share on other sites

Ηταν euro 4 και έκανα αλλαγή σε euro 5 ! Δεν ξέρω αν έκανα καλα η άσχημα, καλα πηγαίνει κ δεν έχω θέμα για την ωρα ελπίζω :) ! Μπόρεσα να βάλω κ eko 95 Οκτανια !

Σημειωση: οι προδιαγραφες euro ειναι θεμα μοτερ. Οι καταλυτες απλα συμβαδιζουν αναλογως κατηγοριας τους φυσικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.