Jump to content
Dennisfo

Διακοπτομενο Ρευμα 12V Για Aftermarket Πηγη Golf V 1.6 Fsi

Recommended Posts

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω με καποιο τροπο να παρω 12v ρευμα(διακοπτομενο δλδ να εχει ρευμα μονο οταν ειναι το κλειδι) απο κενη θεση στη ασφαλειοθηκη για να το στειλω στην πηγη. και αν καποιος απο εσας εχει καποιο σχεδιαγραμμα σχετικο με τις ασφαλειες στο golf v 1.6 fsi γιατι αυτο που μου εχει η αντιπροσωπεια δεν εχει καμεια σχεση με το ασφαλειοκουτι μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η πηγη για την οποια μιλαω ειναι κινεζικη και εχει το παρακατω προβλημα 

 

οταν δινω ρευμα στο κιτρινο που ειναι για τις μνημες καποιο κυκλωματακι μεσα στην πηγη δεν δουλευει σωστα με αποτελεσμα να στελνει ρευμα στο κοκκινο και ετσι να κανει κυκλωμα(και η πηγη δουλευει μονο με το κιτρινο,αλλα καταναλώνει πολυ ρευμα).ενω οταν δινω ρευμα μονο στο κοκκινο το αποτελεσμα ειναι οτι δεν ανηγει,Ρωτησα ενα παλικαρι ηλεκτρονικο και μου ειπε πως για να ασχοληθει θελει 25 ευρω αν δεν καταφερει κατι μονο για τον χρονο του και μπορει να φτασει μεχρι και 60 ευρω αν την φτιαξει.και επειδη φραγκα δεν υπαρχουν σκεφτικα να βαλω ενα ρελε στο κιτρινο που θα περνει απο μιζα (+) και να κλεινει τιν πηγη οταν εγω βγαζω το κλειδι ,το μονο μειον σε αυτο ειναι οτι θα χανω τις μνημες,αλλα δεν μπορω αλλο χωρις μουσικη.

Link to comment
Share on other sites

Το  πιο πιθανόν ειναι να θελεις αλλαγή canbus, αυτη ειναι η λυση και οχι κοψε ράψε τα καλώδια.

 

 

Αν μας έλεγες την πηγη θα σου ελεγα σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

η πηγη πρεπει να ειναι Waywell WD6050  ή witson w2-D723V μοιαζουν πολυ και δεν ξερω ποια απο της δυο ειναι.οταν λες αλλαγη can-bas αλλαζεις καποια φυσα αναμεσα απο φυσα αυτοκινητου και φυσα πηγης?

Link to comment
Share on other sites

φιλε dennis ολες μα ολες οι κινεζικες εχουν ιδιες πλακετες εχω λυσει πολλες,ασε συνεχομενο το κιτρινο (αν γινει διακοπτομενο θα την καψεις) και το κοκκινο διακοπτομενο οπως στο παραπανω λινκ που σου εδωσα.ειναι τοσο απλω και κλεινει και ανοιγει οπως ακριβως το μαμα.

Link to comment
Share on other sites

H λυση λοιπόν ειναι να αλλαχθεί το canbus για να κάνεις σωστή δουλειά και να λειτουργεί σωστά το αυτοκίνητο σου, δεν φταίνε οι κινεζιες, ολα τα σύγχρονα multimedia δεν παίζουν σωστά στο δικό σου αυτοκίνητο, ακόμα και rns να έβαζες το ιδιο πρόβλημα θα ειχες

 

Το canbus ειναι στην Address 19 και εχει κωδικό 1K0 907 530 K το τελευταίο γραμμα προσδιορίζει και την παλαιότητα του, αν βάλεις απο Κ και μετά θα είσαι οκ

 

 

...και είναι αυτό

http://www.ebay.de/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313&_nkw=1K0+907+530+K&_sacat=0&_from=R40

 

 

ΥΓ επειδή εχεις το fsi θα πρέπει να μιλήσεις με καποιον ηλεκτρολόγο που τα ξερει αυτα για να σου πει αν παίρνει νεότερο canbus το αυτοκίνητο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sodimitris αυτο που μου λες το εχω κανει εξωτερικα του αυτοκινητου δινοντας στην πηγη απο τροφοδοτικο υπολογιστη στο κιτρινο 12ν συνεχωμενο και στο κοκκινο 12ν διακοπτομενο το αποτελεσμα ηταν οτι η πηγη οταν της έκοβα το ρευμα στο κοκκινο απο ενα διακοπτακι που ειχα βαλει πιο πριν (υποτυθεται μιζα αυτοκινητου) η πηγη συνεχισε να δουλευει ενω κανονικα πρεπει να κλεισει.Αρα το συμπερασμα ειναι οτι κατι μεσα στιν πλακετα της πηγης δεν δουλευει σωστα.Πολυ φοβαμαι οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης δεν την ειχε συνδεσει σωστα και μαλλον της δημιουργησε καποιο βραχηκυκλωμα με αποτελεσμα αυτο που εγραψα παραπανω.

Edited by Dennisfo
Link to comment
Share on other sites

όταν είχα πάρει το πρώτο κινέζικο και είχα θέμα με ρεύμα αυτό που είχα κάνει ήταν να κόψω  το καλώδιο can - (πορτοκαλί εάν δεν κάνω λάθος) για να σταματήσω την επικοινωνία με το can bus και σταμάτησε να καταναλώνει ρεύμα

δοκίμασε το εάν μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Φιλε gtse το προβλημα με το can bus το ξερω και το εχω κοψει απο την φυσα το θεμα ειναι πως η πηγη με την συνδεση που μου λετε να κανω κιτρινο συνεχομενο και κοκκινο διακοπτομενο λειτουργει και εφοσον το κλειδι δεν ειναι στην μιζα ,και το ξαναγραφω πως δεν ειναι σωστο αυτο γιατι το κοκκινο κανει κατα καποιο τροπο τον φυλακα στην πηγη για να μην ανοιγει και καταναλωνει ρευμα εφοσον το αυτοκινητο ειναι σβηστο.πραγμα που σε εμενα δεν το κανει.

 

Φιλε sodimitris την συνδεση που μου πρωτηνεις δεν την εχω κανει ,εισαι σίγουρος πως θα μου λυσει το προβλημα που αναφερω παραπανω,και μια διευκρινηση οταν λες να ενώσω το can με το κοκκινο ποιο απο τα δυο του can ενοεις για τι ειναι δυο (πορτοκαλι και πορτοκαλι με ασπρη γραμμη).Επισης αυτα can και κοκκινο τα ενωνω μεταξυ τους και τους δινω και διακοπτομενο ή φερνω για το καθε ενα ξεχωριστα διακοπτόμενο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η πηγη σου 99% εχει εξωτερικο can bus,δηλαδη εχει ενα κουτακι με καλοδια ξεχωριστο απο την οθονη και βρισκεται στο πισω μερος της,εκει υπαρχει ενα κοκκινο καλωδιο το οποιο ειναι ενομενο μαζι με ενα αλλο κοκκινο που παει στην οθονη,αυτα τα 2 λοιπον να τα κανεις ενα και να τα κανεις διακοπτομενο.απο που εισαι ?αν εισαι κοντα στο φτιαχνω σε 10 λεπτα.εγω αργολιδα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.