Jump to content
Sna

Golf 5 1.4 Tsi / Fsi- Υποψήφιος Αγοραστής [Μεταχειρισμένα - Προβληματισμοί - Απόψεις]

Recommended Posts

Να σαι καλα! Επισης, ενα TSI 1.4 (140hp) εχει μεγαλη διαφορα στο γκαζι σε σχεση με τα FSI 1.6 (115) ; 

Link to comment
Share on other sites

Τα TSI δεν έχουν ουδεμιά σχέση με τα fsi, τα TSI ειναι κινούμενοι πύραυλοι αν είναι και dgs τότε άστα να πάμε, βέβαια δεν θα στο πρότεινα γιατί βγάζει προβλήματα, τώρα και τα άπλα tsi θέλουν ψάξιμο κυρίως για το τι έχει αλλαχθεί από τα προβληματικά ανταλλακτικά που έχουν.

 

Οι υπόλοιποι έλεγχοι είναι ίδιοι σαν ολα τα μεταχειρισμένα

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες "απλα" TSI, τα διαχωριζεις απο τα GT? Συγνωμη αν ρωταω απλα πραγματα αλλα δεν εχω μεγαλη εμπειρια! Ειμαι κατοχος ενος FSI 1.6 και το δινω, θελω κατι πιο νευρικο αλλα οχι να ξεφευγει (πχ GTI). Το FSI ομως καλως η κακως ζοριζεται και ειναι αρκετα νεκρο. Γιαυτο και θελω TSI ή GT. 

Edited by dimos89
Link to comment
Share on other sites

μεταφορα στην σωστη ενοτητα..προσεχουμε που ανοιγουμε τα θεματα μας..οχι οπου αν ειναι...υπαρχουν οι σωστες ενοτητες για καθε θεμα...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

TSI & GT ειναι το ιδιο πράγμα σε κινητήρα, ιδια ολα, δεν αλλάζει κατι εκτος απο την χαρτογράφηση του εγκεφάλου

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση! Πως σας φαινονται αυτο http://bit.ly/2922BEF

Μιλησα με τον ανθρωπο και μου ειπε οτι ειναι μαμα, δεν ειχε ποτε υποστει μετατροπη πχ προγραμμα κτλ, οτι εχει αλλαξει καδενα και εγινε σερβις την μεγαλη Παρασκευη. Γενικα μου φαινεται προσεγμενο και δεχεται ελεγχο απο οποιον μηχανικο θελω. Δυστηχως τα TSI 1.4 που βρισκω ειναι ολα με προγραμματα και δεν φαινονται τοσο προσεγμενα οσο αυτο. Τι λετε;

Edited by dimos89
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, dimos89 said:

Παιδια μια ερωτηση! Πως σας φαινονται αυτο;   http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/6669854/

Μιλησα με τον ανθρωπο και μου ειπε οτι ειναι μαμα, δεν ειχε ποτε υποστει μετατροπη πχ προγραμμα κτλ, οτι εχει αλλαξει καδενα και εγινε σερβις την μεγαλη Παρασκευη. Γενικα μου φαινεται προσεγμενο και δεχεται ελεγχο απο οποιον μηχανικο θελω. Δυστηχως τα TSI 1/4 που βρισκω ειναι ολα με προγραμματα και δεν φαινονται τοσο προσεγμενα οσο αυτο. Τι λετε;

Μη επιτρεπτο url κανε το αλλαγη σε online εταιρια,shrink δηλαδη και ξανα βαλε το.

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , Abba said:

Μη επιτρεπτο url κανε το αλλαγη σε online εταιρια,shrink δηλαδη και ξανα βαλε το.

Πως το κανω; το ψαχνω...

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, dimos89 said:

Πως το κανω; το ψαχνω...

https://bitly.com/

Κανε αντιγραφη την διευθυνση που θελεις και βαλε την στο πλαισιο.Μετα πατα το shorten και ειναι ετοιμο.Κανε αντιγραφη την νεα url εδω και εισαι γατος . B)

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι που θα βρείς είναι καθαρά θέμα ιδιοκτήτη και της τσέπης του πόσο καλοδιατηρημενο θα είναι.

 

Link to comment
Share on other sites

Προσεξα οτι δεν φοραγε ζωνες,μολις το επλυνε και οτι κουβαλαγε πραγματα με οσμες πισω γιατι βλεπω τα κλασσικα "δεντρακια"

Παντως τα χιλιομετρα ειναι καμποσα και οπως ειπες τετοιο αμαξι δεν ειναι για να πηγαινεις supermarket.....

Εκτος αυτου 54 μερες αγγελια και δεν το τσιμπησε κανεις ακομα αμα ειναι "τεφαρικι";

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν , Abba said:

Προσεξα οτι δεν φοραγε ζωνες,μολις το επλυνε και οτι κουβαλαγε πραγματα με οσμες πισω γιατι βλεπω τα κλασσικα "δεντρακια"

Παντως τα χιλιομετρα ειναι καμποσα και οπως ειπες τετοιο αμαξι δεν ειναι για να πηγαινεις supermarket.....

Εκτος αυτου 54 μερες αγγελια και δεν το τσιμπησε κανεις ακομα αμα ειναι "τεφαρικι";

Αυτο που λες δεν ειναι κριτήριο, η αγορα αυτοκινήτου ειναι νεκρή

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nikoskallithea said:

Αυτο που λες δεν ειναι κριτήριο, η αγορα αυτοκινήτου ειναι νεκρή

Ισως,ισως ομως το τσεκαραν αλλα γατονια και το προσπερασαν....

Link to comment
Share on other sites

από τις εικόνες το αμάξι φαίνεται προσεγμένο πάντως. το μόνο που φαίνεται είναι ότι το κάθισμα του οδηγού είναι αρκετά φθαρμένο που δεν είναι και κριτήριο

 

Link to comment
Share on other sites

Το GT ειναι πυραυλος και ο ηχος του απο τη μηχανη απιθανος. Αλλα θα πηγαινα σε 1.4 TSI. Και εξισου γρηγορα ειναι και φοβερο ηχο εχουν και ειναι οικονομικα. Αν ψαξεις θα βρεις και χωρις προγραμμα. Πηγαινε και σε μια KARENTA στα μεταχειρισμενα τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ονομάζομαι Πάνος, είμαι υποψήφιος αγοραστής Golf V. Ψάχνοντας στο forum σας βρήκα αρκετές πληροφορίες που με κάλυψαν στις περισσότερες απορίες μου, αλλά θα ήθελα όποιος έχει την διάθεση να συζητήσουμε ώστε να με βοηθήσει με τις επιλογές μου.

Αρχικά ήμουν ανάμεσα σε Golf TSI V, Golf FSI V & Seat Leon 1.6. Διαβάζοντας και ρωτώντας κατέληξα στο Golf με κλειστά μάτια μιας και από ότι έχω καταλάβει τα Leon είναι προβληματικά. Αφού κατέληξα σε Golf, αποφάσισα να είναι TSI με τα 140HP μιας και οι επιδόσεις του και η κατανάλωση είναι στα μέτρα μου.

Σημείωση: Το αυτοκίνητο προορίζεται για οικογένεια αρά θα είναι πεντάπορτο, η οδήγησή του θα είναι κατά 90% εκτός πόλεως και με νοιάζει να έχει καλή ασφάλεια για τους επιβάτες.

Αυτά που ήθελα να ρωτήσω είναι:

  1. τι πρέπει να προσέξω -επιγραμματικά- κατά την αγορά του;
  2. πως θα ξεχωρίσω ότι το αμάξι που βλέπω είναι με τα 140HP και όχι με τα 122HP;
  3. τι να περιμένω να μου βγάλει πάνω-κάτω;

Αυτά τα ολίγα για την ώρα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων, καλή συνέχεια σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά με λένε Γιώργο και θα ήθελα να μάθω τι κατανάλωση έχει ένα golf tsi 140 hp

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , George2683 said:

Για σας παιδιά με λένε Γιώργο και θα ήθελα να μάθω τι κατανάλωση έχει ένα golf tsi 140 hp

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από 5.5 λίτρα/100χμ  σε χαλαρό ταξιδάκι των 100χμ /ώρα μέχρι πάρα πάρα πολύ.... εξαρτάται πόσο κανίβαλος είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω vw passat 1.6 fsi του 07 και στα ταξίδια αν πάω χαλαρά 100χμ με 110χμ φτάνω 5 λίτρα/100χμ ενώ στην πόλη φτάνω 9 με 10 λίτρα στα 100χμ

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια , 

 

ειμαι σε σκεψεις για την αγορα του συγκεκριμενου αυτοκινητου , με την προυποθεση να το βρω χωρις την παραμικρη επεμβαση βελτιωσης του ( για πιθανους λογους κακης συμπεριφορας στο αυτοκινητο κατα κυριο λογο .. )

 

το θεμα ειναι επειδη ειναι παλιο πλεον αυτοκινητο , και τα προβληματα του οι κατοχοι του τα γνωριζουν

 

θα ηθελα την γνωμη σας για αυτο το αυτοκινητο .

 

τι πραγματικες καταναλωσεις εχει ,

τι πρεπει να προσεξω πριν την αγορα του ? μιας και διαβασα προβληματα με καδενες, και συχρονιζε. 

 

και αλλα διαφορα που ισως θα μπορουσατε να μου πειτε να προσεξω ,

μιλαω για την εκδοση 1.4 140ps 

ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι να το πας σε μια αντιπροσωπεια,για εναν πληρη τεχνικο ελεγχο.Αν μπορεσουν να σου μετρησουν και συμπιεση,καλο θα ηταν.

Βιβλιο σερβις,αν εχει κανει τα σερβις στην αντιπροσωπεια τοτε μπορεις να τα δεις ολα.Αν εχεις και κανεναν ασφαλιστη με την πινακιδα μπορεις να δεις αν εχει κανει καποιο τροχαιο.

Αυτα περιπου οσον αφορα τον ελεγχο πριν την αγορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.