Jump to content
Sna

Golf 5 1.4 Tsi / Fsi- Υποψήφιος Αγοραστής [Μεταχειρισμένα - Προβληματισμοί - Απόψεις]

Recommended Posts

On 23/8/2016 at 9:01 ΜΜ, George2683 said:

Επειδή έχω vw passat 1.6 fsi του 07 και στα ταξίδια αν πάω χαλαρά 100χμ με 110χμ φτάνω 5 λίτρα/100χμ ενώ στην πόλη φτάνω 9 με 10 λίτρα στα 100χμ

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

σε ταξίδι με 100km την ώρα είσαι κοντα στο 5lt/100 στην πόλη ξεκινάς από 8,5λτ/100 και εάν κινήσε σε πολύ μποτιλιάρισμα φτάνεις και 12λτ/100

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι και εγώ σε διαδικασία αγοράς ενός Golf 1.4 Tsi. Το αμαξι στο οποιο τελικα εχω καταληξει ειναι του 2007 ειναι η εκδοση gt sport αλλα εχω τον εξης προβληματισμο: Ο μηχανικος που το πηγα για να το ελεγξει μου ειπε οτι ειναι ο κινητηρας με τα 122 αλογα και οταν το συνδεσε στον υπολογιστη ειδε οτι εχει ενα προγραμμα και ειναι στα 145 αλογα. Μου ειπε οτι ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση και δουλευει πολυ καλα γιατι το οδηγησε κιολας. Το διλημμα μου ειναι αν αξιζει να παω σε αυτη την επιλογη ή να κοιταξω καλυτερα για καποιο στα 140 αλογα μαμα. Δεν ξερω πολλα για τις διαφορες των δυο κινητηρων γ αυτο και η απορια μου.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά είμαι νέος στο club καλώς σας βρήκα . Ήθελα να ρωτήσω γνώμες για golf gt με τα 170 χρονολογίας 2008 2009. Τι να προσέξω στην αγορά και αν αξίζει γιατί δεν ακούω και τα καλύτερα. Ευχαριστώ ! ! ! 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά είμαι νέος στο club καλώς σας βρήκα . Ήθελα να ρωτήσω γνώμες για golf gt με τα 170 χρονολογίας 2008 2009. Τι να προσέξω στην αγορά και αν αξίζει γιατί δεν ακούω και τα καλύτερα. Ευχαριστώ ! ! ! 


Γεια σου φίλε και (με το καλό) μελοντικε Vagιτη .
Είμαι κάτοχος εδώ και 3.5 χρόνια ενός GT του 2006 . Αγοράστηκε μεταχειρισμένο με 85.000 χλμ και μέχρι στιγμής στα 140.000 δεν έχει βγάλει το παραμικρό από πρόβλημα ,πνην τις λογικές φθορές που δεν μπορείς να γλυτώσεις ποτέ , επισημαίνω ότι γινεται service κάθε 5000 χιλ....ήμουν πιστεύω τυχερός ( χτυπά ξύλο ) ...Αλλά όλα αυτά που μου έλεγαν περί κομπρεσορες τουρμπίνες και και και , ότι χαλάνε , είναι ελατοματικα και τέτοια , δεν ισχύουν ...λογικό να υπάρξουν προβλήματα σε οποιοδήποτε όχημα το οποίο είναι σε κίνηση και ιδικα στους Ελληνικούς δρόμους ..Με λίγα λόγια δεν θα μετανιώσεις την αγορά σου ... Στο θέμα σου ... Κατά την γνώμη μου 1ο μέλημα είναι να δεις αν είναι τρακαρισμένο και αν ναι Ποσό μεγάλη ζημιά είχε .Λες τον ασφαλιστή σου να ψάξει να δει αν έχει εμπλακεί ποτέ σε ατύχημα.Μπορει βέβαια να είχε χτυπήσει αλλά να μην το έχει δηλώσει.Τσέκαρε φανάρια αν είναι αλλαγμένα,η τραβέρσα πιστεύω είναι αρκετά σημαντικό γιατί τότε σημαίνει ουι έφαγε καλή σέντρα μπροστά , φτερά , δες αν όλα ταιριάζουν μεταξύ τους , δηλαδή ότι όλα είναι ευθυγραμμισμένα , ο προφυλακτήρας με τα φτερά , φτερά -καπό αν οι σχισμές έχουν την ίδια απόσταση από κάθε πλευρά , τις πόρτες αν είναι ευθυγραμμισμένες με το αυτοκίνητο (βλέπεις τα λαστοιχα στα παράθυρα να είναι στο ίδιο ύψος , αν το δεις από κοντά θα καταλάβεις )το χρωμα να είναι το ίδιο σε όλο το αυτοκίνητο και να μην έχει διαφορά πράγμα που σημαίνει χτύπημα->βάψιμο... γενικά βλέπεις αν έχει αλλαχθεί κάτι εξωτερικά και ρωτάς να μάθεις τον λόγο ...Μετά περνάς στον κινητήρα ,θα πρότεινα αν έχεις την δυνατότητα να έβλεπες το αμάξι εντελώς κρύο μετά το πέρας μιας νύχτα δλδ ,για τυχών κροταλισμα καδένας (αν δεν έχει αλλάξει )που είναι σύνηθες φαινόμενο σε αυτά τα μοντέλα (εμένα έχει ένα θεματάκι ,κρύο το καταλαβαίνεις αλλά μόλις ζεσταθεί τίποτα ) ...θα ακούσεις τον κινητήρα να δεις ποσό ομαλά δουλεύει , θα σηκώσεις το αυτοκίνητο και θα δεις την κατάσταση από κάτω ,εάν έχει τυχόν χτυπήματα στο καρτερ η πουθενά άλλου , αν υπάρχουν τυχών κατάλοιπα από λάδια η υγρά ,κάτι δεν πάει εντελώς καλά,τα αμορτισέρ σε τι κατάσταση βρίσκονται;... Ενας μάστορας εμπιστοσύνης πιστεύω θα είναι αναγκαίος εάν δεν έχεις και πολύ ιδέα με τα αυτοκίνητα ...πολύ καλό κατά την γνώμη μου θα ήταν να το συνδέσεις με καλό vag-com διαγνωστικό ώστε να βγάλει τυχών ιστορικό από βλάβες και πραγματικά χιλιόμετρα.Να δεις τις τιμές που δίνει ο κινητήρας εν κίνηση στις καύσεις. Να ελέγξεις την αντλία βενζίνης αν είναι καλή η έχει χάσει την ισχύ την ,αντλία νερού για τυχών διαρροή και την τουρμπίνα για τυχόν τζόγο ...χονδρικά αυτά μου έρχονται στο μυαλό , και απαιτείται συνεργείο για τις αντλίες και λίγος χρόνος ....αλλά αμάξι παίρνεις και θα δώσεις αρκετά λεφτά όποτε πιστεύω ότι καλύτερα να το ψάξεις όσο περισσότερο μπορείς παρά να πληρώνεις σπασμένα στην πορεία ...
Ελπίζω να βρεις σύντομα κάτι καλό και θα το χαίρεσαι για πολλά χρόνια
Οι συμφορουμητες να δώςουν τα φώτα τους και να με διορθώσουν αν έκανα κάποιο λάθος .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε.  Πιο πολύ με ενδιαφέρει για βλάβες που λένε,  τουρμπινες ακούω, κεφαλαρια ακούω,  καδενες και γενικά χοντρες βλάβες . . . Γιαυτό αν υπάρχει ανοιχτό θέμα ας μου το παράθεση κάποιος . Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογος τα χιλιόμετρα ,αλλά στα 80.000 και κάτω δεν πιστεύω να παρουσιάζουν τέτοια προβλήματα..σε γενικό βαθμό πάντα ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , burningzc said:

Γειά σας παιδιά είμαι νέος στο club καλώς σας βρήκα . Ήθελα να ρωτήσω γνώμες για golf gt με τα 170 χρονολογίας 2008 2009. Τι να προσέξω στην αγορά και αν αξίζει γιατί δεν ακούω και τα καλύτερα. Ευχαριστώ ! ! ! 

Θα σου πω την γνώμη μου από μία πιο άτυχη πλευρά... την δική μου... Εγώ αγόρασα ένα Golf Gt 170 με 75.000km

Η χρήση που του έκανα ήταν οικογενειακή.... χωρίς γκάζια κλπ .... τα μόνα που μου παρουσίασε ήταν

1. Στις 105.000 km πήδηξε δόντι το γρανάζι μεταβλητού... κόστος 1.200 ευρώ για όλο το set χρονισμού καδένας μαζί με το νέο και σωστό και ενισχυμένο (όχι μαμά ελαττωματικό) γρανάζι μεταβλητού

2. Στις 125.000 km Αντλία νερού - κόστος 350 ευρώ

3. Στις 130.000 km Δίσκο πλατό και όλο το σετ αμπραγιαζ.... κόστος 450ευρώ

4. Στις 145.000 km κόλλησαν τα κλαπέτα της πολλαπλής εισαγωγής - Κόστος 500ευρώ (δεν το έφτιαξα)

5. Στις 145.000 km χρειάζεται ένα set αμορτισέρ Κόστος τουλάχιστον 300 ευρώ για Sachs ή 600 αν πας σε blistein 

6. Διάφορα άλλα καλούδια, αισθητήρες N75, n249 Κλπ

και ας μην μιλήσουμε για θέματα που απλά ΘΕΛΟΥΜΕ να τα αγνοούμε γιατί πονάει η τσέπη. α) Τζόγο στην τουρμπίνα, β) missfires σε κυλίνδρους κλπ

Με λίγα λόγια... να το χαρείς μέχρι τα 100.000Km .... μετά κουράγιο να έχεις να δίνεις 

 

Για εμένα ανάλογα τα χιλιόμετρα που έχει να κάνει... θα πρέπει να δεις ποια version του γραναζιού μεταβλητού έχει επάνω

 

Edited by solaris2k7
Link to comment
Share on other sites

Να τέτοια ακούω και φοβάμαι. . . 

Και πως το βλέπουμε αυτό με την έκδοση του γραναζιου μεταβλητού?

Τι μοντέλο είναι το δικό σου? 

Αμορτισέρ αντλία νομίζω είναι αναλώσιμα . Εγώ έχω ένα corsa 1.2 και μου έβγαλε αντλία στις 80000. Αυτά τα πλακέτα τι είναι ? Όλα αυτά που μου λες τιμές αντιπροσωπιας ? 

Αυτοί οι αισθητήρες είναι ακριβοί ? 

Ευχαριστω για τις απαντήσεις ! ! ! ! 

 

Edited by burningzc
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να το αποφυγεις. Δεν ειναι τυχαιο οτι η vw σταματησε την εξελιξη του τουρμπο-κομπρεσορα. Σιγα μη βρεις με κατω απο 100.000χλμ. Καλυτερα να ψαξεις για το 1.4tsi με τα 122 ή καποιο απο τα νεοτερα με το μονο τουρμπο που εβγαζε 140-150

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , burningzc said:

Να τέτοια ακούω και φοβάμαι. . . 

Και πως το βλέπουμε αυτό με την έκδοση του γραναζιου μεταβλητού?

Τι μοντέλο είναι το δικό σου? 

Αμορτισέρ αντλία νομίζω είναι αναλώσιμα . Εγώ έχω ένα corsa 1.2 και μου έβγαλε αντλία στις 80000. Αυτά τα πλακέτα τι είναι ? Όλα αυτά που μου λες τιμές αντιπροσωπιας ? 

Αυτοί οι αισθητήρες είναι ακριβοί ? 

Ευχαριστω για τις απαντήσεις ! ! ! ! 

 

στα 105000km καδενα 1000€

στα 107000km αντλία υψηλής 300€

στα 114000km μπεκ συνολικό κόστος επισκευής 3000€

Ν75 & Ν249 πολύ μικρό κόστος δεν αξίζει να τα αναφέρω

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2016 at 7:31 ΜΜ, solaris2k7 said:

1. Στις 105.000 km πήδηξε δόντι το γρανάζι μεταβλητού...

Είχε γίνει αλλαγή ιμάντα πριν;

 

On 16/11/2016 at 7:31 ΜΜ, solaris2k7 said:

Με λίγα λόγια... να το χαρείς μέχρι τα 100.000Km ...

Αυτά μου είπε ένας τεχνικός για Alfa Romeo. Το αγοράζεις καινούργιο, το χαίρεσαι μέχρι τα 100.000 και μετά το δίνεις, γιατί όλα τα προβλήματα βγαίνουν μαζεμένα και είναι και ακριβά. :)

Link to comment
Share on other sites

On 11/17/2016 at 10:43 ΠΜ, gtse said:

στα 105000km καδενα 1000€

στα 107000km αντλία υψηλής 300€

στα 114000km μπεκ συνολικό κόστος επισκευής 3000€  3000;; Τι εννοείς; Για επισκευή τα μπεκ 3000;;;

Ν75 & Ν249 πολύ μικρό κόστος δεν αξίζει να τα αναφέρω

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Volkswagen1992 said:

 

τα μπεκ έχουν 225€ το ένα περίπου τώρα πως έφτασα τα 3000€ είναι ιστορία.

για να δεις πως μας προσέχει καλά η VW δεν έχει βάλει αισθητήρα ανά μπεκ αλλά ανά δύο μπεκ  1 & 3 μαζί και 2 & 4 μαζί εάν δεν κάνω λάθος στα ζευγάρια οπότε αφού εγώ είχα πρόβλημα μόνο στο μπεκ του 2ου κυλίνδρου δεν άναψε κάποιο check και μέχρι να βρεθεί η βλάβη πήραν οι οδηγοί των βαλβίδων του κυλίνδρου οπότε άνοιγμα καπάκι και αλλαγή οδηγών βαλβίδων. είχε αρπάξει ελαφρώς και το πιστόνι του 2ου κυλίνδρου ευτυχώς όχι και ο κύλινδρος.

 

όπως ανάφερα μου είχε σκάση και η αντλία υψηλής πάνω σε ταξίδι και μου πέρασε βενζίνη μέσα στα λάδια πάλι χωρίς να έχω κάποια ένδειξη check engine στο ταμπλό ούτε μυρωδιά αφού η βενζίνη πέρναγε μέσα στα λάδια. το αποτέλεσμα ήταν επειδή ο κινητήρας λιπάνθηκε στην ουσία με βενζίνη το αποτέλεσμα ήταν να πάρει κενα πάλι η καδένα, τα ελατήρια των πιστονιών είχαν ψηθεί και όταν τα αφαιρούσαμε από το πιστόνι έσπαγαν.

 

οπότε τα μπεκ σε συνδυασμό με την αντλία που περασε βενζίνη μέσα στα λάδια έκανα τα παρακάτω

αλλαγή οδηγών βαλβίδων και καθάρισμα στο καπάκι.

αλλαγή μπεκ

αλλαγή πιστόνια και ελατήρια πιστονιων

αλλαγή καδένα και γρανάζι μεταβλητού

service τουρμπίνας αφού και απο εκεί πέρασε μαζί με τα λάδια και βενζίνη

όλες τις βίδες του κινητήρα

και αφού τα είχαν λύσει όλα άλλαξα και μία αντλία νερού

τώρα μπορεί να είναι και κάτι ακόμα που δεν το θυμάμαι

 

 

το GOLF 5 όσο το ευχαριστιέσαι στην οδήγηση του τόσο πονάς στις βλάβες του

τώρα μετά από 30000km και συνολικά περίπου 140000km είναι άψογο δεν καίει λάδια, ποτέ δεν έκαιγε εδω που τα λέμε, αλλά να δω πότε θα αρχίσει πάλι να βγάζει βλάβες ελπίζω μέχρι τότε να έχω πάρει άλλο

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , gtse said:

τα μπεκ έχουν 225€ το ένα περίπου τώρα πως έφτασα τα 3000€ είναι ιστορία.

για να δεις πως μας προσέχει καλά η VW δεν έχει βάλει αισθητήρα ανά μπεκ αλλά ανά δύο μπεκ  1 & 3 μαζί και 2 & 4 μαζί εάν δεν κάνω λάθος στα ζευγάρια οπότε αφού εγώ είχα πρόβλημα μόνο στο μπεκ του 2ου κυλίνδρου δεν άναψε κάποιο check και μέχρι να βρεθεί η βλάβη πήραν οι οδηγοί των βαλβίδων του κυλίνδρου οπότε άνοιγμα καπάκι και αλλαγή οδηγών βαλβίδων. είχε αρπάξει ελαφρώς και το πιστόνι του 2ου κυλίνδρου ευτυχώς όχι και ο κύλινδρος.

 

όπως ανάφερα μου είχε σκάση και η αντλία υψηλής πάνω σε ταξίδι και μου πέρασε βενζίνη μέσα στα λάδια πάλι χωρίς να έχω κάποια ένδειξη check engine στο ταμπλό ούτε μυρωδιά αφού η βενζίνη πέρναγε μέσα στα λάδια. το αποτέλεσμα ήταν επειδή ο κινητήρας λιπάνθηκε στην ουσία με βενζίνη το αποτέλεσμα ήταν να πάρει κενα πάλι η καδένα, τα ελατήρια των πιστονιών είχαν ψηθεί και όταν τα αφαιρούσαμε από το πιστόνι έσπαγαν.

 

οπότε τα μπεκ σε συνδυασμό με την αντλία που περασε βενζίνη μέσα στα λάδια έκανα τα παρακάτω

αλλαγή οδηγών βαλβίδων και καθάρισμα στο καπάκι.

αλλαγή μπεκ

αλλαγή πιστόνια και ελατήρια πιστονιων

αλλαγή καδένα και γρανάζι μεταβλητού

service τουρμπίνας αφού και απο εκεί πέρασε μαζί με τα λάδια και βενζίνη

όλες τις βίδες του κινητήρα

και αφού τα είχαν λύσει όλα άλλαξα και μία αντλία νερού

τώρα μπορεί να είναι και κάτι ακόμα που δεν το θυμάμαι

 

 

το GOLF 5 όσο το ευχαριστιέσαι στην οδήγηση του τόσο πονάς στις βλάβες του

τώρα μετά από 30000km και συνολικά περίπου 140000km είναι άψογο δεν καίει λάδια, ποτέ δεν έκαιγε εδω που τα λέμε, αλλά να δω πότε θα αρχίσει πάλι να βγάζει βλάβες ελπίζω μέχρι τότε να έχω πάρει άλλο

Πφφφφ. Τι να σου πω ρε φίλε. Εγώ μετά από 112000κμ τα μόνα προβλήματα ήταν αντλία νερού, 1 ν249 και 1 πολλ/στης. Ελπίζω μόνο να μην μου έρθουν όλα μαζί. :startle:

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκε εδώ, ώστε να μπορείς ευκολότερα να κάνεις αναζήτηση στο νήμα.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

On 2/16/2017 at 11:52 ΜΜ, autosignaljohn said:

Καλησπέρα. Σκέφτομαι για αγορά golf v tsi 140hp.Ποια η γνώμη σας; βγάζουν προβληματα; 

Αν εξακολουθείς να ψάχνεις, επικοινώνησε μαζί μου μέσω pm μιας και δίνω το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα 

ψάχνω για αγορά ενος golf 5 gt με τα 170 αλόγα και εχω μερικές ερωτήσεις.

Το gt έβγαινε σε δίπορτο μόνο ή και τετρταπορτο? γιατί βλέπω οτι υπάρχουν πολλά που αναφέρουν gt και έχουν και την ίδια μάσκα άλλα δεν είναι με 4 πόρτες και 140 άλογα. Εκτός από το δείκτη πίεσης στο καντράν υπάρχει κάποιος άλλο τρόπος για να σιγουρευτώ οτι είναι όντος gt και οχι “βαφτισμένο” gt? (πχ έβγαινε μονό σε 2πόρτο?)  

 

τα περισσότερα που κυκλοφορούν έχουν πάνω απο 130-140 χιλιάδες χιλιόμετρα. αξίζει κάποιος να ασχοληθεί με ενα αμάξι με τοσα χιλιόμετρα ή θα βγάλει αρκετά προβλήματα;

Αξίζει να πάω στο απλό με τα 140 αν έχει λιγότερα χιλιόμετρα;

Τέλος τι θα πρέπει να προσέξω σε αυτό το αμάξι πριν την αγόρια; (καποια βασικά, θα ελεγχθεί και σε μηχανικό άπλα για να εχω μια πρώτη άποψη μη τρεχω στο μηχανικό με κάποιο που είναι “φαγωμένο”)  

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το gt 170 ps το ξεχωριζεις απο την αδεια ο κωδικος του 170 ειναι BLG και του gt sport 140 ps ΒΜΥ το γραφει και σε ενα ταμπελακι στην πορτα του οδηγου. Τα χιλιομετρα αυτα ειναι αρκετα για gt θα εχεις θεματα με το μοτερ. Και το δυο βγαινουν σε διπορτα και τετραπορτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιδιος κινητηρας ειναι περιπου. Θελει πολυ καλο ελεγχο. Συνηθως αλλαζαν n75, n249, κατι γραναζια μεταβλητου, συγχρονιζε 2ας.....

Link to comment
Share on other sites

το 140 κι το 170 βγαζουν τα ιδια προβληματα αν βγαλουν..ειναι το ιδιο μοτερ με αλλο προγραμμα...εω το δικο μου το εχω 11 χρονια και εχει 90.000 χλμ. αλλα δεν το πουλαω...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου tsi 140 εχει 145.000 χλμ του εχω αλλαξει καδενα στα 80.000χλμ και στα 140.000 τα εφτυσε ενα πιστονι. Α και η τρομπα νερου.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου tsi 140 εχει 145.000 χλμ του εχω αλλαξει καδενα στα 80.000χλμ και στα 140.000 τα εφτυσε ενα πιστονι. Α και η τρομπα νερου.


Τι εννοείς τα έφτυσε το πιστόνι;
Μπεκ σε αυτά τα χιλιόμετρα έχεις κοιτάξει;



Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.