Jump to content
Sna

Golf 5 1.4 Tsi / Fsi- Υποψήφιος Αγοραστής [Μεταχειρισμένα - Προβληματισμοί - Απόψεις]

Recommended Posts

οχι απλα αρχισε να τσιμπαει αρκετο λαδι και ανοιξα κεφαλη για να δω τη τρεχει το ενα πιστονι ειχε ραγισει μολις το βγαλαμε ανοιξε στα δυο του βαλαμε ενα μεταχειρισμενο του περασαμε καινουργια ελατηρια σε ολα τα πιστονια και μεταλα στροφαλου μεχρι στιγμης ολα καλα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα golf tsi 140 gt sport μοντέλο του 2008

Σκέφτομαι να το δώσω να πάρω κανένα πετρελαίου.

Έχει 85000 κμ από αντιπροσωπεία το είχα.παρει καινούριο.πολυ.προσεγμενο.

Πόσο περνάνε αυτά ξέρει κάποιος?αξίζει να το δώσω?

Link to comment
Share on other sites

Γειά και χαρά και από εμένα.Εχω βρει να αγοράσω ένα golf 1.4 tsi 140hp μοντέλο του 2008 με 85000 χιλιόμετρα.Θα ήθελα την γνώμη σας για το αυτοκινητο αυτό καθώς δεν γνωρίζω αρκετά πράγματα για το vw καθώς είχα μέχρι πρόσφατα ενα opel corsa.Η γνώμη σας θα ήταν πολύτιμη γι μένα πριν προχωρησω στην αγορά του.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Takis Argirakis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Τάκη !! Έχω το ίδιο με 91.200 χλμ αυτή την στιγμή. Πολύ καλό, αρκετή δύναμη καθώς έχει τον κομπρέσορα για τα χαμηλά. Σχεδόν όλα όμως κάποια στανταρ θεματάκια...π.χ Όλα παθαίνουν καδένα μέχρι τις 100.000 χλμ περίπου. Να προσέξεις αν χτυπάει όταν παίρνει μπρος. Στην θήκη από τα γυαλιά στην πλαφονιέρα ανοίγει η ταπετσαρία επίσης σε όλα....έχει κάποια θέματα που μπορεί να σου βγουν και να ξενερώσεις. Το θέμα είναι όπως το βλέπει κανείς φυσικά....Και το καλύτερο.... θέλει 100άρα βενζίνη....με τις απλές μπορεί να έχεις θέματα.....(όπως εγώ ας πούμε) από τότε που βάζω 100άρα άλλαξε συμπεριφορά το αμάξι !!

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανες την καρδια περιβόλι!!!Για πες τι άλλο βγάζει εκτος απο αυτα;Οκ πες το θεμα της καδενας το ξερεις και το ελενχεις(τι τιμη εχει για αλλαγη προληπτικα;)

Link to comment
Share on other sites

πανω κατω σωστα αυτα που σου λεει ο φιλος παραπανω αν και οχι απολυτα ολα...

 

το μονο που θα διαφωνισω ειναι το θεμα 100 αρας..τα τελευταια 9 χρονια βαζω 95 αρα και εχω και προγραμμα...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το αμάξι όσο λειτουργεί σωστά είναι πολύ ευχάριστο οδηγικά, με πολύ δύναμη και ξεκούραστο. Αλλά...πάσχει από πολλές ασθένειες που βγαίνουν σχεδόν σε όλους αργά ή γρήγορα. Θα σου αναφέρω μερικές για να τσεκάρεις πριν προχωρήσεις σε αγορά.

  • αντλία νερού
  • κρέμασμα ταπετσαρίας ουρανού
  • καδένα
  • επικαθίσεις (μάκα) στις βαλβίδες εισαγωγής
  • συγχρονιζέ δευτέρας
  • σκάστρα
  • βαλβίδα Ν75
  • DSG αν είναι αυτόματο

DSG φοράει το 6άρι και δεν έχει τα προβλήματα του 7αριού

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Eπισης ενας συγγενης μου προτιμησε να μην παει σε vw για τους παραπανω γνωστους λογους(αν σου τυχη) και πηρε ενα ford mondeo(μετεχειρο) για πιο αξιοπιστια αλλα εμεινε απο τιμονι(εγκεφαλος?μοτερ ηλεκτρικου?κατι τετοιο) και το χιλιαρικο εφυγε για πλακα.Να τα λεμε και αυτα,ασε που ειναι και για δισκο πλατο,δεν το ξερει ακομα αλλα ο συμπλεκτης ειναι σχεδον στο πατωμα.

Και ειναι ιδιας χρονολογιας με το δικο μου και ιδια χιλιομετρα περιπου,και χρειαστηκε καλυμα στο τιμονι και αλλαγη λεβιε ταχυτητων λογο φθορας.

Αυτα!!!!

 

Υ.Γ και του ειπαν οτι πονανε σε 2 σημεια τα mondeo,σε τρομπα βενζινης και το αλλο....δεν το θυμαμε.:excl:

Edited by Themis83
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ειναι κριμα τοσα λεφτα να δινεις και να σου βγαζουν τετοια προβληματα αμαξια που ολοι καποτε θεωρουσαμε λογο γερμανικης κατασκευης αξιοπιστα.

Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2017 at 7:33 ΜΜ, Takis Argirakis said:

Μου έκανες την καρδια περιβόλι!!!Για πες τι άλλο βγάζει εκτος απο αυτα;Οκ πες το θεμα της καδενας το ξερεις και το ελενχεις(τι τιμη εχει για αλλαγη προληπτικα;)

H Καδένα (γνήσια πάντα) πριν ένα χρόνο την άλλαξα 550€ σύνολο....αν δεν κάνω λάθος 450€ αγορά. Σκέψου πως μου είπαν από το συνεργείο μου πως στην αρχή κόστιζε 1000€-1100€

αλλά λόγω συχνότητας προβλημάτων έπεσε το κόστος. Και θεωρητικά είναι πιο ενισχυμένη....αυτά θα φανούν στη πράξη βέβαια. Εγώ το πήρα με 58.000 χλμ. σχεδόν καινούργιο, αλλά δε σου κρύβω όταν

άρχισε να βγάζει έλεγα το φτιάχνω και το δίνω....η αλήθεια είναι πως τώρα λέω δεν το πουλάω γτ έχω ένα δυνατό "εργαλείο" για να κάνω την δουλειά μου !! 

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου είναι οτι αν το αφησεις οπως εχει, χωρίς να πειραζεις εργοστασιάκες παραμέτρους, να αυξάνεις πιεσεις, εξάτμισεις, προγράμματα κλπ, εισαι μια χαρα.Υπάρχει πολυ κακη φήμη και αυτη θεωρω εχει βγει επειδη ολοι πανε και τα πειραζουν καθως έχουν ευκολα περιθωρια βελτίωσης..  

Αυτο με τη καδενα δυστυχώς, είναι η ντροπή του ομίλου.. τι να κανεις καπως Πρέπει να κινηθεί αγορα (πχ γαλλικα ιταλικά με τα ηλεκτρικα-ηλεκτρονικά κλπ)

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2017 at 10:52 ΠΜ, TimZr said:

Άποψη μου είναι οτι αν το αφησεις οπως εχει, χωρίς να πειραζεις εργοστασιάκες παραμέτρους, να αυξάνεις πιεσεις, εξάτμισεις, προγράμματα κλπ, εισαι μια χαρα.Υπάρχει πολυ κακη φήμη και αυτη θεωρω εχει βγει επειδη ολοι πανε και τα πειραζουν καθως έχουν ευκολα περιθωρια βελτίωσης..  

Αυτο με τη καδενα δυστυχώς, είναι η ντροπή του ομίλου.. τι να κανεις καπως Πρέπει να κινηθεί αγορα (πχ γαλλικα ιταλικά με τα ηλεκτρικα-ηλεκτρονικά κλπ)

Επίσης δεν τα συντηρούν σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω για οποιον εχει golf 5 tsi 1.4 140hp βενζινοκινητο.

Αν το γεμισει ποσα χλμ του βγαζει σε ταξιδι κ ποσα μεσα στην πολη.με γεμισμενο ρεζερβεουαρ.

νορμαλ οδηγηση οχι να τρεχω με 180 κ πανω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ fsi 1.6 βγάζω γύρω στα 600 κάτι με τίγκα το ντεπόζιτο

Στάλθηκε από το MI 4LTE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω με GOlf 5 GT με προγραμμα,σε ταξιδι(Βολο-Αθηνα-Βολο) κανω 650-680 χλμ..με 140-180 ταχυτητα..σιγουρα και πιο πανω αλλα και πιο κατω στα τουνελ.

 

edit 30/04/2018 σημερα γυρισα .σημερινη foto..

 

IMG_5371.JPG

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Τα βγάζει αυτά που λέει ο Activious άνετα το 140άρι με νορμάλ ταχύτητες. Ξαναθυμήθηκα τις μαμά καλές εποχές όταν έστρωνα το μοτέρ :)

Οικονομικό μοτέρ το άτιμο.

 

Βάζε πιο νωρίς βενζίνη ζορίζεις την πίσω αντλία :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως οικονομικό το 140. Είχα πετύχει πραγματική κατανάλωση 5,5 σε ταξίδι 500 χλμ. με ταχύτητες 70-110 σε επαρχιακό δρόμο με 3 άτομα μέσα. Δηλαδή κάνεις με οικονομική οδήγηση 1.000 χλμ με ένα τεπόζιτο. Σε άλλη περίπτωση που πήγαινα μαλλιοκούβαρα μόνος μου στην Εγνατία, είχα μέση κατανάλωση 12 δηλ. αυτονομία 450χλμ.

Αυτό το καλό έχουν τα tsi, μπορείς να πας ή γρήγορα ή οικονομικά. Τα περισσότερα μοτέρ δεν έχουν αυτή την επίλογή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2018 at 9:13 ΜΜ, activious said:

εγω με GOlf 5 GT με προγραμμα,σε ταξιδι(Βολο-Αθηνα-Βολο) κανω 650-680 χλμ..με 140-180 ταχυτητα..σιγουρα και πιο πανω αλλα και πιο κατω στα τουνελ.

 

edit 30/04/2018 σημερα γυρισα .σημερινη foto..

 

IMG_5371.JPG

ξεχασα να αναφερω οτι ημασταν 2 ενηλικες,ρνα παιδι και 3 βαλιτσες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! Ειμαι παλαιότερο μελος την ομαδας, ειχα το Golf 6 Tsi 160, αλλα λογο οικονομικου προβληματος το πουλησα! :(

Σκεφτομαι να μπω παλι στην Vw και τα οικονομικα μου πανε μεχρι Golf 5...

Τι λετε? Τι να προσεξω? Αξιζει μετα απο τοσα χρονια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, όντας καινούργιος στο φόρουμ, και οδηγός, σκέφτομαι την αγορά ενός Golf 5 1.4 tsi/gt 122/140/170ps  άλλα είμαι διστακτικός..  μετά από αρκετό ψάξιμο διαβάζω από πολλούς πρόβλημα καδένας κινητά και μεγάλο κόστος επισκευής.. κοιτάω το αμάξι μέχρι 100.000χλμ ταβάνι να είναι προσεγμένο.. τώρα όμως να το πάρω και να βγάλει τέτοιο θέμα με μαγγωνει και επίσης με μαγγωνει ότι διάβασα ότι σε κάποιους η κατανάλωση ξεφεύγει πάει 14 λ/100 ενώ σε άλλους νορμάλ 8-10λ/100 εντός πόλης, βέβαια δεν μιλάω να το μαστιγώνεις το μοτέρ, να κοκκινίζεις τις ταχύτητες άλλα να πηγαίνεις νορμάλ.. Όποιος κάτοχος η γνώστης μπορεί να με βοηθήσει και να με κατευθύνει  θα το εκτιμησω...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φιλικά, Μάριος

Link to comment
Share on other sites

Ο ποιο ασφαλής κινητήρας για εμένα είναι ο TSI 122hp . 

 

Καλό μοτεράκι και με καλή δύναμη. Το οποίο με μια βελτίωση πάει στα 152hp.

 

 

εγώ τον κινητήρα τον έχω σε Passat B7.

 

Εγώ πιάσει και κατανάλωση 5,7L/100 Αθήνα Θεσσαλονίκη.

 

Μια χαρά κατανάλωση έχει για εμένα 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.