Jump to content
Sna

Golf 5 1.4 Tsi / Fsi- Υποψήφιος Αγοραστής [Μεταχειρισμένα - Προβληματισμοί - Απόψεις]

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ θερμά και τους δύο για τις απαντήσεις σας. Με βοηθάτε αρκετά παιδιά έστω ψυχολογικά γιατί έδωσα το αμάξι μου για αυτό το λόγο. Δεν ξέρω, αν βγει καλό θα κάνω τάμα σοβαρά... πήγα να σκάσω γιατί δεν έχω για παραπάνω money για σίγουρα κάτι καλύτερο.

Edited by vwdeo9
Link to comment
Share on other sites

το αγχος δεν βοηθαει...αυτα που μπορει να κανεις οταν σε ενδιαφερει ενα μτχ ειναι στανταρ...οποτε τα κανεις και βλεπεις τι παιζει με το συγκεκρυμενο...

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, vwdeo9 said:

Καλησπέρα παιδιά είμαι νέο μέλος αν και παρακολουθώ το forum κάνα δυο χρόνια τώρα.

Ανοίγω νέο τοπικ γιατί πριν μήνα+ πούλησα το αυτοκίνητο μου και μάζεψα χρήματα για ενα VW GOLF 5 TSI BMY 1.4 140HP 2006. Βρήκα ένα με 200.000χλμ γιατί έχω περιορισμένο budget το οποίο έχει κάνει όλα τα service είναι 1ο χέρι και γενικά φαίνεται καλοσυντηρημένο.

Διαβάζω εδώ και κάτι μέρες στο forum τα προβλήματα στα BMY και έχω φρικάρει άσχημα έχω χάσει τον ύπνο μου γιατι για μένα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι my dream car δηλαδή εδώ και καιρό το ήθελα.  

Άλλα έχω ένα πλεονέκτημα είμαι σχετικός με τα αυτοκίνητο (φθηνά ανταλλακτικά κλπ, εργαλεία, δεν θα ήθελα να επεκταθώ άλλο....;) ) και  γενικά πιάνει το χέρι μου. Οπότε είμαι σχετικά προετοιμασμένος να αλλάξω πολλά.

 

Το ερώτημα μου είναι τι προβλήματα θα έχω στα 200.000χλμ?

Τι πρέπει να αλλάξω προληπτικά ώστε να μην πάρω στα χέρια την μηχανή?

Είναι πολλά τα χιλιόμετρα για τον κινητήρα αυτό (BMY)?

Ποιό λάδι είναι το απόλυτα καταλληλότερο για το συγκεκριμένο κινητήρα?

Τι πρέπει να δω όταν το σηκώσω στον μηχανικό από κάτω γενικά?

Τι σημαντικό (γενικά) για τα χιλιόμετρα του να δω ότι εχει αλλάξει προηγούμενος?

 

Turbo είμαι έτοιμος αν χρειαστεί να αλλαχθεί άμεσος.

 

Συγγνώμη αν κούρασα.

 

φίλε μου αν το μπάτζετ σου είναι τόσο περιορισμένο μην πάρεις ένα τέτοιο αυτοκίνητο και ειδικά με 200 k χιλιόμετρα. 

Αν σου βγάλει μια βλάβη 600 εύρω θα την παλέψεις? Αν όχι μην το πάρεις.

Ψάξε για bugdet αυτοκίνητα σε μικρότερη κατηγορία με λιγότερο αμαρτωλό παρελθόν. Για παράδειγμα nissan micra k12, χιοντάι, κια, κτλ.

Η πρακτική λέει καλύτερα να κατέβεις σε κατηγορία και να πάρει κάτι πιο ελεφρώς μεταχειρισμένο.

Τώρα, αν τα ελέγξεις όλα όπως είπαν οι προηγούμενοι και ο προυγούμενος κάτοχος το έχει πιπίλα το αμάξι με αλλαγμένα τα πάντα τότε οκ. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Derv_7 said:

φίλε μου αν το μπάτζετ σου είναι τόσο περιορισμένο μην πάρεις ένα τέτοιο αυτοκίνητο και ειδικά με 200 k χιλιόμετρα. 

Αν σου βγάλει μια βλάβη 600 εύρω θα την παλέψεις? Αν όχι μην το πάρεις.

Ψάξε για bugdet αυτοκίνητα σε μικρότερη κατηγορία με λιγότερο αμαρτωλό παρελθόν. Για παράδειγμα nissan micra k12, χιοντάι, κια, κτλ.

Η πρακτική λέει καλύτερα να κατέβεις σε κατηγορία και να πάρει κάτι πιο ελεφρώς μεταχειρισμένο.

Τώρα, αν τα ελέγξεις όλα όπως είπαν οι προηγούμενοι και ο προυγούμενος κάτοχος το έχει πιπίλα το αμάξι με αλλαγμένα τα πάντα τότε οκ. 

 

Πολύ σωστό φίλε μου αυτό που λες άλλα ειμαι στο vag 8 χρόνια τώρα και ανεβαίνω κατηγορία ήθελα κάτι δυνατό και βολτάδικο όχι για κοφτες και τέτοια. Το αυτοκίνητο είναι για να καλύψει κάποιες ανάγκες μου. Μηχανικό vag έχω και στενό συγγενή άλλα εκτός Αθηνών. Τα ανταλλακτικά δεν μου είναι τόσο πρόβλημα. Πιστόνια, μπιελα, κορμός, καπάκι μηχανής είναι τα θέματα μου που με καίνε τα άλλα έχω τιμές υπερ χονδρικής 8) και τα βάζω και μόνο μου έχω και VCDS lite καλώδια κλπ. Ξέρω από την αρχή ότι το αμάξι αυτό έχει θέματα και θέλει πολύ πολύ μα πολύ φροντίδα όποτε γι'αυτό και ειμαι προετοιμασμένος για κάποια πράγματα που ίσως προκύψουν. 

 

*Το αυτοκίνητο 3-4 χρόνια θα το κρατήσω μετά έφυγε και δεν έχω σκοπό να του κάνω πάνω από 15Κ χλμ σύνολο.

 

Πάντως αν δεν κάνω λάθος τα περισσότερα service έχουν γίνει στον Φιλοσιδη

Edited by vwdeo9
Link to comment
Share on other sites

εκτος απο ελεγχο συμπίεσης κυλινδρων που εχει αναφερθει θα πρέπει να τσεκαρις, τουρμπίνα, μπεκ (εχουν βγαλει πολλα προβληματα τα μπεκ) πως θα τα τσεκερει ο μηχανικός σου ? απλα να δει μειγμα εαν κανει μεγαλες διορθωσεις. κοιτα εαν εχει γίνει αλλαγή  στη καδενα αλλιως θελει αλλαγει σιγουρα, κοιτα να δεις εαν καιει λαδια , καυσαερια, να μετρησεις πιεσεις στις ανλιες βενζινης και εαν εχουν αλλαχτει, και ότι αλλο μπορεις να φανταστεις εαν δεν ειναι σωστα συντηρημενο θα εχεις θεματα

 

και τα ηλεκτρικα του γενικος μετα την 12ετια βγαζει και εκει θεματα οπως κλειδαριες, διακοπτες και αλλα

 

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Τον βλέπω για Yaris

:)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , gtse said:

εκτος απο ελεγχο συμπίεσης κυλινδρων που εχει αναφερθει θα πρέπει να τσεκαρις, τουρμπίνα, μπεκ (εχουν βγαλει πολλα προβληματα τα μπεκ) πως θα τα τσεκερει ο μηχανικός σου ? απλα να δει μειγμα εαν κανει μεγαλες διορθωσεις. κοιτα εαν εχει γίνει αλλαγή  στη καδενα αλλιως θελει αλλαγει σιγουρα, κοιτα να δεις εαν καιει λαδια , καυσαερια, να μετρησεις πιεσεις στις ανλιες βενζινης και εαν εχουν αλλαχτει, και ότι αλλο μπορεις να φανταστεις εαν δεν ειναι σωστα συντηρημενο θα εχεις θεματα

 

και τα ηλεκτρικα του γενικος μετα την 12ετια βγαζει και εκει θεματα οπως κλειδαριες, διακοπτες και αλλα

 

Σωστά.

Τα σημερινά αυτοκίνητα, θέλουν πολύ καλό γνώστη στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο κι όχι γενικά "καλό μηχανικό"

 

Έχω δει πολλά αυτοκίνητα για γνωστούς(και αρκετά Tsi - Tfsi), πολλοί δεν ακολουθούν τις συμβουλές κάνουν άλλα από αυτά που επιτάσει η λογική ή έχουμε συζητήσει, οπότε

δεν συμμετέχω πλέον σε τέτοιες υποθέσεις, γιατί μετά δεν έχω τη διάθεση να μαζεύω τα προβλήματα και τα "σκουπίδια" του καθενός.

 

14 hours ago , vwdeo9 said:

Πολύ σωστό φίλε μου αυτό που λες άλλα ειμαι στο vag 8 χρόνια τώρα και ανεβαίνω κατηγορία ήθελα κάτι δυνατό και βολτάδικο όχι για κοφτες και τέτοια. Το αυτοκίνητο είναι για να καλύψει κάποιες ανάγκες μου. Μηχανικό vag έχω και στενό συγγενή άλλα εκτός Αθηνών. Τα ανταλλακτικά δεν μου είναι τόσο πρόβλημα. Πιστόνια, μπιελα, κορμός, καπάκι μηχανής είναι τα θέματα μου που με καίνε τα άλλα έχω τιμές υπερ χονδρικής 8) και τα βάζω και μόνο μου έχω και VCDS lite καλώδια κλπ. Ξέρω από την αρχή ότι το αμάξι αυτό έχει θέματα και θέλει πολύ πολύ μα πολύ φροντίδα όποτε γι'αυτό και ειμαι προετοιμασμένος για κάποια πράγματα που ίσως προκύψουν. 

 

*Το αυτοκίνητο 3-4 χρόνια θα το κρατήσω μετά έφυγε και δεν έχω σκοπό να του κάνω πάνω από 15Κ χλμ σύνολο.

 

Πάντως αν δεν κάνω λάθος τα περισσότερα service έχουν γίνει στον Φιλοσιδη

 Αν ο προηγούμενος δεν έδειξε την απαραίτητη φροντίδα, ετοιμάσου να δώσεις πολλά και δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο αλλά γενικά.

Το αυτοκίνητο αυτό δεν είναι μόνο βενζίνη και φύγαμε, δυστυχώς. Όπως και πολλά στο Group, προσφέρουν άλλα μειονεκτούν αλλού.

 

 

Όταν δίνεις 4,500 ταβάνι (ταράτσα όπως λες) για Tsi (που είναι λίγα για σωστό αυτοκίνητο αυτής της κατηγορίας) δεν θεωρώ ότι είσαι προετοιμασμένος.

 

Συμβουλή: (Εαν είσαι νεαρός και εργένης ακόμα)

Στα ίδια λεφτά + κάτι ακόμα, δες κανένα Ibiza FR - Cupra 20vt 220-270 άλογα να καλύψει τις ανησυχίες σου, χωρίς πολλά έξοδα και μετά βλέπεις για κάτι άλλο αργότερα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλό μηνά, ευχαριστώ για της απαντήσεις/γνώμες σας.

 

Το budget ανέβηκε στα 5.600+ τελικά για κάτι καλύτερο. Είμαι ερχόμενος από ibiza 6L1 2004 115hp και σε μικρή κατηγορία δεν παίζει να πάω πάλι. Έχω φάει κώλυμα επειδή το αυτοκίνητο το ξέρω και το έχω οδηγήσει, όταν το πιάσεις το τιμόνι και μπεις μέσα ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΞΑΝΑ ΒΓΕΙΣ τρώς σκάλωμα τρελό είναι απίστευτο όχημα και καλύπτει πολλές ανάγκες της καθημερινότητας μου οπότε για αυτό και αυτή η επιμονή, σε Ιάπωνα δεν πάω ακόμα και αν πεθαίνω της πείνας σοβαρά ειδικά Κορεάτι ή Γάλλο (μην με παρεξηγήσετε) αλλα, σκουπιδάκια μπροστά σε αυτά που σου προσφέρει ο Γερμανός. Τα ανταλλακτικά δεν με απασχολούν οι τιμές τους τόσο όσο ο κορμός, μπιελα, πιστόνια, βαλβίδες και μπεκ.     

Link to comment
Share on other sites

Αν θες golf v tsi και δε θέλεις να κάνεις τρομερές βελτιώσεις δες και για 122αρι είναι πιο αξιόπιστο μοτέρ κι έχει πιο φτηνά κάποια αναλώσιμα πχ τρόμπα νερού κλπ 

Link to comment
Share on other sites

ή ενα twincharged με λιγοτερα χλμ...αφου σε ψηνει τοσο πολυ....καλη περιπτωση το cupra που προτεινει παντως ο γεροντας nikdev....και δυνατο...παντως ξαναλεω το bmy πρεπει να το χεις σαν μωρακι για να χαμογελας...σε αντιθετη περιπτωση παιζει κλαμα...κλαμα που κοστιζει...στα λεω φιλικα και μονο ως κατοχος ιδίου μοτερ αφου πρωτα χαρακτηριστηκα απο πολλους στην γειτονια ως ο ψυχοπαθης που ανοιγει διαλογο με ενα μαυρο touran..

Edited by TMESSOLO
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, TMESSOLO said:

ή ενα twincharged με λιγοτερα χλμ...αφου σε ψηνει τοσο πολυ....καλη περιπτωση το cupra που προτεινει παντως ο γεροντας nikdev....και δυνατο...

Κατανοητό αλλα το cupra είναι αυτο που ειχα, απλά εγώ το είχα με πρόγραμμα και φίλτρο BMC 115hp το 14αρι. Δεν ξανα πάω πισω μόνο μπροστά σε κατηγορία. Πάντως δεν με προβληματίζει το αναλώσιμο ή αν πρέπει πχ να αλλάξω turbo. Ενδεικτικά θα πω πως την αντλία υψηλής την παίρνω 190EUR PIERBURG και παιζει να την βάζω και μόνος μου απ οτι έχω δει. Τι θέλω να πω οτι δεν είμαι άσχετος ξέρω, έχω και εργαλεία, και άκρες, το άγχος μου είναι αλλού εκεί που πρέπει να γίνει ο κινητήρας βίδες στην κυριολεξία.

Όσον αφορά την επιλογή στα άλογα και την τεχνολογία επιλέγω με τον Kompressor γιατί έχει δύναμη από τα χαμηλά κάτι που θεωρώ μεγάλο ατου μέσα στην πόλη. Τώρα ψάχνω για 150.000χλμ MAX μιας και ανέβασα το budget. :lol:

Edited by vwdeo9
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ευχομαι να βρεις ενα μοτερ προσεγμενο και να το ευχαριστηθεις...γιατι οταν ειναι σωστα συντηρημενο ειναι απολαυστικο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

**Θα υπάρξει αναλυτική ενημέρωση από την άλλη εβδομάδα που θα το έχω πάρει. Επίσης ψάχνω και για GT Sport 09 ή 08

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, TMESSOLO said:

ευχομαι να βρεις ενα μοτερ προσεγμενο και να το ευχαριστηθεις...γιατι οταν ειναι σωστα συντηρημενο ειναι απολαυστικο

Σε ευχαριστώ θερμά φίλε μου για την ευχή σου μακάρι να πιάσει, να βρω κάτι καλό πραγματικά. Με βοηθήσατε ψυχολογικά πολύ, σοβαρά...  εύχομαι να βρεθεί το καλό το πράμα.

Edited by vwdeo9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σήμερα παιδιά,

 

Θα φανώ γελοίος άλλα ανέβηκε και άλλο το budget πάω για ελάχιστα χιλιόμετρα και σε GT Sport 2009 170HP ή Highline 160HP 2010 DSG.

Έχω βρει κάτι και πολύ σύντομα θα το πάρω γιατί δεν έχω και αμάξι. Θα ανεβάσω και ΦΟΤΟ! Και μετά θα μιλήσουμε για βελτιώσεις κλπ. Μακάρι να πάνε όλα καλά.

 

Άσχετο, μαζώξεις εδώ γύρω Μαρούσι, Χαλάνδρι, Κηφισιά κάνετε?    

Edited by vwdeo9
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε δεν μας λες και σε μας τον τροπο να ανεβαινει ετσι ευκολα το μπατζετ;;;πλακα κανω...dsg;;;;;μμμμμμμ.. φανταζομαι 6αρι....γιατι το 7αρι πινει αιμα...κανε μια αναζητηση εδω για dsg....θα διαβασεις πολλα....τι μαζωξεις να κανουμε ρε μαν...εδω ειμαστε ενα βημα πριν το λουκετο

Edited by TMESSOLO
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, TMESSOLO said:

ρε φιλε δεν μας λες και σε μας τον τoπο να ανεβαινει ετσι ευκολα το μπατζετ;;;πλακα κανω...dsg;;;;;μμμμμμμ.. φανταζομαι 6αρι....γιατι το 7αρι πινει αιμα...κανε μια αναζητηση εδω για dsg....θα διαβασεις πολλα....τι μαζωξεις να κανουμε ρε μαν...εδω ειμαστε ενα βημα πριν το λουκετο

χαχαχαχα σωστός :lol: το budget ανέβηκε λόγο δανικών (και αγύριστων) από το Father  :lol: απλά στην αρχή δεν ήξερα αν θα μου έδινε και υπολόγιζα στα λεφτά που πούλησα το ibiza και κάτι οικονομίες. Σε DSG 6αρι φυσικά, το 7αρι δε έχω ακούσει και καλά λόγια. Πάντως και το ibizamania λουκέτο αλλά και εδώ ρε παιδεία τι συμβαίνει? :logik:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, vwdeo9 said:

χαχαχαχα σωστός :lol: το budget ανέβηκε λόγο δανικών (και αγύριστων) από το Father  :lol: απλά στην αρχή δεν ήξερα αν θα μου έδινε και υπολόγιζα στα λεφτά που πούλησα το ibiza και κάτι οικονομίες. Σε DSG 6αρι φυσικά, το 7αρι δε έχω ακούσει και καλά λόγια. Πάντως και το ibizamania λουκέτο αλλά και εδώ ρε παιδεία τι συμβαίνει? :logik:

ωραιος ο father....λουκετο λογω ιου...ειναι ευλογο οτι με τις τωρινες συνθηκες οι συναντησεις ειναι δυσκολες...

Edited by TMESSOLO
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

UPDATE: Έκλεισα για vw golf 5 gt 2009 140HP μαμα εντελώς απείραχτο. Με έχει πιάσει άγχος τι θα πει ο μηχανικός και φυσικά το lockdown αν θα προλάβω για όλα :turned:  

Link to comment
Share on other sites

UPDATE 2: (Το πήρα!!!) Άψογο το αμάξι θέλει όμως δίσκο πλατό κάποια στιγμή (σε 20K με 25K χλμ). Τι προτείνετε? Εγώ είμαι ανάμεσα σε  SWAG, AISIN και SACHS. Θα πάει άμεσα για αλλαγή βέβαια. Και θέλει και κ silentblock ψαλιδιών λέω να βάλω από S3 ενισχυμένα είναι οκ κάνουν? Λέω να βάλω της SASIC.

Edited by vwdeo9
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vwdeo9 said:

UPDATE 2: (Το πήρα!!!) Άψογο το αμάξι θέλει όμως δίσκο πλατό κάποια στιγμή (σε 20K με 25K χλμ). Τι προτείνετε? Εγώ είμαι ανάμεσα σε  SWAG, AISIN και SACHS. Θα πάει άμεσα για αλλαγή βέβαια. Και θέλει και κ silentblock ψαλιδιών λέω να βάλω από S3 ενισχυμένα είναι οκ κάνουν? Λέω να βάλω της SASIC.

καλες βολτες....ευχομαι να το χαρεις....δισκο πλατο μαμα...σινεμπλοκ μπορεις να βαλεις κατι αφτερμαρκετ..δεν ξερω αν μπαινουν του s3....λογικα θα σου τα πουν οι γκολφαδες εδω...καλα χιλιομετρα...στο τσακ προλαβες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, TMESSOLO said:

καλες βολτες....ευχομαι να το χαρεις....δισκο πλατο μαμα...σινεμπλοκ μπορεις να βαλεις κατι αφτερμαρκετ..δεν ξερω αν μπαινουν του s3....λογικα θα σου τα πουν οι γκολφαδες εδω...καλα χιλιομετρα...στο τσακ προλαβες

Να σε καλα σε ευχαριστω πολυ! Αλλα θα το χαρω απο 30 Νοεμβρη... πφφφ τι γκαντεμια :o

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.