Jump to content
Sna

Golf 5 1.4 Tsi / Fsi- Υποψήφιος Αγοραστής [Μεταχειρισμένα - Προβληματισμοί - Απόψεις]

Recommended Posts

Καταρχην το GT βγαινει και σε 140 και σε 170 ιππους. Η διαφορα του gt 140 με το απλο tsi ειναι στο λουκ απλα. Οποτε αν θες gt πηγαινε στο 140 γιατι βγαζει λιγοτερα προβληματα.

Αυτο που λες δεν ισχυει!

Το gt έχει 170 ίππους.

Μεταγενέστερα βγήκε η έκδοση gt sport ΟΧΙ με τον κινητηρα των 170 ιππων.

Οι διαφορες μεταξυ των δυο μοντελων ειναι πολλες (Εξατμιση, αναρτηση, φρενα...) και διαφορα αλλα.

 

Οσον αφορά τα προβληματα είναι ο ιδιος κινητηρας.

Οποτε βγαζεις μονος τα συμπερασματα σου.

 

Καλό θα ήταν όποιος δεν γνωριζει με σιγουρια καποια πραγματα να ΜΗΝ ποσταρει διότι το μονο που καταφέρνει είναι να μπερδευει τον ερωτήσαντα....

Edited by tounasL
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν ισχυει!

Το gt έχει 170 ίππους.

Μεταγενέστερα βγήκε η έκδοση gt sport ΟΧΙ με τον κινητηρα των 170 ιππων.

Οι διαφορες μεταξυ των δυο μοντελων ειναι πολλες (Εξατμιση, αναρτηση, φρενα...) και διαφορα αλλα.

Οσον αφορά τα προβληματα είναι ο ιδιος κινητηρας.

Οποτε βγαζεις μονος τα συμπερασματα σου.

Καλό θα ήταν όποιος δεν γνωριζει με σιγουρια καποια πραγματα να ΜΗΝ ποσταρει διότι το μονο που καταφέρνει είναι να μπερδευει τον ερωτήσαντα....

Τι διαφορές έχει η GT με την GT Sport και ποια θεωρείται καλύτερη;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον το gt sport έχει 140 ιππους έναντι 170 του gt.

Τα πίσω φρένα είναι μεγαλυτερα στο gt.

Αλλες ζάντες.

Αλλά ελατήρια.

Σαφως το gt είναι ανώτερη εκδοση και κοστίζει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ακουω συχνα: Μακρια απο τα GT, καινε λαδια και βγαζουν χιλια δυο προβληματα. Ισχυει ή ειναι ραδιο αρβυλα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω gt από το 2006. Έχει τώρα περίπου 98000 χλμ. Προβλήματα που μου έχει βγάλει: γρανάζι δευτέρας, βαλβίδες N75 και 249, αλλαγή υφάσματος ουρανού πριν έξι μήνες, αλλαγή δίσκου-πλατώ πριν κανά χρόνο. Τα δύο τελευταία τα λες και φυσιολογικές φθορές...Λάδια είχε χρειαστεί συμπλήρωμα μόνο μια φορά τη περίοδο του στρωσίματος. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω gt από το 2006. Έχει τώρα περίπου 98000 χλμ. Προβλήματα που μου έχει βγάλει: γρανάζι δευτέρας, βαλβίδες N75 και 249, αλλαγή υφάσματος ουρανού πριν έξι μήνες, αλλαγή δίσκου-πλατώ πριν κανά χρόνο. Τα δύο τελευταία τα λες και φυσιολογικές φθορές...Λάδια είχε χρειαστεί συμπλήρωμα μόνο μια φορά τη περίοδο του στρωσίματος. 

 

μέχρι τα 100.000km όλοι τα ιδια λέγαμε .... και μένα μεχρι τα 105.000km μονο ν249 και ν75 μετά καδενες, μπεκ, αντλιες νερου και βενζινης και αυτα παρασείρανε και άλλα μαζί

Link to comment
Share on other sites

μέχρι τα 100.000km όλοι τα ιδια λέγαμε .... και μένα μεχρι τα 105.000km μονο ν249 και ν75 μετά καδενες, μπεκ, αντλιες νερου και βενζινης και αυτα παρασείρανε και άλλα μαζί

Δεν αντιλέγω, απλά καταθέτω τις δικές μου εμπειρίες μέχρι τώρα. Είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

...και στα 50000 εχει άνοιγμα κινητήρα για βαλβίδες, καδένες, συγχρόνιζε σασμάν, κλπ κλπ κλπ κλπ τι να λεμε τωρα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ψάχνω τις τελευταίες ημέρες για μεταχειρισμένο πεντάρι μήπως να προτιμήσω το 1.6fsi και ας είναι πιο αργό? Το 122αρι βγάζει και αυτό σημαντικά προβλήματα σαν αυτά που γράφετε παραπάνω? Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει καμια 150.000χλμ με το 122 να μας πει και την δική του εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Έχω 50.000χλμ με tsi122 απο το 2010 χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά είναι λίγα τα χλμ για να έχεις μια σαφή εικόνα και απο μάντρες αν βρείς αυτοκίνητο με τόσα χλμ μάλλον θα έχει τα διπλά...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά για πείτε καμια γνώμη κοιτάω για golf 5 gt 170 η 6 160 που εκεί ανεβαίνει αρκετά η τιμή.

από την μια έχω ακούσει πολλά για το gt 170 από θέμα προβλημάτων.

για το 6 τι γνώμη έχετε?

γενικά από θέμα αξιοπιστίας διαφορών κτλ μεταξύ τον δυο πια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Πανε κατευθειαν στο 6αρι και δεν θα ξαναλλαξεις αμαξι, το 6αρι ειναι ποιο πληρες απο το 5αρι που πλεον θυμιζει παλιουρα, καμια σχεση το εσωτερικο του ενος με του αλλου.

Αν εχεις σκοπο να αλλαξεις αμαξι σε κανα 2 χρονια παρε το 5αρι.

Link to comment
Share on other sites

Ή κάνε οικονομία και πάρε το 5αρι που θα σου βγει πιο οικονομικό. Όπως και να έχει κάνε ενδελεχή έλεγχο ότι και να επιλέξεις.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν είχα σκοπό να αλλάξω αμάξι αλλα λόγο του ατυχήματος και του ότι το αμάξι βγήκε άχρηστο έχω αρχίσει δειλά δειλά να ψάχνω γιατί ακόμα δεν έχω ξεμπερδέψει.

απλά εφόσον έγινε ότι έγινε είπα να πάω σε κάτι λίγο πιο μεγάλο από το polo κάτι πιο νέο και πιο γρήγορο.

σαν σουλούπι μου αρέσουν και τα δυο αλλα βλέπω ότι το golf 6 έχει πιο πλούσιο εξοπλισμό .

απλά θέλω πέρα από την τιμή γιατί το αμάξι δεν έχω σκοπό να το αλλάξω άμεσα και θέλω να πάρω κάτι που θα το χαρώ γιατί θα ασχοληθώ μαζί του να πάρω κάτι που θα είναι αξιόπιστο και να μην το μετανιώσω.

η αλήθεια βεβαια είναι ότι έχω βάλει και λίγο αυστηρά κριτήρια όπως το να είναι αυστηρά τετράπορτο ,να είναι manual αν και το σκεφτόμουν λίγο για dsg αλλα μου ξενίζει λίγο και να έχει ηλιοροφή.

τέλος σκεφτόμουν και για αγορά από γερμανία που βεβαια δεν ξέρω κατά ποσο είναι εφικτό και αν συμφέρει διότι δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα.

 

όλες οι γνώμες και οι απόψεις ευπρόσδεκτες και κυρίως περί τεχνικών κτλ θεμάτων.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να κανεις την υπέρβαση θα πρότεινα DSG. Επίσης θα κοίταζα για Ελληνικό αυτοκίνητο δεν βλέπω κάποιο λόγο που υπερτερούν οι Γερμανικές εισαγωγές

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω με το golf 6 160 (που δεν ειναι πια 160) ειμαι αρκετα προσ το πολυ ευχαριστημενος.Κοιτα οταν παρεις πανω απο 5ετιας κ εχει πανω απο 80-90000khm να εχει αλλαξει καδενα κ γραναζει χρονισμου οχι οτι θα χεις προβλημα αλλα η αλλαγη θα σου κοστισει 600e

Link to comment
Share on other sites

Πεντάρι και εξάρι μοιράζονται το ίδιο πάτωμα, ανάρτηση και πανομοιότυπα μηχανικά μέρη... Δεν βλέπω για ποιο λόγο να προτιμήσεις οπωσδήποτε το ένα ή το άλλο. Επειδή ήμουν κάτοχος πενταριού 1.6fsi και τώρα έχω εξάρι 122ps μπορώ να σου πω οτι το πένταρι σαν ποιότητα συναρμολογησης είναι και μισό σκαλί πάνω απο το εξάρι... Απο εκεί και πέρα οπως θα διαβάσεις μέσα στο forum ανάλογα την μηχανή υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να ελέγξεις αν θες να γλυτώσεις τα έξοδα μετά... Αν είχα το πεντάρι με τα 122 δύσκολα θα το άλλαζα για άλλο αυτοκίνητο....

Edited by andreas_petrop
Link to comment
Share on other sites

οταν λες εξαρι μηπως πρεπει να μας πεις τι συγκρινουμε και ποσα κυββικα?γιατι απο καροτσες το ιδιο ειναι με αλλο εξωτερικο περιβλημα....

Link to comment
Share on other sites

αυτό για το ότι έχουν το ίδιο πάτωμα κτλ δεν το ήξερα.

μιλάω για κινητήρα 1.4 και για αυτό το λόγο κοίταγα αυτές τις δυο εκδόσεις, golf 5 gt 170 και golf 6 160 highline.

στο θέμα του κινητήρα οι διαφορές μεταξύ τους ποιες είναι? είναι εντελώς διαφορετικός κινητήρας?

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από dsg.. Πάρε manual να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.. 5άρι 1.4 tsi 140 έχω οδηγήσει. Πίστεψε με δεν χρειάζεσαι παραπάνω δύναμη.. Κινείται απολαυστικά γρήγορα :) Το dsg πως και έγινε ξηρού τύπου, είναι και μη χειρότερα και μια αλλαγή θα σου κοστίσει κοντά 7000€. Το 5αρι έχει ξηρού τύπου. Αν θες να με ακούσεις πάνε σε manual :)

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από dsg.. Πάρε manual να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.. 5άρι 1.4 tsi 140 έχω οδηγήσει. Πίστεψε με δεν χρειάζεσαι παραπάνω δύναμη.. Κινείται απολαυστικά γρήγορα :) Το dsg πως και έγινε ξηρού τύπου, είναι και μη χειρότερα και μια αλλαγή θα σου κοστίσει κοντά 7000€. Το 5αρι έχει ξηρού τύπου. Αν θες να με ακούσεις πάνε σε manual :)

Το 5άρι έχει το 6άρι DSG και δεν είναι ξηρού τύπου. Ελάχιστα 5άρια προς το τέλος της παραγωγής βγήκαν με 7άρι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.