Jump to content
Sna

Golf 5 1.4 Tsi / Fsi- Υποψήφιος Αγοραστής [Μεταχειρισμένα - Προβληματισμοί - Απόψεις]

Recommended Posts

Αν υποθέσουμε ότι θέλει συμπλέκτη 350€ και αναρτήσεις άλλα 300-400€ πάω στα 700-750+ το λιγότερο συν ότι άλλο θα χρειαστεί.Τσούζει ήδη..Αλλά ώραιο αμάξι το golf δεν είχα ξαναοδηγήσει και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.Θα δείξει,δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε και να πάρεις (ειδικά όταν μιλάμε για αυτοκίνητα που τα έχουν τα χρονακια τους) όλο και κάτι θα χρειάζεται να αντικαταστήσεις...ειδικά ο συμπλέκτης φαίνεται αν θέλει αλλαγή ή όχι... 

Link to comment
Share on other sites

Για να μπουν τα πράγματα στη θέση τους 5.000 ευρώ για 15ετιας γκολφ με 200.000 χλμ δεν είναι καλή τιμή.
Εγώ πούλησα 10ετιας γκολφ με 55.000 χλμ πριν λίγα χρόνια στα 7.000 ευρώ πρώτο χέρι και με δυσκολία.
Αν στο αφήσει το πολύ 4.500 και μετά από έλεγχο είναι οκ είναι καλή περίπτωση με τη προϋπόθεση να είναι 5πορτο.
Αν χρειαστεί συμπλέκτη κάποια στιγμή και αμορτισέρ με ένα 600 το πολύ θα είσαι ενταξει αφού ελατήρια δε χαλάνε πότε άρα θες μόνο αμορτισερ

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, takpanos said:

Εγώ πούλησα 10ετιας γκολφ με 55.000 χλμ πριν λίγα χρόνια στα 7.000 ευρώ πρώτο χέρι και με δυσκολία.

Εμ δεν το πούλαγες τώρα να το έπαιρνα που το θελω.. Πέρα από την πλάκα όντως το δίνει ακριβά και δεν συμφέρει.Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , michael76 said:

Εμ δεν το πούλαγες τώρα να το έπαιρνα που το θελω.. Πέρα από την πλάκα όντως το δίνει ακριβά και δεν συμφέρει.Ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

 

αναλογος την κατασταση φιλε μου εγω πουλησα το δικο μου 13 ετων αμαξι με 192000χλμ 7500€ για να το δωσω γρηγορα οποτε οτι πληρωνεις παιρνεις τα Golf 5 κρατανε την μεταπωλιτικη αξια τους περισσοτερο απο αλλα αυτοκινητα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχουν ανέβει και παράλογα οι τιμές των μεταχειρισμένων (για τα καινούρια δεν το συζητάμε mainstream μικρομεσαία φτάνουν 40k)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κάποιο εξειδικευμένο συνεργείο στην Αθήνα που μπορώ με αξιοπιστία να ελεγξω το golf?Να πάω σε λύση κινητού επιτόπιου συνεργείου?Στείλτε pm αν υπάρχει θέμα προβολής.Ευχαριστώ

Edited by michael76
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κάποιο εξειδικευμένο συνεργείο στην Αθήνα που μπορώ με αξιοπιστία να ελεγξω το golf?Να πάω σε λύση κινητού επιτόπιου συνεργείου?Στείλτε pm αν υπάρχει θέμα προβολής.Ευχαριστώ
Για τον Κόλια έχω ακούσει να προτείνεται
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι, μετά από επιτόπιο έλεγχο τα ευρήματα είναι:

α.Υπάρχει διαρροή αντιψυκτικού από το σημείο του θερμοστάτη και από το ψυγείο και θέλει αλλαγή ψυγείου.

β.Θέλει αντικατάσταση το αριστερό μπαράκι της πίσω ζαμφόρ

γ.Θέλει αλλαγή το μπροστά ρουλεμάν

δ.Ελαφρύ ρετάρισμα στο ρελαντί. Πιθανότερη αιτία, επικαθίσεις στις βαλβίδες εισαγωγής.Συνιστάται καθαρισμός carbon off

ε.Δεν λειτουργει το πίσω παράθυρο και κάποιοι διακόπτες του οδηγου κολλάνε,όπως επίσης και ο πίσω υαλοκαθαριστήρας

ζ.Θέλει αντικατάσταση η βάση της μηχανής

 

Αυτά σαν πιο σημαντικά θέματα,όλα τα άλλα έχουν καλώς με κάποια σε μέτρια φθορά όπως το δισκο πλατω

 

Ξέρει κανείς περίπου πόσο κοστολογούνται αυτά τα μαζέματα?Αξίζει η αγορά?

Οδηγικά το βρήκε καλό χωρίς ιδιαίτερα θέματα απλά έχει τις αναμενόμενες φθορές και σίγουρα όλο και κάτι θα βγάλει.

Edited by michael76
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου είπα δεν αξίζει σαν αγορά λόγω χλμ και τιμής. Αυτό κανονικά με το ζόρι 3500 ευρώ και να κάτσεις να το φτιάξεις δίνοντας κάνα 1000. Σιγά μη το δώσει ο άλλος τοσο. Θα νομίζει ότι έχει κελεπουρι. Παράτησε το. Αν είναι να παίρνεις κάτι και να δίνεις λεφτά σε επισκευές άστο καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, takpanos said:

Εγώ σου είπα δεν αξίζει σαν αγορά λόγω χλμ και τιμής. Αυτό κανονικά με το ζόρι 3500 ευρώ και να κάτσεις να το φτιάξεις δίνοντας κάνα 1000. Σιγά μη το δώσει ο άλλος τοσο. Θα νομίζει ότι έχει κελεπουρι. Παράτησε το. Αν είναι να παίρνεις κάτι και να δίνεις λεφτά σε επισκευές άστο καλύτερα.

Μα νομίζει ότι έχει κελεπούρι.Άριστο μηχανικά μάλιστα.Έχεις δίκιο απλά το εξάντλησα να δω μήπως..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, θέλω βοήθεια στην αναγνώριση ενός Golf TSI mk5 του 2007, γιατί είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση.

Η άδεια κυκλοφορίας αναφέρει οτι έχει κινητήρα ΒΜΥ, είναι έκδοση FM6FM62S0080 και έχει κωδικό αναγνώρισης WVWZZZ1KZ8P009810.

To ταμπελάκι δίπλα στη ρεζέρβα, αναφέρει οτι είναι TSI με κινητήρα ΒΜΥ-, έκδοση 1K1BL2, TSI GT 103KW, και τον παραπάνω κωδικό αναγνώρισης.

Το αμάξι έχει μάσκα με το λογότυπο GT Sport, πίσω γράφει TSI με το κοκκινάκι χρώμα, και εμφανή την πίσω διπλή εξάτμιση. Δεν έχει όργανο boost στο ταμπλώ. 

Επειδή το αμάξι το είχε παλιότερα άλλος ιδιοκτήτης, έχω μπερδευτεί αν τελικά είναι το 140 ή το 170 και έχουν γίνει παρεμβάσεις.

Υποψιάζεστε μήπως τι συμβαίνει?
Και ένα δεύτερο ερώτημα, αν γίνει βελτίωση σε stage1, παίζει ρόλο αν είναι το ένα ή το άλλο μοντέλο ως προς το τελικό αποτέλεσμα?

Ουσιαστικα διαφέρουν στην χαρτογράφηση μεταξύ τους, και το stage 1 αποτελεί περαιτέρω αναβάθμιση.

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

140ps έκδοση Gt Sport

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ nikdev, επικοινώνησα και με την Kosmocar και μου το επιβεβαίωσαν, με το VIN.

Ουσιαστικά είναι ένα 140TSI με το GΤ-Sport trim

 

Στο επόμενο ερώτημα τώρα, τι προτείνετε για ασφαλή αναβάθμιση για ροπή και οικονομία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλύτερα να διαβάσεις το παρακάτω λινκ και αν έχεις περισσότερες απορίες να ποστάρεις το ερώτημά σου εκεί:

 

 

Σαν μια γενική παρατήρηση πάντως για τα προγράμματα: και άλογα περισσότερα και οικονομία περισσότερη είναι 2 έννοιες ασύμβατες. Επίσης όλα τα προγράμματα ασφαλή είναι αν ξέρει τι κάνει ο προγραμματιστής. Όμως η συντήρηση είναι πιο κοστοβόρα γιατί όλα θα χρειάζονται συντήρηση-αντικατάσταση σε λιγότερα χιλιόμετρα από ό,τι χωρίς πρόγραμμα. 

Edited by Gmis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.