Jump to content
Sna

Golf 5 1.4 Tsi / Fsi- Υποψήφιος Αγοραστής [Μεταχειρισμένα - Προβληματισμοί - Απόψεις]

Recommended Posts

Τελικά μίλησα, δεν ξέρω και αν ειναι σωστό να γράψω τι ακριβώς μου είπε, να το πουλήσει θέλει κ αυτός.

 

Εν συντομία, του έδειξα απο την αρχή πως γνωρίζω για κάποια προβλήματα που βγάζει το αμάξι όπως επίσης και για την φάση στην αγορά με τα leasing και τα περίεργα χιλιόμετρα κ.λπ. και μου είπε πως το αυτοκίνητο δεν είναι 1ο χέρι (δεν μου είπε τι χέρι είναι) και πως είναι αγορασμένο από έμπορο (δεν γράφω όνομα) τον προηγούμενο Μάιο, άρα πριν περίπου 1 χρόνο με 65.000 χλμ. Μου είπε πως μπορεί να είναι και leasing και πως δεν το έψαξε όταν το πρωτοπήρε όπως επίσης οτι έχει book service αλλά δεν μπορείς να ξέρεις γιατί αυτά μπορεί να είναι και μαϊμού. Δεν του έχει βγάλει κανένα πρόβλημα, το αμάξι το πήρε άβαφο και αυτός έχει βάψει μόνο ένα φτερό.

 

Αυτά.

 

η αγορά μεταχειρισμένου είναι δύσκολη υπόθεση και σε μαντρά να πας θα παίρνεις το vin που είναι στο μπαρμπιζ θα πηγαίνεις αντιπροσωπεία και θα ελέγχεις από εκεί ακόμα και να έχει βιβλίο service. 

 

καλό είναι να ελέγχεις και από ασφαλιστική ότι είναι οκ και στη συνέχεια θα πρέπει να το δει μάστορας που να ξέρει από vw.

 

καλό είναι να το πηγαίνεις στο συνεργείο του και όχι ο μάστορας να είναι μαζί σου

 

για δοκίμασε και την παρακάτω αναζήτηση είναι μόνο τα gt-sport αλλά είναι μέσα και τα 122hp που θεωρώ ότι για μεταχειρισμένο είναι καλύτερα από τα 140hp

 

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/?fs=1&price-with=%3E1&category=&make=251&model=828&variant=gt+sport&price-from=&price-to=&registration-from=%3E2008&registration-to=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=%3E120&engine_power-to=%3C150&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=f&doors=&number_plate_ending=&gearbox_type=&drive_type=&euroclass=&airbags-ranged=&kteo=&seats-from=&seats-to=&sort=pra&rg=&radius=&postcode=&modified=&hi=&st=&offer_type=sale

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μίλησα, δεν ξέρω και αν ειναι σωστό να γράψω τι ακριβώς μου είπε, να το πουλήσει θέλει κ αυτός.

 

Εν συντομία, του έδειξα απο την αρχή πως γνωρίζω για κάποια προβλήματα που βγάζει το αμάξι όπως επίσης και για την φάση στην αγορά με τα leasing και τα περίεργα χιλιόμετρα κ.λπ. και μου είπε πως το αυτοκίνητο δεν είναι 1ο χέρι (δεν μου είπε τι χέρι είναι) και πως είναι αγορασμένο από έμπορο (δεν γράφω όνομα) τον προηγούμενο Μάιο, άρα πριν περίπου 1 χρόνο με 65.000 χλμ. Μου είπε πως μπορεί να είναι και leasing και πως δεν το έψαξε όταν το πρωτοπήρε όπως επίσης οτι έχει book service αλλά δεν μπορείς να ξέρεις γιατί αυτά μπορεί να είναι και μαϊμού. Δεν του έχει βγάλει κανένα πρόβλημα, το αμάξι το πήρε άβαφο και αυτός έχει βάψει μόνο ένα φτερό.

 

Αυτά.

Μή νοιώθεις καμία υποχρέωση...άμα κάτι δέ σου κάθεται καλά,ψάξε και αλλού...άλλωστε η αγορά(και δή του συγκεκριμένου μοντέλου)είναι τεράστια...Καλά χλμ με ότι και να αποφασίσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Πες και σε μένα ποτε θα φτιάξουν γιατι μαζεύω για μια SLS

oταν ειναι θα σου πω γιατι εχω βαλει κ εγω μια GT3 RS στο ματι να παμε μαζι να τα παρουμε!!

...τι μου θυμησες τωρα.....συναδελφος αποφασισε να βαλει το audi ttrs που ειχε με leasing στο Brands Hatch σε ενα απο τα car track days...του ηρθε λιγο ακριβα η χαρα που πηρε... γιατι εκτος απο δυο πισω λαστιχα που σακατεψε...

την επομενη εβδομαδα του ηρθε η λυπητερη απο την εταιρια leasing ...για 2500 λιρες που του ζητουσαν για παραβιαση του συμβολαιου leasing.....το αυτοκινητο ειχε δορυφορικο εντοπισμο θεσης...

οχι ρε φιλεεεεε!!!καλα δε το ηξερε?πωωωω......δηλ ηξεραν που παει ανα πασα ωρα και στιγμη.....και gt3 να μου εδιναν ετσι δεν την επαιρνα!

 

 

 

 είναι μέσα και τα 122hp που θεωρώ ότι για μεταχειρισμένο είναι καλύτερα από τα 140hp

 

 

 τα 122αρια ειναι σαφως πιο αξιοπιστα απο τα 140αρια κ ευκολα το φτανεις στα 140!πολυυυυ ευκολα!

Edited by Συριωτης Νικος
Link to comment
Share on other sites

για δοκίμασε και την παρακάτω αναζήτηση είναι μόνο τα gt-sport αλλά είναι μέσα και τα 122hp που θεωρώ ότι για μεταχειρισμένο είναι καλύτερα από τα 140hp

 

Ειδικά GT Sport 122 δεν παίζουν πολλά, ένα ή δύο. Γενικά 122 PS παίζουν αλλά όλα μπαίνουν στην συνομοταξία όλων όσων έχουν ήδη ειπωθεί (μάντρα, λίγα χλμ., κ.λπ.)

 

Μή νοιώθεις καμία υποχρέωση...άμα κάτι δέ σου κάθεται καλά,ψάξε και αλλού...άλλωστε η αγορά(και δή του συγκεκριμένου μοντέλου)είναι τεράστια...Καλά χλμ με ότι και να αποφασίσεις!!!

 

Προφανώς και δεν νιώθω υποχρέωση, σχεδιάζω να δαπανήσω κάποια χρήματα και θέλω να κάνω την καλύτερη αγορά από πολλές απόψεις. Για μένα, δεν χωράνε συμβιβασμοί στα 8000€. Στα 5000€ ίσως και να χωράνε αλλά παίρνεις άλλη κατηγορία αυτοκινήτου.

 

Ομολογώ μάγκες πως πλέον δειλιάζω να ξοδέψω αυτά τα χρήματα για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Για εμένα οι παράμετροι είναι αρκετές για να προβληματίζομαι τόσο πολύ. Αν τις αναφέρουμε ενδεικτικά: Η συντριπτική πλειοψηφία της αγοράς είναι από εμπόρους, π.χ. σε σύνολο 41 αγγελιών στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* για 122 & 140 PS από το 2008 και μετά μέχρι 8000€ μόνο Αττική, οι ιδιώτες αν δεν κάνω λάθος είναι μόνο 3. Επιπλέον, στην περίπτωση των εμπόρων η μεγαλύτερη πλειοψηφία μάλλον προέρχεται από leasing και γι' αυτό τα χιλιόμετρα στις περισσότερες περιπτώσεις είναι λίγα (γυρισμένα). Τέλος, το αυτοκίνητο μέχρι (τα τέλη?) του 2008 καταλαβαίνω πως βγάζει ή είναι πιθανό να βγάλει ζημιές οι οποίες σχετίζονται με την τεχνολογία TSI του κινητήρα και μπορούν να κοστίσουν αρκετά. Αυτό έλαβα ως feedback από εσάς, από άλλα posts στο forum αλλά και από τον υπεύθυνο ενός εξουσιοδοτημένου εδώ κοντά που συζήτησα. Αν το γενικό τελικό συμπέρασμα είναι λανθασμένο, sorry αλλά αυτό κατάλαβα.

 

Δυστυχώς "τα μεταξωτά βρακιά, θέλουν και μεταξωτούς κ*λους" και δυστυχώς δεν θέλω αλλά πλεόν δεν μπορώ να διαθέσω περισσότερα από 8000€ για αυτοκίνητο.

 

Σας ευχαριστώ όλους για την κουβέντα και ελπίζω στο μέλλον να γίνω και εγώ ενεργό μέλος του forum σας. Drive safe, καλά χιλιόμετρα και ελπίζω να μην βρει ούτε μισή βλάβη τα αμάξια σας!

Edited by Sna
Link to comment
Share on other sites

Φτάνουν τα 122αρια τα 140χλμ :p  μωρέ μπράβο !!!

 

oταν ειναι θα σου πω γιατι εχω βαλει κ εγω μια GT3 RS στο ματι να παμε μαζι να τα παρουμε!!


οχι ρε φιλεεεεε!!!καλα δε το ηξερε?πωωωω......δηλ ηξεραν που παει ανα πασα ωρα και στιγμη.....και gt3 να μου εδιναν ετσι δεν την επαιρνα!

 

 τα 122αρια ειναι σαφως πιο αξιοπιστα απο τα 140αρια κ ευκολα το φτανεις στα 140!πολυυυυ ευκολα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά GT Sport 122 δεν παίζουν πολλά, ένα ή δύο. Γενικά 122 PS παίζουν αλλά όλα μπαίνουν στην συνομοταξία όλων όσων έχουν ήδη ειπωθεί (μάντρα, λίγα χλμ., κ.λπ.)

 

 

Προφανώς και δεν νιώθω υποχρέωση, σχεδιάζω να δαπανήσω κάποια χρήματα και θέλω να κάνω την καλύτερη αγορά από πολλές απόψεις. Για μένα, δεν χωράνε συμβιβασμοί στα 8000€. Στα 5000€ ίσως και να χωράνε αλλά παίρνεις άλλη κατηγορία αυτοκινήτου.

 

Ομολογώ μάγκες πως πλέον δειλιάζω να ξοδέψω αυτά τα χρήματα για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Για εμένα οι παράμετροι είναι αρκετές για να προβληματίζομαι τόσο πολύ. Αν τις αναφέρουμε ενδεικτικά: Η συντριπτική πλειοψηφία της αγοράς είναι από εμπόρους, π.χ. σε σύνολο 41 αγγελιών στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* για 122 & 140 PS από το 2008 και μετά μέχρι 8000€ μόνο Αττική, οι ιδιώτες αν δεν κάνω λάθος είναι μόνο 3. Επιπλέον, στην περίπτωση των εμπόρων η μεγαλύτερη πλειοψηφία μάλλον προέρχεται από leasing και γι' αυτό τα χιλιόμετρα στις περισσότερες περιπτώσεις είναι λίγα (γυρισμένα). Τέλος, το αυτοκίνητο μέχρι (τα τέλη?) του 2008 καταλαβαίνω πως βγάζει ή είναι πιθανό να βγάλει ζημιές οι οποίες σχετίζονται με την τεχνολογία TSI του κινητήρα και μπορούν να κοστίσουν αρκετά. Αυτό έλαβα ως feedback από εσάς, από άλλα posts στο forum αλλά και από τον υπεύθυνο ενός εξουσιοδοτημένου εδώ κοντά που συζήτησα. Αν το γενικό τελικό συμπέρασμα είναι λανθασμένο, sorry αλλά αυτό κατάλαβα.

 

Δυστυχώς "τα μεταξωτά βρακιά, θέλουν και μεταξωτούς κ*λους" και δυστυχώς δεν θέλω αλλά πλεόν δεν μπορώ να διαθέσω περισσότερα από 8000€ για αυτοκίνητο.

 

Σας ευχαριστώ όλους για την κουβέντα και ελπίζω στο μέλλον να γίνω και εγώ ενεργό μέλος του forum σας. Drive safe, καλά χιλιόμετρα και ελπίζω να μην βρει ούτε μισή βλάβη τα αμάξια σας!

Στα λεφτά που υπολογίζεις εγώ μόνο γκολφ θα έπαιρνα. Είναι η δευτερη φορά που έχω tsi και δεν είχα σοβαρά προβλήματα. Όσο για το leasing εχεις δίκιο, έχει μεγάλο ποσοστό κινδύνου. Τα χιλιόμετρα αν είναι γυρισμένα είναι σχετικά εύκολο να το βρείς, απο την στιγμή που κάποιο αυτοκίνητο σου κεντρίσει το ενδιαφέρον. Ζημιές με tsi: Εχω κάνει με δύο αυτοκίνητα συνολικά 180.000 χιλιόμετα. Το ένα, το οποίο έφυγε άδοξα, μέχρι τις 150.000 χιλιόμετρα είχε αλλάξει εντός εγγύησης turbo. Μετά την αλλαγή στο αυτοκίνητο μπηκε πρόγραμμα , εισαγωγή εξάτμιση και πολλά άλλα και έσπαγα πλάκα με bmw και mercedes αλλά και με honda. To δευτερο το πήρα μεταχερισμένο απο μια φίλη η οποία είχε 60.000 χιλιόμετρα και έχω κάνει μέσα σε δύο χρόνια 23.000 χιλιόμετρα. Το αυτοκίνητο έχει κάνει 3 αλλαγές λαδιών μαζί με φίλτρα φρενα και μια μπουζί. Δεν ακούγεται τίποτα και είμαι στις 87.000 χιλιόμετρα. Αν μερικοί έχουν μανία να τα μηδενίζουν όλα αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ρεαλιστικά όσαακούγονται για προβλήματα κλπ κλπ. Τώρα λοιπόν έχω γκόλφ του 2007 με 87.000 χιλιόμετρα, το έχω κάνει όπως ακριβώς το γουστάρω και αν είσαι αθήνα έλα να το δείς, να σου πώ και εγώ την άποψή μου τι να προσέξεις και μετά πές μου αν σε αυτά τα λεφτά θα βρείς οτιδήποτε καλύτερο, Εννοείται ότι δεν πρόκειται για πρόταση αγοράς. Απλά για να έχεις και μια άλλη εικόνα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οταν ψαχνεις για μεταχειρισμενο μενεις μακρια απο leasing κι απο μαντραδες, αυτο ειναι νομος.Υπαρχουν ενα σωρο αυτοκινητα απο ιδιωτες δε βλεπω το λογο να πας σε μαντρα να το παρεις πιο ακριβα.Για το ιστορικο του αυτοκινητου θα πας με τον αριθμο πλαισιου σε μια αντιπροσωπεια και θα τους πεις να σου κανουν μια εκτυπωση του ιστορικου.

 

Οσο για τις στανταρ βλαβες που σου ειπε ο μηχανικος, ρωτα τον να σου πει καποιο μοντελο οποιασδηποτε μαρκας που δεν εχει στανταρ βλαβες.Μην τρελαθουμε κιολας.Στανταρ βλαβες εχουν ολα, απο mercedes μεχρι zastava.Απο τη γενικη εικονα του αυτοκινητου θα καταλαβεις αν ο ιδιοκτητης του επινε το αιμα ή το προσεχε.

 

Εχε υποψιν σου οτι ενα tsi με 70.000 χλμ οτι στανταρ βλαβες ηταν να βγαλει τις εχει βγαλει και οτι αλλαχτηκε, αλλαχτηκε με καποιο αναβαθμισμενο ανταλλακτικο.

Edited by Νasos_p
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπει ο postmaster θα θέσω κι εγώ ένα προβληματισμό για να μην ανοίγω νέο topic.

 

Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση μεταχειρισμένου αλλά για το 6αρι Highline.

Κοιτάω σε μάντρες γιατί δεν υπάρχουν μετρητά τα χρήματα, οπότε αναγκαστικά έχουν αποκλειστεί οι ιδιώτες.

 

Ο προβληματισμός που θέλω να θέσω, ο οποίος γεννήθηκε και σε εμένα τις τελευταίες ημέρες μιας και μέχρι τώρα δεν το σκεφτόμουν, είναι μεταξύ manual και dsg.

Στην αρχή κοιτούσα αυτοκίνητα μόνο με χειροκίνητο κιβώτιο. Εδώ και κάποιες ημέρες αρκετοί γνωστοί και φίλοι μου είπαν να κοιτάξω και για dsg γιατί σε σχέση με το χειροκίνητο τα σπάει.

Πράγματι από κριτικές που διάβασα διαπίστωσα ότι σε λειτουργία δεν έχει καμία σχέση με τα παλιά αυτόματα κιβώτια και δείχνει πολύ καλά στοιχεία σε σχέση με το χειροκίνητο.

Διάβασα όμως και για μερικά προβλήματα που γράφετε εδώ μέσα. Αυτό είναι που με προβλημάτισε και τώρα έχω μπει σε μεγάλο δίλλημα.

 

Κάθε γνώμη θα βοηθούσε.

Ευχαριστώ.

Edited by Katafractos
Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπει ο postmaster θα θέσω κι εγώ ένα προβληματισμό για να μην ανοίγω νέο topic.

 

Διάβασα όμως και για μερικά προβλήματα που γράφετε εδώ μέσα. Αυτό είναι που με προβλημάτισε και τώρα έχω μπει σε μεγάλο δίλλημα.

 

Κάθε γνώμη θα βοηθούσε.

Ευχαριστώ.

Του σασμαν το γκαγκελο γινεται αδερφε,οπως με τις καδενες.θελεις να μπλεξεις?????

 

Βρες ενα καλο χειροκινητο απο ιδιωτη αφου το ψαξεις πολυ καλο και μην το σκιζεις.Θα σε βγαλει αρκετα χρονακια.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπει ο postmaster θα θέσω κι εγώ ένα προβληματισμό για να μην ανοίγω νέο topic.

 

Διάβασα όμως και για μερικά προβλήματα που γράφετε εδώ μέσα. Αυτό είναι που με προβλημάτισε και τώρα έχω μπει σε μεγάλο δίλλημα.

 

Κάθε γνώμη θα βοηθούσε.

Ευχαριστώ.

 

 

Του σασμαν το γκαγκελο γινεται αδερφε,οπως με τις καδενες.θελεις να μπλεξεις?????

 

Βρες ενα καλο χειροκινητο απο ιδιωτη αφου το ψαξεις πολυ καλο και μην το σκιζεις.Θα σε βγαλει αρκετα χρονακια.

 

Μου έβαλες το μαχαίρι στη καρδιά. :cry:  :D

Έχω αρχίσει να ψήνομαι τρελά για dsg.

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν το 7αρι dsg κατασκευαστικά έχει πρόβλημα οπότε όλα τα αυτοκίνητα με αυτό το κιβώτιο πρέπει κάποια στιγμή να κάνουν τις ενέργειες που έχω διαβάσει μήπως και το λύσουν ή είναι τι θα σου κάτσει;

Αν είναι τι θα σου κάτσει ξέρει κανείς ποσοστά;

Για παράδειγμα από τα μέλη του φόρουμ που έχουν/είχαν dsg οι περισσότεροι αντιμετώπισαν πρόβλημα;

 

Επίσης διαβάζω για πρόβλημα που εμφανίζεται αρκετά νωρίς.

Τα αυτοκίνητα που έχω βρει έχουν όλα πάνω από 60.000χλμ οπότε πιθανόν (λέμε τώρα) οι ιδιοκτήτες τους να έκαναν τις απαραίτητες ενέργειες στην αντιπροσωπία μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα.

 

Σε κάθε περίπτωση βέβαια αν το αποφασίσω θα πρέπει να οδηγήσω πρώτα το αυτοκίνητο για να δω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειναι πολυ ανωτερο των παλαιων δεν το συζηταμε.Πολυ στρωτες αλλαγες ταχυτητων, αλλη κλαση. Ομως βγαζει προβληματακια και οταν μιλαμε για προβληματακια στο αυτοματο εννοουμε αρκετα ευρα.Απ' οτι εχω μαθει ανα καποια χλμ γινεται καποιου ειδους συντηρηση που κοστιζει κι αυτη αρκετα.Για ψαξτο.

Link to comment
Share on other sites

Το 7αρι dsg δεν χρειάζεται συντήρηση

Βγάζει προβλημα στο mechatronic (εγκέφαλος ) και ειναι καθαρά θέμα τύχης το ίδιο προβλημα βγαινει σε ολα τα dsg του group είτε ειναι 6αρι είτε ειναι 7αρι

Το 7αρι άλλο ενα θεματάκι που βγάζει ειναι ο συμπλέκτης του (πιο πολυ προβλημα άνεσης θα το χαρακτηριζα) βέβαια τέλος του 2013 εχει βγει νέος κωδικός που λύνει το προβλημα !

Παρε DSG7 αλλα παρε απο το 2010 και μετα ώστε να εχει και εγγύηση

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω όσο μπορώ καλύτερα.

1-2 αυτοκίνητα που έχω δει αναφέρουν ότι έχουν εργοστασιακή εγγύηση 20 μήνες.

Όπως και να έχει αν θα γίνει η αγορά θα γίνει από Σεπτέμβη / Οκτώβρη οπότε πιθανόν να έχουν προκύψει κι άλλες αγγελίες αυτοκινήτων.

Το κακό έιναι ότι ψάχνω για λευκό χρώμα γιατί το μαύρο το βαρέθηκα 13 χρόνια τώρα, οπότε οι επιλογές περιορίζονται.

Θα επιδιώξω σίγουρα να το οδηγήσω πρώτα και φυσικά να πάει για έλεγχο στην αντιπροσωπία.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τα νεότερα τσι δεν νομίζω να είναι πολύ και πολύ βελτιωμένα σε θέματα αξιοπιστίας.

Πριν λίγες μέρες μιας γνωστης το sciroco 1,4 160ari του '11 με 58k είχε αρχίσει να σέρνεται δεν πήγαινε και στο ρελαντί το αυτοκίνητο πίσω κάπνιζε ποιο πολύ και από δίχρονο κινητήρα έκανε σύννεφο απο βλάβες όμως πεντακάθαρο.

το πήγε συνεργείο το έλυσαν και έχει σπασμένο λούκι πιστονιού στον 3ο

Το πόρισμα θέλει 4 πιστόνια όλες τις βαλβίδες εισαγωγής, οδηγούς βαλβίδων, τσιμουχακια βαλβίδων, το καπάκι καθάρισμα γιατί είναι σαν τσιμενταρισμένο από την καπνα μαζί με  καδένα λάδια ξύδια και δεν θυμάμαι τι άλλο έχει κόστος επισκευής στο περίπου χοντρικά πάνω 3,5 χιλιάρικα .

Τελικά της είπαν ότι θα καλύψουν όλα τα ανταλλακτικά εκτος από αναλώσιμα και εργασία και πάλι όμως δεν δέχεται να δώσει μια γιατί δεν ευθύνεται για την ζημια προτιμά να δώσει όσα χρειαστεί σε δικηγόρο και να τους κυνηγήσει νομικά για το γαμωτο που λεμε.
Ετσι και αλλιώς οικονομικά δεν ζορίζεται είτε για να πληρωσει εξολοκλήρου την επισκευή η να πάρει άλλο αυτοκίνητο η να τα δώσει σε δικηγόρους.
 

Τριών χρονων αυτοκίνητο με κόστος 32 χιλιάδες foul extra με ότι μπορούσε να του βάλει η μαμά VW το αυτοκίνητο τα χιλιόμετρα τα έγραφε κυρίως σε τα.ξίδια και έκανε όλα τα service στην αντιπροσωπεία στα μισά χιλιόμετρα, δεν τσιγκουνεβοταν το παραμικρό αλλα κατέχει όμως από αυτοκίνητα και δεν τους έπαιρνε να την κοροϊδέψουν
Το πρόσεχε στην συντήρηση και στην οδογήση δεν το πήγαινε όπως οδηγούν συνήθως οι γυναίκες για παράδειγμα 6η και 80 το πάταγε αρκετά αλλα δεν το έσκιζε πχ κοφτές και πορεία στην εγνατία με τελική, δεν είχε πρόγραμμα η οτιδήποτε aftermarket.

 

 

 

Στο δεύτερο που έχουμε στην οικογένεια skoda superb 1.8 τσι dsg7 μέχρι στιγμής στα 50k έχει αλλάξει στην εγγύηση κομπλε συμπλεκτη dsg, λάδι dsg, και 3 επαναπρογραματισμους με αναβαθμίσεις και έναν αισθητήρα στο servo.
το πρόβλημα που είχε ήταν ότι αρχικά αργούσε να κατεβάσει ταχύτητες έπρεπε να έιχει τρίτη και κρατούσε ακόμα 6 χρειαζόταν να ζοριστεί αρκετά για να κατεβάσει και όταν κατέβαζε με πολύ γκάζι κλώτσαγε απότομα και έφευγε με μεγάλη ταχύτητα επίσης, έκανε ένα ήχο σα να χτυπάνε τενεκεδες μερικές φορες στην αλλαγή από πρώτη σε δευτερα με λίγο γκάζι.
 

όλα αυτά διορθώθηκαν με τις παραπανω αλλαγές που έγιναν στην εγγύηση αλλα ένα πρόβλημα που είχε από αρχή συνέχισε σε κατηφόρα μόλις άφηνα το φρένο το αμάξι μετά από λίγο αποσυμπλεκε σταδιακά και κυλουσε πίσω ενώ στο καντράν έγραφε 1 αν θυμάμαι καλά είναι η λειτουργία hill climp αλλα δεν είμαι και σίγουρος.
Μετα από επίσκεψη σε πολλές αντιπροσωπείες όπου όλοι δεν έβρισκαν κάποιο πρόβλημα βρέθηκε ένας τεχνικός τσακάλι που είχε γνώσεις από dsg και κατάλαβε αμέσως τι έλεγα μετά από ψάξιμο που έκανε και επικοινωνία με την skoda πήραν απόφαση σε πρώτη φάση να αλλάξουν servo και αν δεν βρεθεί λύση πακέτο σαζμάν με εγκέφαλο καινούρια.

 

Τελικά με το servo διορθώθηκε, από την skoda που το ζητησαν πίσω για να το ελέγχουν στο εργοστάσιο μετά από λίγο καιρό ενημέρωσαν πως εσωτερικά είχε διαρροή υποπίεσης και αυτό ευθυνόταν για της ποιο πολλές δυσλειτουργίες τα αλλα διορθωνόταν μονο με το update και την αλλαγή τυπου λαδιου στο dsg οπως και ετσι εγινε.

 

Αντίθετος το δικο μου golf τσι 140 sportline κατασκευής 11/07 από μηχανικά - ηλεκτρονικά μέχρι τώρα στα 95k έχει ζητησει μια Ν249 μια Ν75 και 4 πολλαπλασιαστές ο ένας κάηκε αλλα τους άλλαξα όλους για να μην τρέχω κάθε λίγο να αγοράζω από ένα, εσωτερικά τώρα άρχισε να κρεμάει το ύφασμα του ουρανου πισω από την θήκη για τα γυαλιά
Είναι αυτό που λέμε οπως τύχει αλλα πάντα ισχύει και  "κάθε πέρυσι και καλύτερα" σε όλα ακόμα και στα αυτοκίνητα
Σε λίγα χρονια θα ψάχνουμε αυτοκίνητα κατασκευής πριν το 2000 να μη μένουνε στον δρόμο και το κόστος επισκευης τους να είναι σχεδόν σαν ένα γενικό service σε σχέση με τα καινούρια

Edited by Deus164
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να πιστεύσω ότι ένα tsi με σωστή βενζίνη (100οκτ) και σωστή οδήγηση θέλει "το καπάκι καθάρισμα γιατί είναι σαν τσιμενταρισμένο από την καπνα".

Ένα αμάξι 1400cc με απόδοση > 100hp/1000cc είναι σχετικά ειδικού σκοπού και έχει και τις αντίστοιχες απαιτήσεις. Το πρόβλημα είναι ότι το πασάρουνε σαν ένα νορμάλ κάρο και

ισχυρίζονται πράγματα που δεν στέκουν (πχ1 παίρνει και 95άρα από Α.Π., πχ2 long life service λαδιών στην Ελλάδα με θερμοκρασίες>40C, πχ3 δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο στην οδήγηση βλέπε ξεκάπνισμα)

Edited by aga
Link to comment
Share on other sites

δεν δικαιολογείται με κανένα τρόπο σε ένα εργοστασιακό αυτοκίνητο με λιγότερα από 60k να ραγίσει το πιστόνι από άκρη σε άκρη και να σπάσει το λούκι του ελατηρίου σε μήκος σχεδόν ενός πόντου το αυτοκίνητο δεν το έλιωνε αλλα δεν και το πήγαινε με 80-100 και τα ποιο πολλά χιλιόμετρα τα είχε σε ταξίδι

 

Μιας και το εφερε η κουβέντα- πιστεύω πως το λάδι που χρησιμοποιούμε το 5-30 είναι κυρίως υπεύθυνο για τους τσιμενταρισμενους άυλους εισαγωγής στα καπάκια
οι περισσότεροι TSI κινητηρες το τσιμπάνε από εκεί προέρχονται και οι επικαθίσεις σε συνδυασμό με τις ποιο πολλές αναθυμιάσεις τουλαχιτον έτσι το ερμηνεύω

έχω 2 TSI αυτοκίνητα και τα 2 κατεβάζανε λίγο τον δείκτη λαδιού από καινούρια, από το πρώτο service και μετά και στα 2 βάζω 5-40  το ένα έχει 60k και το άλλο 95 τα λάδια τα αλλάζω κα8ε 10 και τα τσεκάρω μονο πριν και μετά την αλλαγή ποτε δεν είδα τον δείκτη να λείπει το ελάχιστο είτε χειμώνα είτε καλοκαίρι είτε κάνω ταξίδι 400 χιλιόμετρα χωρίς στάση στην εγνατία και πάω πορεία 160 είτε κυκλοφορώ μέσα στην πόλη

 

 το 5-30 μπορεί να είναι καλο λάδι αλλα δεν είναι για όλες τις κλιματολογικές συνθήκες
δεν μπορεί το ίδιο ιξώδες λαδιού να είναι το ιδανικό για τις βόρειες περιοχές που οι θεμοκρασιες είναι από -30 μέχρι 20 και για τις ποιό νότιορες- κεντρικές που είναι από 20 έως 50

στην αρχή ήμουν και εγώ διστακτικός με το βάλω 5-40 αντί για 5-30 αλλα με παρότρυνε ένα φίλος μου που είχε πάρει τσι πριν από εμενα αρχικά του άναψε το λαμπάκι στάθμης λαδιού πριν το πρώτο service το πήγε στην αντιπροσωπεία και του είπαν είναι καινούριο θα στρώσει μετά την αλλαγή συνέχισε να τα ρουφάει τελικά το άλλαξε με 5-40

σήμερα το αυτοκίνητο του έχει 165K δεν καεί λάδι δεν είχε ποτε κάποιο πρόβλημα για να χρειαστεί να ανοίξει καπάκι για καθαρισμό  και μέσα στα κολάρα εισαγωγής δεν έχει την λαδίλα τον αναθυμιάσεων που έχουν τα αυτοκίνητα που βάζουν 5-30 είναι η φυσιολογική, ακόμα και τα μπουζί είναι καθαρότερα αν συγκριθούνε 2 διπλα διπλα ένα από κινητήρα με 5-30 και ένα από 5-40

 

Δεν θέλω να το παίξω ξερόλας η ποιο έξυπνος από τον κατασκευαστή η να πεισω καποιον η να έρθω σε αντιπαράθεση -  διαφωνήσω με οποια αντίθετη άποψη
Πήρα το ρίσκο να τα αλλάξω βλέποντας τις διαφορες σε αυτοκίνητο φίλου μου που το έκανε πριν από εμενα 

Το συμπέρασμα και στα τρία αυτοκίνητα 2 δικά μου και το ένα του φίλου μου είναι το ίδιο μέχρι στιγμής κανένα δεν έβγαλε βλάβες στα εντόσθια όπως καδένα καθάρισμα καπάκι και παει λεγοντας, κανένα δεν καίει λάδι, έχουν ποιο καθαρή εισαγωγή από λάδια αναθυμιάσεων και ποιο καθαρά μπουζί

και τα 3 ταΐζονται με 95άρα και έχουν από μέτρια έως αρκετά χιλιόμετρα στην πλάτη τους

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Για τα λουκια των πιστονιων ειναι καθαρα θεμα τύχης
Και σε Golf BMY-ΒLG Εχουν σπάσει λουκια . Στα καινουργια εχουν αλλαξει κωδικους πολλες φορες ! Ειναι καθαρα θεμα τυχης γιατι υπαρχουν βελτιωμενα με πολλα αλογα στα μαμα πιστονια και δεν κανουν κιχ !
Επικαθίσεις εχεις και με 5w40 και ισως περισσοτερες αν το λαδι δεν ειναι low saps

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάπου είχα δει για μια προβληματική παρτίδα πιστονιών, το οποίο εστω να δεχτούμε ότι μπορεί να συμβεί.

Αυτό που φυσικά δεν γίνεται αποδεκτό είναι η τραγική (μη) υποστήριξη σε after sales τουλάχιστον στη χώρα μας...

 

@the_winner, υπάρχουν τίποτα συμπτώματα πριν συμβεί το κακό με πιστόνια, πχ missfires κλπ? υπάρχει γενικότερα οποιοσδήποτε προληπτικός έλεγχος? 

Edited by aga
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάπου είχα δει για μια προβληματική παρτίδα πιστονιών, το οποίο εστω να δεχτούμε ότι μπορεί να συμβεί.

Αυτό που φυσικά δεν γίνεται αποδεκτό είναι η τραγική (μη) υποστήριξη σε after sales τουλάχιστον στη χώρα μας...

@the_winner, υπάρχουν τίποτα συμπτώματα πριν συμβεί το κακό με πιστόνια, πχ missfires κλπ? υπάρχει γενικότερα οποιοσδήποτε προληπτικός έλεγχος?

Υπαρχει υποψια εκτος απο ελαττωματικες παρτιδες ελατηριων & πιστονιων , υποψια ελατωμμΑτικων μεταλλων μπιελων και στροφαλων.

Ειναι λιγο off topic ..

Για τα λαδια, οι επικαθισεις υφιστανται λογω μεθοδου λειτουργιας και εκχυσης αμεσα του καυσιμου στον κυλινδρο.

Τα 5-30 504vw εχουν προδιαγραφες low saps και θα εχουν τις λιγοτερες επικαθισεις.

Και το 5-40 καλο ειναι.

Η δικη μου γνωμη όπως την εχω ξανατονισει ειναι αλλαγες λαδιων ανα 7500 χλμ.

Αλλιως ψεκασμος με μπεκ μεθανολης και θα γυαλισουν ολα

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Μπιελων και στροφαλων?Εχεις δει φθορες σε αυτά τα μέρη?
Για τις επικαθίσεις τα έχουμε πει και εισαι σωστός,εφόσον το μπεκ ψεκάζει απευθείας στον θάλαμο καύσης οι βαλβίδες δεν μπορούν να ξεπλυθουν από το film λαδιου που μένει πανω τους το οποιο film λαδιου δημιουργείται από τα τσιμουχάκια γιατι οσο καλα τσιμουχακια και αν εχει παντα ενα film λαδιου μένει στο ''καλάμι'' της βαλβίδας λόγω οτι ανεβοκατεβαίνει και καθε φορά εισέρχεται σε περιοχή που υπάρχει λάδι .
Αν δειτε ολες οι βαλβίδες εχουν μαζεμένη μουργα λαδιου κατω κατω διοτι στο ανεβασμα το τσιμουχακι ξύνει την βαλβιδα μεχρι εκεινο το σημειο .
 

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις κατι γι αυτο το αμαξι ? http://www.volkswagenbank-usedcars.gr/car/vw-golf-gt

 

δυστυχως η αγορα του πασσατ που ηθελα ναυαγησε,και ψαχνοντας βρηκα στη μαντρα της vwbank αυτο το γκολφ...η τιμη του μου φαινεται υπερβολικα χαμηλη,κι απτις φωτογραφιες φαινεται το μπροστα καπο να κανει δοντακι στο μπροστα φαναρι του συνοδηγου,και η πορτα του πορτμπαγκαζ να μην εφαρμοζει τελεια στο αριστερο πισω φαναρι,κατι το οποιο με βαζει σε πολλες υποψιες...απτην αλλη σκεφτομαι οτι αν δεν εχει κατι στην πραγματικοτητα να το εκλεινα( αφου ελεγχοταν εννοειται πρωτα),γιατι η τιμη ειναι πολυ καλη,και στα χιλιομετρα αυτα λογικα τα προβληματα που βγαζει το μοντελο αυτο μαλλον θα εχουν λυθει...

 

αν γνωριζετε κατι η καποιος το εχει δει ας μου δωσει αν θελει καμια πληροφορια ;-)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου , για το συγκεκριμένο golf δεν ξέρω κάτι. Το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι πως και στο δικό μου  η εφαρμογή της πίσω πόρτας από καινούργιο δεν είναι και η καλύτερη : αισθητή η διαφορά του αρμού αριστερά με δεξιά. Αυτό το έχω παρατηρήσει και σε κάποια άλλα golf ενώ σε άλλα όχι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.