Jump to content
oasisAthens

Golf 7 Tdi Κινητήρες - Service [Εντυπώσεις - Απόψεις]

Recommended Posts

Λογικα τα ίδια αλλά ρίξε μια μάτια στο manual τι είδους προδιαγραφές πρέπει να πληρει το λάδι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής μελλοντικός κάτοχος ενός ελαφρά μεταχειρισμένου Golf VII Variant 1.6tdi 105ps αφήνοντας πίσω ένα Golf V Fsi 1.6. Στο προηγούμενο Golf έβαζα λάδια Mobil esp formula 5w30 και αγόραζα συνήθως 4 λίτρα. Τώρα στο tdi μπορώ να βάλω τα ίδια; Και το ίδιο ιξώδες; Ποσά λίτρα θέλει η συγκεκριμένη μηχανή;

Καλοτάξιδο! Πώς και δεν πήρες το Passat?

 

Συνέχισε με τα ίδια είναι πολύ καλά λάδια.

 

Χαιρετισμούς στην Καστοριά :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το manual αναφέρει QI6 και 507.00, που σημαίνει Longlife είτε 30.000km είτε 2 χρόνια. Στο site της mobil προτείνει Mobil 1 ESP Formula 5w30. Έχω 11.000km και θα πάω για αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Προτείνετε να αλλάξω και κάτι άλλο; πχ φίλτρο καμπίνας, φίλτρο αέρα ή θα θεωρηθεί πλεονασμός. Λόγω ότι το πήρα μεταχειρισμένο.

post-14607-0-02825700-1453976372_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα,

πριν 2 χρόνια αγόρασα καινούργιο golf,tdi dsg, έχω κάνει 56000 χλμ και τωρα επιβεβαιώνω οτι τελικά καίει λάδι, στα τελευταία 13000 έχει κάψει περίπου 300 γρ. μισοί μου λένε φυσιολογικό μισοί μου λένε μη φυσιολογικό.

ποιά είναι η άποψη σας; ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , pap84 said:

στα τελευταία 13000 έχει κάψει περίπου 300 γρ.

....στα τελευταία 13000 σου έχει κάψει περίπου 300 γρ. (ml να φανταστώ) δλδ 23ml καθε 1000 χλμ

τρολλάρεις έτσι?

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , vasilisrx8 said:

κάθε πότε έκανες σερβις;κλασικά 2 χρόνια ή 30000χλμ;

κάθε 15000

το 2ο στα 30 το κανα έξω σε μάστορα αλλά μου βαλε πιο χοντρό λάδι και ένιωθα τον κινητηρα πολύ βαρύ, κ μετά από 5000 ξαναπήγα αντιπροσωπεία.. ο μαστορας έξω μου ειχε πει οτι εκαψε πολύ λάδι κτλ αλλά δεν τον έδωσα σημασία...τωρα τις προάλλες που τα ειδα, ειδα κατεβασμενη την ένδειξη και το έψαξα λίγο ρωτησα απο δω απο κει...η αντιπροσωπεία μου ειπε οτι αναμεσα από χαη και λοου μεσολαβουν περιπου 800 γρ...εμενα ηταν πανω απο την μεση χαη κ λοου....

εσεις πως ελεγχεται τον δείκτη; καποιςο μου ειπε με ανοιγμα του ποματος της μηχανης για να φυγει ο αερας και να κατσει κανονικά το λάδι κτλ κτλ κτλ ....άλλοι λένε λίγο ζεστή άλλλοι λενε παγωμένη μηχαν'ή.....αντε ξεμπερδευε...

με τετοια κατανάλωση ειμαι καλά;;;; τον γάλλο που ειχα με 160000 χλμ δεν εκαιγε ουτε σταγονα...βενζινη βεβαια

δεν τρολάρω με τίποτα...!!!

Edited by pap84
Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2017 at 10:52 ΜΜ, fkd said:

....στα τελευταία 13000 σου έχει κάψει περίπου 300 γρ. (ml να φανταστώ) δλδ 23ml καθε 1000 χλμ

τρολλάρεις έτσι?

κάθε 15000

το 2ο στα 30 το κανα έξω σε μάστορα αλλά μου βαλε πιο χοντρό λάδι και ένιωθα τον κινητηρα πολύ βαρύ, κ μετά από 5000 ξαναπήγα αντιπροσωπεία.. ο μαστορας έξω μου ειχε πει οτι εκαψε πολύ λάδι κτλ αλλά δεν τον έδωσα σημασία...τωρα τις προάλλες που τα ειδα, ειδα κατεβασμενη την ένδειξη και το έψαξα λίγο ρωτησα απο δω απο κει...η αντιπροσωπεία μου ειπε οτι αναμεσα από χαη και λοου μεσολαβουν περιπου 800 γρ...εμενα ηταν πανω απο την μεση χαη κ λοου....

εσεις πως ελεγχεται τον δείκτη; καποιςο μου ειπε με ανοιγμα του ποματος της μηχανης για να φυγει ο αερας και να κατσει κανονικά το λάδι κτλ κτλ κτλ ....άλλοι λένε λίγο ζεστή άλλλοι λενε παγωμένη μηχαν'ή.....αντε ξεμπερδευε...

με τετοια κατανάλωση ειμαι καλά;;;; τον γάλλο που ειχα με 160000 χλμ δεν εκαιγε ουτε σταγονα...βενζινη βεβαια

δεν τρολάρω με τίποτα...!!

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , vasilisrx8 said:

κάνα 25αρι σε muhle ή mann

σε ευχαριστώ, το ΟΕΜ μεσα ξερουμε τη μαρκα ειναι?

τα BOSCH ποσο έχουν?

Edited by leonenero
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , leonenero said:

σε ευχαριστώ, το ΟΕΜ μεσα ξερουμε τη μαρκα ειναι?

τα BOSCH ποσο έχουν?

φίλε δεν έχω ιδέα το οεμ τι μάρκα είναι.και τα Bosch κάπου εκεί παιζουν 25-35 είναι περίπου οι τιμές τους.

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2017 at 1:07 ΜΜ, pap84 said:

κάθε 15000

το 2ο στα 30 το κανα έξω σε μάστορα αλλά μου βαλε πιο χοντρό λάδι και ένιωθα τον κινητηρα πολύ βαρύ, κ μετά από 5000 ξαναπήγα αντιπροσωπεία.. ο μαστορας έξω μου ειχε πει οτι εκαψε πολύ λάδι κτλ αλλά δεν τον έδωσα σημασία...τωρα τις προάλλες που τα ειδα, ειδα κατεβασμενη την ένδειξη και το έψαξα λίγο ρωτησα απο δω απο κει...η αντιπροσωπεία μου ειπε οτι αναμεσα από χαη και λοου μεσολαβουν περιπου 800 γρ...εμενα ηταν πανω απο την μεση χαη κ λοου....

εσεις πως ελεγχεται τον δείκτη; καποιςο μου ειπε με ανοιγμα του ποματος της μηχανης για να φυγει ο αερας και να κατσει κανονικά το λάδι κτλ κτλ κτλ ....άλλοι λένε λίγο ζεστή άλλλοι λενε παγωμένη μηχαν'ή.....αντε ξεμπερδευε...

με τετοια κατανάλωση ειμαι καλά;;;; τον γάλλο που ειχα με 160000 χλμ δεν εκαιγε ουτε σταγονα...βενζινη βεβαια

δεν τρολάρω με τίποτα...!!!

καλημέρα, έχετε καποια απάντηση και για μένα ρε παιδιά;; δεν κανω πλακα με την καταναλωση, τοση ήταν...:unknw:

 

Link to comment
Share on other sites

-Λάδι τσεκάρεις αφού πιάσει κανονική θερμοκρασία λαδιού (δηλαδή μετά από κανονική βόλτα αρκετή ώρα) και σβήσεις και περιμένεις 5 λεπτά. Αν το τσεκάρεις κρύο θα δείχνει πιο κάτω η στάθμη.

-Από min σε max συνήθως είναι 1lt.

-Αν κάνεις μόνο κοντινές αποστάσεις και κάνει συνεχώς αναγεννήσεις(ενεργ.), το λάδι θα "φουσκώνει" γιατί γεμίζει καύσιμο από τις αναγεννήσεις, άρα και η στάθμη θα ανεβαίνει (κακό). Και σαφώς θα χεις και θέμα με το DPF σιγά σιγά.

-Το να κάψει 300ml σε 16.000Km είναι λίγο..και φυσιολογικό. Λογικά αν δεν συμπληρώνεις καθόλου και αλλάζεις στα 30.000 (ελπίζω όχι), θα σου ανάψει λαμπάκι στάθμης λαδιού πριν τα αλλάξεις..

 

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, ουφ... ε απο ολα κανω κ μεσα στην πολη και μεγαλες αποστάσεις ...συμπληρωσα λίγα ml πριν κανα μήνα, γενικά δεν συμπληρώνω, τωρα συμπλήρωσα λόγω του οτι θορυβήθηκα και δεν προλάβαινα να τα αλλαξω. Πλέον, εφτασα σχεδον 22.000 με τα ιδια λάδια αλλά θα πάω σύντομα.;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2017 at 10:13 ΠΜ, pap84 said:

ευχαριστώ, ουφ... ε απο ολα κανω κ μεσα στην πολη και μεγαλες αποστάσεις ...συμπληρωσα λίγα ml πριν κανα μήνα, γενικά δεν συμπληρώνω, τωρα συμπλήρωσα λόγω του οτι θορυβήθηκα και δεν προλάβαινα να τα αλλαξω. Πλέον, εφτασα σχεδον 22.000 με τα ιδια λάδια αλλά θα πάω σύντομα.;)

 

 

έφυγες με ελαφρά όχι σύντομα αλλά αμεσότατα.κακως τα κράτησες τόσο πολύ.εγω βαριά 10000χλμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω στα golf τι θερμοκρασία λαδιού δουλεύει το λάδι? Σε εμένα παρατηρείται το εξής τον πρώτο χρόνο 87-92 και στο πολύ ζόρι μέχρι 102. Τώρα μετά από ένα χρόνο με σέρβις long life και κοντά στις 15000χλμ δουλεύει 97-102 και στο ζόρι 105. Όποτε αποφάσισα να αλλάξω λάδια για να δω εάν έχει διαφορά και τώρα δουλεύει 105+ μόνιμα . Πραγματικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

1.6 tdi 145ps... Μέσα στην πόλη είμαι από 90 μέχρι 100(ισως 102) ανάλογα τη θερμοκρασία την κίνηση κλπ κλπ... 

Εκτός πόλης σταθερά με 110 είμαι στους 100 με 105!

Και στο πάτα για ώρα τώρα τα καλοκαίρια βλέπω μέχρι 110!αλλα μόλις αφήσω σε 1 Μαξ 2 λεπτά πέφτω 100

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας service στα 70.000km (1.6TDi 12/2014) ρώτησα τον μηχανικό μου για ιμάντα χρονισμού. Στα 120.000km μου απάντησε!

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο, κυρίως σε γερμανικά forum διαπίστωσα ότι οι Γερμανοί αναφέρουν 210.000Km και κάθε χρόνο οπτικό έλεγχο!!! 

Κάποιος ανέφερε ότι σε dusty countries (χώρες με σκόνη!!!) η VW προτείνει στα 120.000km.

Σε παλιότερους κινητήρες πριν το 2009 υπήρχε το όριο των 120.000km ή 5 χρόνια, ανάλογα πιο θα έρθει πρώτο.

 

Το "κουφό" είναι ότι VW της Αγγλίας μιλάει για αλλαγή κάθε 5 χρόνια! https://www.volkswagen.co.uk/owners/servicing/what-we-check-and-why/cambelt-change

Oι Αμερικάνοι για τον 2.0TDi αναφέρουν επίσης τα 130.000miles = 210.000km http://pics.tdiclub.com/data/500/2015_Golf_GSW.pdf Εκεί που λέει timing belt...

Link to comment
Share on other sites

Οι κινητήρες πριν το 09 ήταν κυρίως κινητήρες pd όπου ο εκκεντροφόρος συμπίεζε και το πετρέλαιο σε πιέσεις από 1920(pd105, pd140) έως 2200 bar(pd170), οπότε αν σκεφτείς ότι στα CR ο εκκεντροφόρος είναι απαλλαγμένος από τέτοιο φορτίο, τότε τα 210.000 χλμ είναι λογικότατο νούμερο. Άρα είναι 5 χρόνια ή 210.000 χλμ, όποιο έρθει πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , Giorgos 4 said:

Στο βιβλίο αναφέρει 210.000 χλμ, όχι όμως έτη..

Δεν το βρήκα κάπου στο βιβλίο. Μπορείς να μου αναφέρεις τη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου ειναι λίγο δύσκολο.. με την πρώτη ευκαιρία θα σου πω..σε passat 2011 1.6 TDI 105ps με κωδικό κινητήρα CAYC άλλαξα στα 7 χρόνια και 165.000χλμ. Η εταιρία μου  ελεγε  όντως 210.000 αλλά θα πήγαινα στα 9 χρόνια και ήδη  από αυτά που έχουμε συνηθίσει ειναι παρά πολλά και τα χλμ και τα χρονια..Στο GOLF 4 αλλάζω ιμάντα και αντλία καθε 60.000.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.