Jump to content
oasisAthens

Golf 7 Tdi Κινητήρες - Service [Εντυπώσεις - Απόψεις]

Recommended Posts

Δεν με κατάλαβες. Όταν λέω οδηγικό προφιλ εννοώ κατά πόσο καταπονείς το λάδι η όχι με τον τρόπο που οδηγείς. Ο τρόπος που το κάνει είναι αυτός που πε ο winner, μέσω αξιολόγησης της μεταβολής της θερμοκρασίας του λαδιού μ ένα μαθημ.μοντέλο. Ο αισθητήρας δεν είναι ξεχωριστός (θερμοκρασίας είναι) γι αυτή τη δουλειά, είναι αυτός στο κάρτερ και προφανώς δουλεύει συνεχόμενα γιατί είναι κ αισθητήρας θερμοκρασίας για άλλο σκοπό, αλλά η "αξιολόγηση" της ποιότητας κ του προφίλ οδήγησης - όπως έγραψα- δεν γίνεται συνεχόμενα, το κάνει για τα πρώτα 500Km απ το μηδενισμό του service λαδιού.

Δες κ αυτό (στα γερμανικά όμωα, αν κ αναφέρεται σε Τ4 αλλά η λογική δεν έχει αλλάξει):

http://www.t4-wiki.de/wiki/Geber_G266_(Ölstand/Öltemperatur

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

ok

Άστα αυτά και θέλω βόλτα με το bluemotion :acute:

Θα πιούμε καφεδάκι και θα το περπατήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οφ τόπικ

Μάκη καλοτάξιδο και ασφαλέστερο να ειναι.

Την υγεία μας να χουμε ολοι και συ και η οικογένειά σου φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Οφ τόπικ

Μάκη καλοτάξιδο και ασφαλέστερο να ειναι.

Την υγεία μας να χουμε ολοι και συ και η οικογένειά σου φίλε μου!

Ευχαριστώ Χρήστο. Θα τα πούμε κι από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Και από μένα καλορίζικο Μάκη με ασφαλή,απροβλημάτιστα και οικονομικά χλμ.!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

Πρώτη ημέρα εγγραφής στο club και πρώτη ερώτηση!

 

Πρόσφατα ευτυχής κάτοχος Golf Plus 2012 1.6tdi (όχι Bluemotion) εισαγωγής από Γερμανία (με, ελεγμένο για τη γνησιότητά του, βιβλίο service)

 

Ήθελα να ρωτήσω τα μέλη κάθε πότε προβλέπεται αλλαγή ιμάντα χρονισμού

 

Σύμφωνα με την ελληνική αντιπροσωπεία, οι οδηγίες που έχουν από το εργοστάσιο είναι για κάθε 120.000 χιλιόμετρα, ενώ οι Γεμανοί, μετά από επικοινωνία με το συγκεκριμένο συνεργείο, όπου γινόταν όλες οι εργασίες συντήρησης στη Στουτγάρδη, ορκίζονται ότι οι οδηγίες από το Wolfsburg είναι για 210.000 χιλιόμετρα!

 

Γνωρίζει κανείς τί ισχύει στην πραγματικότητα, όπως και τις υπόλοιπες προβλεπόμενες τακτικές εργασίες συντήρησης? (τουρμπίνα κλ.π.)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το βιβλιαράκι συντήρησης του αυτοκίνητου πρέπει να γράφει σε πόσους μήνες ή χιλιόμετρα όποιο έρθει πρώτο γίνεται η αλλαγή του ιμάντα. Ο ιμάντας με την πάροδο του χρόνου ξεραίνεται και κόβεται με ότι αυτό συνεπάγεται (κάρφωμα βαλβίδων - έδρες - ζημιά στα πιστόνια και το βασικό λύσιμο της μηχανής).     

Link to comment
Share on other sites

Νομι

Νομίζω οτι στις 210.000 χλμ είναι ο έλεγχος για όσους έχουν καδενα.

Για ιμάντα είναι υπερβολικά πολλά τα χλμ

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω φτάσει στις 97000 χλμ μοντέλο του 2011. 1.6 tdi 105αλογα.Ο μηχανικός μου είπε στις 100000 θέλει αλλαγή για να έχω το κεφάλι μου υσυχο...Κάποιο site γνωρίζει κανείς για να προμηθευτώ ιμάντες τις προκοπής;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

''Και εγώ έχω φτάσει στις 97000 χλμ μοντέλο του 2011. 1.6 tdi 105αλογα.Ο μηχανικός μου είπε στις 100000 θέλει αλλαγή για να έχω το κεφάλι μου υσυχο...Κάποιο site γνωρίζει κανείς για να προμηθευτώ ιμάντες τις προκοπής;''

 

http://www.onparts.gr/

Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω φτάσει στις 97000 χλμ μοντέλο του 2011. 1.6 tdi 105αλογα.Ο μηχανικός μου είπε στις 100000 θέλει αλλαγή για να έχω το κεφάλι μου υσυχο...Κάποιο site γνωρίζει κανείς για να προμηθευτώ ιμάντες τις προκοπής;

Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.nt.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου έφτασε πλεον ο καιρος και για τα 30.000 km (GOLF VII 1.6 TDI) και έχει ο Θεός ! :)

Λοιπόν θα ήθελα μια ερωτησουλα σε οσους το έχουν κανει σε τιμή περίπου το εχετε κάνει ; Εδώ πάντως μου έδωσαν τιμη 220 ε χωρίς αλλαγή φίλτρου πετρελαίου.

Επίσης κάτι τελευταίο η VW λέει αλλαγή φίλτρου πετρελαίου στα 60.000 χλμ . Θεωρείται το ναντο αλλαξω στα 30.000 είναι υπερβολή ή να περιμένω στα 45.000?

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι σε αντιπροσωπια ειναι ε; βρες κανενα αλλο σοβαρο συνεργειο

ειναι παρα πολλα για 5 λιτρα λαδι, φ λ, φ κ, και φ α

 

 επισης ειναι παρα πολλα τα 60.000 χλμ για αλλαγη φ π. εγω το αλλαζω σε καθε σερβις μαζι με τα υπολοιπα, στα 15.000 χλμ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι ειναι πολλά απλώς είμαι σε εγγύηση οπότε μονόδρομος η αντιπροσωπεία ή το εξουσιοδοτημένο. Και επειδη Λάρισα δεν εχω βρει και κάποιον που μα το κατέχει παω αντιπροσωπεία

Link to comment
Share on other sites

με τα χρηματα που θα γλυτωσεις αν δεν πας σε αντιπροσωπια μπορεις να ερθεις μεχρι τη θεσσαλονικη, να κανεις το σερβις εδω, να κανεις και τα ψωνια σου, να πιεις και κανενα καφε

Link to comment
Share on other sites

Στο ύψος τους βλέπω οι αντιπροσωπείες της vw!!!!! Κρατάνε χαρακτήρα! Δεν μασούν ούτε απο κρίση ούτε απο τίποτα... Αν πλησιαζεί η λήξη της εγγύησης εγω δεν θα πάταγα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ρισκάρισα και δεν πάτησα το πόδι μου ποτέ στη αντιπροσωπεία, ούτε έξτρα εγγύηση πλήρωσα, όλα στην αυλή του σπιτού Golf V TSI (140ps-κωδικός κινητήρα BMY)       Να πάνε να γ.......

Edited by Vassilis63
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μόνο την πρώτη αλλαγή λαδιών έκανα σε golf v 1.6fsi kai golf 6 1.4tsi 122. Για το service στα δυο χρόνια ούτε λόγος.... 220 ευρώ για λάδια και δυο φίλτρα....??? Για να μην σχολιάσω οτι έβγαλαν και την ανάρτηση των πολλαπλών συνδέσμων  πίσω στις χαμηλές εκδόσεις....

Edited by andreas_petrop
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μόνο την πρώτη αλλαγή λαδιών έκανα σε golf v 1.6fsi kai golf 6 1.4tsi 122. Για το service στα δυο χρόνια ούτε λόγος.... 220 ευρώ για λάδια και δυο φίλτρα....??? Για να μην σχολιάσω οτι έβγαλαν και την ανάρτηση των πολλαπλών συνδέσμων  πίσω στις χαμηλές εκδόσεις....

Αυτό με την ανάρτηση σε golf v έγινε?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έγινε στα εφτάρια μέχρι τα 122 άλογα για λόγους οικονομίας και πέρασε τυχαία... στα ψιλά γράμματα του αυτοκινητιστικού τύπου. Αν κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει να σας πω και το άλλο τότε να γελάσετε όλοι μαζι γιατί εγω πραγματικά δεν ήξερα τι να πω στην κοπέλα οταν μου το είπε....

- Ποια είναι η τιμη για το service 30.000 km και τι περιλαμβάνει ;

- Μισό λεπτακι 217 ε λαδια, φιλτρο λαδιου καμπινας αερος και εργατικά.

- Μάλιστα.... Το κοστος του φιλτρου πετρελαιου ; Και θα ήθελα και μια τιμουλα χωρις τα λάδια.

- Μάλιστα μισο λεπτακι ... Το φιλτρο πετρελαιου ειναι στα 31 ε και η τιμη χωρις τα λαδια του service ειναι 195 μιας και δεν θα επωφεληθείτε την εκπτωση που σας εκανα στην αρχη...

Και εδω ειναι η στιγμη που θυμηθηκα σε μια διαφήμιση που πεταξε ο αλλος το τραπέζι και τις καρεκλες στον αέρα ουρλιαζοντας OPEL ΜΕ ΠΟΣΟ ?????

:-))

Ηλια εαν ξέρεις κανενα καλο συνεργειο στη Θεσσαλονίκη θα σου ήμουν υποχρεος !

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω καποιο συνεργειο θεσσαλονικη, ειμαι απο επαρχια και το κανω εκει

 

νομιζω οτι υπαρχει θεμα για καλα συνεργεια στη θεσσαλονικη, ριξε μια ματια

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής μελλοντικός κάτοχος ενός ελαφρά μεταχειρισμένου Golf VII Variant 1.6tdi 105ps αφήνοντας πίσω ένα Golf V Fsi 1.6. Στο προηγούμενο Golf έβαζα λάδια Mobil esp formula 5w30 και αγόραζα συνήθως 4 λίτρα. Τώρα στο tdi μπορώ να βάλω τα ίδια; Και το ίδιο ιξώδες; Ποσά λίτρα θέλει η συγκεκριμένη μηχανή;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.