Jump to content
oasisAthens

Golf 7 Tdi Κινητήρες - Service [Εντυπώσεις - Απόψεις]

Recommended Posts

Eρωτηση απλη,εχω ενα Golf 7 1,6 TDI 105HP του '14.

θελω να αλλαξω λαδια,να βαλω τα castrol edge 5-30LL η τα magnatec ?

Με εχουν μπερδεψει μου λενε οτι τα magnatec κανουν για diesel και αλλοι μου λενε βαλε τα edge

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
48 λεπτά πριν , NIKITAS TSI said:

Eρωτηση απλη,εχω ενα Golf 7 1,6 TDI 105HP του '14.

θελω να αλλαξω λαδια,να βαλω τα castrol edge 5-30LL η τα magnatec ?

Με εχουν μπερδεψει μου λενε οτι τα magnatec κανουν για diesel και αλλοι μου λενε βαλε τα edge

Για πάρε μια γνώμη καταρχάς για το αν κάνουν και τα δυο για το αυτοκίνητο από δω: https://applications.castrol.com/oilselector/el_gr/c/search

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόσφατα άλλαξα λάδια και μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στα motul 8100 xclean c3 5w30,έχω και εγώ το diesel με τα 105 hp


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σχετικά με τα μπεκ εχω το 1.6 με τα 105 αλογα τα μπεκ του καθαρίζονται?

 

Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2021 at 3:32 ΜΜ, oasisAthens said:

Παιδιά το GOLF 1.6 TDI 105PSI έχει καδενα ή ιμάντα?

Στάλθηκε από το PCT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ιμαντα,αλλαγη καθε 210000 χλμ η 10 χρονια,οποιο ερθει πρωτο

Link to comment
Share on other sites

σε κινητήρα CLHA 1.6tdi 105hp καθε πότε αλλάζη υμάντα γνωρίζετε?

 

δεν βρηκα κάτι στο βιβλιο κατασκευαστη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έχω αγοράσει εδώ και μισή εβδομάδα ένα μεταχειρισμένο golf 1.6 tdi  bluemotion (2016) με λίγα σχετικά χλμ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα λιπαντικά της Shell (πχ 5W - 30) είναι κατάλληλα για τον κινητήρα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, thodoris91 said:

Καλορίζικο! Αν καλύπτουν την προδιαγραφή vw507 φυσικά και είναι κατάλληλα 

Ευχαριστώ, να 'σαι καλά :)

 

Δε βρίσκω στην ετικέτα κάποια αναφορά σε τέτοια προδιαγραφή ενώ εδώ αναφέρει πως είναι συμβατό.

 

Αλλά βλέπω τα castrol να φιγουράρουν πολύ ως προτεινόμενα άρα μάλλον θα τα προτιμήσω.

Link to comment
Share on other sites

Στο site της shell το αναφέρει πάντως...κι εγώ castrol βάζω σε golf vi tsi όλα τα χρόνια, αλλά θέλει προσοχή για μαιμουδιες με τα castrol 

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2023 at 10:45 AM, thodoris91 said:

Στο site της shell το αναφέρει πάντως...κι εγώ castrol βάζω σε golf vi tsi όλα τα χρόνια, αλλά θέλει προσοχή για μαιμουδιες με τα castrol 

Αν το αναφέρει λογικά είναι εντάξει. Αλλά σε τι αναφέρεσαι ως μαϊμουδιές; Έχουν γίνει παρατυπίες ή νοθίες από την Castrol;

Link to comment
Share on other sites

On 5/16/2023 at 3:23 PM, thodoris91 said:

Όχι από την ίδια την castrol, κυκλοφορούν στο εμπόριο πολλά μαϊμού Castrol

Κατάλαβα.

 

Και ο τρόπος που διακρίνεις την γνήσια ετικέτα ποιος είναι; Συγνώμη που σε πήρα μονότερμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μιας και είμαστε στο νήμα του σέρβις, το αυτοκίνητό μου είναι στα 92.000χλμ και ήδη δρομολογώ ένα τυπικό (σαν ετήσιο ας το πω) σέρβις.

 

Σε αυτά τα χλμ και τόσο κοντά στα 100, τι άλλο πρέπει να κοιτάξω; Ή ακόμα και να αντικαταστήσω προληπτικά. Πχ είναι ώρα για βαλβολίνες; Είναι ώρα για ιμάντα χρονισμού; Για έλεγχο στο τούρμπο; Μήπως κάποιο άλλο γνωστό ελλάτωμα των golf;

 

Εσείς τι θα ψάχνατε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.