Jump to content
thanos.k

Μπήκαν Νερά ...

Recommended Posts

Μαλλον με πηγαίνει μαμιώντας...

Στην πισω πορτα του συνοδηγου...στο πατακι βρηκα παλι νερα... μετα απο πολυ δυνατη βροχη .. δεν ηταν το σωληνακι για τους πισω υαλοκαθαρηστηρες... ανοιγω την πορτα και βλεπω νερα αναμεσα στα λαστιχα του αμαξωματος και της πορτας..

Η πορτα αυτη ποτε δεν πειραχθηκε...βαφτηκε κτλ...

Τα λαστιχα μοιαζουν για καινουρια...

΄Λέτε να χρειαζεται ρεγουλαρισμα η πορτα ?

Ξηλωσα τα πλαστικα... μηπως η διαροη ειναι απο αλλου...σημερα εβρεξε θα παω να δω το μεσημερι τι εγινε και αν μπαινουν απο αλλου ... σε τι μαστορα πρεπει να παω αν δεν μπορεσω μονος μου ? Υπάρχει καποιος οδηγός για ρεγουλάρισμα πορτας ?

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

ρεγουλαρισμα μονο απο εκει που κουμπωνει η πορτα. πανω στο σασι, 2 βιδες πρεπει να 'χει αστερακι. σε καροσερι θα πας

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε  τη  σακούλα  που  είναι  μεταξύ  ταπετσαρίας  και  πόρτας. Αυτή  κρατάει  τα  νερά  έξω  από  το  αμάξι.
Πρέπει  να  βγει  η  ταπετσαρία  για  να  ελεγχθεί.

 

Link to comment
Share on other sites

φιλε Τασο σακουλα ειχαν τα γκολφ του 92, η τεχνολογια προχωρησε...........

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω  να  ανοίξω  επένδυση  πολλά  χρόνια  και  ως  φαίνεται  έχω  μείνει  μετεξεταστέος.

Link to comment
Share on other sites

Δειτε ΕΔΩ καποιες φωτο... οπως θα δειτε το νερο αυτη τη φορα δεν ξεπερασε το λαστιχο... αλλα σε πολυ μεγαλές βροχες βαζει νερο .... μαλλον θελει ρεγουλαρισμα η πορτα να πιεζει και αλλο προς τα "κατω" ...?

 


 


 

Λετε να ανοιξω την ταπετσαρια ? Σε μεγαλη αντιπροσωπεια που πηρα τηλεφωνο μου ειπε χωρις να το δει οτι ειναι λαστιχο και θελει αλλαγη ..το εχουν συναντησει αρκετα. Και τους λεω λαστιχο σε αυτοκινητο 4.5 χρονων με μονο 1.5 χρονο εκτος γκαραζ σκεπαστου ? lada πηρα ? ...

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

 
Λετε να ανοιξω την ταπετσαρια ? Σε μεγαλη αντιπροσωπεια που πηρα τηλεφωνο μου ειπε χωρις να το δει οτι ειναι λαστιχο και θελει αλλαγη ..το εχουν συναντησει αρκετα. Και τους λεω λαστιχο σε αυτοκινητο 4.5 χρονων με μονο 1.5 χρονο εκτος γκαραζ σκεπαστου ? lada πηρα ? ...

 

 

Μπορεί να γίνει σε γνωστό μου του αλλάξαν τα λάστιχα στον μήνα επάνω καινούριο αυτοκίνητο.

Εντάξει ρε παιδιά μηχανές τα συναρμολογούν δεν είναι φτιαγμένα στο χέρι όλα λογικό είναι κάτι να μην πάει σωστά. Το αλλάζεις και όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Μα το λαστixo δεν έχει τίποτα και ελαστικό είναι και μαλακό και κανει καμπύλη ... Και παντα εβαζα rolon ειδικό της vw στα λάστιχα ... Σε τι συνεργειο πάω για τέτοια θέματα ???

Link to comment
Share on other sites

Θάνο, αυτό ήταν πολύ κοινό πρόβλημα στα Fabia MK1 facelift και φυσικά το είχε και το δικό μου. Το πρόβλημα τουλάχιστον στην περίπτωση των Fabia ήταν το κάλυμμα πίσω από την εξωτερική επένδυση της πόρτας, που καλύπτει το μηχανισμό του παράθυρου, τα καλώδια κλπ.

 

Αυτό το κάλυμμα είναι μεταλλικό και πιάνει επάνω στην πόρτα με πριτσίνια ή βίδες (το δικό μου είχε πριτσίνια, του βίντεο έχει βίδες) και στην περιφέρεια του έχει μια ελαστική φλάντζα, η οποία κατά τη συναρμολόγηση στραβοπατούσε και τα νερά έμπαιναν μέσα. Οπτικά μετά από βροχή ή από πλύσιμο κρατούσε νερά όπως και στις δικές σου φωτογραφίες, μεταξύ ελαστικού και λαμαρίνας.

 

Στο βίντεο 1 θα το δεις περίπου στο 1:50 το πρόβλημα. Αν και στο βίντεο αυτός βάζει σιλικόνη, εμένα στην αντιπροσωπεία, έβγαλαν το μεταλλικό κάλυμμα, τοποθέτησαν σωστά τη φλάντζα και μετά επανατοποθέτησαν το κάλυμμα. Το κόλπο με τη σιλικόνη είναι για να αποφύγεις όλο το βγάλε - βάλε και ξεκούμπωσε - κούμπωσε φύσες και τα πριτσινώματα - βιδώματα όπως δείχνουν τα βίντεο 2 και 3. (Προσοχή τα βίντεο 2 και 3 είναι για αλλαγή γρύλου παράθυρου κι όχι για στεγανοποίηση, αλλά δείχνουν ακριβώς όλη τη διαδικασία αφαίρεσης, δυστυχώς για Fabia)

 

βίντεο 1

 

βίντεο 2

 

βίντεο 3

Link to comment
Share on other sites

Αν μπαινει απο τα λαστιχα της πορτας ειναι κατι που θα συμβαινει μονο εν κινησει και θα φαινεται στο αναλογο σημειο να δακρυζει.Θα το βλεπεις δλδ.Αν δεν ειναι απο εκει, ισως εχουν βουλωσει οι αυλοι αποστραγγισης οποτε στην πολλη βροχη θα υπερχειλιζουν.

Link to comment
Share on other sites

ΦΩΤΟ

 

Τα λέει ΟΛΑ.... τελικα ειναι διαροη απο τη φλατζα αλλα και απο τα πλαστικα στην περιπτωση μου πριτσινια...

Τα πρωτα χρονια που το ειχα σε γκαραζ δεν αντιμετωπισα προβλημα τωρα ενα χρονο φαινεται με τις μεγαλες βροχες με λασπη το προβλημα μεγαλωσε...

Δειτε την φωτο ...  Καποιος να μου πει αν αυτα τα ασπρα κλιπς απο εκει δηλαδη που υπαρχει διαροη αλλαζουν και πως ? Δεν θελω να βαζω παπριζοκολες και σιλικονες ...

 

Οι τρυπουλες παιδια ειναι οκ βαζω φως και βλεπω τα παντα μεσα ουτε πολυ λασπη εχει κτλ... απαραδεκτο γεγονος....και εδω οφειλοταν η αρχικη εως και τωρα μυρωδια μουχλας που ειχε το αυτοκινητο απο το εργοστασιο κιολας...Σκεφτομαι να κανω τον κοπο να τους ξανακραξω ... στην κοσμοκαρ αλλα δεν εχω κουραγιο να μπλεκω με αντιπροσωπειες...

 

Γενικα δεν ειναι τυχαιο... ειναι γνωστο bug απο το 2009 εως και πολυ προσφατα ... http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=53197      http://forums.vwvortex.com/showthread.php?5449090-a-VW-dealer-s-attitude-inconsistent-words

Ειναι πραγματικα να απορει καποιος.... εαν ειχε περιμετρικα 4-5 βιδες που θα ασκουσαν σταθερη πιεση δεν θα συνεβαινε αυτο...τι να πω...

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

ΦΩΤΟ

 

Τα λέει ΟΛΑ.... τελικα ειναι διαροη απο τη φλατζα αλλα και απο τα πλαστικα στην περιπτωση μου πριτσινια...

Τα πρωτα χρονια που το ειχα σε γκαραζ δεν αντιμετωπισα προβλημα τωρα ενα χρονο φαινεται με τις μεγαλες βροχες με λασπη το προβλημα μεγαλωσε...

Δειτε την φωτο ...  Καποιος να μου πει αν αυτα τα ασπρα κλιπς απο εκει δηλαδη που υπαρχει διαροη αλλαζουν και πως ? Δεν θελω να βαζω παπριζοκολες και σιλικονες ...

 

Οι τρυπουλες παιδια ειναι οκ βαζω φως και βλεπω τα παντα μεσα ουτε πολυ λασπη εχει κτλ... απαραδεκτο γεγονος....και εδω οφειλοταν η αρχικη εως και τωρα μυρωδια μουχλας που ειχε το αυτοκινητο απο το εργοστασιο κιολας...Σκεφτομαι να κανω τον κοπο να τους ξανακραξω ... στην κοσμοκαρ αλλα δεν εχω κουραγιο να μπλεκω με αντιπροσωπειες...

 

Γενικα δεν ειναι τυχαιο... ειναι γνωστο bug απο το 2009 εως και πολυ προσφατα ... http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=53197      http://forums.vwvortex.com/showthread.php?5449090-a-VW-dealer-s-attitude-inconsistent-words

Ειναι πραγματικα να απορει καποιος.... εαν ειχε περιμετρικα 4-5 βιδες που θα ασκουσαν σταθερη πιεση δεν θα συνεβαινε αυτο...τι να πω...

Χαρά στο κουράγιο σου να πας αντιπροσωπεία.

Έβγαλαν κανένα νέο revision για αυτα τα παπαράκια ?

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως στο καλο κουμπωνει παλι πισω το panel της πορτας ? Εκει καποια σπειροειδη Klips τα οποια απο οτι φαινεται πρεπει να μπαινουν στο κοματι που βγαινει της πορτας ...

Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτά τα κλιπς αφού τα ανοίξεις δηλ. για να γίνω πιο σαφής αφού πιέσης το στρόγγυλο πλαστικό δίσκο προς τα πίσω είναι έτοιμα για να κουμπώσουν πάλι στις τρύπες.

Link to comment
Share on other sites

https://imageshack.com/i/ipFwTOe1j

 

Για ποιο απο τα 2 αναφερεσε ? Ψαχνω πληροφοριες και τα 2 πως ανοιγουν ! Το αφρωδες ελαστομερες περιμετρικα ειναι ολοκαινουριο δεν εχει χασει ουτε την αφρατοτητα ουτε τιποτα τα πριτσινια τα πλαστικα τα ασπρα δεν κρατανε με την απαραιτητη δυναμη ωστε να εφαρμοζει .. αυτο ειναι το προβλημα ... 

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στα μαύρα κλιπς με τα οποία κουμπώνει το πάνελ πάνω στην πόρτα.Αφού τα ξεκουμπώσεις από τη λαμαρίνα θα πιέσεις το στρόγγυλο πλαστικό δίσκο προς τα πίσω και αφού τα τοποθετήσεις πάλι στις εγκοπές του πάνελ είναι έτοιμα για να κουμπώσουν πάλι στις τρύπες.Τα λευκά πλαστικά δεν έχω υπόψιν μου τι ρόλο παίζουν.Να ρωτήσω κάτι......έχει σπάσει ποτέ το κρύσταλλο από τη συγκεκριμένη πόρτα που έχεις το πρόβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Όχι τιποτα και ποτέ ...το προβλημα υπηρχε ανεκαθεν ! Απλα το αυτοκινητο φυλασοταν σε γκλαραζ και το προβλημα ηταν πολυ ασθενες και μονο οταν ημουν εν κινησει με πολυ βροχη ομως. Το τελευταιο διαστημα λογο μεγαλης ακινησιας και μετα απο 4-5 δυνατες βροχες υπηρχε θεμα μουχλας και νερων στο πατακι το πισω...... Ανακαλυψα τοτε σπασιμο στο σωληνακι της πισω πιτσιλιθρας και νομιζα οτι ειναι αυτο... εμ δεν ηταν ομως... ξηλωσα ολα τα πλαστικα της πορτας και εβαλα χρωματιστα χαρτακια να δω που μπαζει... μα ματαια ..εν τελη οπως βλεπεις το βρηκα...δεν ηταν ουτε λαστιχο ουτε τιποτα ...Το πανελ στο κατω κατω μερος...δεν παταει !!! τα πλαστικα ασπρα κλιπς δεν ασκουν δυναμη...χωρις να υπαρχει καποια στρεβλωση της λαμαρινας ή κατι αλλο ...  Αν ειχε βιδες θα ηταν ευκολη η λυση... Το θεμα ειναι γνωστο  απο το 09-12 ...  

 

Σε ευχαριστω για τις οδηγιες σου. Αυτες τις μερες θα πρεπει να το λυσω το θεμα. Θα μιλησω και με κεντρικα να δω τι θα πουν...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια σε οσους μυριζει το αυτοκινητο μουχλα καλο θα ηταν να δειτε πισω απο την ταπετσαρια των πισω πορτων...! Πηγα σε φιλο που εχει γκαραζ μεγαλο για να κανω δουλει αμε το δικο μου και με εβαλε να ανοιξω και το δικο του golf 6  του 11 ...και βουαλααα! Ιχνη διαροης στις πισω πορτες εσωτερικα οπως και το δικο μου ! Η λυση δεν ξερω αν θα πετυχει εβγαλα προσεκτικα ολα τα ασπρα πριτσινια... τα οποια βγαινουν αν τραβηξεις με μυτοτσιμπιδο το ασπρο εμβολακι προς τα εξω για να τα βγαλεις..

Καθαρισα πολυ καλα το λαστιχο αλλα και εκει που εφαπτεται και περασα μια μικρη στρωση σιλικονης και τα ξανακουμπωσα... καλο θα ειναι οποιος το κανει να παραγγειλει καινουρια ασπρα πριτσινακια γιατι σπανε ευκολα αν τα πιεσεις δυνατα τα εμβολακια... αλλα και 3-4 μαυρα... δεν θυμαμαι τωρα κωδικους αλλα τα βρηκα στο νετ πολυ φθηνα απο ebay.de. Οι κωδικοι ειναι πανω στα πριτσινια-κλιπς... προσοχη δεν βγαινει εντελως η ταπετσαρια γιατι ειναι ο μηχανησμος του τζαμιου εσωτερικα.

 

Απο την κοσμοκαρ με πηραν τηλεφωνο αλλα δεν καλυπτουν ειπαν... παραυτα οταν του ανεφερα για τα περιστατικα και τα links κτλ... τα μασαγε...ελεγε για διαφορετικες περιβαλλοντολογικες συνθηκες κτλ κτλ...Να ειχαμε να λεγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.