Jump to content
Guest kostasfilias

Τοποθετηση A/c Σε Golf Mk4

Recommended Posts

Guest kostasfilias

καλαησπερα εχω ενα golf mk4 το οποιο δεν εχει a/c  απο την μαμα του, ξερει κανεις εαν μπορει να γινει τοποθετηση μετα και τι χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Πας σε εκείνες τις παλιές πατέντες που ο καθε μάστορας έκανε  οτι ήθελε στο αυτοκίνητο με αβέβαιο αποτέλεσμα και απίστευτες βλάβες στην συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Θα  πας  σε  συνεργείο  κλιματισμού  αυτοκίνητου. Αυτός  θα  παραγγείλει  το  σετ  για  το  συγκεκριμένο  αμάξι,  το  οποίο  περιλαμβάνει  μέχρι  και  την  τελευταία  βίδα  και  θα  το  τοποθετήσει  χωρίς  κανένα  πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 βρες απο τρακαρισμενο αν και το καλυτερο θα ηταν να κανεις αυτο που λει ο TASOS M μα θα σου στοιχισει ο κουκος αηδονι 

Edited by GIORGOS VR6
Link to comment
Share on other sites

 Η  τιμή  του  καινούριου  θα  είναι  περί  το  τριπλάσιο  του  μεταχειρισμένου.
Όταν  λέω  καινούργιο  δεν  αναφέρομαι  στο  a/c  της  μαμάς  εταιρίας ( αυτό  δεν  υπάρχει  καν  σε  ολοκληρομένο  σετ  άλλα  μόνο  σε  επιμέρους  ανταλλακτικά).
Υπάρχουν  εταιρίες  πχ  Ιταλία  οι  οποίες  μέσα  στο  κουτί  έχουν  τα  πάντα. Εώς  και  την  τελευταία  βίδα.
Όσο  για  το  μεταχειρισμένο, πρέπει  να  έχει ξηλωθεί ευλαβικά, να  έχουν  βγει  ολόκληρα  τα  πάντα (καλώδια, σωλήνες)  και  όχι  σπασμένα  πλαστικά, βάσεις  κλπ  και  να  έχει  αποθηκευτεί  με  τον  σωστό  τρόπο, για  να  μπορεί  να  επανατοποθετηθεί  χωρίς  πρόβλημα.
Σε  τιμές  2004  μεταχειρισμένο, το  οποίο  θα  χρειαζόταν  σωλήνες  καλώδια  και  λοιπά  μικροεξαρτήματα  δινόταν  400€  από  παλιατζή  με  άγνωστο  ποσό  τοποθέτησης, καινούργιο  1200€  τοποθετημένο  το  οποίο  έχει  και  εγγύηση  διότι  είναι  κούτα, ενώ  το  παλιό  δεν  έχει  καμία  εγγύηση.

 

Edited by TASOS M
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Η  τιμή  του  καινούριου  θα  είναι  περί  το  τριπλάσιο  του  μεταχειρισμένου.

Όταν  λέω  καινούργιο  δεν  αναφέρομαι  στο  a/c  της  μαμάς  εταιρίας ( αυτό  δεν  υπάρχει  καν  σε  ολοκληρομένο  σετ  άλλα  μόνο  σε  επιμέρους  ανταλλακτικά).

Υπάρχουν  εταιρίες  πχ  Ιταλία  οι  οποίες  μέσα  στο  κουτί  έχουν  τα  πάντα. Εώς  και  την  τελευταία  βίδα.

Όσο  για  το  μεταχειρισμένο, πρέπει  να  έχει ξηλωθεί ευλαβικά, να  έχουν  βγει  ολόκληρα  τα  πάντα (καλώδια, σωλήνες)  και  όχι  σπασμένα  πλαστικά, βάσεις  κλπ  και  να  έχει  αποθηκευτεί  με  τον  σωστό  τρόπο, για  να  μπορεί  να  επανατοποθετηθεί  χωρίς  πρόβλημα.

Σε  τιμές  2004  μεταχειρισμένο, το  οποίο  θα  χρειαζόταν  σωλήνες  καλώδια  και  λοιπά  μικροεξαρτήματα  δινόταν  400€  από  παλιατζή  με  άγνωστο  ποσό  τοποθέτησης, καινούργιο  1200€  τοποθετημένο  το  οποίο  έχει  και  εγγύηση  διότι  είναι  κούτα, ενώ  το  παλιό  δεν  έχει  καμία  εγγύηση.

 

TASOS M εισαι τησ δουλειας?

Link to comment
Share on other sites

Guest kostasfilias

Ερχονται ελλαδα αυτα η εχουν αντιπροσωπο εδω; Και τελος αξιζει τον κοπο και τα λεφτα για ενα αυτοκινητο 15 ετων;

Link to comment
Share on other sites

Όλα  έρχονται  Ελλάδα, ένα  κατάστημα  κλιματισμού  αυτοκίνητου  αναλαμβάνει  τα  πάντα.
Τώρα  εάν  αξίζει  σε  αυτοκίνητο  δέκα πέντε  ετών, η  απάντηση  μου  είναι: εάν  το  αυτοκίνητο  ήταν  του  1975  και  ήμασταν  στο  1990  δεν  άξιζε, άλλα  για  αμάξι  του  2000  αξίζει.

 

Link to comment
Share on other sites

Βρες από ένα τρακαρισμένο όλα κομπλέ και πάρτα, έτσι έκανα εγώ για να σπρώξω ένα αμάξι που δεν είχε κλίμα, έψαξα, βρήκα έναν παλιατζή, ήξερα όμως ακριβώς τι θέλω και του είπα ακριβώς τι θέλω, δηλαδή τα παντα, από τα φις τις πλεξούδας μέχρι και την τελευταία βίδα, δεν αγόρασα τίποτα άλλο παρά μόνο καλώδια, μόνο το φρέον δεν μου έδωσε!!! Τοποθέτηση την έκανα μόνος μου, σχέδια τοποθέτησης απο το ίντερνετ και ηλεκτρολογικά μου τα δώσαν από αγγλικό φόρουμ....άγγλοι δεν τους ποιάνεις με τίποτα!! Γνώμη μου μην μπλέκεις με universal καταστάσεις, ψάξε στο ίντερνετ όσοι βάλαν universal πχ σε saxo δεν δουλέψαν ποτέ σωστά, σαν το γνήσιο κανένα. Τέλος πρέπει να βρεις μάστορα με big balls!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest kostasfilias

Εχω βρει κομπρεσερ και εβαπορετα 70 ευρω ποσο θα μου στοιχισουν τα υπολοιπα μαζι με τοποθετηση ξερει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

 Σχετικά  με  τα  μεταχειρισμένα  εγώ  γράψει  παραπάνω.
Τα  universal  τοποθετούντο  πριν  από  πολλά   χρόνια  σε  αυτοκίνητα  που  δεν  προβλεπόταν  a/c  και  έτσι  έμπαινε  κάποιο  από  τα  περιορισμένα  διαφορετικά  είδη. Εκεί καλείται  ο  τεχνίτης  να  το  προσαρμόσει  και  να  το  κάνει  να  αποδώσει. Ο  μόνος  παράγοντας  που  ενδιέφερε  ήταν  να  χωράει  στο  μηχανοστάσιο  και  στην  καμπίνα.   
Θα  παρουσιάσω  την  τοποθέτηση  a/c  σε  VW Jetta ’90. Ήταν  από  Ιταλία,  την  μάρκα  δεν  τη  θυμάμαι. Η  κούτα  περιελάμβανε  τα  πάντα. Είχε  το  διακόπτη  του  ταμπλό  για  την  κενή  θέση  ίδιο  με  τους  υπόλοιπους.  Επειδή  το  στοιχείο έμπαινε  πίσω  από  το  ντουλαπάκι  το  οποίο  τώρα  έπρεπε  να  κοπεί, είχε  πατρόν  και  το  νέο  πλαστικό  τελείωμα. Η  υπάρχουσα  τροχαλία  για  τα  δυο  λουριά( δυναμό, υδραυλικό) αντικαταστάθηκε  με  τριπλή(+ λουρί a/c)  το  οποίο  λουρί  ήταν  στην  κούτα. Στη  κούτα  ήταν  και  η  νέα  βάση  (συμπιεστή + δυναμό)  γιατί  η  παλαιά  βάση  ήταν  μόνο  για  δυναμό.
Γι΄αυτό, όταν  λέω  κούτα  εννοώ  ότι  δεν  χρειάζεται  τίποτα, έχει  μέσα  τα  πάντα  και  παρέχεται  και  εγγύηση  σε  αντίθεση  με  τον  παλιατζή  που  δεν  εγγυάται  τίποτα.
Είμαι  της  δουλειάς  και  είδα  πολλά  μεταχειρισμένα  τότε, τα  οποία  θα  τα  ξήλωνα  εγώ. Κανένα  δεν  άξιζε  ολοκληρωτικά.

 

Edited by TASOS M
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα lupo εψαξα στο παραπανω site για a/c αλλα δε βρηκα τιποτα.ξερετε κανενα site που να εχει ολο το σετ a/c.και κανεναν για τοποθετηση?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα  που  έχω  πρόσβαση  στο  φυσικό  αρχείο, δημοσιεύω  σε  συνοπτική  παρουσίαση  το  εγχειρίδιο  τοποθέτησης  του  a/c  σε  jetta ΄90.
Η  προμήθεια  έγινε  από  την  επόμενη  εταιρία.
Όπως  βλέπετε  στις  λίγες  σελίδες  που  αναρτώνται  οι  οδηγίες  είναι  σαφής  και  τα  υλικά  όλα  παρέχονται  από  την  εταιρία.

http://www.autosystem.it/index

 

a.c. jetta '90.pdf

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.