Jump to content
ommadawn

Αλλαγή Κοντέρ/καντράν Σε Golf5 (Gt Sport)

Recommended Posts

Άρα όποιο μεταχειρισμένο..πρεπει να γνωρίζουμε τον κωδικό

Του για να μπορέσουμε να εχουμε πρόσβαση, σωστό;;

Και αν δεν το γνωρίζουμε, μπορούμε να κάνουμε reset ή να

Να Το ξεκλειδώσουμε με κάποιο τρόπο;;

Link to comment
Share on other sites

οχι οποιο και οποιο.

 

τον κωδικο του θα στον πει ο πωλητης ή θα έχει αυτοκολητο πανω.

Μπορεί λοιπόν να χρειαστει να ρωτήσεις κλπ για να βρεις αυτο πουθες σε καλη τιμη

 

Πρεπει να έχει το ιδιο τελευταιο ψηφιο με τον κωδικο του δικού σου για να μπορει να ταιριαζει

 

Ουσιαστικά, αν οτι βλέπεις σε φωτο αγγελίας είναι αυτο που θες οπτικα, τοτε πρεπει και ο κωδικος του να τελειωνει στον ιδιο αριθμο με του δικου σου π.χ. το 4.

Υπαρχουν 5 αριθμοί που μπορεί να μπούν στο τέλος του κωδικού ανάλογα κυρίως τις χρονολογίες 0,1,2,3,4

Edited by angel137
Link to comment
Share on other sites

σύμφωνοι με αυτό angel , απλά βλέπω πολλούς πωλητές να αναφέρουν

περα από το part no 1κ6920...κλπ κλπ  και " pin code ή login code " !! μήπως πρέπει, οταν

καταλήξω σε κάποιο,να δίνει και τον pin code του μεταχειρισμένου ?? 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Δημήτρη, το pin που χρειάζεται? για ποιο λόγο?

για να αποκτήσεις πρόσβαση στο μεταχειρισμένο και να μη σου

βγάζει οτι έχουν αλλαχτεί τα χιλιόμετρα ας πούμε..?? αν και απο οτι μου λες

δεν ειναι και βεβαιο οτι θα το δεχτεί ε??

Link to comment
Share on other sites

κανονικα φιλε μου πρπει να κατσεις να διαβασεις το αναλογο ποστ.θα στα πω οσο ποιο απλα γινεται.

 

τι καθε καντραν εχει μεσα ενα λογισμικο σε ενα τσιπακι και σε ενα αλλο τσιπακι εχει τα δεδομενα του immobilizer.

 

το λογισμικο λοιπον βρισκετε σε ενα τσιπακι MICRONAS ή NEC (αναλογα το μοντελο τα περισσοτερα golf εχουν micronas) σε αυτο το τσιπακι λοιπον ειναι το λογισμικο του μενου (trip computer)

 

στην φωτο απο κατψ σου δειχνω τι λεγομενο τσιπακι του μενου.

 

2yyw3dj.jpg

 

παμε αρακατω..

 

σχεδον διπλα απο αυτο το τσιπακι (micronas) υπαρχει αλλα ενα στο οποιο εκει μεσα εινα τα δεδομενα για τα κλειδια σου-immo,αυτο λοιπον ειναι που "μας καιει" κι και σε αυτο θελουμε να αλλαξουμε τα δεδομενα,δηλαδη αγοραζοντας ενα μεταχειρισμενο καντραν αυτο το τσιπακι θα εχει τα δεδομενα για τα κλειδια-immo απο το αυτοκινητο που βγηκε..εκει μεσα λοιπον πρεπει να περασουμε τα δεδομενα απο το δικο σου αυτοκινητο. η φωτο παρακατω απο το τσιπακι αυτο..

 

27y9ys8.jpg

 

για να ξερουμε τι κανουμε..

 

καταρχας πρεπει με το vag com να σκαναρεις το αμαξι σου για να δουμε τι κωδικο φορας τωρα ετσι ωσθε να βρουμε τον συμβατο κωδικο που θελεις για το επομενο καντραν.αλλα αυτο θα πει οτι πρεπει να πας σε καντραν με μεγαλη οθομη,εγω δεν μπορω να σε βοηθησω για τοποιο ειναι συμβατο με Gti πουθες.

 

αλλα με καθε επιφυλαξη και καμια ευθυνη....παιρνω ντας το carprog απο το ebay ειμαι σχεδον σιγουρος πως μπορω να σουτεριαξω οποοδηποτε καντραν.και ειμαι διατεθημενος να σε βοηθησω και να το φτιαξουμε μαζι.το ξαναλεω με ευθυνη δικια σου

 

με τα Pin ασε να ασχολιθει μονο η αντιπροσωπια.εμεις με τον αλλο τροπο που σου ειπα.

Edited by sodimitris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:clapping: ευχαριστω Δημήτρης για την καλή σου διάθεση...

απο τη πολλη μελέτη και ψαξιμο στους κωδικούς (oem) σχετικα με το μοντέλο,

(το πήρα το 2008 αλλα απο το vin ειναι mod 2009)

υποθέτω οτι θα φοράω τώρα κατα πάσα πιθανότητα το 1Κ0920864...

θα το ξέρω σιγουρα μεσα στη βδομάδα..οπότε αρχίζω και ψάχνω

το αντίστοιχο 1Κ6...αυτά..τα υπόλοιπα όταν ξέρω ποιον κωδικό φοράω,

 

thanks !!!

Edited by ommadawn
Link to comment
Share on other sites

οπως πολύ σωστά είχε υποθέσει ο angel ο κωδικος το κοντερ που έχω ειναι 1Κ0 920 864Α.(επισημο)

Οπότε αρχίζει η έρευνα...αν και με (4) τελευταίο ψηφίο δε βλέπω να κυκλοφορουν

και παρα πολλά..(1Κ6...). :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επείγον. Θέλωντας να βάλω στο μαμά κοντέρ μου στο jetta μου tsi mk5 2008 look GTI βρήκα της παρακάτω βελόνες που βρήκα και παράγγειλε απο επαρχία απο μια αγγελία. Νόμιζα οτι ειναι απο το 5 αρι αλλα ψάχνοντας μάλλον είναι απο το 6 αρι golf η απο το polo gti.. Σίγουρα δυστυχώς δεν είναι απο το golf 5 GTI που μου ειπε ο τύπος.. Ξέρετε αν θα μου κουμπώνουν στο μαμα καντράν η θα της παρω τσαμπα?? Αυριο θα έρθουν στα ελτα αλλιώς να της ακυρώσω ?? :phew:ρ

6677161_L_b.jpg

Edited by GEOZN8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα! Πρεπει ν αντικαταστησω το καντρα του golf με κωδικο 1K0920863A. Αν βαλω μεταχειρισμενο με κωδικο 1K0920864A απο golf v παλι θα υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

 

Μια ερωτηση επειδη μιλατε για το κατραν.

Εχω ενα golf v του 2007 και η οθονη στο καντραν (που λεει την ωρα, χιλιομετρα κτλ...) εχει αρχισει και "αλλοιώνεται" ασχημα σε σημειο οταν εχει πολυ ζεστη

να μην βλεπω σχεδον τιποτα!!!! Μονο την νυχτα και τον χειμωνα που εχει κρυο να φαινονται ολα κανονικα!

Ξερει κανενας εαν υπαρχει καποια λυση σε αυτο?

Αλλαζει η οθονη η πρεπει να αλλαξω ολο το κατραν??

 

 

 

ευχαριστω.....

 

Link to comment
Share on other sites

Καντράν ολόκληρο, δεν αξίζει νασχοληθείς.

Έχεις mfa+ ?

Βάλε ηλιοπροστασία απέξω, αφού αλλάξεις καντράν.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , nikdev said:

Καντράν ολόκληρο, δεν αξίζει νασχοληθείς.

Έχεις mfa+ ?

Βάλε ηλιοπροστασία απέξω, αφού αλλάξεις καντράν.

οχι δεν εχω mfa+

εχω απλη οθονη οχι την Plus. Μπορω να βαλω καντραν με οθονη plus??

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το σχετικο θεμα μπορεις.

Με τη μικρη ειναι πιο φτηνα, αλλαξε το να ξεμπερδευεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.