Jump to content
pitsi84

Αλλαγη Μπαταριας Σε Golf 1.6Fsi

Recommended Posts

Καλησπερα.Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την διαδικασια για την αλλαγη μπαταριας σε Golf 1.6fsi.

Το αμαξι φορουσε varta 60αρα σκεφτομαι να βαλω 65αρα παλι varta η bosch και θελω τη γνωμη σας αν ειναι καλη επιλογη.

Επισης για να κανω την αλλαγη θα συνδεσω τη παλια με την καινουρια παραλληλα με 2 κροκοδειλακια (εννοειται με σβηστο αυτοκινητο) και αφου βαλω πανω την καινουρια και την συνδεσω βγαζω τα κροκοδειλακια και ολα ο.κ?

Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω?

Ακουσα οτι για να αλλαξεις μπαταρια δε μπορεις απλα να βγαλεις τη παλια και να βαλεις τη καινουρια γιατι χανει ολες τις παραμετρους ο εγκεφαλος και θελουν ολα ξανα προγραμματισμο απο την αρχη.Οποτε δε πρεπει να χασει καθολου τη ταση το αυτοκινητο κατα την αλλαγη της μπαταριας σωστα?Τελος ο τροπος που περιεγραψα με τα κροκοδειλακια παραλληλα ειναι σωστος η πρεπει να προσεξω και κατι αλλο που μου διαφευγει?

Ολες οι απαντησεις καλοδεχουμενες.

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε προχώρα ελεύθερα, όσο για την αλλαγή δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα από τα παραπάνω.

 

Βγάλε πρώτα τον αρνητικό πόλο και μετά τον θετικό, τοποθέτησε την νέα αντίστοιχα, πρώτα θετικό μετά αρνητικό.

 

Το μόνο που θα χρειαστείς να ρυθμίσεις είναι το ρολόι και μνήμες στο ραδιοcd αν εχεις.

 

Επίσης οι ενδείξεις του τριπ θα μηδενίσουν.

Edited by rivol
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν εχει θεμα με τον εγκεφαλο να χασει κατι? Γι αυτο και μονο το λογο ειχα στο μυαλο μου να κανω ολα τα παραπανω αλλα αν ειναι ετσι και δεν υπαρχει θεμα για ρυθμισεις ξανα κ.λ.π. τοτε ολα μια χαρα.Απλα ειμαι νεος κατοχος VW και επειδη απο το NISSAN του 96 πηγα σε Golf του 2006 με τοσα πολλα ηλεκτρονικα σκεφτηκα να ρωτησω καλυτερα πριν κανω καμια πατατα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην ανησυχείς, προχώρα ελεύθερα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προβλημα οπως σου λενε και τα παιδια πιο πανω προχωρα ελευθερα στην αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν  θα  χάσεις  και  τον  αυτοματισμό  στα  παράθυρα  μην  ανησυχήσεις, με  μια  αναζήτηση  σε  σχετικά  θέματα θα  βρεις  πως  να  τα  επαναφέρεις. Βάλε  παράλληλη  μπαταρία.

Edited by TASOS M
Link to comment
Share on other sites

δυο πραγματα μπορει να αντιμετωπίσεις

1. να σου ανάψει η ενδειξει τιμονιού γυριζεις μια τερμα αριστερα και μια τερμα δεξια και είσαι οκ ή σβήνει μονο μετα από καμια 500αρια μετρα

2. να χάσεις τις ρυθμησεις των παραθύρων τα κατεβαζεις μια τερμα χωρις να αφήσεις τα κουμπια και τα ανεβαζεις μια τερμα χωρις να αφήσεις τα κουμπια

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τους γνωρίζοντες κάτι σχετικό ? 

 

Αλλαξα και εγώ μπαταρία χθες και επανέφερα παράθυρα & ώρα. Ομως, δεν κλείνουν πλεον τα παράθυρα & η οροφή με το κλείδωμα (παρατεταμένο). .. 

 

Οποιος ξέρει την λύση κερδίζει μπύρα ..  :acute:

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τους γνωρίζοντες κάτι σχετικό ? 

 

Αλλαξα και εγώ μπαταρία χθες και επανέφερα παράθυρα & ώρα. Ομως, δεν κλείνουν πλεον τα παράθυρα & η οροφή με το κλείδωμα (παρατεταμένο). .. 

 

Οποιος ξέρει την λύση κερδίζει μπύρα ..  :acute:

 

Κώστας

Με το άλλο κλειδί δουλέυει ?

 

Δοκίμασε και αυτά:

1) make sure all doors windows closed

2) lock the vehicle via driver's door

3) unlock the vehicle one time

4)turn key to lock position and hold for at least one second

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Πσιτ.. γκαρσόνι. Φέρε μια μπύρα στον φίλο μου που με βοήθησε και ότι άλλο πάρει .. δικά μου

 

beer20smiley_xlarge.jpeg

 

Σ' ευχαριστώ πολύ Νίκο. Με τις οδηγίες σου επανήλθαν όλα κανονικά. 

Edited by COSTAS_
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πσιτ.. γκαρσόνι. Φέρε μια μπύρα στον φίλο μου που με βοήθησε και ότι άλλο πάρει .. δικά μου

beer20smiley_xlarge.jpeg

Σ' ευχαριστώ πολύ Νίκο. Με τις οδηγίες σου επανήλθαν όλα κανονικά.

Βαλε μια draft κωστη!

Να σαι καλα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.